سرخط خبرها
خانه / کوچینگ / 10 تفاوت کوچینگ با مشاوره

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

10 تفاوت کوچینگ با مشاوره
10 تفاوت کوچینگ با مشاوره

10 تفاوت کوچینگ با مشاوره

10 تفاوت کوچینگ با مشاوره

 

سلام به همراهان خوب علم ما، بسیاری از افراد، هنوز نمی ‌دانند کوچینگ دقیقا چیست و چه کاربردهایی دارد، و تفاوت کوچینگ با مشاوره، در چیست. زیرا تفاوت ‌های قابل توجهی بین هر یک از این حوزه ‌ها وجود دارد. و هر یک از این افراد در حل مشکل خاصی می ‌توانند به ما کمک کنند. از این رو، عدم اطلاع از تفاوت ‌های این حوزه ‌ها باعث می ‌شود تا افراد هنگام نیاز به مشورت و تصمیم گیری، نتوانند فرد مورد نظر و مناسب خود را پیدا کنند. برای همین در این مقاله، یک بررسی مقایسه‌ای در این مورد انجام داده‌ایم. در این مقاله ابتدا به معنای کوچینگ و مشاروه می پردازیم، و در ادامه 10 تفاوت کوچینگ با مشاوره را بررسی می کنیم. با علم ما همراه باشید.

 

کوچینگ چیست؟

کوچینگ یک ابزار خودسازی است که در آن یک کوچ یا متخصص به افراد کمک می ‌کند تا به درستی اهداف، چالش‌ ها و مشکلات خود را بشناسند، از محیط و شرایط خود آگاه شوند و بهترین راهکار را برای بهبود شرایط و توسعه فردی پیدا کنند. در واقع هدف کوچینگ بهبود مهارت ‌های مدیریت زمان، عزت نفس، سخنرانی در جمع، توانایی ‌های رهبری، افزایش اعتماد به نفس و… است که توسط متخصصین کوچینگ به مراجعان آموزش داده می ‌شود.

 

مشاوره کیست؟

یک مشاور فردی است که در زمینه ‌های مختلف شغلی و تخصصی به کمک افراد می ‌آید. در واقع افراد از دانش یک مشاور استفاده می‌ کنند تا مشکلات و چالش ‌های پیش روی خود را حل کنند. در فرایند جلسات مشاوره، مشاورین به‌ جای اینکه به شخص کمک کنند تا خود فرد راهکار مناسب و عملی خود را پیدا کند، خودشان راهکار مناسب را به فرد پیشنهاد می ‌دهند.

 

 

تفاوت های مهم کوچینگ و مشاور:

در این بخش به 10 تفاوت مهم کوچینگ و مشاوره می پردازیم:

1. تفاوت کوچینگ و مشاوره در موضوع:

کوچ متخصص فرآیند کوچینگ است. مراجعه ‌کننده نزد کوچ می‌ رود تا فرآیند کوچینگ را در موضوع مورد علاقه خود به کار بگیرد؛ بنابراین کوچ، سرمشق نیست بلکه کوچ به ‌کارگیری فرآیند کوچینگ است.

در واقع یکی از تفاوت‌ های میان کوچینگ و مشاوره این است که در مشاوره گرفتن، مشاور در برخی از موضوعات مانند کسب ‌و کار یا ازدواج تخصص دارد. فرد نزد مشاور می ‌رود تا در زمینه ‌هایی که مشاور موفق بوده، رشد کند. اینجا مشاور به‌ نوعی سرمشق است.

2. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر نوع عملکرد:

یک کوچ یا مربی در حوزه کوچینگ سعی می ‌کند توانایی ‌های فردی مراجع را از طریق تعیین هدف یا مسئولیت پذیری برای حل مشکلات مختلف، تصمیم گیری‌ های درست و برخورد با مسائل متعدد در محیط کار بالا ببرد.

اما یک مشاور به طور مستقیم از طریق آموزش ‌های لازم و تمرینات مشترک راهکارهایی ارائه می ‌دهد تا مشکلات فرد در حوزه‌ های مختلف در محیط کار حل شود.

در واقع تفاوت کوچینگ و مشاوره در این است که کوچینگ راه حلی برای بر طرف کردن مسائل ارائه نمی ‌دهد، اما یک مشاور به طور مستقیم به ارائه راه حل می ‌پردازد و برای بالا بردن توانایی ‌های فردی کاری انجام نمی ‌دهد.

3. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر تخصص:

یک مربی در حوزه کوچینگ و یک مشاور در حوزه مشاوره تخصص ‌های متفاوتی دارند.

تخصص یک مربی یا کوچ، توسعه مهارت‌ های فردی مانند بهبود مهارت تصمیم گیری، افزایش ارتباطات و سازماندهی کارها است.

در حالی که یک مشاور باید تخصص مشخصی در حوزه‌ های مختلف مانند حسابداری، حقوقی، مدیریت یا برنامه ریزی داشته باشد تا بتواند زمانی که فرد به مشورت نیاز دارد به او راهکار نشان داده و به او کمک کند. برای این منظور در اکثر مواقع مشاور مدرک تحصیلی یا گواهینامه ‌های خاصی دارد.

4. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر احساسات و طرز فکر:

کوچ در رابطه با نحوه فکر کردن و خود اندیشی به فرد کمک می‌ کند. این کار به خودی خود، بسیار چالش ‌برانگیز است. کوچ یا مربی، فرد را ترغیب می ‌کند بر وضع موجود غلبه کرده و از پتانسیل نهفته خودش، بهترین بهره را ببرد.

اما مشاور به فرد کمک می ‌کند، به عمیق‌ ترین احساسات پی ببرد. مشاور تمام تلاشش این است که مراجع را درک کرده و کمک کند تا به آرامش برسد.

5. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر نوع تغییر:

از تفاوت های دیگر کوچینگ و مشاوره، تغییرات و تحولاتی است که هر کدام از آنها در فرد ایجاد می‌ کنند. زمانی که بخواهیم تغییراتی را در رفتار، نحوه تصمیم گیری، هدف گذاری، برنامه ریزی، مدیریت زمان و ارتباطات فرد ایجاد کنیم، نیاز به یک مربی در حوزه کوچینگ داریم.

اما اگر بخواهیم آموزش ‌ها و مشاوره‌ های به خصوصی را در یک سازمان و در حوزه ‌های مشخص به فرد یا افراد بدهیم باید از یک مشاور کمک بگیریم.

به همین دلیل است که یک کوچ باید آموزش ‌های خود را نسبت به هر فرد و نیازها و نقاط ضعف و قوتش خصوصی سازی کند. اما یک مشاور می‌تواند یک نوع آموزش را برای دسته‌ای از افراد در یک سازمان یا سازمان ‌های متفاوت به کار بگیرد.

6. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر هدف:

یک کوچ‌ به فرد کمک می‌ کنند به طور واضح ببیند کجا ایستاده است و سپس به سمت هدفهایش حرکت کند.

ولی مشاور یک فضای امن و حمایتی ایجاد می‌ کند تا بفهمد در کجای زندگی‌اش قرار دارد و چرا نمی ‌تواند خودش را از این وضعیت بحرانی نجات دهد.

7. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر مدت زمان:

دیگر تفاوت کوچینگ و مشاوره مربوط به طول مدت دوره‌ های آموزشی و مشاوره است.

دوره ‌های کوچینگ معمولا تا زمانی ادامه دارد که مشکل فرد در یک زمینه خاص به ‌طور کامل بر طرف شود. برنامه‌ای که برای جلسات تنظیم می ‌شود، بر اساس نیاز و نظر مراجع است. چرا که فرد باید بر اساس پیشرفت و میزان تمریناتی که انجام داده است درخواست تنظیم برای جلسه بعدی را داشته باشد.

اما جلسات مشاوره زمانی تمام می ‌شود که آموزش‌ ها در حوزه‌ای خاص تکمیل شود. زمان و تعداد جلسات نیز معمولا بر اساس نظر مشاور تعیین می ‌شود.

8. تفاوت کوچینگ و مشاوره در ارائه راه حل:

تفاوت دیگر کوچینگ و مشاوره، یک کوچ خوب، شنونده خوبی است، آنها اجازه می دهند سکوت کار را انجام دهد. آنها در صدد فهمیدن از طریق تحقیق متفکرانه و صمیمانه و بدون قضاوت هستند. و فرد را راهنمایی می کنند تا با پرسیدن، راه حل هایی را برای خود ببیند.

از طرف دیگر مشاوران راه حل هایی را ارائه می دهند که شفافیت و رشد طولانی مدت از درون آنها به وجود می آید.

9. تفاوت کوچینگ و مشاوره در تمرکز روی مشکل یا روی فرد:

تفاوت اصلی کوچ ها و مشاوران در این است که تمرکز در کجاست؟ در کوچینگ، تمرکز روی خود فرد است و به آنها کمک می کند تا توانایی خودشان را برای حل مشکلات و چالش هایی که در کار و زندگی پدید می آید، برطرف کنند.

ولی در مشاوره، تمرکز روی مسئله است و مشاور بهترین راهکارها را برای رفع مشکل ارائه می دهد.

10. تفاوت کوچینگ و مشاوره از نظر تعهد:

تفاوت کوچینگ و مشاوره در نوع تعهد نیز هست. میزان پیشرفت و موفقیت در جلسات کوچینگ بیشتر مربوط به تعهد مراجع یا راه‌جو است؛ چرا که تنها زمانی بهبودی، توسعه و تغییرات فردی در شخص ایجاد می ‌شود که خود او بخواهد. در این میان یک کوچ تنها می‌ تواند ذهن فرد را برای ایجاد این تغییرات و توسعه فردی باز کند.

اما در جلسات مشاوره تعهد یادگیری و بهبودی در یک حوزه خاص بر دوش مشاور است. در واقع مشاور، فرد اجرا کننده است و باید نکات مهم در زمینه‌ای خاص را به مراجع گوشزد کند. در این میان نقش مراجع حمایت از مشاور و رعایت نکاتی است که او بیان می ‌کند.

 

 

جمع بندی:

همه ما در طول زندگی با مسائل مختلفی مواجه می ‌شویم که برای حل کردن‌ و تصمیم‌گیری درست نیاز داریم از دیگران مشاوره و راهنمایی بگیریم. اگر نتوانیم فرد مناسبی برای پیدا کردن راه ‌حل انتخاب کنیم، ممکن است تصمیمات نادرستی بگیریم و شرایط را بدتر کنیم.

در این مقاله 10 تفاوت مهم کوچینگ و مشاوره را بررسی کردیم. شما می‌ توانید با خواندن این مقاله و آگاهی از تفاوت ‌ها به خود و اطرافیانتان کمک کنید.

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه کوچینگ (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

اینستاگرام دکتر مرزبان (کلیک کنید) | کوچینگ فردی با دکتر مرزبان (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

انواع مدل های کوچینگ

مدل ACHIEVE در کوچینگ

مدل ACHIEVE در کوچینگ   سلام به همراهان خوب علم ما، مدل ‌ها در کوچینگ …

4 دیدگاه

 1. یه نکته مهم
  دوستان خوب یا بد نداره
  فقط مقایسه هست
  هر دو در جای خود لازم و ضروری هستن

 2. من تجربه خوبی از کوچ فردی دارم
  خیلی خیلی کمکم کرد برای رشد

 3. سلام
  در مورد مدارک کوچینگ هم مطلب میزارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *