خانه / آخرین مقالات / ۱۲ راهکار برای مدیریت بر رئیس خود
www.elmema.com / / بازاریابی و فروش و مدیریت / گروه آموزشی علم ما
Big boss playing chess using businessman

۱۲ راهکار برای مدیریت بر رئیس خود

۱۲ راهکار برای مدیریت بر رئیس خود

 

در هر رده سازمانی که قرار داشته باشید ، حتما رئیسی دارید و احتمالا شما هم در ارتباط با او به مشکلاتی برخورده باشید .در ادامه با ما همراه باشد تا راهکارهای مدیریت بر یک رئیس و بهبود شرایط و پیشرفت در سازمان را بررسی کنیم.

خوشبختانه راضی نگهداشتن رئیس و کمک حال او در مسائل سازمانی بودن ، کار چندان سختی نیست، اگر این چند قاعده ی ساده را بکار ببرید:

 

۱- رئیس خود را بعنوان یک منبع در نظر بگیرید!

بجای اینکه رئیس تان را بعنوان یک ناظر ببینید ، فرض کنید او یک فراهم کننده ی خدمات مختلف است که به شما کمک می کند کارتان (شغلتان) را به خوبی انجام دهید.

رئیس تان هم منابع مورد نیاز را تامین می کند ، هم به نفع شما تصمیم گیری کرده ، و هم مشکلات بین اداری تان را حل نموده و امنیت شغلی شما را برای پیشرفت تان تامین می کند.

 

۲- به قولتان عمل کنید.

رئیس تان می خواهد با اعتماد کردن به شما ،بتوانید کارتان را بخوبی انجام دهید.بنابراین وقتی وظیفه ای را قبول می کنید ، آن را  با تعصب و جدیت انجام دهید.

هرگز بیش ار توانتان قول ندهید و هر آنچه قول می دهید حتما انجام دهید.

 

۳- هرگز رئیس تان را غافلگیر نکنید .

حتی اگر از دادن اخبار بد به رئیس تان می ترسید ، این کار را به آخرین لحظه موعود نکنید.این امر مخصوصا  زمانی صادق است که رئیس تان تمایل دارد به گوینده خبر بتوپد.

ارتباطات متناوب و با رئیس و به  روز رسانی دائم مسائل و اخبار تنها راه دفاعی شماست.

 

۴- در کارتان جدی باشید.

رئیس تان از شما انتظار ندارد که شما ایده آل باشید ، ولی درصورتیکه بصورت واضح و مشخص ، مواظب کاری که انجام می دهید باشید ، قدر دان شما خواهد بود .البته این به معنی ان نیست که شما باید خودتان را بیش از حد جدی جلوه دهید ، بلکه جدیت در کارتان را نشان دهید و در ارتباطات تان معقول و ملایم باشید.

 

۵- مشورت دهید ولی اطاعت کنید .

وقتی می بینید که رئیس تان در حال اتخاذ تصمیم نادرستی است ، راهکار بهتری را ارائه پیشنهاد دهید . با این حال اگر رئیس تان ان تصمیم اشتباه را اتخاذ کرد ، از پیشگویی در مورد نتیجه ان خودداری کرده و سعی کنید آنرا به بهترین نحو ممکن انجام دهید .

 

۶-به جای غر زدن ، راه حل را ارائه کنید.

برای یک رئیس ، هیچ چیز آزار دهنده تر از این نیست که مجبور شود به نق زدن ها و غرولندهای شما گوش دهد، در حالیکه نه شما حاضر به تغییر موضعتان هستید و نه او توانایی تغییر آن کار یا مورد پیش آمده را دارد.

 

۷-واضح و بدون ابهام ارتباط برقرار کنید.

به هنگام مکاتبه یا صحبت با رئیس تان ، از جملات کوتاه و واضح استفاده کنید.حتی الامکان از کلمات کمتری برای رساندن منظور و هدفتان استفاده کنید تا نقطه نظراتتان قابل فهم باشند . این امر باعث راحتتر شدن کار خودتان می گردد.

 

۸-کارتان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

وقتی کارمندی کار خود را سرسری و بدون علاقه انجام دهد، رئیس متوجه می شود.رئیسان دوست دارند شما کارتان را به نحوی انجام دهید که انگار شما قادر به انجام آن هستید.رئیسان انتظار بهترین عملکرد را از شما دارند ، پس لطفا انتظارشان را برآورده کنید.

 

۹-به رئیس تان *نحوه ی بهتر مدیریت کردن خودتان * را توضیح دهید.

از آنجایی که رئیسان سبک مدیریتی پیش فرضی برای خودشان دارند،این به شما بستگی دارد که او را یاری کنید تا بفهمد که چگونه بایستی به شما کمک کند تا شما بتوانید بهترین عملکردتان را داشته باشید.(در واقع سبک مدیریتی رئیستان را به سبکی که شما بهترین عملکرد را در آن شرایط دارید نزدیک می کنید)

این کار مستلزم دو چیز است:

الف- شناخت از خود

ب – جرات صحبت رسمی با رئیس

برای انجام ابتدا مقدمات کار را فراهم کنید (بذر هر دو مورد را بکارید).

 

۱۰-برای جلسات کاری آمادگی قبلی و مبسوط داشته باشید.

برخی مواقع رئیسان می خواهند که در خصوص جزئیات کارها و وظایف محوله به شما ، بررسی کرده و وارد ریز موارد شود.اگر با رئیس تان با اعتماد به نفس و اطمینان  پاسخ دهید ، رئیس تان تصورش بر این خواهد بود که شما فرد لایق و شایسته ای هستید، و اگر با تردید و من من کردن جواب دهید بر عکس آن اتفاق خواهد افتاد.برای کسب آمادگی در این خصوص ، برای هر نیم ساعتی که با رئیس خود جلسه کاری داشته باشید، حداقل یک ساعت زمان مصرف کنید.

 

۱۱-علاقمندی خود را به مسائل شغلی رئیس تان نشان دهید.

برای اینکه ارزش خود را بالاتر ببرید ، بایستی هر آنچه که رئیس تان نیاز دارد ، قبل از اینکه خودش متوجه بشود ، برآورده کنید!

یاد بگیرید که چگونه می توانید نیازهای وی را پیش بینی کنید .این کار را می توانید از طریق کنجکاوی در خصوص تجارب و دیدگاههای رئیس تان انجام دهید.

 

۱۲-باعث موفقیت رئیستان شوید.

صرفنظر از انچه که در “شرح وظایف شغل” شما درج شده ، مهمترین اولویت شما همیشه این خواهد بود که باعث موفقیت رئیس تان بشوید.همچنین وظیفه ی رئیس شما این است که سبب کسب موفقیت های بیشتر شما شود.

اگر رئیس تان این موضوع (رفتار متقابل) را درک نکرد ، مهمترین اولویت شما این خواهد بود که “رئیس دیگری پیدا کنید”.

برگرفته از مجله ی فوربس (ارسال از آمنه ایزدی)

 

grn_download2

برای دیدن سایر مقالات مدیریت، بازاریابی و فروش اینجا کلیک کنید.

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code