سرخط خبرها
خانه / توسعه فردی / روانشناسی / اصطلاحات روانشناسی
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
مقالات آموزشی روانشناسی علم ما
مقالات آموزشی روانشناسی علم ما

اصطلاحات روانشناسی

اصطلاحات روانشناسی

گردآوری: زهرا پشنگ پور

 

سلام به همراهان علم ما، در این مقاله به بررسی اصطلاحات روانشناسی می‌پردازیم، با علم ما همراه باشید.

 

راهنما:

راهنما : یاری دهنده ای است که  از طریق یک سلسه فعالیت های نظام مند و سازمان یافته به رشد متعال  و همه جانبه ی انسان می انجامد  و موجبات بهره گیری از حداکثر توانایی های بلقوه فرد فراهم می اورد.

 

مشاوره:

مشاوره : مشاوره یک فرایند پیشگیرانه و بهبود بخشی است که اخذ رأی و نظر تخصصی دیگران برای انجام کاری، پیشگیری از بروز مشکل و بیماری و نیز بهبود بخشی عوارض ناشی از مسایل موقعیتی ارایه می شود  با توجه به روحیات ، توانایی ها ، علایق ، نیازها و امکانات خویش آگاهانه و عاقلانه تصمیم گیری نمایند.

 

مشورت:

مشورت : مشورت یعنی بارش ایده و استفاده از تجربیات و تخصص افراد متخصص و با تجربه

 

کوچینگ:

کوچینگ روندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی حرفه ای، اجتماعی و حتی عاطفی کار می‌کند، به این معنی که در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ کمک گرفت. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده (نزدیک) فرد است و به کنکاش و رفع مسائل و مشکلات گذشته نمی‌پردازند. درمانگر : فردی آموزش دیده که بیماری های جسمی یا اختلالات روانی را درمان می کند

 

روان درمانی:

رواندرمانی.  رواندرمانی یا درمان روانشناختی یا صحبت درمانی روش‌های مبتنی بر پژوهش راهی برای کمک به افرادی است که دچار انواع مختلفی از بیماری های روانی و اختلالات عاطفی هستند. رواندرمانی به حذف یا کنترل علائم مشکل زا کمک میکند تا فرد عملکرد بهتری داشته باشد و سلامتی و درمان را بالا ببرد با کمک درمانگرتان علاوه بر حل مشکل، مهارت های جدید را می آموزید و در نتیجه می توانید پس از اتمام درمان، چالش های پیش روی خود را بهتر حل کنید.

 

روانشناسی:

روانشناسی علم مطالعهٔ رفتار و فرایند‌های ذهنِ موجود زنده ـ بخصوص انسان ـ بر اساس روش علمی است.

 

روانشناس:

روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهد. او از یک طرف رابطه بین عملکرد مغز و رفتار را بررسی می کند و از سوی دیگر ارتباط بین محیط و رفتار.

 

روان پزشک:

روان پزشک دکتری است که در زمینه ی درمان بیماری های روحی روانی تخصص دارد. از آن جایی که روان پزشک مدرک پزشکی دارد و در حیطه ی روان پزشکی آموزش دیده است، از معدود متخصصان حوزه ی روان پزشکی است که می تواند برای درمان بیماری های روحی روانی دارو تجویز کند. روان پزشک درکنار روان درمانی، مثل پزشک عمومی، معاینه ی فیزیکی و آزمایش انجام می دهد.

 

مددکار اجتماعی:

مدد کار اجتماعی : مددکاری اجتماعی عبارت از مجموعه‌ای متشکل از تدابیر و روانشناسی مشاوره و فعالیت‌های حرفه‌ای است که در قالب نهادها، سازمان‌ها و موسسات رفاهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می‌شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی افراد و قشرها جامعه زمینه بهزیستی رشد و تعالی آن‌ها را فراهم آورد.

 

روانپرستار:

روانپرستاران باید هنرنمایی کنند و با راهنمایی و بازتوانی، بیمار را در مسیر اصلی زندگی و جامعه قرار دهند . روانپرستاری رشته خاصی از پرستاری است که در آن پرستار از شخصیت ، دانش و اطلاعات خویش در زمینه تئوریهای روانی و امکانات موجود محیط برای تغییرات درمانی موثر در افکار، احساسات ورفتار بیمار استفاده می نماید.

 

www.elmema.com

برای دیدن آرشیو مقالات روانشناسی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) | 09164052373

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *