سرخط خبرها
خانه / توسعه فردی / روانشناسی / انواع روش‌های مشاوره

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

مقالات آموزشی روانشناسی علم ما
مقالات آموزشی روانشناسی علم ما

انواع روش‌های مشاوره

انواع روش های مشاوره

گردآوری: زهرا پشنگ پور

 

سلام به همراهان علم ما، در این مقاله به انواع روش های مشاوره اشاره می کنیم.

 

انواع روش های مشاوره

هر فرد منحصر به فرد است و به  مشاوره متفاوت پاسخ می دهد، بنابراین مهم است که سبک مشاوره صحیحی را برای درمان فرد در نظر گرفت که متناسب با نیازهای بیمار باشد.

 

درمان شناختی:

شناخت درمانی روی فکر فرد تمرکز دارد و الگوهای مشکل ساز را مشخص می کند. این الگوهای تفکر باعث تحریک افکار و تفسیرهای منفی در مورد خود بیمار می شود.

پس از شناسایی ، درمانگر از تغییر الگوهای شناختی استفاده می کند. این امر باعث کاهش احساسات منفی فرد می شود.

 

رفتار درمانی:

رفتاردرمانی بر تغییر مستقیم رفتارها بدون نگاه به ریشه آن ها تمرکز می کند. از نظریه های مختلف رفتار، تقویت و انگیزه برای بهبود الگوهای مشکل ساز در رفتار استفاده می کند.

 

روان درمانیی:

روشی بلند مدت است روان درمانی از طریق گفت و گو انجام می‌شود به افراد کمک می‌کند تا علائم روحی و روانی ناخوشایند خود را کاهش دهند و آن‌ها را تحت کنترل دربیاورند

 

رویکرد انسان گرایی:

انسان گرایی یک رویکرد بیمار محور است که بر پذیرش بی قید و شرط از درمانگر و بیان آزاد بیمار تأکید دارد، این مکتب جبری  نیست با درمان انسان گرایانه، بیمار ترغیب می شود به طور آشکار آنچه را که بر او تأثیر می گذارد، بیان کند.

 

طرحواره درمانی:

برای درمان اختلالات شخصیت و اختلالات مزمنِ طرح‌واره درمانی، رویکردی یکپارچه ‌نگر است که از ترکیب نظریه‌ها و تکنیک‌هایی حاصل شده ‌است، مانند درمان شناختی رفتاری، روان تحلیلی روابط شیء، نظریه‌ی دلبستگی و گشتالت درمانی

 

روش درمان پذیرش و تعهد:

روش درمان پذیرش و تعهد (ACT) یک روش مبتنی بر آگاهی (آگاه بودن نسبت به لحظه فعلی) می باشد. در این روش درمان شما تشویق می شوید تا تفکرات و عواطف منفی را بپذیرید و آنها را به عنوان موارد گذرا در نظر بگیرد و خودتان را به آن محدود نکنید. برای درمان استرس، اضطراب، اختلالهای شخصیتی و اسکیزوفرنیا به کار گرفته می شود. (انواع روش های مشاوره)

 

روش درمان شناختی رفتاری

روش cbt بر مبنای این ایده  است که عواطف ما در نتیجه تفکرات ما  هستند. از شما می خواهد تا گفته های ذهنی – مواردی که هر روز به خودتان می گویید – نامفید خودتان را به چالش بکشید.

بعد از آن از شما خواسته می شود تا با در نظر گرفتن هر دو جنبه، یک دیدگاه متوازنی داشته باشید

روش درمان مناظره ای – رفتاری

روش درمان مناظره ای – رفتاری (DBT) بر روی کنترل کردن مشکلات عاطفی (به خصوص عصبانیت) و رفتاری (همانند بریدن) متمرکز می شود

خانواده درمانی

خانواده درمانی شامل صحبت کردن اعضای خانواده با یکدیگر و تحت راهنمایی یک درمانگر می باشد.

هدف از این کار عبارت از تلاش هر یک از اعضای خانواده برای کمک به شما و به منظور ایجاد شرایط بهتر برای شما می باشد.

 

گروه درمانی

گروه درمانی شامل یک گروه از افراد دارای مشکلات مشابهی می باشد که تحت راهنمایی یک درمانگر با هم صحبت می کنند.

آگاهی

آگاهی عبارت از روشی می باشد که در آن شما تشویق می شوید که به جای نگران شدن در رابطه با اتفاقات گذشته یا آینده، بر روی وضعیت فعلی متمرکز شوید

 

مصاحبه انگیزشی

مصاحبه انگیزشی یک روشی برای تشویق کردن شما به منظور تغییر زندگی تان می باشد و این کار بدون هیچ نوع قضاوت و یا گفتن اینکه چه کاری باید انجام بدهید، صورت می گیرد.

 

روان شناسی حمایتی:

روان شناسی حمایتی یک نوع روش درمان دارای سبک مکالمه ای می باشد که هدف از آن، ایجاد احساس راحتی بیشتر و اضطراب کمتر در شما می باشد و در عین حال با استفاده از روش های عملی به شما کمک می کند تا با موقعیت های استرس زا مقابله کنید. (انواع روش های مشاوره)

 

گشتالت درمانی:

به معنای سبکی از درمان است که با کل فرد یعنی چیزی بیش از جمع رفتارهایش سر و کار دارد گشتالت‌درمانی، روشی پدیدارشناختی است که تجربه انسان را منبع داده‌ها می‌داند

 

واقعيت درماني

تلاش مي‌كند تا افراد مسووليت اعمال خود را بپذيرند. واقعيت درماني در واقع روانشناسي كنترل دروني و مثبت‌گراست كه در نظر دارد زمينه‌هاي آموزش افراد را براي انتخاب‌هاي درست به منظور ارضاي نيازهاي خود فراهم كند.

 

زوج درمانی:

زوج درمانی نوعی روان‌درمانی است و برای زوج‌هایی که زندگیشان دچار مشکل شده و نمی‌توانند باهم به تفاهم برسند توصیه می‌شود.

 

سبک های مشاوره:

در قدیم

از قدیم مردم به صورت حضوری در دفاتر و کلینیک های روانشناسی حضور پیدا می کردند و به صورت حضوری و چهره به چهره با مشاور خود جلسه برگزار می کردند.

این چیزی است که تمام مردم جهان از دیرباز با آن آشنا بودند و مشاوره روانشناسی هنوز هم برای آن همین معنا را دارد.

در واقع روانشناس برای تشخیص و درمان نیاز دارد با مراجع خود ارتباط نزدیک و ملموس داشته باشد.

انواع مشاوره روانشناسی جدید

اما با تغییر در سبک زندگی و ورود عادت های جدید به زندگی روزمره ما، تا حدودی جلسات مشاوره روانشناسی هم دستخوش تغییر شدند که امروزه بیشتر این موارد را مشاهده می کنیم. (انواع روش های مشاوره)

 

مشاوره تلفنی:

ابتدا ارتباط تلفنی بین مشاور و مراجع جای مشاوره حضوری را گرفت و نقش بسیار مهمی در برقراری سریع تر و آسان تر بین مشاور و مراجع بازی کرد.عده ای از مشاورین آن را راهکاری مناسب برای افرادی می دیدند که دسترسی به مشاور نارند و از هر جای ایران می توانند با یک تماس به مشاور مورد نظرشان متصل شوند

 

مشاوره تایپی

برای نمونه مشاوره تایپی (از طریق چت کردن) هم با استفاده از اینترنت انجام می شود اما تاثیر گذاری آن از مشاوره تلفنی هم کمتر است.

مشاوره روانشناسی تصویری آنلاین

اما مشاوره روانشناسی تصویری سبکی جدید از مشاوره است که از آن به عنوان کامل ترین نوع مشاوره غیر حضوری نام می برند.

 

مسیر های مشاوره:

1.شروع رابطه

2.روشن سازی مشکل مطرح شده

3.تعیین ساختار جلسه ها و عقد قرارداد رابطه یاورانه

4.بررسی عمیق و همه جانبه مشکلات

5.تعیین هدف های احتمالی رابطه یاورانه

اول:گوش دادن

از اولویت‌های جدی یک مشاور حرفه‌ای است. بنابراین اگر شما می‌خواهید به فردی مشاوره دهید، قبل از اینکه متکلم وحده باشید، خوب و کامل به سخنان فرد مورد نظر گوش دهید. تا وقتی که شما نتوانید تمامی مسائل را بشنوید چگونه می‌توانید برای حل یک مشکل راهکار ارائه دهید؟.

دوم: همدلی

برای اینکه شما بتوانید به فردی که نیاز به کمک دارد یاری دهید، ابتدا باید فهم و درکی از دنیای درونی او پیدا کنید و سعی کنید خود را در جایگاه او تصور کنید. رسیدن به یک درک همدلانه باعث می‌شود، تا شما مشکل او را به طور عمیق‌تری درک کنید. وقتی بتوانید مسائل را از دیدگاه او ببینید این کار باعث می‌شود، ایده‌های نابی به ذهن شما برای حل مشکل وی ایجاد شود.

سوم: انرژی مثبت و تأکید بر نقاط قوت

برخی مواقع وقتی فردی به کمک نیاز دارد و خود را در شرایطی سخت و پیچیده می‌بیند، ویژگی‌ها و توانایی‌های خود را فراموش می‌کند و ممکن است با خود تکرار کند«من از پس این مشکل بر نخواهم آمد»،

این در حالی که توانایی فرد مورد نظر بسیار بیشتر از مشکل به وجود آمده است، و وی به خاطر این مسئله چشم خود را به روی نقاط قوت خود بسته است.

شما به عنوان یک فرد مشاور باید بر نقاط مثبت و توانایی‌های فوق‌العاده‌ی فرد تأکید کنید

چهارم: احساسات

انعکاس احساسات یعنی نمایان کردن و نشان دادن احساسات و عواطف گرمی که مشاور از خود نشان می‌دهد، فرد مورد نظر را یاری می‌کند تا این احساست و عواطف را در او زنده کند و او هم احساساتش نمایان شود و فرد مشاوره دهنده از طریق انعکاس احساسات فرد مورد نظر با درک بهتر و عمیق‌تری به مشکلات می‌پردازد

پنجم: اهمیت زمان

اگر شما می‌خواهید به کسی کمک کنید و مشاوره‌ی خوبی را ارائه دهید باید زمان مناسبی ا برای وی در نظر بگیرید.

وی از تمرکز بالاتری برخوردار خواهد بود و راحت‌تر و سریع‌تر مشکل حل خواهد شد.

ششم :خلاصه کردن

تعابیر مختلف از مسئله کمک می کننید تا هم مراجع و هم مشاور از فهم صحیح یک دیگر مطلع گردند

 

الگو های راهنمایی و مشاوره

الف : ابتدایی :

 • 1-پارسونی
 • 2-مشابه با آموزش و پرورش

ب: بعدی:

 • 1- توزیع و سازگاری
 • 2-بالینی
 • 3- تصمیم گیری
 • 4-انتخابی

ج: معاصر:

 • 1-مجموعه خدمات
 • 2- رشدی
 • 3-دانش عمل هدفدار
 • 4 -بازسازی اجتماعی
 • 5- رشد شخصی

 

www.elmema.com

برای دیدن آرشیو مقالات روانشناسی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) | 09164052373

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

2 دیدگاه

 1. سلام لطفا موارد تشخیص یک درمانگر خوب را بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *