سرخط خبرها
خانه / آخرین مقالات / همه چیز درباره ی بولت ژورنال
www.elmema.com / موفقیت / گروه آموزشی علم ما

همه چیز درباره ی بولت ژورنال

همه چیز درباره ی بولت ژورنال

صفر تا صد بولت ژورنال

Bullet Journal

تهیه و گردآوری: مهسا رئیسی

 

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال برخلاف تعریف رایجی که ازش میشه یک روش برنامه ریزی نیست، بلکه یه وسیله برای برنامه ریزیه که برای اولین بار توسط شخصی بنام رایدر کرول طراحی شد. رایدر که اختلال تمرکز و پیش فعالی داشته از دبیرستان به بعد برای خودش یه دفتر برنامه ریزی طراحی می کنه که بعدها مورد استقبال دوستاش قرار می گیره و از اونجاست که انجمن بولت ژورنال تشکیل میشه.

به گفته خود رایدر، بولت ژورنال به شما کمک می کنه تا گذشته تون رو مرور کنین، حال رو سر و سامون بدین و برای آینده برنامه بریزین…

بولت ژورنال یک روش یا یک ابزار برنامه ریزی و مدیریت زمان هستش که به ما کمک می کنه روزهای زندگیمون رو آنطور که میخواهیم مدیریت کنیم.

بولت ژورنال یک روش برنامه ریزی کاغذی و دستی همراه با انعطاف و هماهنگی زیاد با شرایط دلخواه ماست که میتواند شامل لیست کارها و دفتر خاطرات و ثبت لحظات باشد.
از مزایای استفاده از این روش تغییر آن بنا به سلیقه کاربر آن می باشد که بتواند بنا به سلیقه و میل شخصی تمام کارها و لحظات را به صورتی مرتب کند که با راندمان بالا انجام شوند.

 

همراهان خوب علم ما، بولت ژورنال در حقیقت یک دفتره. یک دفتر ِ خیلی ساده که هر شخص توش اونجوری که دلش میخواد واسه زندگیش برنامه ریزی میکنه. دلیل جذاب بودنش هم دقیقا همینه که هر بولت ژورنال مربوط به یک شخصه و اون شخص میتونه با توجه به سلیقه و نیازش درستش کنه. یک نفر ممکنه بخواد واسه کنکور برنامه ریزی کنه. یکی بخواد کارهای خونه شو روی نظم انجام بده. یک نفر برای کارهای دفتریش استفاده کنه

 

پس واسه ی بولت ژورنال درست کردن فقط باید یک دفتر و خودکار داشته باشین و اینکه بدونین از زندگیتون چی میخواین. یعنی هدف داشته باشین. و بعد شروع کنید به برنامه ریزی کردن به سبک خودتون برای هدفی که مخصوص شماست.

 

وقتی اهداف تان را مشخص می کنید، در واقع برای مغزتان چیزی را انتخاب کرده اید تا روی آن تمرکز کند. با این کار، مغزتان دو چشم جدید خواهد داشت که از آن لحظه به بعد با دیدی جدید به آدم ها، موقعیت ها، مکالمات، منابع و ایده ها نگاه می کند. این تغییر، کمکتان می کند تطبیق سازی مناسبی انجام دهید بین خواسته های درونیتان و چیزی که در بیرون اتفاق می افتد.

 

پیش از هر کاری لطفا بنشینید و به اهداف و “چرایی” کارهایی که میخواهید انجام دهید فکر کنید. عجیب نیست اگر چندین ساعت بگذرد و شما به اهدافتان و علت کارهایی که باید برای رسیدن به آن انجام دهید؛ بیاندیشید.

 

برای همه کسانی که قصد دارند از بولت ژورنال استفاده کنند مهم است که بدانند از زندگی در ابعاد مختلفی که برایشان مهم است چه می خواهند. کجا هستند و به کجا می خواهند برسند. فراموش نکنید وجه مشترک همه ی افراد موفق فارغ از اینکه موفقیت را چیزی تعریف کنید، تعهد و پشتکار در کنار تعیین دقیق اهداف و برنامه ریزی برای انجام کارهایشان است.

 

دقیقا هدف تقویم انگیزشی مجموعه ی علم ما هم همین است… این که روزانه در راستای اهدافتون قدم بردارید و عادات پایداری در خود ایجاد کنید… عاداتی که مقصدش رسیدن به اهداف شماست…

(برای دیدن تقویم انگیزشی کلیک کنید)

 

پس، بولت ژورنال به زبان ساده، روشی است برای برنامه ریزی و مدیریت زمان جهت انجام درست کار ها.  یکی از ابزار های مدیریت زمان، بولت ژورنال است و چون همه اقدامات برای برنامه ریزی، به صورت مصور و با ابزار های ساده و ارزان انجام می شود، محبوبیت زیادی دارد. برای بولت ژورنال، باید کمی دست به قلم شده و با خودکار و مداد و خط کش و الگو و خط کش، آشتی کنید. البته برای مردمان عصر دیجیتال، این ابزارهای قرن بیستمی!، کمی غریب به نظر می رسد. اما خوب، بولت ژورنال ، همچنان با روش های سنتی همراه است.

بولت ژورنال را تبدیل به دفترچه انرژی مثبت ها کنید. چیزهایی که شما را خوشحال می کند و شاد زیستن را با آن می توانید تمرین کنید.

فقط کافیه “شروع کنید”، سخت نگیرید، قدم اول مهمه، استارت کنید.

 

 

تفاوت بولت ژورنال و پلنر (دفتر برنامه ریزی)

به طور کلی دفتر برنامه ریزی برای ثبت کارها، اولویت بندی و پیگیری آن‌ها استفاده می شود. اما بولت ژورنال به عنوان یک مدل خاص از پلنرها طرفداران خود را دارد.

مهم ترین تفاوت دفاتر برنامه ریزی معمولی و بولت ژورنال در این است که پلنرها تنها به اهداف و برنامه ها می‌پردازند. در پلنرها اهداف ثبت و کارهایی که برای رسیدن به آنها ضروری است لیست خواهد شد. برنامه‌ها و اهداف از سالانه به ماهانه و از ماهانه به هفتگی و سپس روزانه تقسیم می‌شوند.

اما بولت ژورنال نه تنها برای ثبت اهداف و برنامه‌ها استفاده می شود بلکه به تمام جنبه های زندگی می‌پردازد.  بدین معنا که در بولت ژورنال عادت‌ها پیگیری می‌شود، امکان ثبت مخارج و هزینه ها وجود دارد، میتوان صفحه های شخصی مانند مراقبت از پوست، سفرها، ثبت خاطرات و … در آن طراحی کرد

به زبان ساده بولت ژورنال ترکیبی از پلنر، دفتر خاطرات، دفتر ثبت هزینه ها، تقویم و است

دومین تفاوت بولت ژورنال با پلنر در تعداد صفحات است. پلنرها تعداد صفحات کمتری نسبت به بولت ژورنال‌ها دارند و به چند صفحه اهداف سالانه ماهانه و روزانه محدود می شوند. اما صفحات بولت ژونال بیشتر و متنوع تر هستند

به طور کلی صفحات یک بولت ژورنال عبارتند از: اهداف سالانه و ماهانه، تولد دوستان و آشنایان، تقویم هر ماه برای ثبت رویدادها و قرارهای ملاقات، صفحه ای برای ثبت حال و هوای هر روز (مودترکر) صفحه‌ای برای پیگیری عادت‌ها، صفحه ثبت خاطرات، صفحه ثبت مخارج و هزینه‌ها، صفحه‌ای برای روزهای هر هفته برای ثبت برنامه های هر روز، همچنین صفحاتی  برای ثبت سفرها و مکان‌هایی که قصد دیدن آنها را داریم، صفحه‌ای برای ثبت میزان پس انداز، صفحه‌ای برای شکرگزاری، صفحه‌ای برای ایده‌ها و….

سومین تفاوت پلنر با بولت ژورنال در این است که پلنرها معمولا با ظاهری مشابه در دسترس هستند، اما از آنجایی که زندگی هر فرد ضرورت‌های خاص خودش را دارد بولت ژورنال هر فرد با دیگری کاملا متفاوت است. هرکس خودش انتخاب می‌کند چه صفحاتی در بولت ژورنال خود داشته باشد و یا چه صفحاتی را حذف کند

یادآوری این نکته ضروری است که در داشتن بولت ژورنال هیچ بایدی وجود ندارد.

 

 

بولت ژورنال را از کجا تهیه کنم؟

خب حالا که می دونید بولت ژورنال چیست سوال پیش میاد که چطور میشه این دفتر رو داشت؟! بولت ژورنال یعنی یک دفتر ساده و یک خودکار که شما می خرید. بقیه ش دست خودتونه. شما در ابتدا اصول این روش رو یاد می گیرید و بعد می تونید خودتون دفتری رو درست کنید که متناسب با شخصیت و زندگی خودتون باشه. مزیت اصلی بولت ژورنال هم در همینه که برای هر کس متفاوته و هر شخصی می تونه اون رو مطابق با نیازهای خودش طراحی کنه

هر جایی که چیزی به عنوان بولت ژورنال به شما می فروشه بدونید که کلاه برداریه. اصل بولت ژورنال در اینه که هر کسی خودش اون رو برای خودش طراحی می کنه. در نتیجه بولت ژورنال هر شخص با بولت ژورنال آدم های دیگه متفاوته. حتی بولت ژورنال یک نفر در هجده سالگیش با بولت ژورنال همون آدم وقتی بیست ساله میشه کلی فرق داره. بنابراین دفترهای برنامه ریزی آماده، هرچند که می تونن مفید باشن اما اسمشون هیچ وقت بولت ژورنال نیست! چون امکان نداره چیزی که برای استفاده ی چند صد یا چند هزار نفر طراحی شده بتونه بولت ژورنال باشه. بولت ژورنال هر شحص یک دفتر کاملا متمایز و خاصه!

پس برای تهیه ی بولت ژورنال باید یک دفتر خالی، هر دفتری که باهاش راحت هستید و یک خودکار (یا بیشتر!) تهیه کنید و خودتون دست به کار بشید!

 

 

بولت ژورنال بدرد چه کسانی می خوره؟

همین انعطاف پذیری بولت ژورنال باعث میشه که بدرد هر کسی که فکرش رو می کنین بخوره. در واقع هر شخصی که با برنامه ریزی می تونه از وقتش بهتر و مفیدتر استفاده کنه. پس مهم نیست که شما دانشجو، کارمند و یا خانه دار باشین، این دفتر برای همه ی ما می تونه کاربرد داشته باشه

 

 

دلایلی که بولت جورنال خوبه:

ماژولار هست. هر کسی هر چی دوست داره میتونه کم یا زیاد کنه.

دست سازه و حس خوبی داره.

امکان خلاقیت و حال خوبی به آدم میده.

شخصی سازی میشه و زیاد به درد کسی نمیخوره.

تقریبا همه چیز رو میشه توش نوشت و ذهن رو خیلی قوی میکنه.

جامع و کامله، لازم به چیز دیگه ای نیست در کنارش.

دست ساز است و باعث افزایش خلاقیت می شود.

 

 

چگونه بولت ژورنال بسازیم؟

ساخت بولت ژورنال اصلا کار پیچیده ای نیست ولی شاید دیدن عکس های خوش رنگ و لعاب از بولت ژورنال های عموما خارجی یکم دلواپستون کنه. تزیین بولت ژورنال یه کار متدواله و خیلیا اون رو برای مراقبه انجام میدن و ازش هم لذت می برن اما قرار نیست بولت ژورنال شما تبدیل به یک اثر هنری بشه. اصلا هدف اصلی بولت ژورنال اینه که زندگی شما رو راحت تر کنه و نه بر عکسش. پس دفتر شما می تونه در نهایت سادگی و مینیمالیستی باشه و این هیچ خدشه ای در کاربردش وارد نمی کنه.

 

دفتر مناسب

دفتر مناسب برای بولت ژورنال می تونه هر دفتری باشه. خود کلمه بولت ژورنال به معنای دفتر نقطه ای هستش که مورد استفاده ی رایدر و خیلی از کاربر هاست. ولی شما می تونین از هر دفتری که دوست دارین استفاده کنین. مثلا من خودم سال اول دفتر شطرنجی داشتم و امسال تصمیم گرفتم سراغ دفتر نقطه ای برم.

 

چند نکته برای خرید دفتر مناسب:

سایز دفتر | در نظر داشته باشین که بولت ژورنال باید همه جا همراه شما باشه، پس سراغ دفتری برین که سبک باشه و سایزش هم متناسب با کیفتون باشه. در عین حال سراغ دفتر یادداشت های خیلی کوچک نرین که عملا جایی برای نوشتن ندارن.

کاغذ دفتر | اینکه کاغذ دفترتون نقطه ای، بی خط، شطرنجی یا خط دار باشه کاملا سلیقه ایه ولی پیشنهاد می کنم اگر قصد استفاده از ماژیک یا روان نویس رو دارین، حواستون رو در انتخاب کاغذ جمع کنین. بعضی دفترا کاغذشون اونقدر نازکه که جوهر به راحتی به پشت کاغذ پس میده.

 

 

چطور بولت ژورنال درست کنم؟

صفحات اصلی بولت ژورنال

ساختار بولت ژورنال آقای رایدر بر اساس تقسیم هدف های بزرگ به هدف های کوچک هستش و چند صفحه اصلی داره. بعدها کاربر های جدید خلاقیت به خرج دادن و هر کی بر اساس نیاز خودش صفحه جدیدی رو به دفترش اضافه کرد

یادتون نره اولین صفحه دفتر، اسم و شماره تماس یا ایمیل تون رو حتما بنویسید. حتی نوشتن آدرس هم توصیه میشه، چون بولت بخش بزرگی از اطلاعات ذهن شماست و با از دست دادنش خیلی ناراحت میشید.

اول از همه بهتره طراحی دفتر رو با صفحات اصلی شروع کنین و بعد اگر دوست داشتین می تونین صفحات جانبی رو هم بهش اضافه کنین.

 

صفحه کلید | Key

صفحه کلید و یا قرارداد ها اولین صفحه از بولت ژورنال شماست. تو این صفحه می تونین تایین کنین که هر علامت در دفترتون نشانه ی چه چیزی هستش. این علامت هارو می تونین هر جور که بخواین تغییر بدین ولی اینجا چند تا علامت رو بر اساس بولت ژورنال رایدر براتون می نویسم.

 

علامت نقطه: یک وظیفه یا کار

علامت دایره: یک رویداد (مثل تولد و یا جلسه کاری)

علامت ضربدر: کار انجام شده

علامت ستاره: کار مهم

علامت فلش به جلو: کار واگذار شده به آینده

علامت خط فاصله: یادداشت

قرارداد ها در بولت ژورنال

همیشه، علائم خاص خود را داشته باشید و از آن ها پیروی کنید تا تصویر سازی ذهنی شما، آسان باشد

 

صفحه فهرست | Index

صفحه فهرست برای وقتی هستش که دفتر شما شماره گذاری شده باشه و اینطوری می تونین شماره صفحات مهم رو تو فهرستتون جا بدین تا دسترسیش راحت تر باشه. من خودم هیچ وقت از فهرست استفاده نکردم و دفترم اونقدر کلفت نیست که پیدا کردن یه صفحه ی خاص توش سخت باشه

 

صفحه برنامه ریزی سالانه | Future Log

شروع هر بولت ژورنال با چشم انداز سالانه هستش. تو این قسمت باید بخشی رو به هر ماه از سال اختصاص بدین و برنامه هاتون برای هر ماه رو تو قسمت مربوطش بنویسین. لازم نیست وارد جزییات بشین، همون کارها و روبداد های مهم برای این قسمت کافیه. طبیعتا این بخش از دفتر به مرور کامل تر میشه و بهتون این امکان رو میده که آخر سال یه بازبینی خوب از عملکرد سالانه تون داشته باشین.

 

صفحه برنامه ریزی ماهانه | Monthly Log

قبل از شروع هر ماه لازمه که یه زمان کوتاهی رو به طراحی چشم انداز ماهانه تون اختصاص بدین. اینجا می تونین اهدافی رو که تو قسمت سالانه برای مثال در ماه فروردین نوشته بودین رو به این بخش بیارین و تو روز مد نظرتون از ماه فروردین وارد کنین.

 

صفحه برنامه ریزی روزانه | Daily Log

تو قسمت برنامه ریزی روزانه باید تمام تکالیف روزانه تون رو روز به روز بنویسین. این قسمت دیگه جاییه که باید همه چیز با جزییات نوشته بشه

 

 

 

صفحات جانبی بولت ژورنال

اهداف سالانه

صفحه اهداف سالانه به نظرم یکی از مهمترین صفحاتیه که می تونین به بولت ژورنالتون اضافه کنین. می تونین اهدافتون رو هم به دو بخش کاری و شخصی تقسیم کنید و تو دو بخش مجزا بنویسین. خوبه که قبل از شروع هر سال یکم با خودتون خلوت کنین و یه برنامه کلی برای سال آینده تون بریزین.

کتاب هایی که باید خواند

این بخش از بخش هاییه که من شخصا استفاده می کنم. به نظرم داشتن یه لیست از کتاب هایی که می خوام بخونم و تیک زدن هر کدوم بعد از تموم شدنش هم حس خوبی میده و هم میزان مطالعه ام رو افزایش داده.

فیلم هایی که باید دید

من معمولا یه لیست از فیلم هایی که دیگران بهم پیشنهاد میدن تهیه می کنم تا سر فرصت ببینمشون

سفرهایی که باید رفت

اگر مثل من اهل سفرین، برنامه ریزی برای مقصد هایی که دوست دارین بهشون سفر کنین میتونه کلی برای تحقق بخشیدن به خواسته هاتون کمکتون کنه

عادت سنج | Habit Tracket

عادت سنج در واقع لیستی از عادت هاییه که دوست دارین به مرور زمان کسب کنین. کل ساختارش بر این اساسه که تکرار یه عمل می تونه به مرور تبدیل به یک عادت بشه. اینکه چه عادتی رو هم می خواین تو لیست بذارین مربوط به خودتون میشه. می تونه از نوشیدن مداوم آب باشه تا ورزش و مطالعه.

لیست آرزوها | Wishlist

لیست آرزوها یه لیست از چیزهایی هستش که برای خریدنش نیاز به برنامه ریزی و یا پول جمع کردن دارین. حتی می تونین لیستتون رو با بقیه هم در میون بذارین تا برای تولد و یا غیره براتون هدیه بگیرن.

 

 

آنچه در طراحی بولت ژورنال باید بدانیم

 1. بولت ژورنال برای مدیریت بهینه زمان است. پس، زمان زیادی برای طراحی آن صرف نکنید.

 2. ایده های جذاب برای طراحی بولت ژورنال را از اینترنت پیدا کنید.

 3. بولت ژورنال شما باید حاوی موضوعات اصلی و زیر عنوان های مهم باشد. از درج جزییات، پرهیز کنید.

 4. رنگ ها برای طراحی بولت ژورنال، فرصت آفرین است. اما توجه کنید که بولت ژورنال شما، دفتر نقاشی کودکان نشود.

 5. حتما از علامت هایی که با خودتان راجع به کارکرد و ماموریت آن، توافق کردید، برای تعیین اهمیت و ضرورت انجام یا کنسل یا چک و ارزیابی کیفی و کمی کارها، استفاده کنید.

 6. رسیدن به یک بولت ژورنال حرفه ای و اثربخش، به زمان نیاز دارد. فاکتور زمان را در کسب تجربه، در نظر داشته باشید.

 7. در برخی از روزها یا ماه ها در هر فصل سال، برخی از علایم و کارها، انجام ناشدنی یا انجام آن، زیان بار و سخت بوده است. بررسی کنید تا ببینید که علت و دلایل عدم موفقیت شما در انجام هر فیلد بولت ژورنال چه بوده است. آیا ترتیبات را به خوبی رعایت کرده اید؟ آیا ارزشیابی درستی از کار مورد نظر در آینده داشتید؟ آیا مقدمات هر  بولت ژورنال را به درستی تشخیص و مشخص کرده اید؟

 8. بولت ژورنال را به صورت شش ماه یک بار، بررسی و ارزشیابی کیفی کنید. ببینید چند درصد کارها سر وقت و با هزینه مقرون به صرفه انجام شده است و چه دستاوردهایی برای شما به ارمغان آورده است.

 9. بولت ژورنال، مدیریت زمان و برنامه ریزی اثربخش است. هدف نهایی اش، کمک به شما در شاد زیستن و زندگی موفق است. اگر چنین دستاوردی برای شما ندارد، به فکر روش های دیگر مدیریت زمان باشید یا با مشاوری مجرب، رایزنی کنید.

 10. سادگی، مهم ترین اصل در طراحی مد و لباس و تکنیک های برنامه ریزی است. پرهیز از اکسسوری ها و طرح های شلوغ که ذهن را خسته و سرمایه شما را درگیر  میکند، عاملی از عوامل برنامه ریزی موفق (successful planning) است.

 11. سعی کنید بولت ژورنال خود را به فارسی آماده کنید. استفاده از استکیرهای رنگی هم می تواند اهمیت موضوع را برای شما به تصویر بکشد.

 12. استفاده مکرر از های لایت زرد و نارنجی، چشم را خسته می کند. موضوعات خیلی مهم را های لایت کنید هدف افراد از طراحی بولت ژورنال، یکسان نیست. فردی دوست دارد تا قدرت خلاقیت را گسترش دهد و فردی فقط به دنبال برنامه ریزی اهداف است. کلا، بولت ژورنال باید انرژی مثبت به شما بدهد.

 13. انعطاف پذیری در بولت ژورنال، موضوع مهمی است. خلاقیت شما را افزایش می دهد و فرهنگ نوآوری و مکتوب کردن ایده ها را در شما تقویت می کند. این کار را به کودکان و نوجوانان هم یاد بدهید.

 14. دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی می توانند از بولت ژورنال های رنگی، برای آموزش مدیریت زمان استفاده کنند.

 15. دانشجویان و محققان، از بولت ژورنال می توانند برای تنظیم استراتژی عملیاتی در برنامه ریزی استفاده کنند.

 16. هر دفتر بولت ژورنال، باید یک صفحه ایندکس داشته باشد.

 17. پایین دفتر یادداشت، شماره صفحه قید کنید که مثل کتاب، امکان مراجعه به هر صفحه بر اساس ایندکس عناوین، امکان پذیر باشد.

 18. در صفحه ای، مخصوصا به هر ماه سال، فهرست مهم ترین کارهایی که در ماه باید انجام دهید را مشخص کنید و در ۳۰ صفحه دیگر، کارهای مهم هر ۳۰ روز را مشخص کنید. وقتی با موفقیت انجام شد، در صفحه اصلی، تیک بزنید یا به دنبال روش اصلاحی  باشید.

 19. مرتب باید دفترچه یادداشت خود را به روز رسانی کنید. شماره صفحات را روبروی عناوین مهم، درج کنید تا مراجعه به صفحات دیتیل، به  راحتی امکان پذیر باشد.

 

 

 

چند نکته برای استفاده بهتر از بولت ژورنال

سعی یه زمان کوتاه (در حد ۱۰ دقیقه) در روز و یعد شب رو برای نوشتن و کامل کردن بولت ژورنالتون بذارین

اگر یه روز یا چند روز به هر دلیل نتونستین روزهای دفتر رو پر کنین نگران نباشین. احتمالا هیچ احدی نیست که دفترش رو تمام و کمال کامل کنه.

روی خط خوردگی و یا بد خطی دفترتون خساس نباشین. اگه خیلی به ظاهر دفتر گیر بدین ممکنه زود دلسرد بشین. مخصوصا اینکه اولش احتمالا اشتباه زیاد می کنین و طول می کشه تا دقیقا طراحی مورد نیازتون رو پیدا کنین

اگه به برنامه م نرسیدم چی؟ فکر نمیکنم هیچ آدمی روی کره ی زمین وجود داشته باشه که هر برنامه ای که ریخته رو انجام داده باشه. آخر هر هفته یا هر روز یا هر ماه، برنامه ای که نوشته بودید رو نگاه کنید، از کارهایی که عقب افتاده اصلا ناراحت نشید بلکه سعی کنید الگوی زندگیتونو پیدا کنید. یعنی دلیل انجام نشدن هر برنامه ای رو پیدا کنید و سعی کنید برای هفته یا ماه بعد برنامه ی درست تری بچینید.

از روزی که شروع میکنید مدتی طول میکشه تا دستتون بیاد چطور باید برنامه ریزی کنید پس از تغییر نترسید و سعی کنید سبک های جدید رو امتحان کنید. مطمئن باشید اگر پشت کار داشته باشید حتما به نتیجه می رسید.

 

 

یادتان باشد که:

برنامه ریزی، فرصت آفرین است و ارزش افزوده خلق می کند.

برنامه ریزی، با اطلاعات صحیح امکان پذیر است.

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه هدف گذاری (کلیک کنید)

برای بازگشت به نقشه راه برنامه ریزی (کلیک کنید)

برای بازگشت به نقشه راه تقویم انگیزشی (کلیک کنید)

برای دیدن راهنمای بخش های سایت علم ما (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:

واتس‌اپ

تلگرام 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

دوره برنامه ریزی واقعی از دکتر شهریار مرزبان

دوره جامع و کاربردی برنامه ریزی واقعی از دکتر شهریار مرزبان

دوره جامع و کاربردی برنامه ریزی واقعی صفر تا صد برنامه ریزی با گام های …

5 دیدگاه

 1. عالی بود
  ممنون
  من تقویم دکتر رو بیشتر ترجیح میدم

 2. سلام خدا قوت
  خوب توضیح داده بودید خلاصه و مفید
  من تقریبا سه ماهه شروع کردم به استفاده واقعا در عین اینکه ابزار مفیدیه برای مدیریت زمان خیلی هم به من انگیزه میده
  من تو صفحاتش از تقویم هم استفاده میکنم یعنی جزئی از بولت ژورنالم شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code