سرخط خبرها
خانه / کتاب و مطالعه / زندگی نامه افراد موفق / اپرا وینفری (زندگی نامه افراد موفق)

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

https://elmema.com/category/book/biography-of-successful-people

اپرا وینفری (زندگی نامه افراد موفق)

اپرا وینفری (زندگی نامه افراد موفق)

 

 

اپرا وینفری متولد ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ که بخاطر شوی تلویزیونی اپرا وینفری چندین جایزه emmy را از آن خود کرده است. این شوی تلویزیونی پرمخاطب ترین برنامه در نوع خود در تلویزیون می باشد.

همچنین وی یک کارشناس منتقد خبره کتاب، یک هنرپیشه نامزد جایزه اسکار و یک ناشر (مجله) است. بر اساس نوشته مجله forbes او ثروتمندترین زن آفریقایی آمریکایی در قرن بیستم و تنها بیلیونر سیاهپوست در سه سال گذشته است.

مجله life از او بعنوان پرقدرت ترین زن در میان نسل خود نام برده است و مجله time وی را یکی از چهارنفر تاریخ که هر دو قرن ۲۰ و ۲۱ را شکل دادند می داند. در ۲۰۰۵ نشریه business week از او بعنوان بزرگترین شخصیت بشردوست (سیاهپوست) در تاریخ آمریکا نام می برد.

 

 

کودکی اپرا

وینفری در کیوساک می سیسیپی در یک خانواده باپتیستی متولد شد. والدین او نوجوانانی بودند که با هم ازدواج نکرده بودند. نام اصلی او ارپا گیل وینفری بود که نامی بود که در انجیل از آن ذکر شده بود. اپرا می گوید که بخاطر سختی تلفظ ارپا آنرا به اپرا تغییر دادند.

مادرش ورنیتا لی یک کلفت بود و پدرش ورنون وینفری معدنچی که قبل از اینکه عضو انجمن شهرداری شود آرایشگری هم می کرد. هنگامی که اپرا متولد شد پدرش در ارتش بود و بعد از تولد مادرش به شمال مسافرت کرد و او ۶ سال اول عمرش را همراه با مادربزرگش در یک روستای فقیرنشین زندگی کرد.

مادر بزرگش قبل از ۳ سالگی به وی خواندن آموخت و او را به کلیسای محلی می برد. در آنجا بخاطر تواناییش در خواندن موزون اشعار انجیل به او لقب واعظ داده بودند. در آن دوره زندگی مادر بزرگش بخاطر اهمال در انجام کارهای روزمره یا هر بدرفتاری دیگر وی را کتک می زد.

 

در ۶ سالگی او با مادرش در محله اقلیت نشین پایین شهر میلواکی ویسکانزین زندگی می کرد. مادرش مانند مادربزرگش مشوق و حامی وی نبود.

وینفری شرح داده که در آنجا توسط دایی و پسردایی و یک دوست خانوادگی مورد تجاوز واقع شده بود.

با وجود زندگی فلاکت باری که داشت توانست دو دوره مدرسه را جهشی طی کند و سوگلی معلم ها شود و زمانی که ۱۳ سال داشت کمک هزینه ای گرفت تا در کلاس های مدارس معتبر سفیدپوستان در حومه شهر شرکت کند.

اگرچه وی بسیار محبوب بود اما توانایی مالی نداشت که مثل سایر همکلاسی هایش داخل شهر برود و خوش بگذراند. مانند بسیاری از جوانان ۱۹۶۰ یاغی شد و به خیابانها فرار کرد.

هنگامی که ۱۴ ساله بود مادرش که مستاصل شده بود او را تحویل پدرش در تنسی داد. ورنون سختگیر بود اما مشوق وی و تعلیم و تربیتش را در اولویت قرار داده بود. وینفری یک دانش آموز ممتاز شناخته می شد و در رای گیری ها محبوبترین دانش آموز دختر بود و به تیم سخنرانی مدرسه پیوست و در مسابقات ملی شرح نمایش نفر دوم شد.

با برنده شدن در یک مسابقه سخنرانی توانست کمک هزینه ورود به دانشگاه ایالتی تنسی را که یک موسسه قدیمی برای سیاهپوستان است را بدست آورد و در رشته ارتباطات تحصیل کند. در ۱۸ سالگی جایزه دختر شایسته تنسی را نیز بدست آورد.

 

 

استادیو اپرا وینفری دوست پسر وی در دبیرستان آنتونی اتی بعدها در مورد وینفری چنین گفت: او می دانست که از زندگی چه می خواهد. او می خواست که ستاره سینما و یک هنرپیشه باشد و من خدا را شکر می کنم که توانست به خواسته اش برسد. او به خاطر این خواسته خیلی چیزها را کنار گذاشت.

در ۱۷ سالگی مواد مخدر و امثال آن وارد مدرسه ها شده بود و ما هم به آن آلوده شده بودیم اما او می دانست که چه می خواهد و با تلاش سخت خود را از بند آن آزاد کرد.

 

مادر بزرگ وینفری می گفت که از زمانی که وینفری توانست حرف بزند انگار روی صحنه بود. در نوجوانی با عروسک چوب ذرتش و کلاغ های پشت پرچین خانه مصاحبه می کرد. اما شغل رسانه ای اصلی وی از ۱۷ سالگی شروع شد هنگامی که برای ایستگاه رادیویی محلی کار می کرد و در ضمن دانشجو نیز بود.

 

هنگام کار در این رادیو وی جوانترین تهیه کننده خبر و اولین زن سیاهپوست تهیه کننده خبر در تلویزیون WLAC نشویل بود.

او در سال ۱۹۷۶ به تلویزیون WJZ در بالتیمور رفت تا برای اخبار ساعت ۶ تهیه خبر کند. و برای همکاری با ریچارد شر در شوی گفتگوی محلی WJZ برگزیده شد و در ۱۴ آگوست ۱۹۷۸ خود رهبری آنرا به عهده گرفت.

و در شوی محلی دیگری هم مجری گری می کرد. در ۱۹۸۳ دوباره به شیکاگو رفت تا شوی گفتگوی محلی WLS را مجری گری کند. اولین قسمت آن در ۲ژانویه ۱۹۸۴ پخش شد.

چند ماه بعد، این شو از رده آخر مخاطبین تلویزیونی به رده اول صعود کرد و به شوی اپرا وینفری تغییر نام داد. زمان این شو از نیم ساعت به یک ساعت افزایش یافت و اولین برنامه آن در تلویزیون سراسری در ۸ سپتامبر ۱۹۸۶ در مورد ازدواج با شخص مناسب پخش شد.

در بیستمین شوی اپرا وی گفت که منتقد سینمایی راجر ابرت وی را تشویق کرد که با بزرگترین سندیکای تهیه برنامه های تلویزیونی آمریکا قرار داد ببندد و پیش بینی کرده بود که درآمد وی ۴۰ برابر بیش از شوی تلویزیونی در سینما شود. او به سرعت مخاطبین خود را در تلویزیون سراسری ۲ برابر کرد و از شوی داناهو پیش افتاد و رتبه اول مخاطب تلویزیون را در آمریکا بدست آورد.

 

روزنامه تایم نوشت:

در آن زمان عده کمی پیش بینی می کردند که شوی اپرا به محبوبترین شو تبدیل شود. در زمان تسلط مردان سفید پوست او یک زن سیاهپوست چاق بود که همانطور که پیش می رفت همه می فهمیدند که مثل فیل داناهو نیست او رک گو، کنجکاو و یکدل بود.

وقتی مهمان برنامه با احساس حرف می زد اشک را به چشمان اپرا می آورد و در عوض او هم چیزهایی می گفت که هیچگاه تصور نمی کرد در تلویزیون سراسری در آن مورد حرفی بزند این شوی تلویزیونی نقش یک جلسه درمانی را هم به عهده گرفته بود.

اپرا معمولا با افراد سرشناس گفتگو می کرد و سعی می کرد آنها را وادار کند که در زمینه ای مانند سرطان، مشکلات اجتماعی مانند تجاوز به عنف و سایر موارد مشارکت و بحث کنند. او همچنین با افراد معمولی جامعه که کارهای برجسته ای انجام داده بودند نیز گفتگو می کرد.

او در سال ۱۹۹۳ با مایکل جکسون گفتگویی انجام داد که در رده چهارمین اتفاق پرمخاطب در تلویزیون با صد میلیون بیننده انتخاب شد. در سال ۲۰۰۴ در یک شوی او هرکدام از شرکت کنندگان یک سدان G6 بعنوان جایزه دریافت کردند و شرکت پونتیاک ۲۷۶ ماشین را به این برنامه اختصاص داده بود.

 

 

در زمان یک دادخواست در مورد سو کردن اپرا وینفری وی دکتر فیل مک گرا را استخدام کرد که به مورد وی رسیدگی کند. دکتر فیل آنچنان روی اپرا تاثیر گذاشت که از او خواست که در شوی تلویزیونی وی حضور پیدا کند او چندین با در شوی اپرا حضور یافت تا زمانی که در سال ۲۰۰۲ شوی تلویزیونی خود یعنی دکتر فیل را با تهیه کنندگی کمپانی تهیه کنندگی فیلم اپرا راه انداخت. در سال ۲۰۰۴ کنسرت جایزه صلح نوبل توسط اپرا و تام کروز اجرا می شد.

 

او شبکه تلویزیونی زنان به نام اکسیژن را نیز راه اندازی کرد و مدیریت کمپانی هارپو را نیز به عهده گرفت. در ۱۹۸۵ در فیلمی از استیون اسپیلبرگ به نام رنگ بنفش نقش آفرینی کرد و نامزد جایزه اسکار نقش دوم شد که از دست داد. او دو مجله بنامهای o , oprah و o at home را منتشر می کند.

هم اکنون وی در ملک ۱۷۰۰۰۰ متر مربعی مشرف به اقیانوس و کوه های کالیفرنیا خارج از سانتا باربارا زندگی می کند  غیر از این ملک او املاک دیگری در جاهای مختلف دنیا نیز دارد. او بسیاری از کودکان یتیم آفریقایی را سرپرستی می کند که به او نام مادر اپرا داده اند.

 

کانال CNN او را قدرتمندترین زن جهان نامیده است. در کمکی که او به کودکان صدمه دیده آفریقا انجام داد به ۵۰۰۰۰ کودک کیف، کفش، دو دست لباس کامل، انواع لوازم مورد نیاز برای مدرسه و ۷ میلیون دلار کمک مالی که از شبکه فرشتگان اپرا جمع آوری شده بود هدیه داد.

اپرا وینفری در نوامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد برنامه‌اش پس از ۲۵ سال پایان می‌یابد. او چند سال بر روی برپایی شبکه خودش متمرکز بود، این شبکه در ماه ژانویه ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. این شبکه بیست و چهار ساعته به پخش برنامه‌هایی در حوزه سبک زندگی می‌پردازد.

اپرا وینفری به عنوان یکی از اثرگذارترین زنان جهان شناخته می‌شود و برخی ارزیابی‌ها او را با نفوذترین زن در جهان شمرده‌اند.

مجله تایم اپرا وینفری را یکی از ۱۰۰ شخصیت بانفوذ قرن بیستم معرفی کرده ‌است. وی در میان قدرتمندترین افراد جهان در رتبه ۴۵ قرار دارد و از چنان نفوذ چند جانبه‌ای در میان افکار عمومی آمریکا برخوردار است که با حمایت و جهت‌گیری خود می‌تواند یک کتاب یا رئیس‌جمهور را در این کشور به موفقیت برساند.

وی محبوب‌ترین شخصیت تلویزیونی آمریکا و یکی از ثروتمندترین تهیه‌کنندگان است.

 

با وجود کودکی تلخ، ولی آینده ای که هر روز واسش تجسم سازی میکرد رو آفرید…

همه ی ما در زندگی و کودکی تلخی و محدودیت هایی داشتیم…

نباید بزاریم محدودیت ها مارو از مسیر زندگی دور کنن…

همین الان اقدام کن . . .

 

پیشنهاد ویژه

www.elmema.com

 

در این کتاب به زندگی نامه افراد موفق ایرانی و خارجی اشاره می کنیم که با وجود سختی ها و مشکلات، مسیر موفقیت خود را طی کردند و به بهترین خود تبدیل شدند. در پایان هر زندگی نامه، به ویژگی های برجسته این افراد اشاره می کنیم و در پایان کتاب لیستی در اختیار شما قرار می دهیم از ویژگی هایی که برای اینکه سخت تر از سخت باشید، به شما کمک زیادی می کند.

 

برای دانلود pdf بخش اول کتاب (کلیک کنید)

برای دیدن توضیحات کامل کتاب (کلیک کنید)

 

https://elmema.comhttps://elmema.com

 

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

 

 

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/book/biography-of-successful-people

جف بزوس سایت آمازون (زندگی نامه افراد موفق)

جف بزوس موسس سایت آمازون (زندگی نامه افراد موفق)         بی شک …

یک دیدگاه

 1. من همیشه خانوادم رو بخاطر کودکی بدم مقصر میدونستم…
  بخاطر فقر و بی پولی…
  الان متوجه شدم که مقصر خودمم
  من باید برای تغییر آینده خودم قدمی بر دارم
  بجای دنبال مقصر بودن
  باید شروع کنم به برداشتن اولین قدم…

  ممنون بابت این مجموعه زندگی نامه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *