خانه / آخرین مقالات / بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ یا پارتیزانی چیست ؟
https://elmema.com/category/free/marketing-sell
https://elmema.com/category/free/marketing-sell

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ یا پارتیزانی چیست ؟

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ یا پارتیزانی چیست ؟

 

سرفصل های مقاله

 

بازاریابی چریکی، بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ (Guerrilla marketing) همه به یک مفهوم هستند و یک نوع استراتژی تبلیغاتی محسوب می شود که بر روی تاکتیک های نامتعارف و کم هزینه بازاریابی تمرکز دارد که منجر به حصول بیشترین و بهترین نتیجه ممکن می شود.

 

واژه­ ی بازاریابی چریکی Guerrilla marketing، الهام گرفته از جنگ های چریکی و پارتیزانی است، که به صورت جنگ های نامنظم و مبتنی بر تاکتیک های استراتژیک کوچک است که توسط افراد غیر نظامی مسلح انجام می شود. بسیاری از این تاکتیک ها شامل مخفی گاه و پناهگاه هایی که سربازان در آن مخفی می شوند، عملیات تخریبی، حمله ی ناگهانی و المان های سورپرایز کننده می شود. دقیقاً مانند جنگ های پارتیزانی، بازاریابی چریکی هم از همین نوع تاکتیک ها در صنعت بازاریابی بهره می برد.

این سبک از تبلیغات تا حد زیادی بر استراتژی های نامتعارف بازاریابی، انرژی بالا و قوه ی تخیل تکیه دارد. گوریلا مارکتینگ، در مورد جذب مشتری از طریق سورپرایز کردن آنها، ایجاد اثرگذاری ماندگار و فراموش نشدنی و خلق موضوعی است که منجر به ایجاد حواشی بسیار زیادی در رسانه شود. حرف اصلی بازاریابی چریکی آن است که در مقایسه با شیوه های سنتی تبلیغات و بازاریابی تاثیرگذاری بیشتری بر روی مشتریان خود داشته باشید. به همین دلیل اکثر کمپین های بازاریابی پارتیزانی با هدف درگیر کردن مشتریان در سطوح شخصی و به یادماندنی شکل می گیرد.

بازاریابی چریکی اغلب برای کسب و کارهای کوچکی که نیاز به مخاطبان زیاد دارند، و نمی خواهند از بانک وام بگیرند، استراتژی ایده آلی است. و همچنین کمپانی های بزرگی که به دنبال کمپین هایی هستند که مداوم در رسانه ی جمعی منتشر شده و منشا تعریف و تمجید از برند شود، نیز از بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند. اشخاص حتی از این سبک بازاریابی برای یافتن شغل یا سفارش های بیشتر استفاده می کنند.

 

 

کسب وکارهای بزرگ چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می کنند؟

بازاریابی چریکی اساسا مفهومی بود برای کمک به کسب و کارهای کوچک با بودجه ی محدود، اما این موضوع شرکت های بزرگ را برای بهره برداری از منافع این ایدئولوژی متوقف نکرد.

مقاله مرتبط:  ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی ‌چیست؟

شرکت های بزرگ از بازاریابی غیر متعارف استفاده می کردند تا کمپین های تبلیغاتی خود را جذاب تر کنند. این امر باعث شده برخی از بازاریابان عنوان کنند وقتی کسب و کارها و شرکت های بزرگ از تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند، آنچه به کار می برند گوریلا مارکتینگ واقعی نیست. چراکه آنها بودجه ی زیادی دارند و برندهایشان به خوبی ساخته و جایگاه یابی شده است.

استفاده از تاکتیک های بازاریابی چریکی توسط شرکت های بزرگ می تواند بسیار ریسکی باشد. در برخی موارد، حرکات آنها ممکن است با شکست همراه باشد و به یک روابط عمومی فاجعه بار بدل شود. کسب و کارهای کوچک آنقدر ریسک نمی کنند تا افراد زیادی در مورد شکست آنها بنویسند.

یکی از شرکت های بزرگ که به خوبی از بازاریابی چریکی بهره برده است، شرکت کوکاکولا است. کوکاکولا با کمپین های ماشین شادی ساز خود، که به جای نوشابه ساندویچ و گل و اشیا دیگر به مشتریان می داد، به خوبی توانست از گوریلا مارکتینگ استفاده کند. کوکاکولا از اصل غافلگیری استفاده کرد و با شگفت زده کردن مخاطبانش توانست روابط عمومی خوبی را برای این کمپین ایجاد کند. ویدئوهای این کمپین در سرتاسر دنیا منتشر شد و بسیاری از دیدن آن شگفت زده شدند. چنین عکس العملی چیزی است که هر کسب و کاری به آن نیاز دارد و بازاریابی پارتیزانی در صورتی که به درستی اجرا شود، قادر است منافع بیشماری را عاید کسب و کارها کند.

 

 

کسب و کارهای کوچک چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می کنند؟

بازاریابی چریکی ممکن است راه حل مناسبی برای کسب و کارهای کوچک باشد. ممکن است بپرسید چرا ؟ وقتی این تکنیک به خوبی اجرا شود، در عین آنکه هزینه ی کمی دارد این امکان را فراهم می کند که به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا کنید. همچنین می تواند روش خوبی برای آگاهی دادن و متمایز شدن نسبت به رقبا باشد و به دلیل آنکه برند شما متفاوت و جذاب است، مشهور شوید.

مقاله مرتبط:  اصول کمپین بازاریابی ویروسی و داستان موفقیت کمپین های وایرال مارکتینگ

کافی است مخاطبان خود را به خوبی بشناسید، و برای شگفت زده کردنشان تدبیری بیندیشید و سپس با هیجان انگیزترین و غیر عادی ترین حالت ممکن آن را به اجرا درآورید. البته باید مراقب باشید استفاده از این نوع بازاریابی به هیچ گروه و قشر توهین نکرده یا به کسی صدمه و آسیبی وارد نکند، در غیر این صورت کمپین شما با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین دقت کنید برنامه های انتخابی شما در راستای استراتژی بازاریابی شرکت باشد.

 

انواع بازاریابی چریکی

برخی بازاریابی چریکی را نوع نامتعارف بازاریابی درونگرا می دانند. چرا که سبب می شود آگاهی از برند در مخاطبان بالا برود، بدون آنکه باعث اذیت آنها شود.

آنچه بازاریابان در مورد گوریلا مارکتینگ دوست دارند، ویژگی کم هزینه بودن آن است. تنها چیزی که در این استراتژی تبلیغاتی روی آن سرمایه گذاری می شود، خلاقیت، هوش و به کارگیری آن است، و ضرورتی ندارد که گران و پرهزینه باشند.

با آنکه بازاریابی پارتیزانی ممکن است به نظر بکر بیاید، اما طبقه بندی هایی زیرمجموعه ی آن می شوند. انواع آن به قرار زیر است :

 

گوریلا مارکتینگ خارجی (Outdoor)

اضافه کردن چیزهایی به آنچه از قبل در محیط شهری وجود داشته است، مانند کارهای هنری روی پیاده رو و خیابان و غیره

 

گوریلا مارکتینگ درونی (Indoor)

درست مانند بازاریابی چریکی خارجی، فقط آنکه محل آن در مکان های داخلی مانند مترو، فروشگاه، دانشگاه و ساختمان های دیگر است.

 

گوریلا مارکتینگ در مقر رویداد (Event Ambush)

در این شیوه، مخاطبان رویدادهای در حال برگزاری – مانند کنسرت یا مسابقه ی فوتبال – را اهرمی برای ترفیع محصول یا خدمات به شیوه ای جذاب، قرار می دهند. در این روش اجرای کمپین معمولا بدون اجازه ی اسپانسر صورت می گیرد. مانند تصویر زیر که مربوط به تبلیغات گوشی گلکسی سامسونگ می شود.

 

گوریلا مارکتینگ تجربی (Experiential)

تمام موارد ذکر شده را پوشش می دهد، اما به طریقی اجرا می شود که لازم است مخاطبان با برند تعامل برقرار کنند و عکس العمل نشان دهند. در واقع مخاطبان در کمپین شرکت کرده و به نوعی مجری آن می شوند و آن را به سرانجام می رسانند.

اگر دقت کرده باشید در مورد بازاریابی چریکی در حوزه ی B2B صحبتی نکردیم. این به آن معنا نیست که در این حوزه از بازاریابی پارتیزانی استفاده  نمی شود، یا استفاده از آن غیر ممکن است. فقط به کمی خلاقیت نیاز دارد، و قطعا با کمک تاکتیک های این استراتژی، قادر خواهید بود برندسازی B2B خود را ارتقا دهید.

 

 

نمونه هایی موفق از کمپین های بازاریابی چریکی

در ادامه ۶ نمونه از کمپین های بازاریابی چریکی موفق را به شما معرفی خواهیم کرد. با ملاحظه آنها متوجه خواهید شد کمپین های بازاریابی چریکی کم هزینه و بسیار اثرگذار هستند.

 

IKEA

برند لوازم خانگی آیکیا به عنوان برندی با ابتکار عمل در فعالیت های بازاریابی شناخته میشود. کمپین “هرروز شگفت آور” آیکیا جزو کمپین هایی بود که توجه عده ی زیادی از مخاطبین را به خود جلب کرد و به اصطلاح سر و صدای زیادی کرد. ایده ی این کمپین بهبود زیرساخت های اجتماعی از طریق بهتر و راحت تر کردن زندگی روزمره، بود. آیکیا توری را در خیابان های منهتن و پاریس برگذار کرد و از محصولات خود برای دکور کردن بخش های مختلفی مانند ایستگاه های اتوبوس و پرده های قطار و موارد اینچنینی استفاده کرد. آیکیا با قرار دادن محصولات خود در سرتاسر شهر موفق به افزایش آگاهی از برند خود و به نحو احسن از بازاریابی چریکی استفاده کرد. بخشی از این کمپین در ویدئو زیر به نمایش درآمده است.

 

  Sopranos

در سال ۲۰۰۶ “The Sopranos” یکی از برنامه های تلویزیونی معروف بود، شبکه HBO به صورت هوشمندانه ای از تاکسی های زردی در سطح شهر نیویورک استفاده کردند که به همراه لیبلی کوچک از نام برنامه تلویزیونی و دستی که از صندوق عقب ماشین بیرون زده است توجه افراد را به خود جلب کردند تا فصل آخر سریال را دنبال کنند.

 

Volkswagen

در سال ۲۰۱۰ وولکس واگن کمپینی  به نام “سرعت زندگی تان را بالا ببرید” با شعار ” شما با چه چیزی رانندگی میکنید؟” را برای ترفیع برند خود برگذارکرد. استراتژی آن بود به فعالیت های روزمره مانند سوار مترو شدن سرعت ببخشند و علاوه بر آن تجربه ی لذت بخشی را برای مخاطبان خلق کنند. این کمپین خلاقانه به سرعت در رسانه های مختلف پخش شد و منجر به بهبود آگاهی از برند شد. ویدئوی این کمپین در زیر به نمایش درآمده است.

 

شرکت “فالجر- Folgers ”

به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های موفق ایالات متحده در فروش قهوه است. این شرکت با استفاده از طرح یک فنجان قهوه و تلفیق آن با بخارهای خارج شده از این فنجان، رهگذران را ترغیب به خرید قهوه می‌کند. شرکت Folgers با استفاده از این تبلیغ خلاقانه در معابر پرتردد به خصوص در ساعات اولیه روز یکی از کارآمدترین روش‌های تبلیغات چریکی را بکار برده است.

 

“نیکون -Nikon”

یکی دیگر از شرکت‌هایی که به کمک تبلیغات خلاق، استراتژی بازاریابی خود را عملی کرده است. تابلو تبلیغاتی این شرکت که در معابر عمومی و ایستگاه‌های مترو نصب شده‌اند. به کمک نور چراغ‌هایی که به عنوان فلاش دوربین قرار گرفته‌اند، توجه عابران را به خود جلب می‌کند. تبلیغات خلاقانه این شرکت باعث شده است که هیچ عابری بی‌تفاوت از جلوی این تابلوی تبلیغاتی نگذرد.

 

مک دونالد

تبلیغات سه بعدی یکی از موثرترین روش‌های تبلیغات چریکی است. برند مک دونالد به منظور معرفی اسموتی‌های طبیعی خود به کمک استفاده از تبلیغات سه بعدی با طرح توت‌فرنگی مخاطبان خود را به چالش می‌کشد. زیرا با توجه به جذابیت بصری این تبلیغات معمولا مخاطبان دقت بیشتری به آن می‌کنند.

 

Frontline

برند محصولات بهداشتی حیوانات خانگی فرانتلاین برای ترفیع محصولات زد کنه و ساس خود از کمپین بازاریابی پارتیزانی استفاده کردند. در این کمپین عکسی از یک سگ خانگی در طبقه همکف فروشگاه چند طبقه قرار گرفت که از نمای بالا به مانند شکل زیر به نمایش درمی آمد و با شعار ساده ی این ها را از سگ خود دور کنید، توانست پیام تبلیغاتی خود را به بهترین نحو به مخاطبانش برساند. این کمپین منجر به افزایش آگاهی از برند و جلب توجه مخاطبان شد و نتیجه ی حاصل بسیار بهتر از نتایج کمپین های قبلی و پرهزینه این برند بود.

 

Nike

برند نایک در روز “car free” یا روز بدون ماشین از کمپین گوریلا مارکتینگ به منظور ترفیع برند خود استفاده کرد. به این صورت که یادداشتی روی شیشه ماشین قرار دادن و به صورت اخطار به رانندگان اعلام کرد در این روز از ماشین های خود استفاده نکنند همچنین ماکتی از کفش های خود را در جلوی چرخ ماشین قرار داد، و با شعار “در هوا بدوید” افراد را تشویق به پیاده روی با کفش های خود کرد. در ویدئو زیر میتواند نمونه هایی از این کمپین بازاریابی پارتیزانی را مشاهده کنید.

 

UNICEF

یونیسف به منظور ترفیع حقوق کودکان و رفاه آنها کمپین بازاریابی چریکی در شهر فنلاند برگزار کرد. در این کمپین کالسکه های کودک در سرتاسر شهر قرار گرفتند که داخل هریک از آنها صدای گریه بچه پخش میشد. افرادی که به کالسکه نزدیک میشدند و داخل آن را نگاه میکردند با این پیام مواجه میشدند ” از توجه شما سپاسگزاریم، امیدواریم افراد بیشتری مانند شما وجود داشته باشند. کمپین برای یک لحظه مادر باشید، یونیسف”. این کمپین با بازخورد خوبی مواجه شد و رسانه های زیادی آن را پوشش دادند و بیش از ۸۰% جمعیت از طریق رسانه های مختلف از این کمپین آگاهی پیدا کردند.

 

 

ممکن است با خواندن این مقاله ترغیب شوید تا از بازاریابی چریکی استفاده کنید. حتما اینکار را انجام دهید و برای به کارگیری ایده های نو و خلاقانه نترسید، اگر تمام جوانب را به درستی رعایت کنید گوریلا مارکتینگ می تواند منجر به تغییری اساسی در کسب و کار شما شود.

(منبع: سایت بیلاود _ مهسا احمد پور)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید.

همچنین از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما…

تلگرام علم ما

Medium_20160928095241745_1111111111

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی

elmema.com/category/individual-improvement

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا (سری نهم)

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا ارایه از: نجمه ساجدیان فرد   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code