سرخط خبرها
خانه / هدف گذاری / اهرم رنج و لذت در هدف گذاری

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

اهرم رنج و لذت در هدف گذاری
اهرم رنج و لذت در هدف گذاری / اهرام درد و پاداش

اهرم رنج و لذت در هدف گذاری

اهرم رنج و لذت در هدف گذاری

 

سلام به همراهان علم ما، خیلی اوقات موقع شروع به انجام کاری از این اصطلاح استفاده می کنیم که امروز حسش نیست! این احساس در شما رخنه می کند، بزرگ می شود و در نهایت، کنترل زندگی شما را بر عهده می گیرد. ولی چگونه این احساس را متوقف کنیم؟ پاسخ به این سوال را می توان با توجه به قانون اهرم رنج و لذت در هدف گذاری داد. در این مقاله اهرم رنج و لذت در هدف گذاری را بررسی می کنیم. با علم ما همراه باشید.

 

اهرم رنج و لذت چیست؟

اهرم رنج و لذت یا درد و پاداش، نکته ای که آنتونی رابینز در کتاب و سخنرانی های خود به آن اشاره کرده است.

دو نیروی راهنما در طبیعت انسان رنج و لذت هستند. هر کاری که شما انجام می‌دهید از میل به تجربه‌ لذت یا پرهیز از رنج نشات می‌گیرد. پس چرا افراد گاهی به نوعی رفتار می‌کنند که همواره موجب رنجش می‌شود؟

گاهی اوقات ترس انسان‌ها از رنج ناشی از تغییر، بر میل‌شان به لذت غلبه می‌کند. کسانی که به واسطه‌ ترس بی‌حرکت می‌شوند هنوز به «آستانه‌ی احساسی» خود نرسیده‌اند، یعنی آن نقطه‌ای که رنجشان سبب شود دست به عمل زده و تغییر ایجاد کنند.

این نقطه‌ای است که رنج به کمک ما می‌آید و نقش انگیزه‌ بخشی ایفا می‌کند.

برای تغییر رفتار خود، ارتباطی میان لذت و رفتار سازنده برقرار کنید و رنج را با رفتاری منفی و مخرب مرتبط کنید. این کار را مکررا و با اشتیاق تمرین کنید تا پاسخ‌هایتان را از نو شکل بدهید و در بلندمدت به نتیجه برسید.

این کار گاهی به این معناست که شما باید رنج را در کوتاه مدت تحمل کنید تا در آینده لذت ببرید.

 

اهرم رنج و لذت در هدف گذاری:

هدف اصلی اهرم رنج و لذت حفظ کردن انگیزه برای رسیدن به موفقیت است بدین صورت که بی انگیزه نشویم و برای ادامه راه شوق و اشتیاق داشته باشیم. همه ما در زندگی هر کاری که انجام می دهیم برای رسیدن به یک لذت یا فرار کردن از یک رنج است.

 

اهرم رنج و لذت: تمام اعمال و رفتارهای ما برای فرار از رنج ها و رسیدن به لذت ها است. ما تا زمانی کاری را انجام می‌دهیم که آن کار برای ما لذت بیشتری داشته باشد یا رنج کمتری از انجام آن را تحمل‌کنیم. (آنتونی رابینز)

 

ذهن ما انسان ها طوری طراحی شده که برای کاری که لذت بخش است تلاش می کند و برای کاری که بداند رنج آور است تلاشی نمی کند. پس باید در ذهن خودمان و به مغزمان اینطور تلقین کنیم و اینطور بفهمانیم که رسیدن به موفقیت به معنی لذت است و نرسیدن به آن به معنی رنج است.

با تکرار زیاد و آگاهانه، مغز باور می کند که رسیدن به موفقیت و اهداف لذت بخش و نرسیدن به اهداف رنج آور و فاجعه است، آن زمان مغز شما برای رسیدن به هدف با شما همراهی می کند.

در هر صورت همه افراد که در حال انجام دادن کاری هستند فقط به این دلیل است که به رضایت و خوشی برسند. در تعیین هدف هم این مورد صدق می کند شما اهدافی را تعیین کردید که به شما احساس رضایت و خوشی می دهد.

 

چرا برای اهداف خود تلاش نمی کنیم؟

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده است که بعد از تعیین هدف هیچ گونه تلاشی برای رسیدن به آن انجام نمی دهید و به این موضوع هم آگاه هستید که بعد از رسیدن به آن رضایت و خوشحالی را کسب خواهید کرد ولی هیچ گونه فعالیتی از شما دیده نمی شود.

ما تمام کارهایمان را فقط به خاطر فرار از ناراحتی و اشتیاق رسیدن به خوشی انجام می دهیم.

ولی اگر تصور کنیم که شروع تلاش ناخوشایندتر از انجام ندادن آن است، ما به این خاطر کاری را انجام نمی دهیم. به عبارتی دیگر با بیکار نشستن، درد و ناراحتی کمتری به سراغ ما می آید.

تا زمانی که ما از کار فعلی لذتی بیشتر از رنج آن داریم تغییر نخواهیم کرد، هر چند که قصد تغییر و پیشرفت داشته باشیم. باید طوری این اهرم را برای خودمان بسازیم که دلایل رنج آور سنگین‌تر از دلایل لذت بخش باشد.

اگر کار مدنظر ما کاری مفید است، باید رنج انجام ندادنش از رنج انجام دادنش برای ما سنگین تر باشد. اینگونه برای فرار از رنج بیشتر آن کار را قطعا انجام می دهیم و اگر قرار است کار یا عادت بدی را ترک کنیم، باید رنج انجام دادنش از رنج انجام ندادنش برای ما سنگین تر باشد. اینگونه برای فرار از رنج بیشتر آن کار را ترک می کنیم. با چند مثال بهتر متوجه این بخش می شوید:

 

مثال: تصمیم گرفتید لاغر شوید (یک کار مثبت):

اهرم اشتباه

هدف: تصمیم گرفته اید که لاغر شوید.
لاغر شدن (لذت):تناسب اندام
لاغر شدن (رنج):سختی و درد و زجر ورزش و رژیم . . .
نتیجه گیری احساس و مغز شما: برای فرار از درد و رنج، برای لاغری اقدامی نکن!

تغییر اهرم به شکل درست

احساس را تغییر دهید: اگر کار مدنظر کاری مفید است، باید رنج انجام ندادنش از رنج انجام دادنش سنگین تر باشد. اینگونه برای فرار از رنج بیشتر آن کار را قطعا انجام می دهیم.
لاغر شدن (لذت):تناسب اندام
لاغر نشدن (رنج):چاقی، مریضی، زشتی، تنگی نفس، شکم بزرگ، بد لباس . . .
نتیجه گیری احساس و مغز شما: برای فرار از درد و رنج، برای لاغری سریعا اقدام کن!

راهکار چیه: رژیم و ورزش رنج کمتری دارد، با آنکه سخت است ولی ارزش فرار از رنج زیادتر را دارد.

 

این مقاله برگرفته از کتاب تقویم انگیزشی دکتر مرزبان بود، در کتاب مثال های بیشتری قرار دارد و همچنین تمرینات خیلی خوبی در راستای هدف گذاری و برنامه ریزی وجود دارد. (برای دانلود بخش اول کتاب کلیک کنید)

 

 

نتیجه گیری:

مغز ما دارای ترازویی بسیار دقیق است. هنگام شروع هر کار، ناراحتی و خوشی حاصل از این کار، با این ترازو سنجیده می شود. اگر کفه ناراحتی سنگین تر باشد، تمایلی برای شروع کار نخواهید داشت. پس اگر می خواهید رفتاری را در خود تغییر دهید و یا کاری را شروع کنید، در ابتدا باید آنچه را در مغزتان با خوشی یا ناراحتی مترادف است عوض کنید.

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه هدف گذاری (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! | دکتر شهریار مرزبان

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! | دکتر شهریار مرزبان

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! از دکتر شهریار مرزبان   در پادکست (هدف دارم وقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *