خانه / انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

 

۱انتخاب موضوع

 

چگونه موضوع انتخاب کنیم

در هر مقطع تحصیلی انجام پایان نامه یکی از مهمترین مراحل تحصیلی است. پایان نامه حاصل به کارگیری تمام آموخته هاست و به نوعی معرف توانایی های شما است. ضمن اینکه بهترین موقعیت برای افزودن بر دانسته ها و بالا بردن توانایی ها و قابلیت های خود است.

انتخاب موضوع پایان نامه یکی از مهمترین و شاید دشوارترین مرحله ی کار باشد. موضوع خوب و روشن می تواند انگیزه بخش باشد و موضوع دور از دسترس و مبهم می تواند سرخوردگی و بی انگیزگی را به دنبال داشته باشد.

 

ویژگی های یک موضوع خوب:

یک موضوع تحقیق خوب باید دارای ویژگی هایی باشد که برخی از آن ها عبارتند از :

_  به خوبی محتوای پژوهش را معرفی کند.

_ در حد امکان فاقد عبارات اختصاری باشد.

­­_  فاقد قضاوت و القای مفاهیم باشد.

_  به صورت سوالی عنوان نشود.

_  به گونه ای جذاب و جالب توجه نوشته شود.

_  به ابتکار خاص موجود در تحقیق اشاره کند.

_ و . . .

 

معیارهای مهم برای انتخاب یک موضوع مفید و موثر :

  • علاقه و توانایی های پژوهشگر به موضوع مورد تحقیق
  • خلاقیت در شناسایی نیازهای جامعه و طرح مسئله: در واقع موضوع باید مناسبت داشته باشد . یعنی جزء اولویتهای مهم و اساسی در نظر محقق باشد. به عنوان مثال هر چه رنج موجودات مبتلا و عوارض اقتصادی و بهداشتی بالاتر باشد موضوع در اولویت بالاتری قرار می گیرد.
  • بدیع بودن موضوع تحقیق
  • موضوع باید مناسبت داشته باشد: یعنی موضوع جزء موضوعات اولویت دار باشد.
  • اجتناب از دوباره‌کاری در موضوع طرح:برای اینکه بدانیم موضوع مورد تحقیق ما تکراری است یا نه و آیا ارزش تحقیق دارد یا نه، باید متون مرتبط بررسی شود. با توجه به امکانات موجود و در دسترس، این امر کار دشواری نیست. محقق می‌تواند با مراجعه به مقالات داخلی و خارجی، خلاصه کنگره‌ها تماس با سایر محققینی که درخصوص موضوع پژوهش یا موضوعات مشابه کار کرده‌اند، نظری اجمالی به کارهای سایر محققین داشته باشد. البته ذکر این نکته لازم است که زمانی یک موضوع تکراری است که تمامی ابعاد تحقیق و موضوع مانند هم باشند. ولی اگر از نظر زمانی یا مکانی با هم متفاوت باشند، موضوع دیگر تکراری نیست.
  • موضوع قابلیت اجراء را داشته باشد: یعنی آیا تمامی امکانات و شرایط لازم برای انجام تحقیق درخصوص موضوع مذبور در آن مکان فراهم است یا نه؟ و یک موضوع حتی اگر تمامی ویژگی‌های لازم را داشته باشد، اما قابل انجام نباشد، موضوع خوبی نخواهد بود.
  • کاربردی و مناسب با زمان و مقرون به صرفه باشد: عملاً مطالعاتی در اولویت پژوهشی قرار دارند که با حداقل هزینه جنبه کاربردی داشته و نتیجه آن برای برنامه‌ریزان و مدیران جامعه در زمان حال یا آینده نزدیک مفید واقع شود.
  • نداشتن موانع اخلاقی:در مطالعاتی که در آن جامعه مورد مطالعه انسان بوده و مداخله‌ای بر سوژه‌های انسانی صورت می‌گیرد، رضایت‌مندی و حفظ حرمت انسانی و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات بسیار ضروری است.
  • مقبولیت سیاسی و فرهنگی:موضوع مورد مطالعه باید مورد پذیرش فرهنگ و عرف جامعه باشد.
  • و . . .

 

www.elmema.com / گروه آموزشی علم ما

انتخاب موضوع از اصول اولیه تا پیشگیری از اشتباهات رایج بهمراه آموزش گام به گام انتخاب موضوع اصولی . . .

گروه آموزشی علم ما www.ElmeMa.com

(اگر در انتخاب موضوع سوالی دارید یا دچار تردید هستید! از مشاوره رایگان گروه علم ما کمک بگیرید.)

 

برای دیدن مقالات آموزشی و رایگان علمی پژوهشی اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *