سرخط خبرها
خانه / هدف گذاری / اهمیت ارزش ها در هدف گذاری
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
اهمیت ارزش ها در هدف گذاری
اهمیت ارزش ها در هدف گذاری

اهمیت ارزش ها در هدف گذاری

اهمیت ارزش ها در هدف گذاری

 

سلام به همراهان علم ما،با یک مقاله عالی در مورد اهمیت ارزش ها در هدف گذاری با شما همراه هستیم.

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین ویژگی های افراد موفق در هر حوزه ای از زندگی این است که آنها می دانند چه کسی هستند، به چه چیز باور دارند و برای چه ایستادگی می کنند. اکثر مردم در مورد هدف ها، ارزش ها و ایده آل هایشان دچار سردرگمی هستند و نمی دانند چه می خواهند، در نتیجه پس و پیش می روند و موفق نمی شوند.

ولی چرا داشتن ارزش ها اهمیت دارد؟

زیرا زندگی از درون به بیرون تراوش می کند. مرکزیت شخصیت شما ارزش های شماست.

ارزش های شما آنهایی هستند که شما را چیزی که هستید می سازند. در این مقاله قصد داریم ارزش ها و اهمیت ارزش ها در هدف گذاری را بررسی کنیم. اگر شما هم نمی دانید ارزش های شما چه هستند و آنها را با اهدافتان اشتباه گرفته اید، پس با ما همراه باشید.

 

ارزش ها چه هستند؟

در زندگی تمام افراد برخی مسائل فوق العاده مهم هستند و به نوعی خط قرمز آن ها به حساب می آیند؛ یعنی اگر از هر چیزی دست کشیده و توجهی نکنند، امکان ندارد از آن مسائل رد شوند. این مسائل به نوعی ارزش های آن ها در زندگی به حساب می آیند و این یعنی مهم ترین رکن ارزش، پایبندی به آن می باشد.

ارزش ها، اولویت‌های مهم ما در طول زندگی هستند همچنین  اصولی هستند که ما آزادانه (نه بر اساس فشار جامعه یا فرهنگ) آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و مسیر زندگی خود را بر اساس آن‌ها هدایت می‌کنیم. در ادامه با بعضی از ارزش ها آشنا می شویم:

مهربانی: بروز رفتارهای مهربانانه نسبت به خود و دیگران به خصوص در مواقع سختی

احترام: رفتار محترمانه با خود و دیگران، توجه صمیمانه و رعایت حال دیگران

صداقت: درستکار و راستگو بودن، صادق بودن با خود و دیگران

آزادی: تبعیت نکردن از دیگران و آزادی عمل دادن به دیگران برای انتخاب راه و روش زندگی

مراقبت: مراقب خود، دیگران یا محیط زیست بودن

انصاف و عدالت: داشتن رفتار منصفانه نسبت به خود و دیگران. دفاع از حقوق خود و دیگران

 

اهمیت ارزش ها:

ارزش‌ها بر روی توانایی‌ها و مهارت های ما نیز اثر می‌گذارند. در زمان هایی ما کاملا آگاه هستیم که برای کسب یک موفقیت باید بر توانایی‌های خود اضافه کنیم اما از آنجایی‌ که آن مهارت در راستای ارزش هایمان نیست، یا از ابتدا به دنبال آن نمی‌رویم و یا خیلی زود آن را رها می‌کنیم.

از طرفی ارزش‌ها بر روی هویت ما یعنی نقش و چرایی ما در جهان هستی نیز تاثیرگذارند و آن را تعریف می‌کنند.

تا زمانی‌ که ما از ارزش های خود اطلاعی نداشته باشیم، نمی‌دانیم که دقیقا چه جایگاهی در جهان هستی داریم و برای همین است که بسیاری از کارها را حتی ظاهرا موفقیت آمیز انجام می‌دهیم، اما هیچکدام از آن کارها باعث رضایت‌ ما نمی‌شوند.

زمانی که شما ارزشی در زندگی خود داشته باشید، بدون این که خودتان متوجه این قضیه باشید، ذهن ناخودآگاه به شما دستور می دهد که هنگام تصمیم گیری، یا انجام هر کاری چه کار کنید و کدام راه را انتخاب کنید. در واقع ارزش ها مانند راهنما هستند که مسیر زندگی افراد را به آن ها نشان می دهند و می گویند که باید به کدام سمت حرکت کنند.

پس اهمیت ارزش ها در این بخش به خوبی مشخص می شود.

 

تفاوت ارزش ها و باورها:

باورها، موتور محرک و انگیزه دهنده ما برای حرکت به سمت ارزش‌ها می‌باشند. یعنی مجموعه‌ای از باورها در کنار یکدیگر یک ارزش مهم را در ذهن ما شکل می‌دهند.

به عبارتی دیگر، باورها چرایی حرکت ما به سمت ارزش‌ها می‌باشند. به عنوان مثال در دوران کودکی در رابطه با اهمیت پول برای داشتن یک زندگی خوب اطلاعات مختلفی را از پدر و مادر یا اطرافیان دریافت کرده‌ایم.

مانند: پول باعث رفاه و خوشبختی می‌شود… یا پول باعث می‌شود که دیگران احترام بیشتری برای ما قائل شوند… و یا با پول می‌توان امنیت بیشتری را برای خود رقم زد و …

این جملات، باورهای ما را نسبت به کسب ثروت شکل می‌دهند و براساس همین باورها، پول و ثروت برای ما یک ارزش تلقی می‌شود.

 

تفاوت ارزش ها و اهداف:

هدف، نتیجه به دست آمده از یک اقدام یا فعالیت است. مثلا قبولی در کنکور، وقتی به این هدف دست یافتید، از فهرست کارهای در دست اقدام خط می خورد.

ارزش ها با اهداف تفاوت دارند، اهداف قابل دسترسی و دستیابی هستند و شما در نهایت می توانید در کنار آن ها علامتی به نشانه انجام شدن، بزنید. برعکس اهداف، ارزش ها چیزی نیستند که بتوانیم به دست آوریم بلکه در تمام طول زندگی آن ها را انجام می دهیم و پیگیرشان هستیم.

ارزش ها مسیر زندگی را مشخص می کنند ولی اهداف نقطه های خاصی از زندگی ما هستند که بعد از رسیدن به آن ها می توانیم به سوی نقطه دیگری برویم.

وقتی در مورد اهداف‌ صحبت می‌کنیم، منظورمان چیزهایی است که می‌خواهیم به دست بیاوریم؛ ولی زمانی که از ارزش‌ها حرف می‌زنیم، منظورمان این است که می‌خواهیم چگونه رفتاری از خودمان بروز بدهیم.

ارزش‌ها در مورد چگونه رفتار کردن شما صحبت می‌کنند، چه در زمانی که به هدف‌های خود رسیده‌اید و شرایط ایده آل است و چه زمانی که به هدف خود دست پیدا نمی‌کنید و شرایط آن‌طور که می‌خواهید نیست.

 

اهمیت ارزش ها در هدف گذاری:

پایبندی به ارزش های فردی، باعث می شود تا دستیابی به موفقیت، سرعت بیشتری به خود بگیرد. شغل انتخابی بایستی هم با استعداد شما تطابق داشته باشد و هم با ارزش ها.

وقتی ارزش های زندگی خود را بشناسیم و در راستای آن حرکت کنیم، چنین حسی خواهیم داشت که این کار سخت ارزشش را دارد. از ارزش های مهم شما سلامتی و تناسب اندام است؟ پس ارزشش را دارد که برای ورزش وقت صرف کنید که به وزن هدف خود برسید.

در واقع شناخت ارزش‌ ها یک پیش نیاز مهم هدف‌گذاری است. ما وقتی که هدف‌گذاری می‌کنیم، یعنی مشخص می کنیم که به چه چیزی می خواهیم دست پیدا کنیم، اما قبل از اینکه مواردی که می خواهیم به آن‌ها دست پیدا کنیم را بشناسیم، باید یک گام عقب تر بیایم و ببینیم «ما می خواهیم چه کسی باشیم؟» چه رفتارهایی می‌خواهیم از خودمان بروز دهیم؟ چه ارزش‌هایی داریم؟ و مطابق با این ارزش‌ها هدف گذاری کنیم.

متاسفانه برخی مواقع ما می‌بینیم که بعضی افراد بدون اهمیت به شناخت ارزش‌ ها، هدف گذاری می کنند، اما بعد از بررسی علت شکست، می بینیم که این هدف با یکی از ارزش هایشان در زندگی آن‌ها سازگار نبوده.

بنابراین ما قبل از این که بدانیم به چه چیزی می خواهیم دست پیدا کنیم، باید یک قدم برگردیم عقب‌تر و بگوییم «ما می خواهیم چه کسی بشویم؟» چه ارزش‌هایی داشته باشیم و چه رفتارهایی از خودمان بروز بدهیم؟ ارزش‌هایمان را بشناسیم و مطابق با آن‌ها هدف‌گذاری کنیم.

اگر نمی دانید چگونه هدف گذاری کنید و یا در این کار به کمک نیاز دارید، نگران نباشید. می توانید به دوره هدف گذاری مراجعه کنید. در این دوره، هدف گذاری را با مجموعه درس های مرتبط و مکمل بصورت کامل آموزش داده ایم!

 

 

نتیجه گیری:

اگر شناختی از ارزش‌های خود نداشته باشید بدون شک به اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید، نخواهید رسید. حتی اگر برنامه ریزی اصولی و درستی داشته باشید. زیرا ممکن است اهدافی تعیین کنید که با ارزش‌های شما در تضاد باشند.

تعیین اهداف بر اساس ارزش‌های خود می‌تواند کار بسیار سختی باشد اما لازم و ضروری است. زیرا شما را راهنمایی می‌کند تا کاری انجام دهید که برای‌تان مهم است. تنها راه‌حل آن یادگیری تفاوت ارزش و هدف است که می‌تواند طی کردن مسیر را برای‌تان هموارتر کند.

به دلیل اهمیت موضوع دوباره یادآوری می‌کنم که اهداف خود را بر اساس ارزش‌های خود تعیین کنید و سپس کارها و رفتارهای خود را با اهداف و ارزش‌های خود منطبق کنید.

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه هدف گذاری (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *