سرخط خبرها
خانه / توسعه فردی / روانشناسی / تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
رهایی هیجانی یا EFT
رهایی هیجانی یا EFT

تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT

EFT یا رهایی هیجانی چیست؟

 

EFT (ای اف تی) یا رهایی هیجانی، یکی از درمان‌هایی است که طرفداران بسیاری پیدا کرده است؛ در این روش درمانی اعتقاد بر این است که بسیاری از مشکلات روحی از جمله اضطراب، به دلیل عدم جریان صحیح انرژی در بدن ایجاد می‌شوند و می‌توان با از بین بردن موانعی که بر سر راه انرژی ایجاد شده شرایط روحی را بهبود بخشید. اگرچه صحبت از این موضوع که روش درمان ای اف تی واقعا اثرگذار است یا خیر، نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. با این ‌حال شواهد نشان ‌می دهد که این درمان توانسته نشانه‌های اضطراب و دیگر بیماری ها را در بسیاری از افراد را درمان کند. (تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT)

در این تکنیک بدون استفاده از سوزن، از نوک انگشتان برای تحریک نقاط انرژی روی بدن استفاده می شود. این روش درمانی از این ایده ناشی می شود که “علت همه احساسات منفی اختلال در سیستم انرژی بدن است.”

امروزه با استفاده از تکنیک های EFT علاوه بر درمان بیماری های مختلف، به جذب ثروت، توانمندسازی ذهن، جذب عشق و همسر ایده آل و… نیز می توان دست یافت. این تکنیک تاثیر عمیقی بر سیستم انرژی بدن دارد و می توان یکی از روش های سریع درمان انواع بیماری ها نامید. البته توجه داشته باشید درمان ای اف تی به عنوان درمان مکمل است و نه درمان اصلی، بنابراین سعی کنید در کنار درمان اصلی خود، به این روش هم بپردازید.

 

تاریخچه EFT

ای اف تی توسط گری کریگ در سال ۱۹۹۷ ابداع و به دنیا معرفی‌ شده است. وی مهندس فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد آمریکا بوده و هر جا که فرصتی به دست آورده تاکید می‌نماید که نه ‌تنها روانشناس نیست بلکه مجوزی هم برای درمان ندارد و به همه افرادی که قصد یادگیری ای اف تی را دارند نیز پیشنهاد می‌کند اگر مجوز قانونی برای درمان ندارند هرگز با این روش به درمان افراد نپردازند. وی هسته اصلی این روش را از دکتر کالاهان آموخته و برای تکمیل روش خود از ان ال پی یا برنامه‌ریزی عصبی کلامی استفاده بسیار برده است.

در ایران چند عبارت برای معادل‌سازی‌ ای اف تی به کار گرفته می‌شود از جمله: طب سوزنی بدون سوزن، ضربه تراپی، ضربه درمانی،  راه حل ضربه‌ای، تپینگ و … است. (تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT)

ای اف تی در ایران در سال ۱۳۸۴ توسط فرهاد فروغمند معرفی شد. وی نیز مهندس شیمی بوده و همانند پدیدآورنده آن گری کریگ اعلام می‌کند پزشک نبوده و افرادی که دارای مجوز درمانی ندارند از این روش برای درمان افراد استفاده نکنند.

 

روش درمان EFT

در «ای اف تی» مانند طب فشاری تمرکز کار روی نقاط یا همان کانال‌های انرژی است تا بتوان تعادل از دست‌ رفته را به سیستم انرژی بدن بازگرداند. گفته می‌شود که این بازگشت تعادل انرژی می‌تواند علائمی را که بر اثر تجربه یا احساسی منفی شکل گرفته‌اند، کاهش دهد. طب چینی بر این باور است که انرژی بدن در این نقاط جریان دارد. این گذرگاه‌ها به تعادل جریان انرژی در بدن و حفظ سلامتی کمک می‌کنند. اما هر چیزی که این تعادل را بهم بزند، می‌تواند موجب بیماری و کسالت شود.

در طب سوزنی به این نقاط انرژی با استفاده از سوزن فشار وارد می‌کنند، اما در «ای اف تی» فشار لازم به ‌وسیله‌ی ضربات نوک ‌انگشت ایجاد می‌شود. مدافعان «ای اف تی» معتقدند که با ضربه می‌توان به انرژی بدن دسترسی پیدا کرد و به قسمتی از مغز که استرس را کنترل می‌کند، سیگنال فرستاد. در واقع یعنی وقتی نقاط «مریدین یا همان نقاط انرژی» با ضربه تحریک می‌شوند، می‌توانند از استرس و احساسات منفی بکاهند و در نتیجه تعادل از دست ‌رفته را به سیستم انرژی مختل‌شده‌ی بدن بازگردانند.

بدن ما دارای سیستم انرژی است که همانند جریان خود در سراسر بدن جاری است و هنگامی که اختلالی در سیستم جریان انرژی بدن ایجاد می شود، انواع بیماری ها و اضطراب ها به وجود می آید. بیماری هایی مانند میگرن، درد معده و اختلالات گوارشی و … در چنین شرایطی روش ای اف تی کمک می کند تا بتوانیم احساسات محبوس شده را آزاد کنیم. (تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT)

یکی از نکاتی که در استفاده از روش EFT باید مدنظر داشته باشید، این است که این درمان برای از بین بردن اضطراب‌ها یا دردها می‌تواند مفید باشد. اما به‌تنهایی قادر نخواهد بود مشکلات زندگی شما را حل کند. برای مثال اگرچه ممکن است از طریق این روش بتوانید ناراحتی ناشی از دعوایی که با همسرتان داشته‌اید را آرام کنید، اما هرگز نمی‌توانید با استفاده از آن از بروز دعوا در آینده جلوگیری کنید. به همین خاطر اگر احساس می‌کنید مشکلات شما فراتر از یک غم یا اضطراب از موضوعی خاص است بهتر است برای درمان از یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید.

از این روش برای درمان این بیماری ها استفاده می شود:

کنترل افکار و احساسات ناخوشایند

لاغری و کاهش وزن دائمی

درمان بیماری های روان تنی (میگرن، کمر درد، درد معده، افسردگی، بیماری روده و گوارشی، زود انزالی و…)

از بین بردن خاطرات بد و ناگوار

از بین بردن ترس ها و فوبیا (ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی، ترس از حیوانات، ترس از پرواز و…)

درمان انواع اعتیاد به مواد مخدر

حل مشکلات جسمانی یا بیماری‌ها

بهبود عملکردها یا کارایی‌ها

 

چگونه از روش EFT استفاده کنیم؟

بهره برداری EFT را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد:

  • مشکل را مشخص کنید:

برای این که این تکنیک موثر واقع شود، ابتدا باید مشکل را شناسایی کنید. بهتر است روی یک مشکل تمرکز کنید، این کار باعث می شود سریع تر به نتیجه برسید.

  • اندازه‌گیری شدت مشکل:

در این مرحله به درد و ناراحتی جسمی یا روحی که به دنبال این مشکل برایتان ایجاد شده توجه کنید و ببینید از (10-0) چه نمره‌ای برای آن در نظر می‌گیرید. صفر به معنای نبود آزار و 10 حداکثر دشواری است که این مشکل برای شما ایجاد کرده است.

اکنون شما باید با توجه به مشکل و ناراحتی که برایتان پیش آمده یک جمله تاکیدی بسازید. این جمله شامل دو بخش خواهد بود که در قسمت اول به ‌طور صریح مشکل خود را بیان می‌کنید و در بخش دوم این پیام را اضافه خواهید کرد که علی‌رغم وجود این مشکل به خودتان علاقه و باور دارید. برای مثال برخی از این جمله‌ها می‌تواند به‌صورت زیر بیان شود:

با اینکه در مسابقه شکست خوردم اما عمیقا به خودم باور دارم.

علی‌رغم این که کمرم درد می‌کند اما عمیقا به خودم باور دارم.

با وجود این که از همسرم جدا شده‌ام اما عمیقا به خودم باور دارم.

می توانید این عبارت را تغییر دهید تا متناسب با مشکل شما باشد ولی نمی توانید بگویید “حتی اگر مادر من بیمار است، من خودم را عمیقا و کاملا می پذیرم.” شما باید بر روی این مسئله تمرکز کنید که احساس شما برای تسکین پریشانی ناشی از آن است و بهتر است با گفتن جملات مناسب، وضعیت را حل کنید مثلا:”با این که ناراحتم که مادرم بیمار است اما خودم را عمیقا و کاملا می پذیرم.”

 

  • انجام ضربات بخش اصلی روش درمانی EFT:

در این بخش شما باید در کنار تمرکز روی مشکل و بیان جملات تاکیدی، بر نواحی مشخصی از بدن ضربه وارد کنید. به همین خاطر ابتدا به معرفی مناطقی از بدن که در این روش روی آن‌ها تمرکز می‌شود می پردازیم:

لبه دست: لبه خارجی دست شما جایی میان پایه انگشت کوچک و مچ دست است

ابرو: ابتدای قسمتی از ابرو که اصطلاحا به آن تاج ابرو نیز گفته می‌شود و بالای کناره بینی قرار دارد

گوشه چشم: استخوانی در قسمت خارجی چشم

زیر چشم: استخوانی که در زیر چشم قرار گرفته

زیر بینی: این نقطه حدفاصل میان بینی و لب بالایی شما است

چانه: فاصله میان لب پایینی تا فرورفتگی چانه

ابتدای ترقوه: حدود 2.5 سانتی‌متر پایین‌تر از فرورفتگی u شکلی که بالای استخوان سینه قرار دارد

زیر بغل: کمی پایین‌تر از زیر بغل و به ‌نوعی بخشی از قسمت کناری بدن است که به ‌موازات سینه‌ها قرار گرفته

بالای سر: یک خط فرضی از گوش راست خود به سمت گوش چپ بکشید و سپس خط فرضی دیگری را برای وصل کردن بینی به گردن در نظر بگیرید. محل تلاقی این دو خط نقطه مورد نظر است.

  • نحوه ایجاد ضربات

شما باید ضربات را از لبه دست شروع کنید؛ درحالی‌که به این قسمت ضربه می‌زنید 3 بار جمله تاکیدی که در مرحله قبل ساخته‌اید را بیان کنید. پس ‌از این دقیقا بر اساس ترتیبی که نقاط مختلف بدن را معرفی کرده‌ایم به هر نقطه به‌آرامی و با انگشت اشاره 7 بار ضربه بزنید.

در طی تمامی مراحلی که مشغول ضربه زدن به نقاط مختلف هستید جمله تاکیدی را نیز بیان کنید. اما از زمانی که ضربه به ابرو را شروع می‌کنید بهتر است جمله تاکیدی خود را کمی کوتاه‌تر کنید. برای مثال اگر جمله تاکیدی شما این باشد که (اگرچه از محل کارم اخراج شدم اما عمیقاً به خودم باور دارم) در حالت کوتاه‌تر می‌باید بگویید (ناراحتم که کارم را از دست دادم). البته به این نکته توجه داشته باشید که در کنار ضربه زدن و بیان این جملات می‌باید به‌دقت روی مشکل و احساسات خود تمرکز داشته باشید.

 

  • اندازه‌گیری مجدد شدت:

پس از پایان زنجیره ضربات مجدد به مشکل خود و درد و رنجی که برایتان ایجاد کرده فکر کنید و از صفر تا ده نمره‌ای برای آن در نظر بگیرید. هنگامی‌که از روش درمان ای اف تی در طول زمان استفاده کردید با استفاده از مقیاس اندازه‌گیری شدت متوجه خواهید شد که آیا این روش برای شما تاثیرگذار هست یا خیر.

 

خیلی از افراد دچار احساس گرفتار شدن در چرخه احساسات شده اند. احساس ناراحتی، افسردگی، اضطراب، نارضایتی و ناخوشایندی و …  و دوست دارند رشد کنند، از زندگی لذت  ببرند و گذشته را رها کنند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، با ضربه تراپی یا همان ای اف تی می توانید این کار را انجام دهید.

این روش برای هر کسی ساده و کاملا در دسترس است، در حالی که قرار است ضربه تراپی به تحول در حوزه سلامت و سلامتی بپردازد، مفاهیم درمانی که بر اساس آن پایه گذاری شده است، بیش از 5000 سال است که در طب شرقی انجام می شود.

بدن شما از آنچه تصور می کنید قدرتمندتر است. مملو از زندگی و انرژی و با این درمان می توانیم از شر هر احساس ناخوشایندی که دارید رها شوید و در آرامش زندگی کنید. (تکنیک رهایی هیجانی یا ای اف تی EFT)

www.elmema.com

برای دیدن آرشیو مقالات روانشناسی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) | 09164052373

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *