سرخط خبرها
خانه / هدف گذاری / اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری
اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری

اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری

اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری

 

سلام به همراهان علم ما، برای همه ما پیش آمده که گاهی در مسیر اهداف خود، انرژی کافی یا انگیزه نداریم، از زندگی و خودمون راضی نیستیم و این طرز فکر باعث ایجاد احساس بد، از دست دادن انرژی و در نتیجه عملکرد ضعیف می شود. چگونه با این احساس بد مبارزه کنیم؟ ثبت دستاورد در هدف گذاری از روش های قدرتی است که باعث می شود احساسات بد این چنین از بین رفته و حتی باعث انرژی مضاعد در مسیر اهدافمان می شود. در این مقاله اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری را بررسی می کنیم. با علم ما همراه باشید.

 

دستاورد چیست؟

دستاورد هر چیزی است که شما به دست می آورید و با نیت شما در یک راستا قرار می گیرد. این موارد شامل دستاوردهای شغلی، روابط فردی و شغلی، تغییر عادات و امور مالی می شوند.

این دستاوردها برای رسیدن به نتیجه های بهتر لازم هستند. در واقع آن ها پله های ترقی محسوب می شوند که باید یکی یکی آن ها را طی کرد تا به بالای پلکان رسید.

در ادامه اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری را بررسی می کنیم.

اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری:

ما انسان ها اتفاقات شیرین و دستاوردهای عالی زندگی خود را زود فراموش می کنیم و خیلی زود همه چیز برای ما عادی می شود. هدف و خواسته هایی که با تلاش زیاد بدست آوردیم، بعد از یک مدت دیگر تازگی و جذابیت برای ما ندارد و عادی می شود.

ثبت دستاوردها هر چند کوچک به ما یادآوری می کند که چقدر فوق العاده هستیم. این موضوع به ما کمک می کند که بیشتر روی بازخورد مثبت خود تکیه کنیم.

لازم نیست منتظر نمانید که دیگران به شما بگویند که چقدر فوق العاده هستید و خودتان شروع کنید به توجه و ثبت دستاوردها و موفقیت ها در زندگی.

با گذشت زمان خواهید دید که ثبت دستاوردها باعث افزایش انرژی شما می شود. هنگامی که انرژی بیشتری را تجربه می کنید، احساس انگیزه بیشتری برای انجام همه امور کوچک و بزرگ در لیست اهداف خود خواهید داشت.

در واقع ثبت دستاوردها ما را به رسیدن به پیروزی های بزرگ رهنمون می کند. برعکس آن نیز صدق می کند، یعنی با به سرانجام نرساندن کارهای کوچک به دست آوردن اهداف بزرگ سخت تر است.

از همین امروز شروع کنید به یادداشت موفقیت ها و دستاوردهای خود. اهداف خود را اصولی انتخاب کنید و با ثبت دستاوردها در هدف گذاری، انگیزه خود را برای پایبندی به اهداف تقویت کنید.

 

چگونه دستاوردهای خود را ثبت کنیم؟

تا اینجا با اهمیت ثبت دستاورد در هدف گذاری آشنا شدید، ولی چگونه دستاوردهای خود را ثبت کنیم؟

من هر وقت اتفاق خوبی برایم رخ بدهد آن را در جدول ماهیانه می نویسم و در انتهای ماه همه موارد را وارد بخش دستاوردها می کنم. قرار نیست اتفاقات خیلی بزرگی باشد، کافیه آن لحظه احساس خوبی داشته باشم. همین!

مثلا خبر قبولی در درس و کار، گرفتن یک پروژه عالی، تفریح عالی با خانواده یا دوستان، یاد گرفتن یک مهارت جدید، لحظاتی از زندگی که با اعتماد به نفس و عالی قدم برداشتم و یا مثلا زمانی که شجاعت روزانه داشتم و با وجود ترس و شک، کار درست را انجام دادم.

بعضی مواقع یک ماه پر از دستاوردهای عالی دارم و بعضی مواقع هم فقط یک دستاورد عالی در ماه دارم. ولی تعداد آن اصلا مهم نیست، مهم این است آگاهانه قدر لحظات ناب زندگی خود را بدانیم و آن را ثبت و مرور کنیم.

مرور این دستاوردها خیلی خیلی حال من را خوب می کند و باعث می شود درک کنم که اتفاق های کوچک است که در زندگی ما تاثیر گذار است. درست مثل قدم های کوچک در راستای اهداف مان.

این مقاله برگرفته از کتاب تقویم انگیزشی دکتر مرزبان بود، در کتاب مثال های بیشتری قرار دارد و همچنین تمرینات خیلی خوبی در راستای هدف گذاری و برنامه ریزی وجود دارد.

 

 

نتیجه گیری:

ثبت دستاوردها در هدف گذاری به شما کمک می کند که میزان پیشرفت خود را پیگیری کنید. این امر به ویژه هنگامی که می خواهید عادت جدیدی در خود ایجاد کنید یا سبک زندگی خود را تغییر دهید، مفید است.

همین حالا به کار کوچکی که امروز انجام داده اید، فکر کنید. این کار هر چیزی می تواند باشد، مثل ورزش در هوای سرد، رعایت یه رژیم غذایی، بستن یک قرارداد و … .

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه هدف گذاری (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! | دکتر شهریار مرزبان

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! | دکتر شهریار مرزبان

پادکست: هدف دارم وقت ندارم! از دکتر شهریار مرزبان   در پادکست (هدف دارم وقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *