خانه / هدف گذاری / لیست کتاب های خوب هدف گذاری
لیست کتاب های خوب هدف گذاری
لیست کتاب های خوب هدف گذاری / تقویم انگیزشی

لیست کتاب های خوب هدف گذاری

لیست کتاب های خوب هدف گذاری

 

سلام به همراهان علم، اگر می خواهید تغییرات اساسی در زندگی خود ایجاد کنید و از وضعیت کنونی خسته شده اید، در ابتدای مسیر، مطالعه کتاب های هدف گذاری بهترین گزینه است. برای ایجاد تغییر اول باید بدانید از زندگی چه می خواهید؟ به دنبال چه چیزی هستید؟ وقتی اهداف خود را مشخص کردید، در جهت رسیدن به آنها اقدام می کنید. در این مقاله لیست کتاب های خوب هدف گذاری که به شما کمک می کند مسیر خود را پیدا کنید و از سردرگمی نجات یابد، ارائه شده است.

پس اولین قدم برای تغییر این است که یاد بگیرید اهداف مناسب خود را پیدا کنید. با مطالعه این کتاب ها مسیر خود را انتخاب و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

 

کتاب دستیابی به اهداف اثر دارن هاردی:

کتاب “دستیابی به اهداف” اثری از دارن هاردی سخنران انگیزشی اهل آمریکا است.

در این کتاب دارن هاردی از اهمیت داشتن هدف می گوید. اینکه داشتن هدف در زندگی ما مقوله بسیار مهمی است چراکه انسان بدون هدف انگیزه‌ای برای ادامه مسیر زندگی نخواهد داشت.

انسان‌ها با وجود داشتن ثروت، سلامتی، تحصیلات، رفاه و… اگر هدفی نداشته باشند به‌ زودی دچار افسردگی و یاس خواهند شد. چرا که انسان بدون هدف همانند آب راکدی می‌شود که خواه‌ناخواه می‌گندد.

برای آنکه بدانیم چه اهدافی برای ما مناسب‌تر هستند باید نکاتی را به خاطر داشته باشیم:

 1. اول اینکه بدانیم ما در چه زمینه‌هایی استعداد و توانایی و مهارت داریم.
 2. دوم اینکه بدانیم چه اهدافی در ما انگیزه و شوق ایجاد می‌کنند زیرا چنین اهدافی برای ما ارزشمندتر خواهند بود و ما راحت‌تر می‌توانیم برای رسیدن به آن‌ها تلاش و پشتکار داشته باشیم.
 3. بعد اینکه ما همیشه در ذهنمان شاید اهداف و آرزوهای زیادی را دنبال کنیم و ایده‌های زیادی را بپرورانیم، اما اگر آن‌ها را یادداشت نکنیم و شفاف‌سازی انجام ندهیم، ممکن است اهداف خوب و قابل اجرایی را به فراموشی بسپاریم، در نوشتن هدف باید آن را به‌صورت واضح و شفاف بنویسیم و زمان‌بندی مشخصی را برایش تعیین کنیم.
 4. در تعیین هدف باید ترس‌هایمان را کنار بگذاریم، شجاع و جسور و با اعتمادبه‌نفس باشیم و با در نظر گرفتن درصد منطقی از شکست، ریسک کنیم و گاهی اهداف بزرگی را برای خودمان در نظر بگیریم، باید بدانیم که قدم نهادن در مسیر هدف و شکست خوردن بهتر از ترسیدن و یکجا نشستن است.
 5. برای موفق شدن در هدف نیز باید شجاعت عمل داشته باشیم، جرئت و جربزه انجام کار داشتن را در خودمان تقویت کنیم.

 

قسمتی از کتاب دستیابی به اهداف:

قسمتی از کتاب دستیابی به اهداف:

فرآیند تعیین اهداف و چگونگی دستیابی به آن‌ها ما به خاطر طبیعتمان موجودات هدف‌داری هستیم.

مغز ما دائما در حال تلاش برای هماهنگ کردن دنیای بیرون با آن چیزی است که در درونمان می‌بینیم و دنبالش هستیم می‌باشد. زمانی که برای خودتان هدف تعیین می‌کنید به مغزتان چیزی می‌دهید که بتواند روی آن تمرکز کند و مانند این است که به ذهنتان چشم‌هایی تازه می‌دهید تا تمام مردم و موقعیت‌ها و صحبت‌ها و منابع و ایده‌ها و خلاقیتی را ببینید که در جهت هدفتان می‌باشد.

پس دنیای برونی‌تان با چیزی که درونتان هست هماهنگ می‌شود. اهداف به شما جهت و بینش می‌دهند و با داشتن اهداف مشخص و مکتوب پیش چشمتان، کائنات به شما چیزی می‌دهد که به دنبالش هستند.

ولی تفاوتش این است که چطور می‌بینیم و حس می‌کنیم و ایده‌ها و مردم و تجربیات را به سمت خودمان می‌کشیم به خاطر تعیین هدفمان و این شگفت‌انگیز است. هدف داشتن به ما بینش می‌دهد.

داستانی را قبلا برایتان تعریف کرده‌ام و حالا دوباره آن را تکرار می‌کنم: افسانه‌ها می‌گویند در سال 1400 یک‌ تکه سنگ مرمر بود که آن را کنار گذاشته بودند و آن‌قدر ضخیم نبود که به درد مجسمه‌سازی بخورد. حدود چهل سال همان‌جا بدون استفاده مانده بود و هیچ‌کس به آن توجهی نداشت. تا اینکه مرد جوان 20 ساله‌ای به نام میکل‌آنژ آن را پیدا کرد.

میکل‌آنژ توی این سنگ عظیم بی‌قواره یک مجسمه بسیار زیبا و شگفت‌انگیز یونانی به نام دیوید را دید. میکل‌آنژ جمله معروفی دارد که می‌گوید که من دیوید را آنجا می‌دیدم و فقط باید با چکش‌ کاری سنگ مرمر از آنجا رهایش می‌کردم و آزاد می‌شد.

اهداف از پیش آماده چنین بینشی به شما می‌دهند، به‌ علاوه اهداف به شما جهت می‌دهند. داشتن یک هدف مشخص پیش چشم به شما چیزی را می‌دهد که به دنبال آن باشید.

 

کتاب “اهداف اثر برایان تریسی:

از کتاب های عالی در لیست کتاب های خوب هدف گذاری، کتاب “اهداف” می باشد که همه جزییات را عنوان کرده است.

برایان تریسی چهره‌ای شناخته شده کانادایی در زمینه نگارش کتاب‌های موفقیت است. وی در کتاب اهداف درباره این‌که چطور خودمان را آماده کنیم و اهدافمان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، نوشته شده است.

کتاب اهداف با نام انگلیسی Goals نوشته این نویسنده است و به خواننده این امید را می‌دهد که قرار است زودتر از آنچه که فکرش را کنند موفقیت را در آغوش بگیرد.

هدف، تنها راه رسیدن به موفقیت است. این جمله‌ای است که تمام موفقیت‌های برایان تریسی به واسطه آن به دست آمده است. هدف همان نیرویی است که سرعت شما را در رسیدن به خواسته‌هایتان زیاد می‌کند.

بهترین راه برای تبدیل شدن به فردی که همیشه می‌خواستید و ساختن آینده مورد علاقه‌تان، مشخص کردن اهداف‌تان و دستیابی به آن‌ها است.

رای دستیابی به سطحی از موفقیت مورد نظرتان، لازم نیست حتما چیزی را ابداع کنید که پیش از این اختراع شده است. اصول هدف‌گذاری و سخت کار کردن چندین سال است که کشف شده و میلیون‌ها زن و مرد آن‌ها را به کار برده‌اند و به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌اند.

اگر شما هم همین اصول را در زندگی‌تان به کار بگیرید، می‌توانید به موفقیت‌های مشابه و بزرگی دست پیدا کنید. پس وقت خود را برای کشف راز موفقیت‌های بزرگ تلف نکنید. بلکه در هدف‌گذاری و رسیدن به آن‌ها مهارت پیدا کنید. این همه چیزی است که باید بدانید و به آن عمل کنید.

 

قسمتی از کتاب اهداف:

قسمتی از کتاب اهداف:

«من بیش از دو هزار سخنرانی برای حدود بیست و سه هزار نفر در بیست و چهار کشور جهان انجام داده‌ام. زمان سمینارهای من از پنج دقیقه تا پنج روز متغیر است.

به هر حال تلاش کردم بهترین راهکارهایی را که می‌شناسم در اختیار حاضرین در سمینارها قرار دهم. پس از این همه صحبت و سخنرانی درباره موضوعات مختلف، اگر فقط پنج دقیقه فرصت داشتم با شما صحبت کنم و می‌توانستم فقط یک عقیده را به شما بگویم که بتواند به موفقیت شما کمک کند، می‌گفتم: هدف‌هایتان را بنویسید، برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کنید، و هر روز روی این برنامه کار کنید.

اگر به این توصیه من عمل کنید، بیش از هر راهکار دیگری برای شما مفید خواهد بود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه به من می‌گویند که این توصیه ساده بیش از چهار سال تحصیل به درد آنها خورده است. این راه‌ کار ساده زندگی خود من و میلیون‌ها نفر دیگر را تغییر داده است. بنابراین می‌تواند زندگی شما را هم تغییر دهد».

 

 کتاب اهداف: چگونه می‌توان بیشترین بهره را از زندگی خود گرفتاثر زیگ زیگلار:

زیگ زیگلار نویسنده‌ای پرکار و سخنران انگیزشی، که کتاب هه و سخنرانی هایش برای هزاران نفر الهام‌بخش بود، از 28 کتابی که نوشت، ده کتاب پرفروش دارد. آثارش نزدیک به چهل زبان ترجمه شدن و سال‌ها پس از اولین انتشارشان همچنان محبوب هستند.

در کتاب اهداف با مطالعه داستان های موفقیت، سرشار از نگرش مثبت خواهید شد و متقاعد می شوید که هدف گذاری در زندگی نتیجه می دهد! کتاب اهداف، شامل دستورهای گام به گامی است که به شما نشان می دهد چگونه هدف گذاری کنید و به هر هدفی که می خواهید، برسید.

هدف گذاری نتیجه می دهد و موفقیت، ارزش صرف زمان و انرژی را دارد؛ اما این برای دستیابی به برتری مداوم در زندگی کافی نیست. وقتی زیگ زیگلار معلم شما باشد، چاره ای جز رسیدن به تک تک اهدافی که تعیین می کنید، نخواهید داشت.

 

قسمتی از کتاب اهداف: چگونه می توان بیشترین بهره را از زندگی خود گرفت

قسمتی از کتاب اهداف: چگونه می توان بیشترین بهره را از زندگی خود گرفت

در این کتاب کشف می کنید، چگونه به انسانی «خاص و هدفمند» تبدیل شوید؛ نه انسانی «معمولی و سردرگم».

چهار دلیل اصلی که افراد به اهدافشان نمی رسند، کدام است. تفاوت بین فعالیت و پیشرفت را کشف کنید. درمی یابید که چگونه بیشترین بهره را از زندگی ببرید.

در این کتاب با مطالعه داستان های موفقیت، سرشار از نگرش مثبت خواهید شد و متقاعد می شوید که هدف گذاری در زندگی نتیجه می دهد! این کتاب، شامل دستورهای گام به گامی است که به شما نشان می دهد چگونه هدف گذاری کنید و به هر هدفی که می خواهید، برسید. هدف گذاری نتیجه می دهد و موفقیت، ارزش صرف زمان و انرژی را دارد؛ اما این برای دستیابی به برتری مداوم در زندگی کافی نیست.

وقتی زیگ زیگلار معلم شما باشد، چاره ای جز رسیدن به تک تک اهدافی که تعیین می کنید، نخواهید داشت.

 

کتاب هنر هدف گذاری به روش اسمارت اثر آنیسا مارکو: 

روش هدف گذاری اسمارت از روش هایی است که این روزها محبوبیت زیادی دارد. بنابراین در لیست کتاب های خوب هدف گذاری گنجانده شده است که بتوانید بر اساس این روش هدف گذاری کنید.

کتاب هنر هدف گذاری به روش اسمارت نوشته‌ی آنیسا مارکو می باشد. مارکو در این کتاب راهکارهای جالبی برای ایجاد انگیزه در شما ارائه می‌دهد. به عنوان مثال؛ مارکو معتقد است که اگر شما بیشتر یک شخص بصری هستید، ایجاد تخته‌ی آرزوها به شما در هدف گذاری و پیشرفت به سوی آن هدف، کمک زیادی خواهد کرد.

با این کتاب می توانیم تکنیک های طلایی هدف گذاری به روش اسمارت را فراگیریم تا رویاهایمان دست یافتنی شوند.

 

قسمتی از کتاب هنر هدف گذاری به روش اسمارت

قسمتی از کتاب هنر هدف گذاری به روش اسمارت

عاشق انجام دادن چه چیزی می‌باشید؟ ممکن است آن‌ چیزی را که می‌خواهید بدست آورید، هم اکنون بدانید که چیست.

تجسم بزرگ و دسته بندی اهداف را که انجام داده اید، حتما دلیل نوشتن آن را از خود بپرسید؟ این دلیل عامل ایجاد انگیزه در شما خواهد بود و همان دلیلی می‌باشد که باعث می‌شود شما هر روز بر روی اهداف خود کار کنید.

چنان که در این مسیر کسی یا چیزی جهت انگیزه دادن به شما وجود ندارد تا به کارتان ادامه دهید، آگاه باشید که بدون یافتن دلیل انجام کار، کل فرایند متوقت می‌شود.

شما برای اینکه مجبور به پرداخت هزینه‌ها و صورتحساب‌های مختلف هستید، کار می‌کنید. بنابراین این پرداخت‌ها، انگیزه‌ای هستند برای بیدار شدن، لباس پوشیدن، رفتن به حومه شهر و انجام دادن کاری که مطمئنا خوشتان نمی‌آید که هر روز انجامش دهید.

عامل انگیزشی برای هدف اخذ مدرک من (در واقع حداقل یکی از آنها) این بود که می‌خواستم شغل بهتری داشته باشم. تکالیف و وظایفم را به اتمام می‌رساندم و برای آزمون‌های آینده بسیار مطالعه می‌کردم بخاطر اینکه لحظه به لحظه دلیل انجام این کارها در ذهنم بود و به اندازه کافی انگیزه مناسب داشتم.

درحقیقت دلیل انجام آنها به اندازه‌ای مهم بود که مرا در مسیر نگه می‌داشت. با این دلیل، قادر بودم که همیشه خود را به جلو هل بدهم و انجام دادنشان را بی خیال نشوم.

 

کتاب “تعیین هدف” اثر سوزان بی ویلسون:

کتاب «تعیین هدف» نوشته سوزان ویلسون و مایکل سینگر دابسون می باشد.

در این کتاب چگونگی هدف‌گذاری در زندگی را خواهید آموخت. شما با مطالعه این اثر، یاد می‌گیرید که چگونه تعیین هدف کنید، چگونه برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید و چگونه منابع و توانایی‌های خود را برای رسیدن به آن بسنجید و تقویت کنید.

چیزی که دراین‌ راه از شما حمایت می‌کند، کیفیت درک شما از خودتان است. اگر درک کنید چرا باید به هدفی برسید، می‌توانید هدف را دنبال کنید یا آن را تغییر دهید تا به چیزی که واقعا به خواسته شما نزدیک‌تر است برسید.

درک علت رسیدن به هدف، به شما قدرت و استقامت می‌دهد. اگر اهدافتان چالش‌ برانگیز هستند، رسیدن به آنها نیاز به کار سخت و پذیرش ریسک دارد.

اگر هدف واقعا برای شما مهم نباشد یا اگر هدفی را انتخاب کرده باشید که واقعا «چرایی» انتخاب آن را نمی‌دانید، رسیدن به نظم شخصی لازم برای انجام کارهای ضروری برایتان خیلی دشوار خواهد بود.

 

بخشی از کتاب تعیین هدف

بخشی از کتاب تعیین هدف

زمان‌تان را چگونه مدیریت می‌کنید؟ آیا واقعا می‌دانید که زمان‌تان چگونه سپری می‌شود؟

برای اینکه نحوه استفاده از زمان را تعیین کنید، فعالیت‌هایتان را در یک دفتر ثبت زمان یادداشت کنید. ابتدا ثبت اینکه از دقایق‌تان در هر روز چگونه استفاده می‌کنید جذاب به‌ نظر نمی‌رسد، اما اطلاعاتی که در مورد خودتان به دست می‌آورید ارزش این تلاش را دارد.

دفتر ثبت زمان یک ابزار ساده و با‌ ارزش برای یادگیری بیشتر در مورد نحوه استفاده شما از ساعات مفید روز است. وقتی درک کنید زمان‌تان واقعا چگونه سپری می‌شود، می‌توانید در مورد بهترین روش سرمایه‌گذاری زمانتان تصمیم بگیرید.

دفتر ثبت زمان می‌تواند یک تقویم روزانه باشد که به واحدهای پانزده‌ دقیقه‌ای تقسیم‌شده یا می‌توانید از دفتر ثبت زمان استفاده کنید.

برای ردیابی فعالیت‌هایتان در روزهای کاری از یک دفتر ثبت زمان استفاده کنید. بعد نتایج را بررسی کنید تا الگوها و گزارش‌های مدیریت زمان‌تان را بفهمید.

برخی افراد از این طریق متوجه می‌شوند که مؤثر بودنشان به دلیل بروز وقفه‌هایی در کار کاهش پیدا می‌کند، برخی دیگر متوجه می‌شوند اولویت‌های اشتباه باعث کاهش بازده‌شان می‌شوند یا حجم بیش از حد کاغذبازی، تخصیص‌های کاری مبهم یا جلسات غیر‌مؤثر و ناکارآمد باعث اتلاف زمان و بازده ‌آن‌ها خواهد شد.

 

کتاب “تقویم انگیزشی معجزه‌ی برنامه ریزی” اثر دکتر شهریار مرزبان

یکی از بهترین کتاب ها در لیست کتاب های خوب هدف گذاری، کتاب تقویم انگیزشی است.

این کتاب حاصل بیش از 5 سال تحقیق و بررسی و گرفتن بازخورد از افراد است و بیش از یک دهه تجربه نویسنده در برنامه ریزی شخصی و کاری را تبدیل به کتابی کاربردی و عالی کرده است.

تقویم انگیزشی دارای 7 بخش می باشد، هر بخش کمک می کند چطور هدف گذاری صحیح و اصولی به همراه برنامه ریزی داشته باشیم. در بخش هفتم، جدول برنامه ریزی ماهیانه و هفتگی وجود دارد و می توان برای یک سال خود را به خوبی و دقیق برنامه ریزی کنیم.

فهرست مطالب کتاب تقویم انگیزشی:

فهرست مطالب کتاب چاپی تقویم انگیزشی، معجزه ی برنامه ریزی (دکتر شهریار مرزبان):

پیش گفتار

مقدمه نویسنده

بخش اول: ستاره شو!

 • ستاره شو
 • داستان شکل گیری این تقویم
 • چرا این تقویم
 • تجربیات افراد از استفاده از تقویم

بخش دوم: اجزای اصلی تقویم

 • اهداف
  به چه کسی باید تبدیل بشوی
  به خودت پاداش بده
  برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه بر اساس اهداف
 • برنامه ریزی
 • تغییر عادات منفی به مثبت
  قانون طلایی تغییر عادات
  انواع عادات بد
  لیست برخی از عادات خوب و بد
  مدت زمان تغییر عادت
 • سحرخیزی
  ایجاد عادت سحرخیزی در 30 روز
 • ورزش و پیاده روی
 • مطالعه
 • شکرگزاری
 • مدیتیشن و مراقبه
 • آب نوشیدن
 • ثبت فعالیت ها
 • ارزیابی
 • مربی شخصی
 • خلاصه بخش دوم

بخش سوم: چند تکنیک کاربردی!

 • دزدان زمان
 • ماتریس آیزنهاور
 • چرخه عادات بد
 • قانون 5 ثانیه
 • اهرم رنج و لذت
 • دایره راحتی
 • هفت مرتبه عمیق تر
 • چرا فقط اولش خوب و قوی پیش می رویم!
 • اگر دکتر مرزبان بود چیکار می کرد؟
 • خلاصه بخش سوم

بخش چهارم: رسالت و اهداف

 • لطفا این بخش را نخوانید!
 • ده گام تا پیدا کردن رسالت شخصی..

بخش پنجم: راهنمای اجرا و کلام آخر

 • نحوه کار با این تقویم
 • گرفتن بیشترین نتیجه
 • سوالات متداول شما
 • درباره نویسنده
 • کلام آخر . . .

بخش ششم: بخش خیلی خصوصی تقویم

 • تابلو آرزوها
 • دستاورد ها

بخش هفتم: برنامه ریزی ماهیانه و هفتگی

 • تعهد شخصی
 • رسالت و اهداف
 • جداول ماهیانه (برای 12 ماه):

جدول شروع ماه

چک لیست ماهیانه

جدول یادداشت 30 روزِ

جدول های هفتگی

چک لیست های هفتگی

چک لیست ارزیابی پایان ماه

 

مقدمه نویسنده کتاب تقویم انگیزشی

مقدمه نویسنده کتاب تقویم انگیزشی

با توجه به وب سایت و کتاب های مختلف دیگر راهکار و راهبرد های کسب موفقیت راز نیستند! و همه ی افراد آنها را می دانند ولی اغلب آن را نادیده می گیرند.

این کتاب به صورتی طراحی شده است که بصورت ساده و کاملا عَمَلی بتوانید به اهداف و برنامه هایتان برسید. هدف من از نگارش این کتاب، بهبود و رشد فردی در همه ی جنبه های زندگی تان است.

در این کتاب به پیدا کردن رسالت و اهداف، برنامه ریزی کردن، ایجاد و یا تغییر عادات، سحرخیزی، ورزش کردن، مطالعه داشتن، شکرگزاری و مدیتیشن روزانه، ثبت فعالیت ها و در نهایت ارزیابی روزانه خود بصورت کاملا ساده و کاربردی اشاره کردم.

همچنین با طراحی چک لیست های برنامه ریزی منحصربفرد، کاری کردم که بتوانید به همه ی ابعاد زندگی از جمله موارد ذکر شده توجه داشته باشید، که بتوانید در همه ی ابعاد زندگی خود رشد و پیشرفت داشته باشید.

 

کتاب معجزه ی برنامه ریزی اثر دکتر شهریار مرزبان است، شما می توانید در لینک زیر بخش اول کتاب را دانلود و بررسی کنید. همچنین برای سفارش کتاب می توانید براحتی از این لینک یا شماره واتس اپ 09164052373 سفارش دهید.

https://elmema.com/

 برای دانلود کلیک کنید

 

 

 

نتیجه گیری:

در این مقاله لیست کتاب های خوب هدف گذاری ارائه شده است که به شما این امکان را می دهد، مسیر خود را پیدا کنید و بتوانید در جهت آن اقدام و برنامه ریزی کنید. کتاب های خوب هدف گذاری کم نیستند ولی ما در این مقاله، معروف ترین آنها را نام بردیم و امیدواریم با این کتاب ها بتوانید به درستی در مسیر خود قدم بگذارید.

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه هدف گذاری (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

2 دیدگاه

 1. با سلام و عرض ادب و احتام خدمت شما
  واقعا کتابهایی که معرفی می شوند عالی و کاربردی هستند و اگر بتوانید چکیده ای بیشتراز مطالب را بارگذاری کنید عالیتر خواهد بود
  با ارزوی موفقیت برای همگی دوستان و جویندگان علم و دانش

 2. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
  واقعا کتابهایی که معرفی می شوند عالی و کاربردی هستند و اگر بتوانید چکیده ای بیشتراز مطالب را بارگذاری کنید عالیتر خواهد بود
  با ارزوی موفقیت برای همگی دوستان و جویندگان علم و دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *