سرخط خبرها
خانه / برنامه ریزی /  برنامه‌ریزی به روش نویل مدورا
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
برنامه ریزی به روش نویل مدورا
برنامه ریزی به روش نویل مدورا

 برنامه‌ریزی به روش نویل مدورا

 برنامه‌ریزی به روش نویل مدورا

از زهرا شفیعی

سلام به همراهان عزیز علم ما

وقتی که صحبت از برنامه ریزی موفق می‌شود باید به موارد متعددی توجه کنیم تا بتوانیم به درستی به هدف مورد نظرمان دست پیدا کنیم، مواردی مانند سادگی و قابل انجام بودن برای همه گروههای سنی. برنامه ایی که حتی یک دانش آموز بتواند از آن استفاده کند. تکنیک برنامه ریزی نویل مدورا، تکنیکی است که همه می توانند از آن در برنامه ریزی روزانه به راحتی استفاده کنند. با من همراه باشید تا با این تکنیک جالب آشنا بشیم.

روش نویل مدورا از ساده‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین روش‌های برنامه ریزی است. این روش برای برنامه‌ریزی‌های روزانه مناسب تر است. این روش برنامه ریزی روشی فوق العاده برای شروع برنامه ریزی است که مدورا به همه افراد از یک نوجوان مدرسه‌ای گرفته تا یک مدیر والا رتبه در یک شرکت تجاری کمک می کند تا به اهدافی که دارند با موفقیت دست پیدا کنند، همان گونه که در مباحث قبل اشاره شد یکی از دلایل شکست برنامه‌ریزی‌ها عدم توجه به اولویت‌ها است، اما در این روش اولویت ها در ابتدای کار مشخص می شوند به همین دلیل تمرکز ویژه ای بر اولویت ها ایجاد می کند. در این روش باید تمام کارها و فعالیت ها حتی زمان های استراحت مکتوب شوند. نوشتن به شما این امکان را می‌دهد تا ذهن خود را در جهت کارهای همان روز هدایت کنید و فکرتان به سمت کارهای دیگری که برای روزهای دیگر مشخص کرده‌‍اید، منحرف نشود. در این روش باید چهار گام اساسی و البته ساده به ترتیب برداشته شوند:

  • گام اول: برای خود تمام کارهایی که در طول یک روز باید انجام شود را دقیقا مشخص کنید.
  • گام دوم: پس از مشخص کردن کارها، به ترتیب اهمیت آنان، شروع به اولویت بندی نمایید.
  • گام سوم: در ساعات ابتدایی روز اولویت ها را بررسی کنید و در صورت نیاز ترتیب اولویت‌ها را تغییر دهید.
  • گام چهارم: تمامی کارهای مشخص شده را به ترتیب اولویت تعیین شده تا پایان روز حتما به اتمام برسانید.

 

روش برنامه ریزی نویل مدورا برای چه افرادی مناسب است؟

روش برنامه ریزی نویل مدورا برای افرادی که باید کارهای پراکنده بسیار زیادی انجام بدهند و نمی دانند کدام یک از آن‌ها اولویت دارد؛ بسیار مناسب است. در این روش شما باید یک قلم و یک کاغذ بردارید و شروع به نوشتن کارهایی که از همین الان می توانید انجام بدهید؛ کنید. در این روش باید ساعت بیدار شدن از خواب، ساعت های استراحت و ساعتی که مجددا می خواهید بخوابید را مشخص کنید. سپس برای ساعت های باقی مانده کارهایی را که می توانید انجام بدهید؛ یادداشت نمایید. روش برنامه ریزی نویل مدورا به شما کمک می کند که یک درک کلی از توانایی‌ها و قابلیت‌های انجام کار خود در طول یک روز داشته باشید. سپس با نگاه کردن به یادداشت خود می‌توانید برنامه‌ریزی‌هایی که به زمان بیشتری نیاز دارند را انجام دهید. پس از اینکه کارهایی که در طول یک روز می توانید انجام دهید را یادداشت کردید؛ در برگه دیگری کارهای باقیمانده خود را نیز یادداشت نمایید. به کارهای باقیمانده خود کاری نداشته باشید و تمام تمرکز خود را روی این مسئله قرار بدهید که کارهای امروزتان را طبق همان برنامه ریزی که نوشته اید؛ به اتمام برسانید. روز بعد قلم و کاغذ خود را بیاورید و از میان کارهای باقی مانده؛ مواردی را که می توانید امروز به اتمام برسانید؛ مجدد یادداشت کنید. همین روش را تا به پایان رسیدن تمام برنامه‌های کاری خود ادامه دهید.

به طور کلی با بکارگیری این روش در برنامه ریزی، با انجام کارهای کوچک و با برداشتن قدم های کوچک، تمام موارد و جنبه های کاری و زندگی فرد بهبود می یابد و این مهم در یک روز و سپس در بازه زمانی طولانی تر و بلند مدت اصلاح می گردد.

 

فایل PDF جدول برنامه ریزی و پادکست صوتی این روش برنامه ریزی همگی رایگان در:

دوره جامع تکنیک های برنامه ریزی (کلیک کنید)

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه برنامه ریزی (کلیک کنید)

برای بازگشت به نقشه راه تقویم انگیزشی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

برنامه ریزی کنکور با تقویم انگیزشی

برنامه ریزی کنکور با کتاب تقویم انگیزشی

برنامه ریزی کنکور با کتاب تقویم انگیزشی   سلام به همراهان علم ما، همه ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *