سرخط خبرها
خانه / کتاب و مطالعه / معرفی و خلاصه کتاب / معرفی و خلاصه کتاب مدیر یک دقیقه ای از کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

معرفی و خلاصه کتاب
معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب مدیر یک دقیقه ای از کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

معرفی کتاب مدیر یک دقیقه ای

(The One Minute Manager)

نوشته کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

 

معرفی کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

کنت بلانچارد

این نویسنده بزرگ در سال 1939 در ایالات متحده به دنیا آمد. فارغ‌التحصیل رشته‌های فلسفه و جامعه شناسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است.

بلانچارد دکترای خود را در رشته مدیریت اجرایی دانشگاه کورنل اخذ کرد. او اکنون به ‌عنوان نویسنده، استاد، سخنران و مشاور در زمینه مدیریت سازمانی فعالیت می‌کند. او مدیر ارشد شرکت‌های کن بلانچارد است که در حوزه آموزشِ مدیریت و مشاوره فعالیت می‌کنند.

کنت بلانچارد اکثر کتاب‌های خودش را به صورت اشتراکی با نویسندگان دیگر نوشته و کتاب مدیر یک دقیقه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست.

او این کتاب را با کمک اسپنسر جانسون نوشت و به بازار عرضه کرد.

 

اسپنسر جانسون

اسپنسر جانسون فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا بود. او مدرک پزشکی‌اش را از کالج سلطنتی جراحان ایرلند گرفت. کتاب‌های او در زمینه موفقیت و مدیریت، بسیار محبوب و شناخته‌ شده هستند. از جمله معروف‌ترین آنها «چه کسی پنیر مرا جابه‌جا کرد؟»، «هدیه»، «قله‌ها و دره‌ها» و «مدیر یک دقیقه ای» را می‌توان نام برد.

جانسون در سال ۲۰۱۷ در ۷۸ سالگی درگذشت.

آقای جانسون با عنوان «پادشاه تمثیل» شناخته می‌شود؛ زیرا موضوعات پیچیده را خیلی خوب درک می‌کند و پاسخی جذاب و کارآمد برای آن ارائه می‌دهد.

 

مترجمین کتاب مدیر یک دقیقه ای

مترجمعنوان کتابانتشارات
صدیقه ابراهیمی (فخار)مدیر یک دقیقه ای
حسین معارف وندانتشارات طلایه
الهام مبارکی‌زادهپل

 

 

درباره کتاب مدیر یک دقیقه ای

کتاب مدیر یک دقیقه ای با یک ماجرا شروع می شود و در همان قالب هم درباره نحوه مدیریت یک مجموعه موفق، آموزش‌های لازم را ارائه می‌کند.

ماجرا از این قرار است که مدیر جوانی برای افزایش دانش خود در زمینه مدیریت و یافتن پاسخ سؤال‌هایی که در این‌باره دارد، نزد مدیر موفق و کارکشته‌ای می‌رود. مدیر باتجربه درخواست مدیر جوان مبنی بر در اختیار گذاشتن تجربیاتش در حوزه مدیریت را می‌پذیرد. اینجاست که مطالب آموزشی کتاب آغاز می‌شود. این مطالب در سه سرفصل اصلی با عنوان «سه رمز اصلی مدیریت یک دقیقه‌ای» است.

سرفصل‌های کتاب عبارتند از:

اصل اول: اهداف یک دقیقه‌ای

اهداف یک دقیقه‌ای: خلاصه

اصل دوم: تشویق‌های یک دقیقه‌ای

تشویق‌های یک دقیقه‌ای: خلاصه

اصل سوم: توبیخ‌های یک دقیقه‌ای

توبیخ‌های یک دقیقه‌ای: خلاصه

مدیر یک دقیقه‌ای توضیح می‌دهد

چرا اهداف یک دقیقه‌ای مؤثرند

چرا تشویق‌های یک دقیقه‌ای موثرند؟

چرا توبیخ‌های یک دقیقه‌ای موثرند؟

یک هدیه به خودتان

یک هدیه به دیگران

این کتاب در واقع حاصل مطالعات دو نویسنده آن در زمینه علوم روان‌شناختی، رفتاری و مدیریتی است. به همین دلیل حتی با وجود کم‌ حجم بودن، جامع و کاربردی به نظر می‌آید. جالب اینجاست که از کتاب نه‌ تنها در شرکت‌ها و در روابط کاری بلکه در سایر روابط اجتماعی و خانواده هم می‌توان بهره گرفت.

مدیر یک دقیقه‌ای در واقع به مدیری اطلاق می‌شود که در کمترین زمان بتواند با نگاهی تازه به موضوعاتی که شاید ساده به نظر می‌آیند تسلط خود را بر اوضاع و به‌ ویژه کارکنانش حفظ کند. او قبل از سرمایه‌گذاری روی هر منبعی، توجهش را به ‌سوی شکوفا کردن توانایی‌های منابع انسانیِ مجموعه‌اش معطوف می‌کند تا به ‌موقع بهره لازم را از قابلیت‌های ویژه هرکدام از آنها ببرد.

 

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

کتاب مدیر یک دقیقه ای حاصل مطالعات و بررسی‌های روان‌شناختی و جامعه‎‌شناختی کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون است و به همین خاطر اعتبار بالایی دارد. اعتبار بالای این کتاب سبب شد تا مترجمان زیادی آن را ترجمه کنند.

اولین مطلبی که باید آن را درک کنیم این است که مدیر یک دقیقه‌ای چه کسی است و چه خصوصیاتی دارد.

مدیر یک دقیقه‌ای کسی است که بتواند هر کدام از سه کار زیر را در کمترین زمان ممکن (60 ثانیه و شاید هم کمتر) انجام دهد:

  • تعیین سه هدف برای هر کدام از کارکنان و ارزیابی آن‌ها در مسیر تحقق این اهداف (اهداف یک دقیقه‌ای)
  • استفاده از تشویق یک دقیقه‌ای برای ارائه بازخورد مثبت به کارکنان در مسیر تحقق اهداف
  • استفاده از توبیخ یک دقیقه‌ای برای انتقاد از عملکرد کارمند و هوشیار کردن او نسبت به اشتباهاتی که دارد.

در واقع کتاب مدیر یک دقیقه ای، کتابی است که مدیریت را روش و دانشی انسانی می‌داند. کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون بر این باور هستند که یک مدیر زمانی موفق می‌شود که بتواند در کنار انسان‌ها قرار بگیرد و آن‌ها را راهنمایی کند. آن‌ها در این کتاب می‌نویسند:

بهترین دقیقه من، دقیقه‌ای است که بر روی اشخاص سرمایه‌گذاری می‌کنم.

کتاب مدیر یک دقیقه ای بر اساس سه اصل اساسی نوشته شده است. این سه اصل «اهداف یک دقیقه‌ای»، «تشویق یک دقیقه‌ای» و «توبیخ یک دقیقه‌ای» هستند که اهمیت خاص و اساسی دارند. در ادامه این بخش از مقاله به توضیح در مورد این سه اصل خواهیم پرداخت:

 

اصل اول: اهداف یک دقیقه ای

اولین راز یا اصل در مدیریت یک دقیقه‌ای، تعیین اهداف یک دقیقه‌ای است. مدیر یک دقیقه‌ای کسی است که وظایف و اهداف کارمندان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن (یک دقیقه) برای آن‌ها شرح می‌دهد. این مدیر سعی می‌کند اهداف را خیلی روشن، شفاف، دقیق و در قالب 250 کلمه روی یک برگه کاغذ بنویسد.

تعداد این اهداف معمولا 3 تا 6 هدف اصلی و اساسی است. شاید باورتان نشود ولی مشکل بسیاری از سازمان‌های غیرموفق و معمولی این است که انتظارات مدیر از کارمند با درکی که کارمند از وظایف خود و انتظارات مدیر دارد، کاملا متفاوت است. دلیل اصلی این موضوع، صحبت نکردن صریح و شفاف مدیر با کارمندان و مشخص نکردن وضعیت انتظارات است. در کتاب مدیر یک دقیقه ای می‌خوانیم:

تعیین هدف یک دقیقه‌ای، اولین راز و زیربنای مدیریت یک دقیقه‌ای است. در بیشتر سازمان‌ها وقتی از کارکنان و روسای آن‌ها می‌پرسی که دقیقا چکار می‌کنند، در بیشتر مواقع با جواب‌های کاملا متفاوتی روبرو می‌شوی. در بعضی از سازمان‌هایی که قبلا کار می‌کردم، بین تصوری که من از مسئولیتم داشتم و چیزی که مدیر تصور می‌کرد، تفاوت زیادی وجود داشت. بعد هم به‌ خاطر انجام ندادن چیزی که اصلا فکر نمی‌کردم وظیفه من باشد، به دردسر می‌افتادم.

مدیر یک دقیقه‌ای خیلی خوب از اصل پارتو یا همان قانون 20-80 خبر دارد و می‌داند که 80 درصد نتایج از 20 درصد اهداف حاصل می‌شود و به همین خاطر تمرکز خود را روی آن 20 درصد می‌گذارد تا کارمند را به بالاترین کارایی یا بهره وری برساند.

این مدیر تلاش می‌کند که انتظارات خودش را از عملکرد ما بیان کند تا همه چیز برای کارمند روشن باشد. در ادامه به اصول و پایه‌های اصلی هدف‌گذاری یک دقیقه‌ای اشاره شده است:

سعی کنید با کارمندان خیلی شفاف صحبت کنید و به آن‌ها بگویید که چه انتظاراتی از آن‌ها دارید.

در مورد سیستم تشویق و توبیخ خود با آن‌ها سخن بگویید و اجازه دهید که همه چیز را بدانند.

اهداف آن‌ها را در قالب 250 کلمه برایشان بنویسید.

از آن‌ها بخواهید که روزانه اهداف خودشان را بخوانند و عملکرد و رفتاری که داشته‌اند را با این اهداف بسنجند و ارزیابی کنند.

مسئله تجزیه و تحلیل خیلی مهم است. قرار نیست که همیشه در کنار کارمند باشید و رفتار او را مورد تشویق یا سرزنش قرار دهید. او باید خودش قدرت تحلیل داشته باشد و بتواند اشکالات خودش را بفهمد و آن‌ها را اصلاح کند. در کتاب مدیر یک دقیقه ای جمله مهمی در این زمینه نوشته شده است:

یک دقیقه بنشین و به اهدافت بنگر! به عملکرد خود نگاه کن! ببین آیا رفتار تو با اهدافت همخوانی دارد یا خیر.

چرا اهداف یک دقیقه ای موثر هستند؟

اهداف یک دقیقه‌ای به این خاطر موثر واقع می‌شوند که برای کارمند شفاف و قابل فهم هستند. در صورتی که این اهداف به صورت مستقیم و صریح بیان نشود، کارمند از بعد ورود به سازمان سردرگم است و واقعا نمی‌داند که مدیر از او چه خواسته‌ها و انتظاراتی دارد. اشکال بسیاری از سازمان‌ها این است که مدیران به صورت کاملا دقیق خواسته‌ها و انتظارات خود را برای کارمندان بیان نمی‌کنند.

در بسیاری از سازمان‌ها فرد استخدام می‌شود، سرپرست یا مدیر اصلا با او در مورد نیازها و خواسته‌های خود صحبت نمی‌کند و وقتی کارمند کار لازم را انجام نداد، او را بازخواست می‌کنند و در نتیجه کارمند از سازمان دلسرد می‌شود.

ممکن است افرادی که از نظر شما خیلی ضعیف هستند و کارایی بالایی ندارند، واقعا توانمند باشند ولی وقتی شما تکلیف خودتان را با آن‌ها مشخص نمی‌کنید، آن‌ها واقعا نمی‌دانند که در موقعیت‌های مختلف باید چه کاری انجام دهند.

یک نکته مهم وجود دارد که سازمان‌ها باید به شدت مورد توجه قرار دهند. اولا هر سازمان وظیفه دارد که حقوق خوب بدهد و افراد قوی را هم استخدام کند. دوم اینکه اگر نتوانستید افراد قوی را پیدا کنید، سراغ افرادی بروید که استعداد قوی‌ شدن را داشته باشند. اگر سازمانی بخواهد حقوق پایین بدهد و افراد ضعیف را استخدام کند، مسلما دیر یا زود به زباله‌دان تاریخ خواهد پیوست یا اینکه همیشه کژدار و مریض پیش می‌رود و با مشکلات مختلف مواجه خواهد شد.

 

اصل دوم: تمجید یا تشویق یک دقیقه ای

اطلاعات عملکرد افراد را به گونه‌ای به دست بیاورید که انگار از نزدیک او را زیر نظر دارید. وقتی کارمند بداند که همیشه زیر نظر است و مدیر به او توجه ویژه دارد، سعی می‌کند عملکرد و بهره‌وری خودش را بهبود ببخشد.

از همان ابتدای ورود کارمند به سازمان از او بخواهید که فعالیت‌های روزانه خودش را به صورت کامل یادداشت کند و به صورت مستمر به شما تحویل بدهد. این گزارش به او کمک می‌کند که در طول روز تمام تلاش خودش را بکند و بهترین عملکرد ممکن را از خودش به نمایش بگذارد.

مدیران با همین کار ساده به کارمندان خود کمک می‌کنند که عملکردی بهتر داشته باشند و این عملکرد قابل دفاع باشد. یکی از سازمان‌های ایرانی که با کاهش کارایی و عملکرد نیروی انسانی مواجه شده بود تصمیم گرفت در خط تولید خود دوربین مداربسته قرار دهد. جالب است که این دوربین در بسیاری از مواقع خاموش بود ولی همین دوربین خاموش باعث شد که کارکنان عملکرد خود را به میزان چشمگیری افزایش دهند.

همچنین سعی کنید کارکنانی که کارایی خوبی از خودشان به نمایش می‌گذارند را تشویق و تمجید کنید. تشویق یک دقیقه‌ای به کارمندان روحیه مضاعف می‌بخشد و باعث می‌شود که آن‌ها بفهمند شما به آن‌ها توجه دارید و اگر کار خوبی انجام دهند خیلی سریع آن‌ها را تشویق می‌کنید. در ادامه به یک سری از نکات مهم در مورد تشویق یک دقیقه‌ای اشاره شده است:

به کارکنان خود بگویید که کارهای خوب را تشویق می‌کنید. آن‌ها باید بدانند که شما در ابراز نظرهای خودتان صراحت دارید.

هرگاه که یکی از کارکنان کارش را درست و اساسی انجام داد، به او بگویید که از او رضایت دارید و از کارش خوشحال هستید. به او اعلام کنید که سازمان از فعالیت‌های او رضایت دارد و بخواهید که تلاشش را بیشتر کند.

دست آن‌ها را به گرمی بفشارید یا به آرامی بر شانه آن‌ها بزنید. کاری کنید که کارمند بفهمد شما می‌خواهید او به موفقیت برسد.

سعی کنید در جلسات به کارمندان خود بگویید که کدام دسته از فعالیت آن‌ها درست بوده است.

اجازه ندهید خیلی دیر شود. خیلی سریع کارکنان را تشویق کنید.

کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون در کتاب مدیر یک دقیقه ای به مسئله تشویق و تمجید اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. آن‌ها بر این باور هستند که خیلی از مدیران با واژه تشویق و تمجید غریبه هستند.

آن‌ها وقتی یک کارمند کار را درست و به موقع انجام می‌دهد، اصلا او را تشویق نمی‌کنند و اعتقاد دارند که او وظیفه‌اش را انجام داده است. این در حالی است که تنها یک اشتباه کافی است که با تمام قوا به او بتازند و او را ناراحت کنند. پس تشویق و توبیخ اگر در کنار هم باشد، تاثیرگذار است و اگر تنها به توبیخ تکیه کنیم، کارمندان خود را خیلی زود دلسرد خواهیم کرد.

چرا تشویق یک دقیقه ای تاثیرگذار است؟

تشویق‌های یک دقیقه‌ای به این دلیل موثر هستند که با استفاده از آن‎‌ها می‌شود افراد را به خاطر عملکرد خوبی که دارند خیلی فوری، صریح و راحت تشویق کرد. دوم اینکه با استفاده از این نوع تشویق کارمند خیلی سریع درک می‌کند که شما به عنوان مدیر به چه دلیل خوشحال هستید و کدام کار کارمند باعث ایجاد حس رضایت در وجود شما شده است. سومین مزیت تشویق‌های یک دقیقه‌ای این است که کارمند می‌فهمد با یک مدیر دقیق، باریک‌ بین و کل‌ نگر روبرو است.

او خیلی خوب می‌داند که مدیرش به برخی از کارهای او انتقاد دارد ولی در اولین فرصت هم از عملکرد خوب او استقبال می‌کند.

در صورتی که بتوانید در عین انتقاد کردن به افراد، از کارهای خوب آن‌ها تمجید کنید، مطمئن باشید که آن‌ها به شما به عنوان یک مدیر منطقی می‌نگرند و به همین خاطر خیلی بهتر و راحت‌تر وظایفی که به آن‌ها محول می‌کنید را انجام می‌دهند.

یک روش عالی برای تربیت کارکنان

یکی از اشکالات کار برخی مدیران این است که از کارمند خود در ابتدای کار، انتظار عملکرد عالی دارند. فرض کنید کودکی می‌خواهد راه رفتن یاد بگیرد. آیا اگر چند بار راه رفت و زمین خورد، او را سرزنش می‌کنید؟ قطعا چنین کاری نمی‌کنید. شما هر بار او را تشویق می‌کنید که از جای خودش برخیزد و بیشتر تلاش کند.

در صورتی که مشاهده کردید کارمند در کار خود پیشرفت می‌کند، خیلی سریع او را تشویق کنید. مطمئن باشید که او با این کار قوت قلب می‌گیرد و هر روز رشد می‌کند. هیچ‌گاه کارمندان را به حال خودشان وانگذارید. سعی کنید به آن‌ها بازخورد بدهید تا بدانند شیوه درست انجام کار چیست.

 

اصل سوم: توبیخ یک دقیقه ای

در صورتی که بتوانید با کارکنان خود صریح صحبت کنید، می‌توانید در مواقع نیاز انتقادات خودتان را هم با آن‌ها در میان بگذارید. البته از بعد ورود آن‌ها به سازمان بخواهید که گزارش تمام فعالیت‌های خودشان را به شما بدهند. همچنین آن‌ها را در جریان سیستم تشویق و توبیخ خودتان بگذارید. توبیخ یک دقیقه‌ای که در کتاب مدیر یک دقیقه ای مطرح می‌شود، دو بخش یا دو نیمه دارد. در ادامه در مورد این دو نیمه توضیح خواهیم داد:

نیمه اول

در نیمه نخست باید افراد را خیلی سریع توبیخ کنید. البته نیازی به داد و فریاد نیست. خیلی صریح، شفاف و روشن به آن‌ها بگویید که در چه زمینه‌هایی اشتباه کرده‌اند. در همان حالی که ناراحت و عصبانی هستند، چند ثانیه‌ای سکوت کنید تا کارمند به حال بدی که به شما دست داده پی ببرد و آن را احساس کند.

نیمه دوم

شما نباید پس از انتقال حس ناراحتی خودتان، آن‌ها را ترک کنید. در این مرحله باید به آن‌ها بگویید که شخصا انسان‌های خوب و بزرگواری هستند و برای شما و سازمان‌تان بسیار ارزشمند و قابل احترامند.

در انتهای کار دستان‌ آن‌ها را بفشارید یا با مهربانی روی شانه‌هایشان بزنید. این مسئله را برای خودتان نهادینه کنید که وقتی توبیخ تمام شد، مسئله تمام شده است. در یکی از بخش‌های جذاب و آموزنده کتاب مدیر یک دقیقه ای می‌خوانیم:

به ‌محض اینکه کارمند کار خطایی را انجام می‌دهد، مدیر یک دقیقه‌ای او را توبیخ می‌کند. از آنجا که این مدیر دقیقا خطا و اشتباه کارمند خود را مشخص می‌کند، کارمند متوجه می‌شود که او کاملا بر اوضاع مسلط است و در نتیجه نمی‌تواند عذر و بهانه‌ای بیاورد. سوم اینکه او به شخصیت و احساسات کارمند خود حمله نمی‌کند و تنها رفتارش را مؤاخذه می‌کند.

به همین دلیل است که کارمند معمولا موضع تدافعی نمی‌گیرد و سعی نمی‌کند که با مقصر دانستن مدیر یا سایر کارکنان خطا و اشتباه خود را توجیه کند. او می‌داند که مدیرش منصفانه رفتار می‌کند و در رفتارش ثبات دارد.

 

 

 پیام اصلی کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

مدیریت قطعا یکی از سخت ترین کار های دنیاست. شاید به اندازه کار معدن سخت نباشد، یا به اندازه برخی از کارها وقت گیر نباشد، اما یکی از پر استرس ترین و سخت ترین کار های جهان است. اینکه یک پروژه، شرکت یا سازمان را مدیریت کنید، مسئولیت همه اتفاقات را به عهده داشته باشید و از طرفی کارمندان خود را راضی نگه دارید، کار بسیار دشواری است که هر کسی از عهده آن بر نمی آید.

اما اسپنسر جانسون به همراه کن بلانچارد، کتاب مدیر یک دقیقه ای، تلاش دارند تا راز های مختلف مدیریت را به شما آموزش دهند تا بتوانید مدیریت را یاد بگیرید و با نکات ارزشمندی که می آموزید، همه را مجاب کنید که به نحوه احسن و با رضایت تمام کار خود را انجام دهند.

 

سایر آثار کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

 

 

 

 

www.elmema.com

 

 

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب معجزه انضباط فردی از برایان تریسی

معرفی کتاب معجزه انضباط فردی (The miracle of Self-Discipline) نوشته برایان تریسی خلاصه و معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *