سرخط خبرها
خانه / کسب و کار / بازاریابی و فروش / روش و استراتژی بازاریابی فراخوان عمل | همراه با مثال

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

انواع روش و استراتژی های بازاریابی و فروش
انواع روش و استراتژی های بازاریابی و فروش

روش و استراتژی بازاریابی فراخوان عمل | همراه با مثال

بازاریابی CTA یا فراخوان عمل

Call to Action Marketing | CTA Marketing

 

سلام به همراهان خوب علم ما. با پیشرفت اینترنت فضای وب سرشار از محتواهای مفید و غیرمفید شد. در نتیجه به دلیل بمباران تبلیغات و اطالاعات، ما دچار یک چالش شدیم. کابران و بازدید کنندگان به تبلیغات و برخی از مطالب توجه می­ کردند اما اقدامی انجام­ نمی­ دادند. در این هنگام بازاریابی نوین شروع به تعریف سرفصلی به نام CTA کرد. این عبارت خلاصه فراخوان عمل یا Call To Action می ­باشد. یا به عبارت بهتر به معنی دعوت کردن می­ باشد. در این مقاله روش و استراتژی بازاریابی فراخوان عمل را بررسی می کنیم. با علم ما همراه باشید.

فراخوان عمل یا Call To Action به چه معناست؟

قطعا شما هم مشاهده کرده‌­اید زمانی که در حال استفاده از اینستاگرام و مشاهده استوری افراد معروف هستید، هنگام مشاهده استوری­‌ های تبلیغاتی، بلاگر و یا مجری از عبارت «بکش بالا !!!» استفاده می‌ ­کند. یا هنگامی که شما مشغول استفاده از یک وب­سایت هستید در کنار تبلیغات آن عبارت «اینجا کلیک کنید» را مشاهده کرده­‌اید. 

ما می­‌ توانیم تعداد بیشماری از این دست عبارات را بیان کنیم. تمامی این وب­سایت­ ها و اپلیکیشن­‌ها در حال استفاده از تکنیک فراخوان عمل یا Call To Action می­‌ باشند و شما را دعوت به یک عمل می ­‌کنند.

بازاریابی فراخوان عمل به روش‌ هایی اشاره دارد که برای تبدیل کردن ترافیک اینترنتی به سرنخ فروش یا مشتری به کار گرفته می‌ شود. این کار می‌ تواند توسط متن، گرافیک یا دیگر المان‌ های طراحی وب‌سایت صورت بگیرد که مشتری را به انجام کاری دعوت می‌ کنند (فراخوان به عمل). این استراتژی‌ ها می‌ توانند در افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان آنلاینی به مشتری، عضویت آنها در خبرنامه یا … تاثیر بسزایی داشته باشند. و البته، با مشخص شدن فراخوان‌ های عمل (یا خواسته‌ هایی که شما از مشتری دارید) به خوبی می‌ توان نرخ تبدیل را اندازه گرفت و بر حسب عملکرد، بازاریابی خود را به پیش راند.

چرا فراخوان عمل مهم است؟

یکی از مهم­ترین دلایلی که شما به فراخوان عمل نیاز دارید، این است که شما بواسطه این ابزار نرخ تبدیل (تبدیل بازدید کننده و یا کاربر به مشتری) به صورت قابل توجه­‌ای افزایش می­‌دهید. این موضوع می ­‌تواند به صورت جدی فروش و کسب و کار آنلاین شما را متحول کند. البته فراخوان عمل فقط فروش شما را بیشتر نمی­ کند بلکه می‌­ تواند، به رشد پایگاه داده مشتریان شما نیز به صورت قابل توجهی کمک کند و این موضوع در بلند مدت می­­ تواند منجر به توسعه پایدار کسب و کار شما شود. 

از رایج‌ترین انواع فراخوان عمل کدام هستند؟

فراخوان عمل با شکل ‌های متنوع و گوناگونی دیده می ‌شود و نباید آن را به شکل یک دکمه تصور کرد. هر مدل از دعوت کاربر به اقدامی را یک فراخوان عمل می ‌گویند که بعضی از آنها شامل موارد زیر می شوند:

 • دکمه مطالعه بیشتر
 • دکمه‌ ها، لینک یا فرم ‌ها برای دعوت افراد به دانلود یک اپلیکیشن یا فایل
 • باکس ثبت نام و عضویت در وب سایت‌ ها و اپلیکیشن ‌ها
 • دکمه پرداخت، دکمه افزودن به سبد خرید در فروشگاه ‌های آنلاین و دکمه خرید
 • دکمه‌ هایی برای اشتراک گذاری مطلب در نرم‌افزارهای پیام رسان و شبکه اجتماعی
 • لینک یا دکمه ‌ای برای دعوت به بازدید صفحه های دیگر در سایت

فراخوان عمل یا Call to action مناسب کدام است؟

اگر شما هم به دنبال این هستید که یک فراخوان عمل عالی و خوب را به مخاطب خود ارائه دهید، باید بدانید که در وهله اول باید به ارزش های مختلف مخاطب خود احترام بگذارید. خوب است که مشخص کنید که افراد با کلیک کردن روی لینک های شما چه چیزی را به دست می آورند و در نهایت به کجا می خواهند برسند. برای مثال شرکت های مختلف از فواید دانلود کردن برنامه شان صحبت می کنند که به شما چه چیزی را ارائه خواهند داد.

در واقع این بخش باید به قدری برای مخاطبان شما جذاب باشد که بلافاصله آن را دانلود کنند یا بخرند.

چگونه یک فراخوان عمل موثر طراحی کنیم؟

یادتان باشد فراخوان عمل که درصد فروش و ترافیک سایت یا برنامه را بالا می برد، در صورت استفاده نادرست از آن، نتایجی اسفناک، به دنبال خواهد داشت.
در ادامه سعی می کنیم به نکاتی که باعث می‌ شوند فراخوان عمل را بهتر انجام دهید، اشاره می‌ کنیم. پس تا انتهای این مقاله با علم ما همراه باشید.

ارزش افزوده شما چیست؟

زمانی که قرار است فرد بواسطه فراخوان عمل شما عملی انجام دهد، چه چیزی بدست می ­‌آورد؟ اگر قرار است شما یک کال تو اکشن هوشمندانه طراحی کنید باید نیازهای فرد را به درستی درک کنید و یک ارزش افزوده برای فرد ایجاد کنید. شما بواسطه ارزش افزوده­‌ای که برای فرد ایجاد می‌­ کنید، محرک قوی­تری برای فرد ایجاد می ­‌کنید.

به عنوان مثال اگر قرار است که کاربر در سایت شما عضو شود چه ارزش افزوده‌­ای به او تلعق می ­‌گیرد؟ شما می توانید به عنوان ارزش افزوده برای فرد یک پیشنهاد تخفیف بدهید. یا می ­توانید به فرد ارسال رایگان پیشنهاد دهید. 

از کلمات فعال استفاده کنید:

باید از کلمات فعال استفاده کنید تا مخاطب شما بداند چه اقدامی کند. برخی از نمونه‌ های عالی افعال فعال عبارت‌اند از:

 • تماس بگیرید
 • خرید کنید
 • دنبال کنید
 • دانلود کنید
 • این‌جا کلیک کنید
 • اهدا کنید
 • سفارش دهید

دقت در موقعیت فراخوان‌ها:

بهتر این است که فراخوان عمل در وسط یا بالای صفحه قرار گیرد. سعی کنید فراخوان ها در قسمت هایی که تصاویر افراد وجود دارد، قرار ندهید. زیرا مهمترین عامل حواس پرتی از فراخوان، تصاویر افراد هستند.

رنگ ها را درک کنید:

 شما برای یک فراخوان عمل حرفه­‌ای نیاز دارید که از رنگ­ بندی مناسب استفاده کنید. رنگ بندی شما باید به نحوی باشد که مخاطب را به خود جذب کند. شما می ­توانید برای فراخوان عمل خود از تضاد رنگی استفاده کنید. زیرا هر رنگی جذابیت خاص خود را دارد و شما با تضاد رنگی می ­توانید ذهن مخاطب خود را بیشتر به خود مشغول کنید.

توجه به اندازه فراخوان عمل: 

اصولا برنامه‌ نویسان وبسایت ترجیح می‌ دهند که دکمه های فراخوان عمل را بیش از حد بزرگ طراحی نکنند. اما این کار باعث می شود فراخوان عمل بیشتر دیده شود. مخصوصا این قابلیت بیشتر به درد افراد مسن و کم بینا می خورد.

تاثیر فضاهای خالی:

خالی بودن فضای پیرامون فراخوان بسیار اهمیت دارد. هرچه اطراف دکمه فراخوان خالی تر باشد، بیشتر در مرکز توجه مخاطبان قرار می‌ گیرد.

 توجه به تعداد فراخوان ها:

سعی کنید تعداد و پراکندگی فراخوان ها را کنترل کنید. سعی کنید از دکمه‌ های فراخوان عمل که کاربران را کلافه کرده و آنها را فراری می دهد، دوری کنید.

نوع عملکرد فراخوان عمل:

نوع عملکرد فراخوان ها با توجه به وبسایت ها تغییر می کند. سعی کنید فراخوان ها را قابل تشخیص طراحی کنید.

شلوغی صفحات:

 باید توجه کنید که صفحات شلوغ، تصاویر و متن های مختلف، ذهن مخاطب را خسته و آن را کلافه می‌ کند. همچنین به سختی می توان دکمه های فراخوان را ببیند

جمع بندی:

شرکت ها و کسب و کارهایی که در مسیر فراخوان عمل دیجیتالی قرار نمی گیرند، نمی‌ توانند با ترجیحات و خواسته های دیجیتالی مشتریان و مصرف کنندگان سازگار شوند. آنها نیازهای مشتریان را برآورده نمی‌ کنند. در نتیجه با سود بسیار کمتر از انتظار مواجه می شوند. آیا شما از روش و استراتژی بازاریابی فراخوان عمل استفاده می کنید؟

 

www.elmema.com

آرشیو مقالات بازاریابی و فروش (کلیک کنید)

آرشیو مقالات کسب و کار (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ  | تلگرام

 

اینستاگرام دکتر مرزبان (کلیک کنید) | مشاوره و کوچینگ فردی با دکتر مرزبان (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

ارایه 2 دقیقه ای استارتاپی!

ویدیو: ارایه 2 دقیقه ای استارتاپی! | دکتر شهریار مرزبان

ارایه 2 دقیقه ای استارتاپی! دکتر شهریار مرزبان   سلام به همراهان خوب علم ما. …

3 دیدگاه

 1. نکته مهمی که یاد گرفتم اینه که نباید خیلی شلوغش کرد
  بهترین و جداب ترین کار سادگیه

 2. همون کال تو اکشنه که تو اینستا هم همه میگن انجام بدید و خیلی مهمه

 3. چه خوب و ساده توضیح دادین، گرفتم ؛))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *