خانه / آخرین مقالات / تفاوت های بین دو نیمکره ی مغز
مقالت آموزشی روانشناسی علم ما
مقالت آموزشی روانشناسی علم ما

تفاوت های بین دو نیمکره ی مغز

تفاوت های بین دو نیمکره ی مغز

گردآوری: زهرا پشنگ پور

 

مقدمه:

تفاوتهای ساختمانی و عملی نیمکره های مغز دو نیمکره مغز ظاهرا قرینه یکدیگرند، برخی تفاوتهای ساختمانی و عملی بین ان ها وجود دارد . رابط پینه ای با صدها میلیون تار عصبی باعث مبادله دائمی اطلاعات بین دو نیمکره مغز و  باعث هماهنگی بین آنها می شود اولین اطلاعات مربوط به عدم تقارن کامل نیمکره های مغز از مشاهدات بروکا در ۱۸۹۱ به دست آمد که نقش غالب نیمکره چپ را در تکلم نشان می داد. از آن پس نیمکره چپ را غالب و نیمکره راست را مغلوب در نظر می گرفتند تا آنکه به تدریج روشن شد که دو نیمکره مغز مکمل یکدیگرند و هر کدام در اعمال خاصی نسبت به دیگری برتری و استعداد بیشتری دارد. یک نیمکره در پدیده های مربوط به زبان شرکت مؤثر دارد و آسیب دیدن آن به اختلالات گفتار و ناتوانی در خواندن و انجام دادن محاسبات ریاضی منجر می شود و نیمکره دیگر در درک بینایی و فضایی و شناسایی اشیاء و اشکال هندسی نقش بیشتری دارد.

 

مقایسه دقیق ساختمان ها و اندازه ها در نیمکره های چپ و راست:

1-اغلب افراد برخی شبارها و شکنجهای مغز از جمله ناحیه ورنیکه و شیار سیلویوس در نیمکره چپ مغز بزرگ تر از نیمکره راست است

2-. به موجب برخی پژوهشها، رابط پینه ای در افراد چپ دست بزرگ تر از

راست دستهاست و به همین دلیل ارتباط بین نیمکره های آنان بهتر از راست دستها

صورت می گیرد. اختلالات یادگیری مانند دیس لکسی که ناتوانی در یادگیری

خواندن است در افراد چپ دست دوازده بار شایع تر از راست دستهاست در حالی که استعدادهای فضایی و مکانی چپ دستها معمولا بالاتر است و تعداد زیادی از

ریاضی دانان، موسیقی دانان و هنرمندان چپ دست هستند. بعضی تحقیقات دیگر نشان داده اند که اندازه رابط پینه ای در مغز زنان به طور متوسط بزرگ تر از مردان و بنابر این ارتباط بین نیمکره ها در آنان بیشتر است.

 

روش بررسی تفاوت های عملی نیمکره های مغز:

در برخی بیماران مبتلا به منظور جلوگیری از بروز حمله های شدید صرعی، رابط پینهای مغز آنان را قطع می کردند. بررسیهای بسیاری درباره تفاوتهای عملی بین دو نیمکره در این افراد و در افرادی که مادرزادی با به علت اختلالات دیگر، رابط پینه ای در مغز آنان وجود ندارد صورت گرفته است.

روش دیگری غیر فعال کردن یک نیمکره به وسیله تزریق سدیم آمیتال یا باربیتوراتها به کاروتید آن و بررسی اختلالات ایجاد شده بر اثر بیهوشی یک نیمکره است.

 

تفاوت های کار کرد نیمکره ها:

می توان گفت که نیمکره چپ  در پدیده های گفتاری و نوشتاری و  شفاهی و کتبی بر نیمکره راست برتری دارد و نیمکره راست در شناسایی تفاوتهای ساختمانی و عملی نیمکره های مغز کاربرد آنها و تشخیص قیافه ها، اشکال، احجام هندسی و شناسایی آهنگهای موسیقیبرتر از نیمکره چپ است

برای مثال: افرادی که رابط پینهای آنان  قطع شده است می توانند با دست چپ شکلهای پیچیده ای را رسم کنند؛ در حالی که با دست راست با آنکه قادر به نوشتن هستند از کشیدن شکلهای ساده نیز ناتوان اند. اگر در دوره های رشد و نمو مغز، رابط پینه ای ساخته نشود و مراکز نیمکره چپ رشد طبیعی پیدا نکند

نیمکره راست می تواند جانشین نیمکره دیگر شده، مهارتهای کلامی را به دست آورد. یکی از ویژگیهای نیمکره راست نقش عمده تر آن در فهم تظاهرات هیجانی چهره و بروز این تظاهرات است در افراد سالم، خنده و حالات هیجانی در سمت چپ صورت می گیرد  که به وسیله نیمکره راست مغز اداره می شود نقش عمده تر ان در فهم تظاهرلت هیجانی چهره و فهم این تظاهرات است.

نیمکره چپ به صورت تحلیلی و زنجیره ای عمل می کند و از جزء به کل میرود، ولی نیمکره راست ترکیبی عمل می کند و کل نگر است.

 

تفاوت مردان و زنان در نیم کره ها:

برخی پژوهشها نشان داده اند که در مردان لوب گیجگاهی چپ بزرگ تر ازبخش قرینه آن در نیمکره راست است؛ در حالی که در زنان عکس آن دیده می شود.

با وجود این به طور متوسط زنان در پاسخ دادن به بعضی تستهای کلامی که به

مهارتهای نیمکره چپ ارتباط دارد نسبت به مردان توانایی بیشتری نشان می دهند حال آنکه مردان در تستهای بینایی مربوط به شناسایی اشیاء و مكانها، جهت یابی و تشخیص موقعیتهای فضایی که نیمکره راست در آنها نقش مؤثرتری دارد استعداد بیشتری نشان می دهند. در مجموع به نظر می رسد که تخصیص یافتگی نیمکره ها به مهارتهای کلامی و فضایی در مردان بیشتر از زنان است و نیمکره های مغز زنان از نظر عملی بیشتر به یکدیگر شباهت دارند. تخصیص یافتن نیمکره ها به استعدادهای مشخص به جنسیت ارتباط دارد و احتمالا از اثر هورمونهای جنسی در مغز در دوره های رشدونمو ناشی می شود. بعضی آزمونها نشان داده اند که استعداد مردان در ریاضیات بیش از زنان است؛ در حالی که توانایی زنان در محاسبات عادی، مانند هزینه روزانه از مردان بیشتر است. بر اساس برخی پژوهشها که با روشهای اسکنینگ صورت گرفته اند مردان در هنگام تكلم فقط از نیمکره چپ مغز استفاده می کنند؛ در حالی که تكلم زنان با فعال شدن هر دو نیمکره است. این پژوهش روشن می سازد که چرا مردان در هنگام اسیب دیدن نیمکره چپ مغز، بیش از زنان دچار اختلالات گفتاری می شوند.

 

نتیجه:

به طور کلی می‌توان گفت که طرف چپ مغز٬ کنترل سمت راست بدن را بر عهده دارد و طرف راست مغز کنترل سمت چپ را. برای چشم‌ها این مسئله کمی پیچیده تر می‌شود: اعصاب سمت چپ هر دو چشم به سمت چپ مغز و اعصاب سمت راست هر دو چشم به سمت راست مغز متصل هستند.

افرادی که از نیمکره راست مغزشان استفاده می کنند معمولا افرادی خلاق هستند، اطلاعات را به صورت کلی نگرانه پردازش می کنند، از شهود برای حل مشکلات بهره می گیرند، نتیجه را به صورت واصح می یابند و به طور تصادفی از کاری به کار دیگر حرکت می کنند.

اما افرادی که بیشتر از نیمکره سمت چپ مغز خود استفاده می کنند افرادی تحلیلگر بوده و برای حل مشکلات بیشتر به سراغ منطق می روند، اطلاعات را به صورت خطی پردازش می کنند، جزئیات مهم را شناسایی می کنند و به صورت ترتیبی حرکت می کنند

www.elmema.com مقالات مرتبط با این مقاله، حتما مطالعه کنید: www.elmema.com

راه​هایی برای تقویت نیمکره​های راست و چپ (کلیک کنید)

تست ذهنی: قطار به کدام سمت حرکت می کند؟ (کلیک کنید)

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

https://elmema.comhttps://elmema.com

www.elmema.com

پیشنهاد ویژه

https://elmema.comhttps://elmema.com

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code