خانه / آخرین مقالات / یک دقیقه مطالعه: کتاب باورهای من
https://elmema.com/
one-minute-study _ www.elmema.com

یک دقیقه مطالعه: کتاب باورهای من

یک دقیقه مطالعه: کتاب باورهای من

 

یادداشتی از گرگوری اور:

من به شعر اعتقاد دارم به عنوان راهی برای پشت سر گذاشتن آشفتگی احساسی، اختلالات روانی و ضربه‌های روحی که در زندگی پیش می‌آید.

 

وقتی ۱۲ سالم بود، باعث فوت برادر کوچکترم در یک حادثهٔ شکار شدم. تفنگی که او را کشت دست من بود. تنها در یک لحظه، دنیای من برای همیشه تغییر کرد. من غمگین، وحشت‌زده، شرمسار و ناامید بودم. پس از آن ماجرا،‌ هیچ‌کس در خانوادهٔ متلاشی شدهٔ ما نمی‌توانست راجع به مرگ برادرم با من صحبت کند، و سکوت آن‌ها مرا با تمام احساسات عذاب‌آورم تنها می‌گذاشت. و زیر آن فشار احساسات، چیزی وحشتناک‌تر رخ داد: علم به اینکه تمام آن معنای سادهٔ زندگی که تا آن موقع تجربه کرده بودم ناگهان و تماماً نابود شده بود.

 

یکی از نتایج ضربهٔ روحی شدید، منزوی کردن قربانیانش است. می‌تواند موجب بریده شدن ما از سایر مردم شود، از زندگی احساسی خودمان جدایمان کند تا حدی که کرخ شویم و طوری در زندگی حرکت کنیم که انگار نیمه‌جان هستیم. به عنوان یک جوان، چیزی برای مقابله با این حس رو به رشدِ انزوا و بی‌حسی پیدا کردم: سرودن اشعار.

 

وقتی شعر می‌نویسم، تجربه را به کلمات تبدیل می‌کنم. آنچه را که در درون من است می‌گیرم، مادهٔ خام و بی‌نظم احساس یا خاطره را به لغات تبدیل می‌کنم و سپس آن‌ها را به طور موزونی شکل می‌دهم که آن را شعر می‌نامیم.

 

این روند به من نوعی شادی بی‌پروا می‌بخشد. پیش از این، در برابر آشفتگی‌ام ناتوان و منفعل بودم، اما حالا فعال هستم: شکل‌دهندهٔ قدرتمند تجربهٔ خود. من آن را به معنای روشنی تبدیل می‌کنم.

 

از آنجایی که اشعار دارای مفاهیمی هستند، حتی غمگین‌ترین شعری که می‌نویسم گواه آن است که می‌خواهم زنده بمانم. در نتیجه نشانگر اثبات زندگی با همهٔ پیچیدگی‌ها و تناقض‌هایش است.

 

هرگاه شعری می‌خوانم که مرا تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌دانم که در این دنیا تنها نیستم. ارتباطی با شخصی که شعر را نوشته احساس می‌کنم و می‌دانم او هم تجربهٔ مشابهی داشته یا احساسی مانند من داشته است.

 

شعرِ آن‌ها به من امید و جرئت می‌دهد برای اینکه می‌دانم آن‌ها هم دوران بد را پشت سر گذاشته‌اند و نیروی زندگی‌شان آن‌قدر قوی بوده که تجربه را به کلمات تبدیل کنند، و سپس آن را با من تقسیم کنند.

 

هدیهٔ شعر آن‌ها عمیقاً به درون من می‌رود و به من کمک می‌کند زندگی کنم و به زندگی ایمان بیاورم.

 

 

از کتاب «باورهای من | دیدگاه مردان و زنان برجسته جهان دربارۀ فلسفه زندگی»

نشر تالیا با ترجمۀ لیلی نوربخش / از شاهین کلانتری

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید.

همچنین از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما…

برای دیدن سایر مطالب یک دقیقه مطالعه کلیک کنید.

برای دیدن سایر کتاب های رایگان ما روی آنها کلیک کنید.

تلگرام علم ما

Medium_20160928095241745_1111111111

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

elmema.com/category/individual-improvement

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا (دوره هفدهم)

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا دوره هفدهم / مرداد 1400   …

2 دیدگاه

  1. لطفا بیشتر بزارید
    زمان های بیکاری بیایم و بخونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code