سرخط خبرها
خانه / آخرین مقالات / وال مارت، امپراتور صنعت خرده فروشی (زندگی نامه افراد موفق)
https://elmema.com/category/book/biography-of-successful-people

وال مارت، امپراتور صنعت خرده فروشی (زندگی نامه افراد موفق)

وال مارت (زندگی نامه افراد موفق)

امپراتور صنعت خرده فروشی (سام والتون)

 

 

سام والتون با نام کامل؛ ساموئل مور والتون  در ۲۹ مارس ۱۹۱۸  تاجر و کارآفرین آمریکایی است، که در کینگفیشر، اکلاهما متولد شد. وی مؤسس یکی از سه شرکت بزرگ جهان، بنام وال‌مارت می‌باشد.

والتون، تا ۵ سالگی در مزرعه پدرش کار می‌کرد. پس از آن، به دلیل مشکلات اقتصادی، مزرعه پدری را رها کرد و به همراه سایر اعضای خانواده، برای تجارت رهسپار مناطق مختلف جهان شد.

تاریخچه وال مارت را می توان از دهه ۱۹۴۰ که سام والتون، کار خود را در صنعت خرده فروشی آغاز کرد در نظر گرفت.

سام والتون پس از فراغت از تحصیل از دانشگاه بن فرانکلین در نیوپورت آرکانزاس را از جورج شارلوت خریداری کرد. بعد از سه سال، والتون فروش سالانه را از ۸۰۰۰۰۰ دلار به ۲۲۵۰۰۰ دلار در سال ۱۹۴۸ افزایش داد.

اما صاحب فروشگاه قرارداد اجاره را تمدید نکرد و والتون مجبور شد در سال ۱۹۵۰ مکان کار خود را تغییر دهد.

در ۹ می ۱۹۵۰ والتون فروشگاهی را از لوتر هریسون در بنتون ویل آرکانزاس خریداری کرد. والتون به عنوان یک تاجر همیشه دنبال تامین کنندگان بهتر و چگونگی افزایش حجم فروش از طریق حفظ و نگهداری مشتریان بود. وی در این فروشگاه، از یک استراتژی جدید و ساده استفاده کرد، به اینصورت که میزان تخفیف را بالا برد، که نتیجه آن افزایش حجم فروش از طریق حفظ و نگهداری مشتریان بود.

در سال ۱۹۶۲ والتون پس از ایجاد و اداره موفق ۱۱ فروشگاه، اولین فروشگاه بزرگ زنجیره ای خود را در آرکانزاس افتتاح کرد. باب باگل دستیار والتون نام جدید «وال مارت» را برای این فروشگاه های زنجیره ای انتخاب کرد. در سال ۱۹۶۷، شرکت ۲۷ فروشگاه را در ایالات آرکانزاس توسعه داد و فروش به مرز ۱۲/۶  میلیون دلار رسید.

این شرکت اولین فروشگاه های خارج از آرکانزاس خود را در سیکستونس، میسوری و کلارمور و اوکلاهما افتتاح کرد. این زنجیره شروع به ادامه یافتن کرد و شعبات آن در شهرهای کوچک نیز راه اندازی شد به طوری که تا سال ۱۹۷۴، تعداد فروشگاه ها به ۷۸ رسید.

برای بهبود ارتباطات و سفارش دهی شبکه کامپیوتری داخل فروشگاهی ایجاد شد و بعد از سه سال فروش بیش از ۳ برابر شد و از ۱۶۷/۵ میلیون دلار به ۴۷۹ میلیون دلار رسید. تعداد فروشگاه ها بیش از دو برابر شد و به ۱۵۳ فروشگاه رسید.

زنجیره به شدت رشد کرد به طوری که در سال ۱۹۸۰ تعداد فروشگاه ها ۳۳۰ و فروش به ۲/۱ میلیارد دلار افزایش یافت. در سال ۱۹۷۹ وال مارت به عنوان اولین شرکتی که به فروش بیش از یک میلیارد دست یافته بود شناخته شد. در این هنگام تعداد فروشگاه ها به ۱۲۵ و تعداد کارکنان در ۱۱ ایالت به ۲۱ هزار نفر رسیده بود. در ۱۹۸۴ دیوید گلس به ریاست شرکت رسید و از ۱۹۸۸ به عنوان مدیرعامل مشغول کار شد.

در ۱۹۹۰ وال مارت به عنوان برترین فروشگاه ملی شناخته شد. در سال ۱۹۹۲ با مرگ سام والتون، فرزند او راب واتسون به عنوان رییس هیات مدیره برگزیده شد. یک سال قبل از آن اولین واحد بین المللی فروشگاه های وال مارت در مکزیکوسیتی افتتاح شده بود. در ۱۹۹۶ نیز وال مارت به صورت مشارکت (J.V) به چین وارد شد.

سال ۱۹۹۷ که برای اولین بار فروش وال مارت از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت، تعداد کارکنان داخلی به ۶۸۰ هزار و تعداد کارکنان بین المللی ۱۱۵ هزار نفر رسیده بود. در آستانه ورود به هزاره جدید، وال مارت با یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر، بزرگ ترین شرکت خصوصی جهان از لحاظ تعداد نفرات شناخته شد. در سال ۲۰۰۰ نیز وال مارت در رده بندی مجله فورچون به عنوان تحسین برانگیزترین شرکت جهان معرفی شد.

در همین سال لی اسکات به عنوان رییس و مدیرعامل شرکت برگزیده شد. وال مارت بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای دنیاست که بیش از ۶۸۰۰۰ فروشگاه در ۸۰ کشور دنیا دارد. تا پایان سال مالی ۲۰۱۰ فروش وال مارت به ۲/۱ بیلیون دلار رسید و جالب توجه است که این مجموعه دارای ۲/۱ میلیون نفر کارمند است و از این نظر بیشترین تعداد کارمند را در تمام دنیا دارد.

 

  • لحظه ای فکر کنید که معنی مدیریت ۲/۱ میلیون نفر چه می تواند باشد؟

  • چطور باید فرهنگ سازمانی را در این حد مدیریت کرد؟

  • چطور می توان سیاست های شرکت را بر ۲/۱ میلیون نفر در نقاط مختلف دنیا با فرهنگ های متفاوت اعمال کرد؟

  • چطور باید نیروهایی تربیت کرد که بتوانند در طول سال ها در کسب درآمد عظیم وال مارت نقش داشته باشند؟

 

موقعیت وال مارت به عنوان بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای در جهان، بسیار مستحکم است. با این که بازار این صنعت بسیار اشباع شده، اما وال مارت پایین ترین هزینه ها و قیمت کالا و بیشترین سود و سهم بازار را دارد.

فروشگاه های وال مارت با فلسفه و شعار «هر روز، قیمت کمتر» شروع به کار کردند. فلسفه قیمت گذاری در وال مارت آن است که با کاهش قیمت می توان فروش بیشتری داشت. در خرده فروشی های ارزان فروش تر، درآمد بیشتر است.

علاوه بر فلسفه «هر روز قیمت کمتر»، گاه در موارد و مناسبت ها نیز تخفیف بیشتری نیز صورت می گیرد و گاه نیز فروش های ویژه برقرار می شود. وال مارت بر این اعتقاد است که همین فلسفه قیمت گذاری است که اعتماد مشتریان را جلب می کند و آنها اطمینان می یابند که قیمت ها تحت شرایط مختلف، تغییر شدید نخواهد داشت.

وال مارت با فراهم آوردن مجموعه از کالاها و خدمات تجاری خود در هر روز با پایین ترین قیمت، فضایی از تنوع، یکپارچگی و احترام متقابل را پدید می آورد. از دیگر ویژگی های وال مارت قاعده ای است موسوم به «TEN FOOT» که توسط بنیان گذار شرکت سام والتون مطرح شده و به اجرا درآمده است.

او در بازدیدهای مکرر خود از فروشگاه ها، فروشندگان را تشویق می کرد که متعهد باشند با مشتریان چنین برخورد کنند:

وقتی مشتری وارد می شود به چشم او نگاه کنید، به او سلام و خوشامد بگویید و از آنها بخواهید که چه کاری می توانید برای آنها انجام دهید. این نگرش از کودکی در سام والتون وجود داشت.

او خود می گوید: «من از ابتدا یاد گرفته ام که یکی از رمز و رازهای رهبری، انجام یک کار بسیار ساده برای همه است. قبل از اینکه مشتری تازه وارد صحبت کند شما سر صحبت را با او باز کنید. اگر او را می شناسید به اسم صدا کنید». امروزه همه کارکنان وال مارت در سراسر جهان به این فلسفه عمل می کنند.

وال مارت پیوسته در صدر جدول ۵۰۰ شرکت برتر جهانی مجله فورچون قرار می گیرد.

وال مارت دیگر فقط یک فروشگاه یا بنگاهی عظیم یا یک پدیده نیست. وال مارت شکل دهنده جایی است که ما خرید می کنیم محصولاتی که می خریم و بهایی که می پردازیم حتی برای کسانی که هیچ وقت در آنجا خرید نمی کنند.

این شرکت به اعماق عملیات های شرکت هایی نفوذ می کند که تامین کننده اش هستند و نه تنها انچه را آنها می فروشند تغییر می دهد بلکه نحوه بسته بندی و ارایه شدن محصولات و نحوه زندگی کارگران کارخانه ها را که این محصولات را می سا زند تغییر می دهد. وال مارت به دور تا دور کره زمین دسترسی دارد.

کار و زندگی افرادی را که در چین اسباب بازی می سازند یا در شیلی قزل آلا پرورش می دهند یا در بنگلادش لباس می دوزند تغییر می دهد. هرچند ممکن است آنها هیچ وقت در عمر خود از یک فروشگاه وال مارت دیدن نکنند.

سام والتون در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۹۲ در لیتل راک، آرکانزاس درگذشت. پس از وی، خانواده والتون کسب‌ وکار خانوادگی را ادامه و آن را توسعه دادند.

 

پیشنهاد ویژه

www.elmema.com

 

در این کتاب به زندگی نامه افراد موفق ایرانی و خارجی اشاره می کنیم که با وجود سختی ها و مشکلات، مسیر موفقیت خود را طی کردند و به بهترین خود تبدیل شدند. در پایان هر زندگی نامه، به ویژگی های برجسته این افراد اشاره می کنیم و در پایان کتاب لیستی در اختیار شما قرار می دهیم از ویژگی هایی که برای اینکه سخت تر از سخت باشید، به شما کمک زیادی می کند.

 

برای دانلود pdf بخش اول کتاب (کلیک کنید)

برای دیدن توضیحات کامل کتاب (کلیک کنید)

 

https://elmema.comhttps://elmema.com

 

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/book/biography-of-successful-people

شکوه السادات هاشمی (زندگی نامه افراد موفق)

شکوه السادات هاشمی (زندگی نامه افراد موفق)     شکوه السادات هاشمی در تیرماه هزارو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code