خانه / آخرین مقالات / موتورهای جستجوگر

موتورهای جستجوگر

موتورهای جستجوگر

موتورهای جستجو چیست؟

دنیای وب و اینترنت منبع عظیمی و گسترده ای  از اطلاعات است که روزبه‌روز برحجم آن افزوده می‌شود.در حال حاضر میلیاردها میلیارد صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند، بر روی سرورهای مختلف ایرانی و خارجی جا خوش کرده اند.
نرخ رشد اطلاعات در حدی شده که امروزه مشکل دسترسی به اطلاعات جدی تر از نبود اطلاعات است. امروزه چالش عمده اکثر کاربران اینترنتی دستیابی به اطلاعات است.به عبارت دیگر اگر کاربری دنبال موضوعی خاص باشد، کدام صفحه را باید بخواند؟ از میان این تعداد عظیم صفحات موجود، کدام صفحه نیاز او را برآورده می کند؟
اگر سایتی باشد که به کاربران در یافتن اطلاعات کمک کند، قطعا مورد توجه خواهد بود.سایتهایی که در این زمینه به کاربران کمک میکنند موتور جستجو نامیده میشوند.

 

در ابتدا به انواع موتورهای جستجوگر می پردازیم  که شامل ۶ دسته می باشند :

۱- موتورهای جستجوی عمومی
۲- موتورهای جستجوی کد باز
۳- موتورهای فرا جستجو
۴- موتورهای جستجوی محلی
۵- موتورهای جستجوی مردمی
۶- موتورهای جستجوی ایرانی

 

فهرست موتورهای جستجو

alexa
Ask
bing
Exalead
Gigablast
Google
MozDex
WiseNut
Yahoo Search

 

موتورهای جستجوی کد باز شامل

DataparkSearch
Egothor
Gonzui
Grub
dig
Lemur Toolkit & Indri Search Engine
mnoGoSearch
Namazu
Nutch
OpenFTS
Sphinx
SWISH-E
Terrier Search Engine
Search Wikia
Xapian
YaCy
Zettair

 

موتورهای فرا جستجو شامل

GLseek
Bioinformatic Harvester
Brainboost
Clusty
Dogpile
Excite
HotBot
Info
Ixquick
Mamma
Metacrawler
MetaLib
Myriad Search
PolyMeta
SideStep
Turbo۱۰
WebCrawler

موتورهای جستجوی محلی شامل

(تعداد زیادی از این موتورهای جستجو  محلی در ایران فعال نبوده یا کاربردی برای ایران ندارند)

Accoona، China/US
Alleba، Philippines
Ansearch، Australia/US/UK/NZ
Baidu، China
Daum، Korea
Guruji.com، India
Araby، Middle East
Miner.hu، Hungary
Najdi.si، Slovenia
Naver، Korea
Rambler، Russia
Rediff، India
SAPO، Portugal
Search.ch، Switzerland
Walla!، Israel
Yandex، Russia
USA، Amgem.us

 

موتورهای جستجوی مردمی شامل

Yellowpages
Zabasearch
ZoomInfo

 

موتورهای جستجوی ایرانی شامل

ریسمون
جاماسب
جس‌جو
پارسیک
پارسی‌جو
سلام
بیاب

 

*************************

 

۱۰ مورد از بهترین موتورهای جستجوی سال ۲۰۱۶

اغلب مردم به ۲۹۰ موتور جستجو احتیاج ندارند، به خصوص افرادی که در استفاده از اینترنت مبتدی هستند. کاربران به موتور جستجویی نیاز دارند که دارای سه ویژگی کلیدی زیر باشد:

۱- ارائه ی نتایج مرتبط (نتایجی که مورد نظر شما باشد)
۲- رابط ساده و مرتب برای خواندن
۳- گزینه های مفید برای گسترش و یا محدود کردن جستجو

با توجه به این معیارها، ۱۰ موتور جستجوی مورد علاقه کاربران را می توانیم معرفی کنیم. این ۱۰ سایت جستجو، احتمالا باید ۹۹ درصد از جستجوی روزانه ی هر کاربر را در برداشته باشند.

تذکر: در اینجا لیستی قابل تغییر از این سایت های جستجو را داریم. سایت های زیر با ترتیب تصادفی آورده شده اند.

 

۱- Duck Duck Go

در ابتدا، DuckDuckGo.com، شبیه به گوگل به نظر می رسد. اما پیچیدگی های خاصی در این موتور جستجو وجود دارد که آن را از گوگل متمایز می کند. DuckDuckGo، دارای برخی از ویژگی های جذاب مانند اطلاعات zero-click است (تا بتوانید تمام پاسخ های خود را در صفحه اول جستجو بیابید). DuckDuckgo، ابهام زدایی سریعی را ارائه می کند که به واضح بیان شدن درخواست شما کمک می کند و هرزنامه های تبلیغاتی آن بسیار کمتر از گوگل می باشد. DuckDuckGo.com را امتحان کنید. شما احتمالا از این موتور جستجوی ساده و مرتب، لذت خواهید برد.

 

۲- Dogpile

سال ها پیش قبل از گوگل، داگپایل، یک انتخاب سریع و کارآمد بوده است. با تغییر زمان و شرایط، داگپایل به نوعی دچار گمنانی شد و گوگل تبدیل به یک پادشاه گردید. اما امروزه، داگپایل بازگشته است، با یک شاخص رو به رشد و یک نمایش مرتب و سریع که شهادتی بر ایام خوب گذشته آن دارد. اگر به دنبال یک موتور جستجو با نمایش دلپذیر و نتایج مفید هستید، قطعا Dogpile را امتحان کنید.

 

۳- Ask (یا Ask Jeeves )

Ask/AJ/Ask Jeeves، یک موتور جستجو است که در دنیای شبکه جهانی وب، قدمتی طولانی دارد. این رابط فوق العاده مرتب، رقیبی برای سایر موتورهای جستجوی مهم است و گزینه های جستجو نیز در آن به خوبی گزینه ها ی موجود در گوگل، بینگ و یا DuckDuckGo است. نتایج گروه بندی در Ask.com، نکته ای است که واقعا باعث برجسته بودن این موتور جستجو شده است. نمایش نتایج در آن مسلما واضح تر و ساده تر برای خواندن نسبت به گوگل، یاهو و یا بینگ است و به نظر می رسد که گروه های نتیجه، در این سایت، مرتبط تر به نتیجه ی مورد نظر می باشند. می توانید خودتان Ask.com را امتحان کنید و آن را با سایر موتورهای جستجو، مقایسه نمایید.

 

۴- Yippy (یا Clusty )

Yippy یک موتور وب عمیق است که سایر موتورهای جستجو را برای شما جستجو می کند. بر خلاف وب منظم که توسط برنامه های ربات، ایندکس گذاری می شوند، صفحات وب عمیق، معمولا برای جستجو، مشکل تر می باشند و به همین دلیل Yippy بسیار مفید است. اگر شما به دنبال یافتن بلاگ های سرگرمی مبهم، اطلاعات مبهم دولتی، اخبار مبهمی که به سختی یافت می شوند، تحقیقات علمی و سایر محتویات مبهم می باشید، Yippy می تواند به شما کمک کند.

 

۵- Bing

بینگ، تلاش مایکروسافت در برکناری گوگل است. بینگ از جستجوی MSN، تا تابستان ۲۰۰۹ استفاده می کرد. این موتور جستجوی معرفی شده با عنوان “موتور تصمیم گیری”، در تلاش برای حمایت از تحقیقات شما با ارائه پیشنهاداتی در ستون سمت چپ می باشد، در حالی که به شما گزینه های مختلف جستجو را نیز در بالای صفحه ارائه می دهد. امکاناتی مانند پیشنهادات “ویکی”، “جستجوی بصری” و جستجوهای مرتبط” بسیار مفید می باشند. بینگ در آینده ای نزدیک قادر به حذف گوگل نمی باشد اما قطعا بینگ، یک تلاش ارزشمند است.

 

۶- The Internet Archive

بایگانی اینترنتی (The Internet Archive)، یک مقصد جالب برای دوستداران قدیمی وب است. این بایگانی، تصاویری از سراسر جهان از سال ها پیش تا به امروز را در خود دارد و به ما اجازه می دهد تا سفری در زمان داشته باشیم و ببینیم که یک صفحه وب در سال ۱۹۹۹ به چه شکلی بوده و یا اخبار مربوط به طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ چه بوده است. احتمالا از این بایگانی نمی شود همچون گوگل، یاهو و یا بینگ، به صورت روزانه استفاده کرد، اما زمانی که احتیاج به سفر به گذشته دارید، می توانید از این سایت جستجو استفاده کنید.

 

۷- Webopedia

Webopedia، یکی از مفیدترین وب سایت ها در شبکه جهانی وب است. Webopedia، منبع دانش نامه ی جامعی است که برای جستجوی اصطلاحات فنی و تعاریف کامپیوتری اختصاص یافته است. می توانید معانی اصطلاحات “سیستم نام دامنه” و یا معنی “DDRAM” را در این سایت بیابید. Webopedia، یک منبع مناسب و کامل برای افراد غیرفنی به منظور داشتن درک بهتری از کامپیوترها است.

 

۸- Mahalo

Mahalo، یکی از سایت های انسانی در این لیست می باشد که با بکارگیری کمیته ای از ویراستاران برای وارسی دستی و بازرسی هزاران محتوای آن، اجرا می شود. به این معنی که شما نتایج کمتری را برای اهداف خود در Mahalo نسبت به بینگ و یا گوگل پیدا خواهید کرد. اما بدین معنی نیز خواهد بود که اکثر نتایج بدست آمده توسط Mahalo، دارای کیفیت بالاتر در محتوا و مرتبط بودن با هدف می باشند (از آنجایی که ویراستاران انسانی بهتر می توانند قضاوت کنند).

Mahalo همینطور علاوه بر جستجوی منظم وب، پرسش هایی پیشنهادی را نیز ارائه می دهد. بسته به نوع انتخاب شما از دو جعبه ی جستجو در این وب سایت، می توانید موضوع محتوای مستقیم را داشته باشید یا پرسش های پیشنهادی برای جواب خود را دریافت کنید.

Mahalo را امتحان کنید. ممکن است از آن خوشتان بیاید تا اندازه ای که حتی به یک ویرایشگر آن تبدیل شوید.

 

۹- !Yahoo

یاهو چند قابلیت است: یک موتور جستجو، یک جمع کننده ی اخبار، یک مرکز خرید، یک ایمیل باکس، یک دایرکتوری سفر، یک مرکز بازی و طالع بینی و چیزهایی بیشتر از این ها می باشد. وسعت انتخاب این پورتال، آن را به یک سایت خیلی مفید برای مبتدیان اینترنت تبدیل کرده است. جستجو در وب همچنین باید در مورد کشف و اکتشاف باشد و !Yahoo این امکان را در گستره ی بزرگی ارائه می دهد.

 

۱۰- Google

گوگل پادشاه بلامنازع جستجوی اسپارتان است. در حالی که تمامی ویژگی های مرکز خرید یاهو را ارائه نمی دهد، اما صفحات وب سایت بزرگترین فروشگاه های امروزی را سریع و مرتبط، در اختیار شما قرار می دهد. اطمینان حاصل کنید که از ویژگی های “تصاویر”، “نقشه” و “اخبار” گوگل استفاده کرده اید. این ها از برجسته ترین خدمات برای پیدا کردن تصاویر، جهت های جغرافیایی و سرخط خبرها می باشند.  (منبع : netforbeginners)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید.

همچنین از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما…

 

تلگرام علم ما

Medium_20160928095241745_1111111111

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی

www.elmema.com / موفقیت / گروه آموزشی علم ما

روش هفت مرحله ای برایان تریسی برای رسیدن به هدف هایتان

روش هفت مرحله ای برایان تریسی برای رسیدن به هدف هایتان   مقدمه برایان تریسی …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code