خانه / تست آنلاین / معرفی تست ها / معرفی بهترین تست های هوش
معرفی بهترین تست های هوش | رفتار شناسی | شخصیت شناسی
معرفی بهترین تست های هوش | رفتار شناسی | شخصیت شناسی

معرفی بهترین تست های هوش

معرفی بهترین تست های هوش

گردآوری: زهرا شفیعی

 

سلام به همراهان خوب علم ما، تست هوش یا تست ضریب هوشی یکی از تست های پرکاربرد در سراسر جهان است که شامل انواع مختلفی می‌ شود. در این مقاله به معرفی بهترین تست های هوش می پردازیم. با علم ما همراه باشید.

تست هوش هیجانی بار-آن(BAR-ON):

ریوون بار-آن (Reuven Bar-On) روانشناس اروپایی، یکی از پیشگامان در حوزه‌ هوش هیجانی است. او برای اولین مرتبه، مفهوم امروزی هوش ‌هیجانی را بیان کرد.

تا قبل از آن، تمرکز پژوهش‌ ها روی مفهوم هوش منطقی (IQ) بود و همگان تصور می‌ کردند که هوش ‌منطقی زیاد، به ‌معنی کسب موفقیت است. وقتی خلاف این باور در صنعت اثبات شد، روانشناسان متوجه این نقص شدند. در همین حال، ارائه‌ نظریه‌ گاردنر مبنی بر تفاوت توانمندی عقلانی و هیجانی در 1983، موجب شد که تمرکز برای رشد هوش ‌هیجانی بیشتر شود.

ریوون بار-آن در رساله دکتری خود در سال ۱۹۸۵، روشی برای سنجش هوش ‌هیجانی ابداع کرد که منجر به ساخت تست هوش ‌هیجانی بار-آن شد. او که یک روانشناس بالینی بود، تمرکز خود را به سمت ارزیابی و تحلیل هیجان‌ ها برد که این اتفاق می‌ تواند ناشی از وجود تحولات روانشناسی مثبت‌نگر در آن دوره باشد.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت و کنترل احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است. هوش هیجانی در واقع یک مهارت اجتماعی است که به شما می آموزد تا در روابط خود بتوانید احساسات و عواطف خود را مدیریت کنید.

تست هوش هیجانی

که به تست EQ و تست هوش هیجانی بار آن نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است.

هوش هیجانی نقش بسزایی در موفقیت شغلی و زندگی شخصی همه انسان ها دارد. همانگونه که اشاره شد، تست هوش هیجانی در واقع مهارت ها و استعداد اشخاص مختلف را در مواجهه با فشارهای محیطی می سنجد.

پنج مولفه تست هوش شامل: مولفه ی خلق و خوی عمومی به معنی توانایی کنترل هیجانات است. مولفه ی روابط بین فردی که به معنی توانایی ارتباط با دیگران است. مولفه ی روابط درون فردی که به معنی توانایی شناخت خود است. مولفه ی مدیریت استرس که به معنی توانایی مدیریت و کنترل استرس است. مولفه ی سازگاری که به معنی توانایی سازگاری با افراد مختلف است.

از نکاتی که در تست هوش هیجانی بسیار قابل توجه است می توان به اکتسابی بودن و قابلیت آموزش دادن هوش هیجانی اشاره نمود که خبر بسیار مهمی برای همگان است.

 

تست هوش چندگانه گاردنر – مکنزی(MII):

تست هوش چندگانه گاردنر نشان می دهد که دیدگاه های روانسنجی سنتی نسبت به سنجش هوش بسیار محدود است. گاردنر برای اولین بار در کتاب خود در سال 1983 با عنوان “چارچوب های ذهن: نظریه هوش چندگانه” نظریه خود را تشریح نموده و در آنجا اظهار می دارد که همه افراد انواع مختلفی از هوش را دارند.

گاردنر ابتدا هشت هوش را مطرح نموده اما پس از آن هوش هستی شناختی را نیز پیشنهاد می کند. تستی که ای سنج برای ارزیابی هوش چندگانه انتخاب نموده است آخرین نسخه پرسشنامه استانداردی می باشد که توسط والتر مک کنزی تهیه شده است.

شناخت هوش‌‌ های چندگانه به شما کمک می‌ کند با نقاط ضعف و قوت خود بیشتر از قبل آشنا شوید. این شناخت به شما کمک می‌ کند استعدادهای خود را بشناسید و در زمینه انتخاب رشته و شغل از آنها کمک بگیرید.

همچنین با شناخت نقاط ضعفتان می‌ توانید برای تقویت آنها برنامه‌ ریزی کنید. تست هوش گاردنر یا همان تست هوش چندگانه، یک آزمون بسیار جالب برای سنجش استعداد و توانایی های شما در هشت زمینه مختلف است.

طبق آزمون هوش چندگانه گاردنر، همه انسان‌ ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند؛ در واقع یک فرد باهوش، نباید فقط ضریب هوشی (IQ) بالایی داشته باشد. در این نظریه برای سنجش توانمندی‌ ها و استعدادهای یک انسان، ضریب هوشی را در 8 بخش زیر اندازه می‌ گیرند:
1. هوش تصویری – فضایی
2. هوش کلامی – زبانی
3. هوش منطقی – ریاضی
4. هوش بدنی – جنبشی
5. هوش موسیقایی
6. هوش درون فردی
7. هوش برون فردی
8. هوش طبیعت گرا
تست هوش رایگان گاردنر با اندازه گیری میزان مشخص هر یک از این هوش‌ ها به شما می گوید که در چه زمینه‌ هایی مستعد هستید، چه توانایی‌ هایی دارید و بهتر است چه مشاغلی انتخاب کنید.

 

 

تست هوش ریون:

تست آی کیو ریون به کلام، توانایی‌ های گفتاری، توانایی مطالعه و نوشتن وابسته نیست. تست هوش Raven یا ماتریس‌ های پیش‌ رونده یک تست هوش غیرکلامی است که برای سنجش هوش جاری و تفکر انتزاعی افراد استفاده می‌ شود.

ساختار این آزمون از 60 سوال تشکیل شده است. در این تست مجموعه ای از تصاویر به فرد ارائه می شود که باید جای خالی را با تصاویر پیشنهادی درست پر نماید.

به عقیده کتل هوش دارای دو جنبه سیال و متبلور است. هوش سیال وابسته به زمینه ژنتیکی زیستی فرد است و هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ است. این آزمون هوش سیال شما را اندازه گیری می کند. هوش سیال به ما امکان می‌ دهد تا بهتر بتوانیم از پس مشکلات روزمره‌ خود بربیاییم.

از این آزمون برای استعدادیابی نوجوانان و جوانان، گزینش و استخدام متقاضیان و مطالعات پژوهشی و بالینی استفاده می‌ گردد. به صورت کلی، این آزمون و ساختار سوالات آن برای سنجش توانایی شناختی افراد طراحی شده است و با شرکت در این آزمون می‌ توانید هوش بصری و ضریب هوشی خود را به چالش بکشید.

 

تست هوش کتل:

آزمون هوش نمایشگاه فرهنگ (CFIT) در سال ۱۹۴۹ توسط ریموند کاتل ایجاد شد به عنوان تلاشی برای اندازه گیری توانایی‌ های شناختی عاری از تاثیرات فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی.

دکتر کتل هوش را به دو نوع تقسیم کرد: هوش متبلور و هوش سیال یا جاری. هوش متبلور، هوشی است که از تجربه فرد مانند دانش عمومی و حافظه کلامی به دست می‌ آید. تصور می‌ شود که آموزش و تحصیل در هوش متبلور منعکس شده است. از طرف دیگر، هوش سیال به عنوان توانایی بیولوژیکی برای کسب دانش و حل مسئله دیده می‌ شود.

بنابراین، این آزمون حول اندازه گیری هوش سیال از طریق سرعت استدلال، استدلال استقرایی و استدلال فضایی متمرکز است، که همگی مستقل از فرهنگ و آموزش انجام می‌ شوند. در واقع تست هوش کتل، یک تست هوش غیرکلامی است. تست هوش کتل نوعی تست هوش تصویری است. تست هوش ریون و کتل هر دو وابسته به فرهنگ هستند.

 

تست هوش بوناردل:

تست هوش بوناردل توسط یک فرد فرانسوی به نام بوناردل طراحی شده است. و هدف آن سنجش هوش غیر کلامی بزرگسالان می باشد. این تست دارای 65 سری تصویر یا سوال می باشد که 5 سری اول جهت تمرین و آشنا شدن آزمودنی با نوع سوالات و نحوه ی پاسخگویی می باشد، لذا در نمره گذاری بی تاثیر است. آزمون B53 دکتر بوناردل هوش کلی یا همان عامل(g) را می سنجد.

این تست یکی دیگر از انواع تست هوش غیرکلامی و تصویری محسوب می‌ شود. این تست نسبت به سایر تست‌ های مشابه آسان تر می‌ باشد و برای جمعیت عمومی کاربرد بیشتری دارد.


جمع بندی:

در این مقاله به معرفی 5 نوع از بهترین تست های هوش پرداختیم. تست های هوش از اهمیت زیادی برخوردار هستند. دانستن سطح هوشی به افراد کمک می‌ کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و به پیشرفت افراد کمک می‌ کند. تست های هوش به همراه انواع آزمون‌ های روانشناختی انجام می‌ شود تا ویژگی‌ های فردی افراد به خوبی شناسایی شود و توانایی آنها را در مورد حل مشکلات افزایش می‌ دهند. شما از کدام تست هوش استفاده کرده اید؟

 

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه تست های آنلاین (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/free/online-test

مجموعه تست آنلاین: تعیین سطح زبان آلمانی

مجموعه تست آنلاین: تعیین سطح زبان آلمانی   تست پیش رو برای تعیین سطح زبان …

5 دیدگاه

  1. تست هوش دارید که جواب بدیم؟

  2. تست آیکیو در سایت دارید؟

  3. تست هوش گاردنر جالبه من انجام دادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *