سرخط خبرها
خانه / تست آنلاین / معرفی تست ها / معرفی بهترین تست های رفتار شناسی

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

معرفی بهترین تست های هوش | رفتار شناسی | شخصیت شناسی
معرفی بهترین تست های هوش | رفتار شناسی | شخصیت شناسی

معرفی بهترین تست های رفتار شناسی

معرفی بهترین تست های رفتار شناسی

گردآوری: زهرا شفیعی

 

سلام به همراهان خوب علم ما، تست‌ های رفتار شناسی به عنوان ابزارهای ارزیابی و اندازه‌گیری عملکرد و وضعیت روانی افراد به کار می‌ روند. این ارزیابی‌ ها می‌ توانند از جمله اندازه‌ گیری سطح توانایی، هیجانات، نگرش‌ ها و الگوهای رفتاری باشند. و به شما کمک می‌ کنند تا بررسی دقیق‌تری از خصوصیات و ویژگی‌ های شخصی خود داشته باشند. تست‌ های رفتار شناسی می‌ توانند به شما کمک کنند تا خصوصیات و مشکلات روانی خود را ارزیابی و تشخیص دهید. این ارزیابی می‌ تواند ابتدایی برای تشخیص و درمان مشکلات روانی باشد. در مقاله معرفی بهترین تست های رفتار شناسی با علم ما همراه باشید

 

تست رفتار شناسی دیسک(DISK):

تست دیسک یکی از بهترین ابزارهای سنجش شخصیت کارجو در مصاحبه استخدامی محسوب می‌ شود. این تست اولویت‌ های کارجو و انگیزه‌ های او را نیز برای شما مشخص می‌ کند.

این تست جهت پیش‌ بینی رفتار کارمندان در شرایط گوناگون کاری استفاده می‌ شود. تست (DISC) که براساس کار روان‌ شناسی به نام ویلیام مالتون مارستون (William Moulton Marston)، در دهه ۱۹۲۰ به وجود آمده، مدل محبوب، ساده، استاندارد و نسبتا آسانی، برای ارزیابی انواع رفتارها و اولویت‌ های افراد است.

آزمون دیسک بر اساس اولویت‌ های افراد در ۲ معیار ترجیح‌ دادن کار بر افراد، ترجیح‌ دادن سرعت بالا بر سرعت متوسط در انجام کار، آنها را به ۴ گروه، باثبات، تاثیرگذار، سلطه‌گر و وظیفه‌ شناس، تقسیم می‌ کند. آزمون دیسک از داده‌ های استاندارد‌ شده افرادی که قبلا امتحان داده‌اند، استفاده می‌ کند.

عددی که فرد از تست دریافت می‌ کند، نشانگر اولویت‌ های شخصی او است. مدل جهانی دیسک DISC در دنیا به‌ عنوان یکی از معتبرترین ابزارهای ارزیابی، بهبود و توسعه منابع انسانی شناخته می شود. بسیاری از سازمان‌ ها از این ابزار برای توسعه سازمانی، طراحی و تیم‌ سازی موفق، افزایش بهره وری کارکنان، بهبود کیفیت محیط کار، کاهش استرس در محیط کار، ارتباطات اثربخش سازمانی، مدیریت تعارضات در محیط کار و بسیاری از مقاصد فردی و سازمانی دیگر استفاده می‌ نمایند.

 

تست سبک مذاکره پیره:

بسیاری از افراد چنین تصور می‌ کنند که یک سبک «ایدآل» یا «صحیح» در مذاکرات وجود دارد که همه ملزم به پیروی از آن هستند. اما واقعیت این است که هیچ سبک برتری در این زمینه وجود ندارد.

بنابراین به همان میزان که ممکن است موضوع و فضای حاکم بر مذاکره‌ی شما تغییر کند، شما نیز می‌ توانید به فراخور موقعیت، مناسب‌ترین سبک مذاکره را به کار بگیرید. انتخاب مناسب‌ترین سبک در فرآیند مذاکره به اهداف مورد انتظارتان، میزان اهمیت کسب موفقیت در مذاکره، تمایل شما برای سازش و کیفیت روابط فعلی شما با طرف مقابل بستگی دارد.

آشنایی با سبک مذاکره‌ی طرف مقابل و شناخت اصول و ماهیت واقعی مذاکره به شما کمک می‌ کند تا سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف موردنظر خود برسید. اما به یاد داشته باشید که شما هرگز قادر نخواهید بود تمام امتیازات مورد انتظار خود را از یک مذاکره تصاحب کنید. توجه به این نکته می‌ تواند نه‌ تنها به حفظ روحیه‌ی شما کمک کند. بلکه می‌ توانید با تصمیم‌گیری و رفتارهای منطقی‌تر امتیازات بیشتری را برای خود به ارمغان آورید.

پرسشنامه مهارت های مذاکره پیره راهی برای شناخت مهارت و سبک های کاربردی مذاکره توسط مدیران و دیگر افراد است. این تست توسط پیره و طی یک پژوهش معتبر در سال 1981 انجام‌ گرفته.

پرسشنامه مهارت مذاکره پیره دارای 80 سوال 5 گزینه‌ای طیفی است. در اثر پاسخگویی به تست های مهارت مذاکره پیره، نتایج مربوط به 4 سبک را دریافت خواهید کرد. با توجه به اینکه در کدام سبک امتیاز بیشتری گرفته‌اید، سبک مذاکره‌ای شما مشخص می‌ شود. این 4 سبک شامل: سبک شهودی، سبک هنجاری، سبک واقع گرایی و سبک تحلیلی می باشد.

 

 

تست سبک یادگیری:

آزمون سبك یادگیری كلب كه شما را در چهار سبك یادگیری مورد سنجش قرار می‌ دهد تا شیوه یادگیری شما مشخص گردد. یکی از نظریه‌ های مربوط به سبک‌ های یادگیری، بر اساس کارها و پژوهش‌ های کارل گوستاو یونگ روان‌ شناس تحلیلی است.

نظریه تیپ‌ های روان‌ شناختی یکی از معروف‌ترین نظریات کارل یونگ است که بر اساس آن افراد در الگوهای مختلف شخصیتی طبقه‌ بندی می‌ شوند. بعدها بر اساس نظریه یونگ، مدل تیپ شناسی MBTI ایجاد شد.

سبک های یادگیری در هر فرد با توجه به تیپ شخصیتی او که در تست شخصیت MBTI سنجیده می شود متفاوت می باشد. دیوید کُلب (۱۹۷۴) به‌ منظور فراهم ساختن درک بهتری از روش‌ های متفاوت افراد در یادگیری و حل مسئله، نظریه‌ی سبک‌ های یادگیری خود را مطرح ساخت. و در سال 2005 ابزاری سودمند جهت اندازه گیری سبک ها مختلف یادگیری عرضه کرد. شما با پاسخ دادن به این پرسشنامه می توانید سبک یادگیری غالب خود را بشناسید.

 

تست تعهد سازمانی آلن و مایر(OCQ):

این پرسشنامه توسط ناتالی آلن و جان مایر به منظور سنجش میزان تعهد سازمانی افراد ساخته شده است. که در سه بعد آن را می سنجد، این سه بعد عبارتند از:

تعهد عاطفی: دلبستگیِ احساسیِ کارکنان به ارزش‌ های سازمانی است که در آن کار می‌ کند. یعنی اینکه فرد تا چه اندازه به سازمان علاقه دارد. کارکنان دارای تعهد عاطفی قوی به این خاطر در سازمان می مانند چون به آن علاقه باطنی دارند.

تعهد مستمر: میزان تمایل فرد به ادامه‌ ی همکاری با همان سازمان است. افرادی که تعهد مستمر یا عقلانی قوی دارند به خاطر نیاز خود در سازمان می مانند.

تعهد هنجاری: با التزام و مسئولیت‌ پذیری‌‌ ای سروکار دارد که فرد نسبت به سازمان در خود احساس می‌ کند. کارکنانی که تعهد هنجاری قوی دارند به این دلیل در سازمان می مانند چون احساس می کنند که باید بمانند. و در واقع احساس دین، مسئولیت و تکلیف به ماندن در سازمان می کنند.

تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ) می تواند از طریق مشخص نمودن نوع تعهد کارکنان مسیر روشنی را برای مدیران در راستای افزایش عملکرد کارکنان ترسیم نماید. تست تعهد سازمانی آلن و مایر دارای 24 سوال می باشد که سه بعد از تعهد را مورد ارزیابی قرار می دهد. بررسی سوابق علمی نشان می دهد که این تست پرکاربردترین تست سنجش تعهد سازمانی در سراسر جهان می باشد.

 

تست تعویق تصمیمات یا اهمال کاری:

تست اهمال كاری تاکمن جهت تشخیص به تاخیر انداختن کارها را می سنجد که می تواند بزرگترين آفت موفقيت شما باشد. این آزمون توسط تاکمن در سال 1991 طراحی و تدوین شده است.

این آزمون از 16 سوال تشکیل شده است. اهمال کاری در حالت کلی به معنای موکول انجام کار ضروری به زمان آینده است. همچنین می توان اهمال کاری را انجام کار غیر مهم به جای کار مهم دانست.

با انجام این تست افراد می توانند به میزان اهمال کاری خود یا افراد تیم خود پی ببرند. این مهم، می تواند هدایت کننده رفتار افراد در محیط های کاری باشد. گاهی اوقات فرد کمال طلبی زیادی دارد و اکثر کارهایش را به تعویق می اندازد تا آنها را در زمان بهتری و با کیفیتی مطلوب تری انجام دهد. و همین خود باعث به تعویق انداختن ان کار می شود. و به نحوی اهمال کاری رخ داده است.

ضعف در مدیریت زمان نیز می تواند سبب اهمال کاری در انجام کارها شود. اگر برای انجام کارها برنامه ریزی زمانی درستی وجود نداشته باشد، این می تواند سبب بی نظمی در انجام فعالیت ها شده و زمان انجام انها را به تعویق بیندازد. اهمال کاری می تواند دلایل زیاد و مختلفی داشته باشد که باید توسط متخصصین ریشه یابی و بررسی شود.

 

تست تعارض(سبک مذاکره):

امروزه در هر سازمانی ارتباطات بین فردی، بین گروهی و بین سازمانی نقش مهمی در کاهش تنش های غیر ضروری داشته. و دستیابی به هدف را آسان و سریع می کند.

تعارضات محصول طبیعی روابط هستند. تعارض زمانی رخ می‌ دهد که خواسته‌ ها و اهداف دو یا چند فرد یا گروه در تناقض با یکدیگر قرار گیرد. و امکان دستیابی کامل آنها فراهم نباشد.

معروف ترین مدل سبک رفتاری در مواجهه با تعارض، مدل دو عاملی توماس کیلمن است. این مدل توسط دو نفر به نام های توماس و کیلمن طراحی شده و به نام خودشان مشهور شده است. این آزمون به منظور ارزیابی رفتار افراد در موقعیت تعارض طراحی شده است.

این تست تعارض های بین فردی را ارزیابی می کند که بخش مهم تعارض های بین گروهی و بین سازمانی هستند. پرسشنامه ۲۵ سوالی توماس کیلمن، به ما کمک می‌ کند سبک‌ های غالب حل تعارض (Dominant Conflict Resolution Styles) را در مورد خودمان یا کارمندانمان، بهتر و ساده‌تر تشخیص دهیم.

در واقع پس از انجام این آزمون شما متوجه می شوید که چقدر اهل رقابت، همکاری، مصالحه، سازش و اجتناب هنگام تعارض با اطرافیانتان هستید. هر کدام از این موضع گیری ها در هنگام مواجهه با تعارضات یا در مذاکرات بین فردی، می تواند جوانب مختلف و گسترده ای را برای فرد یا سازمان به همراه داشته باشد.

 

جمع بندی:

در این مقاله با 6 تست رفتار شناسی آشنا شدید. تست‌های رفتار شناسی می‌ توانند به شما کمک کنند تا در راستای توسعه و بهبود شخصیت خود اقدام کنید. با شناسایی نقاط قوت و ضعف خود، می‌ توانید برنامه‌ ها و راهکارهای مناسبی را برای بهبود و پیشرفت شخصی خود تدوین کنید. 

تست‌ های رفتار شناسی به شما کمک می کنند تا درک عمیق‌تری از خود، دیگران و روابط انسانی پیدا کنید. این آگاهی به شما کمک می‌ کند تا رفتارها و واکنش‌ های خود و دیگران را بهتر درک کنید. و در ارتباطاتتان بهبود ببخشید. شما از کدام تست رفتار شناسی استفاده کرده اید؟

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه تست های آنلاین (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/free/online-test

مجموعه تست آنلاین: تعیین سطح زبان آلمانی

مجموعه تست آنلاین: تعیین سطح زبان آلمانی   تست پیش رو برای تعیین سطح زبان …

3 دیدگاه

  1. دیسک خیلی خوبه
    من کتابش رو خونده بودم
    جالب بود واسم

  2. خودتون هم تست آنلاین دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *