خانه / آخرین مقالات / آشنایی با انواع بیمه
آموزش بیمه

آشنایی با انواع بیمه

 

آشنایی با انواع بیمه

 

 1. بیمه نامه مسافرتی

 2. بیمه نامه آتش سوزی خانه امن سامان

 3. بیمه نامه عمر و تشکیل سرمایه

 4. بیمه نامه عمر مانده بدهکار

 5. بیمه نامه بازنشستگی تکمیلی

 6. بیمه نامه درمان و حوادث

 7. بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل

 8. بیمه نامه بدنه اتومبیل

 9. بیمه نامه تمام خطر نصب

 10. بیمه نامه مسئولیت مدنی

 

 

 

۱- بیمه نامه مسافرتی

حادثه ایران و غیرایران سرش نمی شود. خدای نکرده، چند روز برای هواخوری ترک وطن می کنید اما آنجا مریض می شوید یا مثلا یک دندان درد شدید خواب را برایتان حرام می کند. اصلا شاید کیف شما چشم یک دزد خارجی را گرفت و او هم در کمال نامردی زد دار و ندارتان را برد. ممکن است تصادف کنید و کارتان به دادگاه بیفتد. شاید هم موقع برگشت، هواپیما چند ساعتی تاخیر داشته باشد و شما مجبور شوید یک وعده غذایی دیگر را آنجا بخورید یا یک شب اضافه تر در هتل بمانید. اینها همه اتفاقاتی است که خیلی دور از ذهن نیست و می تواند سفری که با هزار خون دل پولش را جمع کرده اید زهرمارتان کند.

 

خوبی این بیمه ها این است که علاوه بر بقیه پوشش ها، در بخش درمان هم بسیار فعال هستند و حتی فکر انتقال به کشور یا فوت او در دیار غربت را هم کرده اند. موقع خرید این بیمه نامه می توانید مشخصات اعضای خانواده تان را هم بدهید تا زمان وقوع حادثه، بیمه بیشتر به کمکتان بیاید. مثلا در صورتی که بیشتر از چند روز در بیمارستان بستری شوید، بیمه هزینه رفت و برگشت و اقامت یکی از اعضای خانواده تان را برای رسیدگی به شما تقبل می کند.

 

نکته: فهرست موارد تحت پوشش بیمه مسافرتی زیادتر از این حرف هاست اما نکته مهم این است که در هر کدام از این موارد سقف مبلغ پرداختی بیمه بسته به اینکه شما به کدام کشور سفر می کنید متفاوت است. مثلا اگر ۲۵ ساله باشید برای یک سفر ۱۵ روزه به ترکیه با مبلغی حدود ۵۰ هزار تومان می توانید خودتان را بیمه کنید.

 

 

 

۲- بیمه نامه آتش سوزی خانه امن سامان

بیمه خانه امن سامان یک برنامه ریزی جامع برای امنیت جانی و مالی شماست. این بیمه نامه بخش زیادی از خطراتی که خانه ،اثاثیه خانه و خانواده شما را تهدید می‌کند، تا سرمایه معین تحت پوشش قرار می‌دهد. با این برنامه دیگر نگران حوادث و پیامدهای ناگوار نباشید.

 

ایران جزو ۱۰ کشور زلزله‌خیز جهان است. از میان ۴۰ نوع بلایای طبیعی، ۳۱ نوع آن در ایران محقق می‌شود. آخرین گزارش منتشر شده در جهان بیانگر این است که ایران با ۲۳۵ حادثه طبیعی و فنی طی ۴۲ سال گذشته، یازدهمین کشور حادثه‌خیز جهان شناخته شده است. زلزله‌های بزرگی در سال‌‎های گذشته از بم تا رودبار و از طبس تا کرمانشاه را را لرزانده است اما هنوز تمهیدات مؤثری برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و جلوگیری از بروز خسارت در صورت وقوع زلزله، اندیشیده نشده است!

معمولا در کشور ما بحث زلزله و مقابله با آن و جبران خسارت‌های ناشی از آن زمانی داغ می‌شود که زلزله‌ای بزرگ با تلفات زیاد رخ دهد، اما همیشه این تب خیلی زود فروکش میکند و همه چیز را فراموش میکنیم تا زلزله بعدی و ساختمان‌های غیر مقاوم و ترسی همیشگی از زلزله!

در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و ژاپن و کشورهای اروپایی، زلزله دیگر بلای طبیعی ویرانگری نیست، زیرا با بررسی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و تکلونوژی پیشرفته ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز، تا حد زیادی از خسارت‌های زلزله جلوگیری کردند.

میدانیم که تلفات و خسارت‌های زلزله همیشه جانی نیست و در بسیاری از موارد به خسارت‌های مالی و مادی وارد شده به منازل مسکونی و … رسیدگی نمی‌شوند و خانواده‌ها اغلب مدت زیادی را با بحرانی سخت‌تر می‌گذرانند.

امروز می‌توانیم با هزینه‌ای بسیار مناسب، به خرید بیمه زلزله سامان که جزو پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی سامان است، اقدام کنیم. می‌توانیم در صورت وقوع زلزله بدون دغدغه و با اطمینان با خسارت‌های احتمالی واردشده به منزل و کارگاه و کارخانه‌ها، روبرو شویم.

بیمه سامان امکان خرید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله، بدون نیاز به بازدید، فراهم کرده است.

 • جبران خسارت واردشده به ساختمان و اثاثیه بر اثر زلزله
 • جبران خسارت واردشده به ساختمان و اثاثیه در اثر آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار
 • جبران خسارات وارد شده بر اثر ذوب برف و آب باران
 • جبران خسارت واردشده بر اثر سرقت
 • جبران خسارت واردشده به اشخاص ثالث در اثر بروز حوادث مورد تعهد
 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو اشخاص مجاز به اقامت در ساختمان مورد بیمه، در اثر بروز حوادث مورد تعهد
 • جبران هزینه‌های بیمارستانی ساکنان ساختمان در اثر بروز حوادث مورد تعهد
 • پرداخت اجاره‌بها ساکنان ساختمان در اثر بروز حوادث مورد تعهد

 

 

۳- بیمه نامه عمر و تشکیل سرمایه

بیمه عمر، نوعی از بیمه است که بر اساس آن بیمه‌گذار طی مدت معینی حق بیمه پرداخت می‌کند و در عوض، بیمه‌گر متعهد می‌شود که در صورت فوت بیمه‌شده، ابتلا به بیماری‌های خاص یا زنده ماندن، مبلغ معینی را به صورت یکجا یا به صورت مستمری، به بیمه‌گذار، بیمه‌شده یا فرد تعیین شده از سوی وی پرداخت نماید

 

بیمه عمر انواع متفاوتی دارد: ۱- بیمه عمر زمانی ۲-بیمه عمر و تشکیل سرمایه ۳-بیمه عمر مانده بدهکار ۴- بیمه بازنشستگی تکمیلی

 

    بیمه عمر زمانی: بیمهٔ عمر زمانی، عموماً در کنار بیمه تکمیلی درمان گروهی برای شرکت‌ها و موسسات صادر می‌شود، به منظور برخورداری بیمه گذاران از پوشش خسارت فوت در زمان معین اشتغال در شرکت یا مؤسسه مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیمه عمر و تشکیل سرمایه: با بیمه عمر و تشکیل سرمایه بیمه شده پس از پرداخت حق بیمه پس از مدت مشخص از خدمات بازنشسته گی بهره‌مند می‌شود.

بیمه عمر مانده بدهکار: یا بیمه وام، گیرنده وام با پرداخت حق بیمه، وام خود را مقابل حوادث عدم پرداخت اقساط وام بیمه می‌نماید.

بیمه بازنشستگی تکمیلی: یا بیمه بازنشستگی و سنوات، اولین بیمه تکمیلی بازنشستگی ست که علاوه بر ارائه پوشش‌های بیمه‌ای، یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای کارمندان و کارفرمایان می‌باشد.

 

 

۴- بیمه نامه عمر مانده بدهکار

بیمه عمر مانده بدهکار یا بیمه وام امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد. زیرا بسیاری از اشخاص از بانکها و مؤسسات اعتباری برای خرید یا ساخت  خانه و یا امور دیگر وام دریافت می نمایند .در صورت فوت وام گیرنده، اگر خانواده او قادر به پرداخت وام نباشد, ممکن است بانک از وثیقه وام گیرنده برای طلب خود استفاده نموده و خانـواده وام گیرنده با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد. برای رفع این مشکل افرادیکه وام دریافت می نمایند می توانند با حق بیمه ناچیزی خود را به نفع بانک یا مؤسسه وام دهنده ، بیمه عمر مانــده بدهکـــار نمایند. در این صــورت،بقیه اقساط وام او را از تاریخ فوت تا پایان مدت وام یکجا در وجه بانک و یا موسسه وام دهنده(بیمه گذار) پرداخت خواهدشد.

 

پوشش اصلی این بیمه نامه، فوت در اثر حادثه می­باشد.پوشش های فرعی مانند پوشش از کارافتادگی (معافیت از پرداخت حق بیمه)را با پرداخت حق بیمه بیشتر میتوان به بیمه نامه عمر مانده بدهکار اضافه کرد.

 

 

۵- بیمه نامه بازنشستگی تکمیلی

بازنشستگی، کم درآمدترین بخش زندگی است که می‌تواند تا یک سوم دوره زندگی ما به طول بیانجامد. بیشترکارمندان، تمایل دارند که با توجه به سهم خود در موفقیتهای سازمان، در زمان بازنشستگی نیز از مزایای مختلفی برخوردار باشند.تازه‌ترین شیوه برنامه‌ریزی مالی برای آینده کارمندان که در کشورمان ارایه شده است، بیمه تکمیلی بازنشستگی سامان است. طرح بیمه تکمیلی بازنشستگی سامان نگرانی ناشی از پیامدهای مالی خطر فوت و تامین آینده کارمندان و خانواده شان از برطرف می­سازد.

ویژگیهای بیمه تکمیلی بازنشستگی

 

* بیمه نامه بازنشستگی تکمیلی

* پرداخت معادل ۱۸ برابر حق بیمه پرداخت شده (آخرین حقوق ماهیانه)، به وراث در صورت فوت بیمه شده

* پرداخت اندوخته سنوات

* تناسب حق بیمه با افزایش حقوق

* جدول برنامه‌ریزی بیمه‌ای با در نظر گرفتن حقوق ماهیانه

* دریافت وام با مناسب‌ترین نرخ بهره

* پس انداز بخشی از حق بیمه پرداخت شده کارکنان در صندوق اندوخته

* معافیت مالیاتی سرمایه زندگی و اندوخته سرمایه‌گذاری

* برنامه‌ریزی متناسب با شرایط کاری هر یک از کارکنان

* پوشش فوت عادی تا ۱۸ برابر مبلغ حق بیمه و فوت حادثی تا ۷۲ برابر میزان حق بیمه

 

 

 

۶- بیمه نامه درمان و حوادث

بیمه نامه درمان گروهی جزء بیمه های اشخاص میباشد که شرکت ها و سازمانها برای پوشش هزینه های درمان کارکنان خود آن را درخواست میدهند. در واقع شما با پرداخت حق بیمه در دوران سلامت انتظار پوشش هزینه‌های درمانی در دوران بیماری را خواهید داشت. مدت بیمه‌نامه درمان گروهی یا بیمه تکمیلی، یک سال است. معمولاً تاریخ سررسید هم دقیقاً همان ساعت و روز، در سال آینده خواهد بود.

ویژگی متقاضیان بیمه نامه درمان تکمیلی

 

* در بیمه نامه درمان تکمیلی بایستی حداقل ۵۰ نفر از طرف شرکت و یا سازمان بیمه گذار به شرکت بیمه معرفی شود.

* کلیه پرسنل باید تحت پوشش بیمه های درمان معمولی مانند سازمان تامین اجتماعی یا سازمان خدمات درمانی  و یا سازمان خدمات نیروهای مسلح (ارتش) باشند.

* حداقل ۵۰% کارکنان سازمان متقاضی بیمه درمان تکمیلی ‌باشند.

 

 

۷- بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت است که مسئولیت راننده را در مقابل اشخاص دیگر (ثالث) بیمه می‌کند. منظور از شخص ثالث، کلیه اشخاصی است که در اثرحوادث وسائل نقلیه موتوری زمینی دچار زیانهای بدنی و یا مالی می‌شوند؛ اعم از اینکه داخل و یا خارج از وسیله نقلیه بیمه شده باشند، بغیر از راننده مسبب حادثه.

خطرات مورد تعهد

 

در بیمه شخص ثالث خطرات زیر تحت پوشش بیمه است:

۱- تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه

۲-خسارتهایی که از محمولات وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

۳-پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث  شامل دیه و ارش (دیه نقص عضو موقت که توسط قاضی تعیین می‌شود)

۴-جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.

۵- جبران خسارتهای مالی وارد به اشخاص ثالث

خطرات خارج از تعهد

 

موارد زیر از شمول بیمه شخص ثالث خارج است:

 1. ۱٫ خسارت‌های وارده به وسایل نقلیه مسبب حادثه
 2. ۲٫ خسارت‌های وارده به محمولات وسائل نقلیه مورد بیمه
 3. ۳٫ خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 4. ۴٫ خسارت‌های ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرایم
 5. ۵٫ خسارت‌های ناشی از حوادثی که در خارج از کشور اتفاق می‌افتد؛ مگر اینکه توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار در این موضوع شده باشد.

 

توجه: در نگهداری از اصل بیمه نامه ثالث دقت بیشتری صورت گیرد زیرا درصورت مفقود شدن اصل بیمه نامه بیمه نامه المثنی صادر نمی گردد و بیمه گر صرفاً  گواهی مفقودی بیمه نامه را صادر می نماید و همچنین در زمان تمدید بیمه نامه، سابقه تخفیفی بیمه نامه قبلی در دوره جدید لحاظ نمی شود…(البته چنانچه سابقه بیمه نامه قبلی نزد شرکت بیمه سامان باشد بدلیل دسترس بودن سوابق محاسبه تخفیف پس از استعلام داخلی اعمال می شود.)

 

 

۸- بیمه نامه بدنه اتومبیل

هر اتومبیلی، علاوه بر استهلاک طبیعی در معرض خطرات و حوادث فیزیکی غیر قابل پیش‌بینی قرار دارد که این خطرات ممکن است هزینه های سنگینی را برای شما ایجاد کنند. بیمه بدنه اتومبیل سامان این نوع هزینه‌ها را جبران می‌نماید.

 

حوادث تحت پوشش خواه اتومبیل در حال حرکت باشد یا در حال توقف عبارتند از :

 

آتش سوزی: خساراتی که در اثر آتش سوزی، صاعقه یا انفجار به اتومبیل و یا لوازم یدکی و اصلی همراه آن وارد گردد.

 

سرقت: سرقت کلی اتومبیل جزء خطرات اصلی بیمه بدنه است و همچنین خسارت ناشی از شروع به دزدی.  اما سرقت جزیی اتومبیل (سرقت قطعات اصلی و وسائل منصوبه)، در حالت کلی تحت پوشش بیمه بدنه نیست و جزء خطرات اضافی بیمه بدنه است و بابت آن حق بیمه اضافی دریافت می‌شود.

 

خسارت‌های وارد شده به اتومبیل در صورتی مشمول بیمه است که در نتیجه تقصیر یا قصور خود شما (راننده اتومبیل بیمه شده) ایجاد شده باشد؛ در غیر این صورت، جبران آن بر عهده وارد کننده خسارت است که مشمول بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل میباشد.

 

بیمه نامه بدنه اتومبیل فقط در داخل خاک ایران اعتبار دارد و برای خارج از کشور نیازمند توافق خاص شما و شرکت بیمه سامان است.

خطرات مورد تعهد

– برخورد دو اتومبیل

– برخورد اتومبیل با یک جسم ثابت یا متحرک

– برخورد اشیا به اتومبیل (اتومبیل در حال حرکت یا ساکن)، چنانچه در حین حرکت اجزاء و یا محموله موضوع بیمه به آن برخورد نماید.

– واژگون شدن اتومبیل

– سقوط اتومبیل

– خسارت باطری و لاستیک های چرخ موضوع بیمه در اثر هر یک از خطرات بیمه شده تا۵۰ % قیمت نو قابل پرداخت است.

– خسارتی که درجریان نجات و یا انتقال موضوع بیمه خسارت دیده به آن وارد شود.

– پرداخت خسارتی که بیمه گذار مقصر حادثه نمی باشد.

 

 

۹- بیمه نامه تمام خطر نصب

هدف اصلی بیمه تمام خطر نصب، ارائه تأمین جامع و کافی در مقابل تمام خطرات مربوط به نصب ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی می‌باشد. موضوع بیمه‌نامه تمام خطر نصب، پروژه‌های در حال اجراء می‌باشد. بیمه نامه تمام خطر نصب  پروژه‌هایی را در بر می‌گیرد که با قطعات و تجهیزات و ماشین‌آلاتی شکل می‌گیرد که در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی دیگر ساخته شده و در محل اجرای طرح نصب می‌گردد. مدت این بیمه بسته به نوع پروژه متفاوت بوده و ممکن است چند ماه یا چندین سال بطول انجامد و ضمناً در این بیمه، سرمایه درگیر با ریسک تابعی از مدت بیمه می‌باشد.

 

خطرات تحت پوشش

از جمله خطرات تحت پوشش می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۱٫- خطرات طبیعی مثل سیل،  زلزله، طوفان، نزولات جوی

۲٫- آتش سوزی، انفجار، برخورد جسم خارجی، ریزش و رانش زمین

۳٫- دزدی، خسارت ناشی از بکار بردن مصالح معیوب و اجرای ناصحیح کار به بخشهای اجراء شده دیگر که بطور صحیح اتمام گردیده و غیره

 

 

۱۰- بیمه نامه مسئولیت مدنی

خسارت جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث که در اثر فعالیت روزمره فرد یا افراد ایجاد می‌گردد و به‌موجب قانون، عامل زیان مسئول شناخته می‌شوند را مسئولیت مدنی می‌نامند.

 

انواع بیمه مسئولیت مدنی سامان

۱)      مسئولیت مدنی مدیران مجموعه ها و سالنهای ورزشی در قبال استفاده کنندگان

۲)      مسئولیت مدنی مدیران تورهای سیاحتی ، زیارتی ، تفریحی

۳)      مسئولیت مدنی مدیران مهد کودکها

۴)      مسئولیت مدنی مدیران و ناجیان غریق استخر

۵)      مسئولیت مدنی مدیران دارندگان ماشین آلات ساختمانی، راه سازی و کشاورزی در قبال استفاده کنندگان

۶)      مسئولیت مدنی مدیران هتلها و واحدهای اقامتی در قبال مسافران

۷)      مسئولیت مدنی مدیران رستوران در قبال مراجعین و مشتریان

۸)      مسئولیت مدنی مدیران شهربازی  در قبال مراجعین و استفاده کنندگان

۹)      مسئولیت مدنی مدیران باشکاه های در قبال ورزشکاران

۱۰)   مسئولیت مدنی مدیران آرایشگاها در قبال مراجه کنندگان

۱۱)   مسئولیت مدنی مدیران تعمیرگاه های مجاز خودرو

۱۲)   مسئولیت مدنی مدیران پارکینگهای عمومی

۱۳)   مسئولیت مدنی مدیران مجموعه ها و سالنهای ورزشی  در قبال تماشاچیان

۱۴)   مسئولیت مدنی مدیران کارواش در قبال مراجعه کنندگان

۱۵)   مسئولیت مدنی مدیران و برگزار کنندگان مسابقات ورزشی همگانی

۱۶)   مسئولیت مدنی سالن های سینما و تئاتر

۱۷)   مسئولیت مدنی مدیران مراکز آموزشی

۱۸)   مسئولیت مدنی مدیران مجتمع های مسکونی

۱۹)      مسئولیت مدنی مدیران در قبال شرکت کنندگان در اردوهای دانش آموزی

۲۰)      مسئولیت مدنی حرفه ای شرکتهای بازرسی

۲۱)      مسئولیت مدنی حرفه ای مهندسین ناظر

۲۲)      مسئولیت مدنی حرفه ای دارندگان وسائل حمل دریائی در قبال مسافرین

۲۳)      مسئولیت مدنی حرفه ای وکلای دادگستری در قبال موکلین

۲۴)      مسئولیت مدنی حرفه ای دامپزشکان

۲۵)      مسئولیت حرفه ای مجریان گاز

۲۶)      مسئولیت مدنی حرفه ای سردفتران اسناد رسمی

۲۷)   مسئولیت مدنی مسئولین فنی بیمارستان / کلینیک / درمانگاه / آمبولانس ها

۲۸)   مسئولیت مدنی حرفه ای آتش نشان ها

۲۹)   مسئولیت مدنی شکارچیان و محیط بانان در قبال اشخاص ثالث

۳۰)   مسئولیت مدنی دارندگان آسانسور در قبال استفاده کنندگان

۳۱)   مسئولیت مدنی تولید کنندگان کالا در قبال مصرف کنندگان

۳۲)   مسئولیت مدنی شرکتهای نصاب کیتهای گازسوز و سائل نقلیه موتوری

۳۳)   مسئولیت مدنی شرکت های گازپرکنی سیلندر در قبال مصرف کنندگان

۳۴)   مسئولیت مدنی تضمین کیفیت کالا تولیدی ناشی از عدم کیفیت آن

۳۵)   مسئولیت مدنی جامع شهرداری در قبال شهروندان

۳۶)   مسئولیت مدنی تست کیتهای گازسوز وسائط نقلیه موتوری

۳۷)   مسئولیت مدنی در قبال استفادکنندگان از تفرجگاههای عمومی

۳۸)   مسئولیت مدنی متصدیان تخلیه و بارگیری در قبال اشخاص ثالث

۳۹)   مسئولیت مدنی برگزارکنندگان نمایشگاه در قبال مراجعین

 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code