خانه / آخرین مقالات / جای خالی سلوچ (معرفی کتاب)
جای خالی سلوچ www.elmema.com معرفی کتاب ، کتاب خوب ، کتاب بخوانیم گروه آموزشی علم ما
جای خالی سلوچ www.elmema.com معرفی کتاب ، کتاب خوب ، کتاب بخوانیم گروه آموزشی علم ما

جای خالی سلوچ (معرفی کتاب)

نام کتاب : جای خالی سلوچ

نویسنده: محمود دولت آبادی

 

جای خالی سُلوچ رمانی رئالیستی از محمود دولت‌آبادی است که بلافاصله پس از آزادی از زندان ساواک و طی ۷۰ روز نوشته‌ است. دولت‌آبادی داستان آن را به هنگامی که دوره سه ساله حبس را می‌گذراند در ذهنش پرورانده بود. جای خالی سلوچ همانطور که از نامش پیداست از جای خالی مرد، شوهر و پدری می گوید که هر چند از ابتدا تا انتهای داستان حضوری از او نیست اما از همان ابتدا و تا پایان جای خالی اش به شکل بسیار محسوسی خود نمایی می کند.

جای خالی سلوچ زندگی را بیان می کند؛ زندگی روستایی ایرانی به شکل واقعی توصیف شده و به خاطر روایت و داستان نویسنده دروغ را به آن راه نمی دهد. جای خالی سلوچ زندگی روستایی ایرانی در آن دوره را به گونه ای ثبت کرده که با گذشت زمان و تغییر شیوه زندگی مردم هنوز زنده مانده و فراموش نخواهد شد.

این کتاب در حقیقت سعی می‌کند تقدیرِ زندگیِ زنانی همچون مرگان را نشان دهد که در جای جایِ ایران حضور دارند و پابه‌پای مردان کارهای دشوار و سخت انجام می‌دهند و در سخت‌کوشی هیچ کم از مردان ندارند؛ زنانی که در تمامِ عمر حتی یک روز هم رنگِ خوشی را نمی‌بینند امّا خم به ابرو نمی‌آورند و با وجودِ همه اتفاقاتی که ممکن است ده‌ها مرد را از پا بیندازد، می‌جنگند.

جایِ خالیِ سلوچ از نظرِ لغات و اصطلاحاتی که در آن به کار رفته است، گنجینه‌ای باارزش است. کاربردِ این کلماتِ اصیلِ فارسی در متنِ داستان نه‌ تنها آن را سخت‌خوان نکرده است بلکه روحِ تازه‌ای به داستان بخشیده و باعث شده است که خواننده با فضای داستان ارتباطِ بهتر و محکم‌تری برقرار کند. نویسنده با زبان قدیم مردم خراسان ، زبان محلی مردم سبزوار این داستان را به شیرینی روایت کرده است.

زاویه دیدِ داستان دانای کل است، اما راوی که در حقیقت شخصِ سوم است، در قسمت‌های مختلفی از داستان هنرمندانه جایگزینِ چشم‌ها و روح‌های شخصیت‌هایش می‌شود و چند صفحه از داستان را آرام از او بیرون می‌کشد.

توصیفات و آرایه‌هایی که جملاتِ داستان را در بر گرفته‌اند، شما را درست به میان شخصیت‌ها و روستای زمینج می‌برد. شما کم‌کم کوچه پس‌کوچه‌های زمینج را از بَر می‌شوید و خودتان هر وقت که دلتان خواست، بدونِ همراهیِ هیچ‌کدام از شخصیت‌های داستان در آن‌ها قدم می‌زنید.

«جای خالی سلوچ» در واقع نقدی تند بر «انقلاب سفید» دوره پهلویِ دوم است.

 

(معرفی کتاب توسط: زهرا دهقانی)

برای دیدن سایر کتاب های برتر و پر فروش دنیا اینجا کلیک کنید.

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

تقویم انگیزشی 1400 (نسخه رایگان و محدود)

تقویم انگیزشی 1400 (نسخه رایگان و محدود)

  تقویم انگیزشی 1400 از دکتر شهریار مرزبان نسخه محدود و رایگان _ فرمت pdf …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code