خانه / آخرین مقالات / تست هوش IQ کتل (معرفی)

تست هوش IQ کتل (معرفی)

تست هوش IQ کتل (معرفی)

تعریف هوش و اهمیت آن

همانطور که می دانید هوش یکی از جذاب ترین مفاهیم روانشناسی می باشد که باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای سنجش آن باشند. اندیشمندان و محققانی که در حوزه هوش فعالیت می کنند آن را به عنوان یک عامل مهم برای موفقیت در نظر می گیرند. هوش مقوله ای قابل رویت یا احساس شدنی نیست، بلکه یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و آثار آن مورد مطالعه قرار می گیرد. در تعریف هوش سه جنبه مد نظر می باشد:

  • توانایی و استعداد کافی برای یادگیری و درک امور،
  • هماهنگی و سازش با محیط،
  • بهره برداری از تجربیات گذشته با به کار بردن قضاوت و استدلال صحیح و پیدا کردن راه حل منطقی در مواجه با مشکلات.

 

 

ضریب هوش چیست؟

ضریب هوش یا همان بهره هوشی که با مخفف IQ آن را می شناسیم، نمره ای است که پس از انجام تست هوش به افراد داده می شود. در واقع ضریب هوش یک نمره کلی است که از مجموعه ای سوالات، تست ها یا خرده آزمون ها در راستای ارزیابی هوش به دست می آید. این ضریب می تواند برای انواع هوش به طور مجزا محاسبه گردد. در تست های هوش استاندارد ضریب هوش دارای یک متوسط و انحراف استاندارد مشخص می باشد که بر اساس آن افراد را تقسیم بندی می کنند. به طور معمول میانگین نمرات تست هوش ۱۰۰ و انحراف استاندارد آن ۱۵ می باشد. به زبان ساده می توان گفت اکثر افراد در دامنه ۱۵ نمره کمتر و ۱۵ نمره بالاتر از ۱۰۰ قرار می گیرند. یعنی ضریب هوشی دو سوم جمعیت جهان عددی بین ۸۵ تا ۱۱۵ می باشد.

طبقه بندی هوش

طبقه‌بندی بهره ی هوشی عمل دسته‌بندی نتایج آزمون بهره هوشی در دسته‌های مجزا بطور مثال «تیزهوش» یا «متوسط» است. حتی قبل از اختراع آزمون بهره ی هوشی یا IQ، تلاش برای طبقه‌بندی افراد بر اساس هوش آنها انجام می‌شد. به همین منظور است که انواع تست هوش طراحی شده است.

 

 

دسته بندی آزمون های کتل

آزمون کتل توسط ریموند کتل در سال ۱۹۹۴ برای سنجش هوش تدوین شده است. هدف او از ساخت این پرسشنامه ابزاری بود که توانایی های شناختی افراد را فارغ از تاثیر زمینه فرهنگی و آموزشی بسنجد. به عقیده کتل هوش دارای دو جنبه سیال و متبلور است؛ هوش سیال وابسته به زمینه ژنتیکی زیستی فرد است و هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ است. در این آزمون هوش سیال شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون برای سه سطح زیر تهیه شده است:

  • مقیاس ۱ برای کودکان ۴ تا ۸ ساله ، برای افراد دارای هوش پایین و برای بزرگسالانی که در بیمارستانهای روانی بستری هستند.
  • مقیاس ۲  برای کودکان ۸ تا ۱۳ساله ، برای بزرگسالانی که کمتر از دیپلم سواد دارند و برای اکثر کسانی که بیش از ۵۰ سال دارند.
  • مقیاس ۳  برای سطوح بالاتر از دیپلم، برای دانشگاهیان و بزرگسالان با هوش

 

بزودی تست آنلاین را بر روی سایت قرار می دهیم

البته اپلیکیشن های رایگان زیادی در این زمینه وجود دارد.

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی

elmema.com/category/individual-improvement

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا (سری نهم)

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا ارایه از: نجمه ساجدیان فرد   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code