خانه / آخرین مقالات / دانشگاه همبرگر (زندگی نامه افراد موفق)
https://elmema.com/category/book/biography-of-successful-people

دانشگاه همبرگر (زندگی نامه افراد موفق)

دانشگاه همبرگر (زندگی نامه افراد موفق)

مک دونالد

گردآوری: شبنم مرزبان

 

رستوران های زنجیره ای مک دونالدز (MC Donald’s) را باید یکی از بزرگ ترین و موفق ترین شرکت های جهان به حساب آورد.

مک دونالدز یکی از معدود شرکت هایی بود که حتی در زمان بحران مالی جهانی هم گسترش پیدا کرد. حضور این شرکت ۷۰ ساله در کشورهای مختلف جهان باعث شده است که قیمت همبرگرهای آن در کشورها به شاخص اقتصادی برای مقایسه وضعیت مناطق مختلف تبدیل شود.

این شرکت بزرگ و موفق روزانه به ۶۴ میلیون مشتری سرویس می دهد. محصولات مک دونالدز عبارتند از: همبرگر، چیزبزرگر، مرغ، سیب زمینی سرخ کرده، صبحانه، نوشابه ها، شیر شربت و دسرها که البته اخیرا شروع به عرضه سالاد، ساندویچ لقمه ای و میوه نیز کرده است.

البته مک دونالدز ابتدا با محصول ساده یعنی همبرگر شروع و تنوع محصولاتش را با گذشت زمان زیاد کرد.

در هر ثانیه بیش از ۷۵ همبرگر در مک دونالدز به فروش می رسد و اگر مک دونالدز را با اقتصاد کشورها مقایسه کنید با درآمد سالانه ۳۲ میلیارد دلار، این شرکت جزو ۶۸ اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید و شرکت های محدود تجاری می توانند در جهان امروز همانند مک دونالدز از رشد باثباتی برخوردار باشند.

 

ری کراک ۵۷ ساله به محض بازگشت از جنگ جهانی اول بلافاصله برای ثروتمند شدن دست به کار شد.

 

در سال ۱۹۳۷ او وارد عرصه جدید یعنی مخلوط کن مخصوص شد که شش ماده را با هم مخلوط می کرد. او با مخترع آن وارد معامله شد و سپس خود را به عنوان عرضه کننده انحصاری مخلوط کن مطرح کرد!

او ۲۰ سال از عمرش را در این کار سپری کرد، ولی موفق نشد ثروتمند شود. در سال ۱۹۵۴ کراک از سان برناردینو (San Bernardino) کالیفرنیا سفارش هشت دستگاه مخلوط کن همبرگر را دریافت کرد. این سفارش حالت غیرعادی داشت. لذا او تصمیم گرفت خود راسا به محل برود و کار مخلوط کن را ملاحظه کند.

 

موقعی که ری کراک به محل رسید بسیار متعجب شد، زیرا صفی طولانی برای خرید همبرگر ایجاد شده بود و او میزان بازار همبرگر را ۲۵۰ هزار دلار تخمین زد. علاوه بر آن، او تحت تاثیر سرعت انجام کار و تمیزی محیط کار قرار گرفت.

مک دونالدز همبرگر معمولی را به قیمت ۱۵ سنت می فروخت. چیپس ها همواره ترد و تازه زیر گرمکن برقی قرار داشت. مشتریان زیادی وارد و خارج می شدند و نیازی به وسایل و ملزومات زیاد نبود. ری کراک عجیب به این کار علاقمند شد و مدت دو روز با برادران مک دونالد کنجار رفت تا توانست امتیاز عرضه آن را با شرایط ۹/۱ درصد فرانشیر دریافت کند و در مدت فقط ۲۲ سال، شرکت او به ثروت میلیارد دلاری رسید و دوشادوش شرکت های معظم نظیر زیراکس ۶۳ ساله و یا آی بی ام ۴۶ ساله قرار گرفت.

او بزرگ ترین فرصت را در عرصه غذا برای خانواده هایی یافت که دنبال سرویس سریع، محیط تمیز و غذای باکیفیت بودند. او این نیاز و خواست را در جوک ها و شوخی های افراد، صف های مشتریان و نحوه سفارش غذاها به وضوح مشاهده و از رویکرد خود با این عنوان دفاع کرد که رفت و آمدها و ایستادن های بیهوده وجهه مک دونالد را تحت کنترل خانواده ها پایین می آورد.

از طرف دیگر، ماشین های اتوماتیک عرضه غذاهای آماده نیز در نظر باندهای جنایی بود و عموم مردم از آنها اکراه داشتند.

لذا در چنین شرایطی، عرضه غذای آماده باکیفیت و ارزان برای جوانان دوچرخه سوار و یا رانندگان ماشین ها حائز اهمیت بود. کراک در رستوران های تمیز و محیط های خانوادگی، سرویس خوب و سریعی را عرضه کرد. تمیزی محیط ازجمله دستشویی ها و صمیمیت کارکنان از مزیت های رقباتی او محسوب می شد و تلاش زیادی به عمل آمد که این مزیت ها به عنوان معیار استاندارد حفظ شود.

 

دانشگاه همبرگر، مرکز آموزش ویژه مدیران و کارمندان مک دونالدز، تاکید زیادی روی خدمات به مشتری دارد. در دهه ۱۹۸۰ که دولت آمریکا سیاست خارجی خود را با جدیت پیگیری می کرد، مک دونالدز نیز در آلمان، فنلاند، ژاپن، استرالیا، گوام، تایلند،  ونزوئلا و پاناما رستوران دایر کرد.

 

در سال ۱۹۸۵، قوس های طلایی رستوران های این شرکت را می شد در ۴۳ کشور دید. با ذوب شدن یخ های جنگ سرد. همبرگرهای داغ مک دونالدز سفیر ارزش های ایالات متحده شد.

کارشناسان، افتتاح اولین رستوران مک دونالدز در مسکو در سال ۱۹۹۰ را به منزله برافراشته شدن پرچم سرمایه داری در سرزمین بازمانده اتحاد جماهیر شوروی تلقی کرده اند.

در دهه ۱۹۹۰ آمریکایی ها بیشتر نگران محیط زیست شدند و در نتیجه مک دونالدز که مشتریانش میلیاردها کاغذ ساندویچ و لیوان یک بار مصرف را دور انداخته بودند، شروع به استفاده از کاغذهای بازیافت شده کرد. همچنین هنگامی که مشتریانش نگران چاقی فزاینده خود شدند، این شرکت غذاهای سالم تری ارائه داد.

پس از چندین سال رکود فروش در بازارهای آمریکا و تحمل اولین زیان سه ماهه این شرکت در سال ۲۰۰۲، مک دونالدز در دو سال گذشته شاهد احیای فروش هایش بوده است. در سال ۲۰۰۴ سود این اغذیه فروشی با ۵۵ درصد جهش به دو میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار رسید.

چو کرنان، فرماندار سابق ایالت ایندیانا یکی از ده ها شخصیت برجسته ای است که زمانی برای مک دونالدز کار کرده اند.

آقای کرنان که در ۱۶ سالگی فروشنده یکی از رستوران های این شرکت بوده، می گوید: روحیه تیمی زیادی وجود داشت و حال آنکه فشار کار همیشه زیاد بود.

کارل لوئیس، قهرمان دو المپیک نیز در ۱۹۸۷ برای مک دونالدز کار می کرد و در آنجا با اهمیت زمان و سرعت آشنا شد. وی می گوید: نمی توان از سرعت خط تولید کاست. اگر وظیفه تان را درست انجام ندهید، تیم می بازد.

 

بنا به اعلام وب سایت مک دونالدز، سایر چهره های سرشناسی که زمانی در رستوران های این شرکت کار کرده اند، عبارتند از: جف بزوس (بنیانگذار سایت اینترنتی Amazon)، اندرو کارد (رئیس فتر کاخ سفید)، لروی چو (فضانورد آمریکایی)، هیدی کلوم (سوپر مدل آلمانی)، اندی مک دوول (هنرپیشه هالیوود)، تونی استوارت (قهرمان اتومبیلرانی) و شاینا تواین (خواننده کانادایی).

 

درحالی که درآمد جهانی مک دونالدز اکنون به ۴۰ میلیارد دلار در سال نزدیک شده است و بیش از ۳۰ هزار رستوران در ۱۱۹ کشور جهان دارد و مترادف فرهنگ، سرمایه داری و به نقل بعضی از منتقدان، امپریالیسم خوراکی آمریکایی است، اما این محل ها فقط برای غذا خوردن نیستند، بلکه محله هایی هستند که شما می توانید در آنها چند دقیقه ای را به گپ زدن با دوستانتان بپردازید و دیگر اینکه بسیاری از مک دونالدزها مکانی برای بازی کودکان نیز دارند.

ری کراک در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۴ در سن ۸۱ سالگی در گذشت.

 

 

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code