سرخط خبرها
خانه / برنامه ریزی / برنامه ریزی به روش بوست boost
برنامه ریزی به روش بوست
برنامه ریزی به روش بوست

برنامه ریزی به روش بوست boost

برنامه ریزی به روش بوست boost

از زهرا شفیعی

سلام به همراهان علم ما

گاهی پیش میاد که از مسیر دور می شویم و راه را گم می کنیم. اولين قدم براي بازگشت به مسیر و استفاده بهمینه از زمان، داشتن يك برنامه كارآمد و صحيح است. برنامه ایی که ما را به مسیر اصلی بازگرداند. روش برنامه ریزی بوست boost تکنیکی برای بازگشت به مسیر است. اگر شما هم احساس می کنید از هدف خود فاصله گرفتید، یا اوضاع از کنترل خارج شده، این تکنیک کاملا مناسب شما است. با من همراه باشید تا با تکنیک برنامه ریزی بوست boost آشنا شویم.

این تکنیک روشی برای بازگشت به مسیر می باشد. این روش سه رکن اصلی دارد که خیلی می تواند مفید باشد.

  • چالش ماه دارد
  • تمرکز روزانه دارد
  • ارزیابی شبانه دارد

استفاده این روش به مدت یک ماه به مدت متوالی معمولا فرد را به مسیر باز می گرداند و موجب تسهیل در انجام منظم کارها می شود.

جهت انجام این روش در گام اول باید ابتدا چالشی یک ماهه را برای خودمان تعیین کنیم. برای تعیین چالش ماه باید در نظر داشت که هدف اصلی و بزرگ ما چیست، سپس آن هدف بزرگ را خرد کنیم و در طول یک ماه آن هدف ساده شده را دنبال کنیم. یعنی در طول یک ماه چه کارهایی انجام شود تا در راستای هدف کلی باشد.

مثال برای چالش ماه: مطالعه روزانه 10 صفحه کتاب. مطالعه روزانه 3 ساعت دروس کنکور. تمرین روزانه یک ساعت ورزش.

پس از مشخص شدن چالش ماه جدولی مانند جدول زیر تهیه می کنیم.

 

 

https://elmema.com/

برای دانلود فایل کلیک کنید.

 

در جدول فوق کار مهم یعنی کار معطوف به هدف، در این ستون باید همان کاری که حتما و در هر صورت باید انجام گیرد نوشته شود. توجه کنید که این کار در راستای هدف کلی و چالش ماه است. این کار مهم هر روز می تواند مطالعه نیم ساعته زبان باشد یا مطالعه یک ساعته دروس کنکور و . . . این ستون باید در ابتدای هر روز و قبل از هر کار دیگری تکمیل شود و کار مهم آن روز مکتوب گردد.

در پایان هر روز و پیش از خواب، با توجه به معین بودن کار مهم روز، باید ارزیابی روزانه از عملکردمان صادقانه انجام شود و این ارزیابی در ستون سوم یعنی ستون گزارش روز مانند یک گزارش به رییس، تهیه و مکتوب شود. باید در گزارش مشخص کنیم که کار مهم روز در راستای هدف کلی به درستی و کامل و البته قابل قبول انجام شده یا خیر. یک کارمند خوب در پایان ساعت اداری گزارشی کامل، دقیق و به دور از ابهام به مدیر یا سرپرست خود ارائه می دهد. در این ستون باید مانند کارمندی نمونه به رییس خود گزارش دهیم. اگر تکمیل این ستون درست و دقیق و با حوصله انجام گیرد راهنمای خوبی برای ضعف ها، کوتاهی ها و یا نقاط قوت ما در انجام برنامه خواهد بود و برای نیل به هدف بسیار موثر خواهد بود.

پس از نوشتن گزارش روزانه، به عملکرد خودمان نمره می دهیم و در واقع خودمان و نحوه عملکردمان را مورد ارزیابی قرار می دهیم و برای این عملکرد نمره ای را در نظر می گیریم. برای مثال می توانیم نمره ها را در بازه 1 تا 10 لحاظ کنیم و با توجه به عملکرد روزانه و گزارشی که تهیه کردیم نمره عملکرد را در ستون مربوطه می نویسیم. اگر نمره کمتر از 10 بود باید عملکرد خود را مورد بازنگری قرار داده و نقاط ضعف و کاستی ها را شناسایی و تقویت کنیم. توجه کنید که اگر در یک روز کار مهم خود را انجام ندادیم به عنوان کار عقب افتاده در برنامه روز بعد بنویسیم تا در روز بعد علاوه بر فعالیت آن روز کار عقب افتاده را جبران نماییم. این روش برنامه ریزی موجب تمرکز روزانه بر یک کار خاص در راستای هدف کلی می شود. فراموش نکنید که انجام کارهای کوچک و البته متداول و مداوم نتایج فوق العاده ایی دارد.

 

فایل PDF جدول برنامه ریزی و پادکست صوتی این روش برنامه ریزی همگی رایگان در:

دوره جامع تکنیک های برنامه ریزی (کلیک کنید)

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه برنامه ریزی (کلیک کنید)

برای بازگشت به نقشه راه تقویم انگیزشی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

درباره ی شبنم مرزبان

شبنم هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست نویسندگان سایت علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

برنامه ریزی به روش بوست

برنامه ریزی به روش بوست boost

برنامه ریزی به روش بوست boost از زهرا شفیعی سلام به همراهان علم ما گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *