خانه / برنامه ریزی / اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی
اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی
اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی

اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی

اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی

 

سلام به همراهان علم ما، قطعا در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی زیاد شنیده اید. اینکه برای رسیدن به اهداف باید برنامه ریزی کنید و تلاش کنید برنامه خود را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید و … . ولی چطور متوجه شویم در مسیر درستی هستیم؟ چطور متوجه شویم در مسیر اهداف خود هستیم یا نه؟ در این مقاله به اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

تعریف ارزیابی:

ارزیابی یعنی فرایند تعیین ارزش یا اهمیت چیزی، ارزیابی به عنوان یک فرایند ذهنی در طول تاریخ همواره با انسان بوده. اما ارزيابي در معناي رسمي آن نسبتا جوان است و از اواخر سال هاي 1800 ميلادي به کار می‌رود. در طول زمان از ارزیابی تعابير و تفاسیر زيادي شده است. مثلا معلمان و كساني كه به نحوي با آموزش سرو كار داشته‌اند براي اطلاع از ميزان موفقيت ياد گيرندگان از آزمون استفاده می‌کردند.

اولين تعريف ارزيابي به نام رالف تايلر ثبت شده او ارزشيابي را وسيله اي جهت تعيين ميزان رسيدن به برنامه یا رسيدن به هدف ها مي داند“.

در واقع ارزيابي وسيله پاسخگويي است. فرايند ارزيابي مي تواند بازخورد هايي را فراهم آورد كه مشخص مي سازد چه چيزهايي خوب انجام شده و چه چيزهايي به اصلاح و بهبود احتياج دارند.

 

اهمیت ارزیابی در برنامه ریزی:

ارزیابی عملکرد یک مسئولیت شخصی مهم است که معیار های زندگی شما را مشخص و تعیین می‌کند که عملکرد شما در روز یا هفته مطابق برنامه و در راستای اهداف بوده یا خیر. ارزیابی عملکرد کمک می‌کند تا ویژگی‌های فردی خود را بهتر بسنجیم و حدود توانایی های خود را تخمین بزنیم. با ارزیابی عملکرد می‌توانیم در خصوص نیاز به آموزش و بهبود توانایی مان تصمیم‌گیری کنیم. ارزیابی عملکرد از فعالیت‌هایی است که به‌طور منظم و روزانه باید انجام شود.

روند ارزیابی عملکرد شامل مراحل زیر است:

  • تعیین معیار و استاندارد روزانه یا هفتگی برای عملکرد
  • سنجش عملکرد شخصی
  • بررسی انحرافات عملکردی خود نسبت به معیار های مشخص شده
  • تعیین راه‌هایی برای اقدامات اصلاحی

شما باید در پایان هر روز فعالیت های خود را بررسی کنید و ببینید طبق برنامه پیش رفتید یا نه! به هدف نزدیک تر شدید یا نه! اگر جوابتان مثبت است، به شما تبریک میگم و مطمئنا انگیزه خودتان هم بیشتر شده… اگر جوابتان منفی است، باز هم به شما تبریک میگم! چون متوجه شدید که برنامه نیاز به تغییر و اصلاح دارد و با بررسی خود و مشاوره می توانید راه مناسب را پیدا کنید.

فقط و فقط با 5 دقیقه وقت برای ارزیابی خود، زندگی تان متحول می شود.

 

این مقاله برگرفته از کتاب تقویم انگیزشی دکتر مرزبان بود، در کتاب مثال های بیشتری قرار دارد و همچنین تمرینات خیلی خوبی در راستای هدف گذاری و برنامه ریزی وجود دارد.

 

 

نتیجه گیری:

ارزیابی به همه کمک می‌کند تا بدانند در ارتباط با اهداف در کجا قرار دارند و چگونه عمل می‌کنند. ارزیابی‌ باید به عملی مستمر در جهت اهداف و برنامه و بازخورد مداوم تبدیل شوند تا نتیجه دهد.

 

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه برنامه ریزی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *