سرخط خبرها
خانه / برنامه ریزی / برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال
برنامه ریزی به روش بولت ژورنال
برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال

از زهرا شفیعی

سلام به همراهان علم ما

 برنامه ریزی در زندگی شخصی شامل همه رفتارها و کارهای ما در طول روز است. اگر بتوانیم به همه کارهایی که برای خود مشخص می‌کنیم، عمل کنیم به  اهداف خود می‌رسیم. گاهی برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی می کنیم؛ اما پس از مدتی هیچ شوقی برای اجرای آن نداریم. برای جلوگیری از این اتفاق، انتخاب برنامه‌ای که در کوتاه‌ترین زمان، بازدهی زیادی داشته باشد، بسیار اهمیت دارد.

بیشتر رفتارهای روزانه ما تحت تاثیر عادت‌های ماست؛ بنابراین داشتن یک برنامه ریزی شخصی به ما کمک می‌کند تا عادت‌های بد خود را به عادت‌های مثبت تبدیل کنیم.

تکنیک برنامه ریزی بولت ژورنال این امکان را به ما می دهد که برنامه ایی شخصی و انعطاف پذیر داشته باشیم و  همچنین موجب تصحیح عادات بد نیز می شود. با من همراه باید تا شما را با این تکنیک آشنا کنم.

 

روش برنامه ریزی و سامان دهی کارها با بولت ژورنال

در روش های برنامه ریزی و سامان دهی کارها، بولت ژورنال نامی آشنا و شناخته شده می باشد. این روش، روشی پرکاربرد و محبوب می باشد و از تاثیر گذارترین روش ها در سال های اخیر در زمینه برنامه ریزی بوده است.

دفتر بولت ژورنال کاملا شخصی‌سازی شده و مختص خودتان است. انعطاف بیشتری در این برنامه وجود دارد. این روش از برنامه‌ریزی کاملا برای برنامه‌ریزی فردی مناسب است.

 

خالق اثر بولت ژورنال

برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال اثری از رایدر کارول است که در سراسر جهان بسیار پرفروش شده است. در این روش می توان به کمک برنامه ریزی صحیح حواس پرتی ها و وقت های تلف شده را مدیریت کرد. بولت ژورنال هرج و مرج و شلوغی زندگی و برنامه ها را به سیستمی کارا و موثر تبدیل می کند و بهره وری فرد را در زندگی افزایش می دهد.

بولت ژورنال نوعی دفتر برنامه‌ریزی است که کاملا برای شما شخصی‌سازی شده است. کارهای روزانه، ماهانه، یادداشت‌ها، هدف‌های بلندمدت و موارد دیگر با تمامی جزئیات و به صورت کاملا شخصی سازی شده در این دفتر نوشته می‌شود. در بولت ژورنال امکان بررسی تمام عادات حتی عادت خواب نیز وجود دارد.

 

 

بولت ژورنال چه چیزی نیست؟

شاید در نگاه اول تصور کنید که بولت ژورنال تفاوتی با دفتر برنامه‌ ریزی‌ های دیگر مانند پلنرها ندارد، اما باید بدانید که این روش مدیریت فقط برای برنامه‌ ریزی کارهای ضروری و انجام دادن آن‌ها در روزهای هفته و ماه و سال نیست. بولت ژورنال به شما کمک می‌کند تا تمام اتفاقات گذشته و حال و آینده خود را به روش شخصی خودتان در دفتر مخصوصی ثبت کنید.

این برنامه و اهداف و آرزوهایی که در این دفتر می‌نویسید، می‌تواند خاطرات و احساسات شما، محاسبه و ثبت هزینه‌های زندگی، کارهای شخصی و غیرشخصی، ایده‌ها و… باشد. از دیگر تفاوت‌های این دفتر با پلنر می‌تواند تعداد صفحات آن باشد که پلنرها صفحات محدودتر و لیست برنامه‌ریزی مشخصی دارند. تفاوت دیگری که بین این دو دفتر برنامه‌ ریزی وجود دارد، طراحی آن‌ها است. پلنرها معمولا طراحی یکسانی برای همه افراد دارند، اما هر فرد می‌تواند بولت ژورنال را با توجه به سلیقه خود و نوع نوشته‌های داخل دفتر آماده کند.

 

مراحل بولت ژورنال

در اینجا به اختصار روش بولت ژورنال نویسی را شرح می دهیم، اما باید به این نکته مهم اشاره کرد که این روش می تواند شخصی سازی شده و یک نسخه مشترک برای همه وجود ندارد. توضیح این تکنیک فقط روشن کننده روش کار به صورت کلی می باشد. در بولت ژورنال نویسی عموما چند کار اصلی انجام می شود، اولین کار هدف گذاری است، فعالیت بعدی ارزیابی و سپس بهبود اوضاع به وسیله رقابت با خودمان صورت می گیرد.

 

_ توجه به همه‌ی ابعاد:

در این روش به حوزه های مهم زندگی پرداخته می شود، تا تعادل در بین همه ی حوزه ها برقرار گردد. همانگونه که اشاره شد روش بولت ژورنال، روشی برای توجه به تمام سطوح زندگی و رشد همزمان، در تمام حوزه ها می باشد. به همین جهت حوزه های مهم زندگی را در کاغذی به صورت جدول نوشته و زیر هر کدام نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه ها را یادداشت کنید. توجه کنید که این قسمت باید با تمرکز، تفکر، دقت و در وقت کافی تکمیل شود.

در مورد حوزه های مهم زندگی تقسیم بندی های مختلفی وجود دارد، در این قسمت ما به هفت حوزه ی مهم و کلی اشاره می کنیم.

  • خانواده (این حوزه شامل روابط عاطفی، عشق و ازدواج نیز می شود)
  • فرزند پروری (این حوزه بنا به نیاز می تواند با حوزه ی خانواده ترکیب گردد یا حذف شود)
  • سلامتی
  • رشد شخصی (معنویات می تواند در این حوزه تعریف شود یا در صورت نیاز در حوزه ای جداگانه نوشته شود)
  • تفریح و سرگرمی
  • روابط اجتماعی و گروه دوستان
  • کار و درآمد

 

_ بررسی دقیق:

در این قسمت باید واقع بینانه و با صداقت کامل، خود و روابط خود را مورد بررسی و نقد قرار دهید تا به دیدی کلی از خود در مورد هفت حوزه زندگی برسید. این قسمت گامی مهم در ادامه مسیر برنامه ریزی به روش بولت ژورنال می باشد.

پس از انجام کارهای گفته شده به صورت دقیق در برگه ای جداگانه جدول بالا را در حوزه های مختلف رسم کرده و اهدافتان برای سال پیش رو را در هر کدام از این زمینه ها روشن و واضح یادداشت کنید.

بعد از انجام این کار در صفحه اول دفترتون، جدول را تکرار کنید و اکنون حوزه ها را با توجه به اولویتی که برایشان در نظر گرفتید و اهمیتی که برایتان دارند در آن صفحه بنویسید و اهداف سال پیشه رو را در ستون مقابل آن ها بنویسید. در این قسمت می توانید آرمان گرایانه اهداف را یادداشت کنید و فعلا به عملی بودن یا نبودن آنها توجه نکنید.

فقط تمام اهدافی که در ذهن دارید را دقیقا یادداشت کنید. این جدول کاملا شخصی و برای هر فرد یقینا متفاوت خواهد بود. اگر هدف کسی تاکنون کسب درآمد یا تحصیل یا … بوده احتمالا با توجه به تمرکز روی این حوزه در بقیه حوزه ها دچار ضعف هایی بوده است.

 

تمرکز اصلی در بولت ژورنال

البته که تمرکز اصلی هر روز انجام کارها در راستای هدف اصلی زندگی هر فرد است؛ اما نباید تمرکز بر هدف، فرد را از بقیه حوزه های زندگی باز دارد و در آنها او را دچار عقب رفت کند. پس اولویت ها نباید باعث غفلت از بقیه حوزه های زندگی شوند اما باید در مرکز توجه باشند. عموما باید در طول یک ماه یا یک هفته فعالیتی را در راستای پیشرفت هر حوزه از زندگی داشته باشیم تا تعادل در هفت حوزه ایجاد گردد.

حوزه ای که نقاط قوت بیشتری دارد و تمرکز بیشتری روی آن بوده باید به عنوان برگ برنده حفظ شود و تلاش برای پیشرفت در آن حوزه همچنان صورت گیرد. اما باید نقاط ضعفمان را به صورت دقیق شناسایی کنیم و برای ارتقا آن ها هدف گذاری انجام دهیم. نقاط ضعف خود را مشخص کنید تا تمرکزتان را روی آن بگذارید.

پس از نوشتن اهداف آرمان گرایانه در صفحه اول کار را ادامه می دهیم. از این مرحله به بعد اهداف باید واقع بینانه نوشته شوند و به اهداف سالانه، فصلی، ماهانه و هفتگی تقسیم شوند. قبل از وارد کردن این اهداف در دفتر، آن ها را روی برگه ای نوشته و ارزیابی کنید.

اهداف آرمانی و ایده آل گرایانه ای را که قبلا در هر حوزه نوشته اید، روبروی خود بگذارید و از هر حوزه یک هدف واقعی و قابل دسترس و مهم را انتخاب کنید. آن هدف مهم را باید ریز و قابل اجرا کنید. هدف کلی را برای یکسال در نظر بگیرید و همان هدف را برای یک فصل، یک ماه و یک هفته جزئی و ریز کنید.

 

_ تعیین اهداف:

برای تعیین اهداف واقع بینانه ی سالانه جدولی مانند جدول زیر در دفتر خود رسم کنید. نقاط ضعف و قوت خود را در ستون های مربوطه وارد کنید و سپس با توجه به آن ها و اهداف ایده آل گرایانه تان (رجوع شود به توضیحات بالا) اهداف را مشخص و یادداشت نمایید.

اگر در زمینه خانواده یا رشد فردی یا … دچار ضعف هایی هستید آن را پیدا کنید. برای مثال من در زمینه رشد شخصی دچار ضعف هایی هستم. کتاب خواندن و یادگیری زبان برای من در این حوزه جای گرفته (ممکن است برای فردی دیگر مطالعه و یادگیری زبان در حوزه سرگرمی باشد، این تقسیم بندی ها با توجه به اهداف هر فرد متفاوت است.) از ارزیابی خود متوجه شدم مطالعه کتاب روند خوبی نداشته است.

پس در جدول اهداف سالیانه ام می نویسم: مطالعه حداقل 8 کتاب جدید و تکمیل دوره مقدماتی زبان. سپس در جدول اهداف فصلی و ماهانه و هفتگی این اهداف کلی را ریز می کنم و یادداشت می نمایم. در جدول فصلی (مثلا برای فصل بهار) مقابل حوزه رشد فردی می نویسم: مطالعه دو کتاب (هر فصل دو کتاب، که معقول و قابل اجرا باشد.) و مطالعه 15 دقیقه ای هر روزه زبان.

 

_ شروع ماه:

سپس به همین ترتیب در ابتدای هر ماه یا هفته جداول را رسم و اهداف را جزیی تر مینویسیم. قبل از شروع هر ماه جدولی رسم نموده و اهداف آن ماه (در راستای اهداف سالانه) را در هر حوزه مشخص و یادداشت می کنیم.

در ابتدای هر هفته جدول اهداف هفته را رسم می کنیم و در کنار آن برای هر روز مستطیلی رسم می کنیم و مقدار وقتی که در هر روز برای هر هدف هفته گذاشته ایم را رنگ می کنیم یا می نویسیم. این کار در ارزیابی ماهانه بسیار کمک کننده است و کمبود ها را در هر زمینه در پایان ماه مشخص می کند.

برای هر روز یک جدول با عنوان TO DO LIST  رسم می کنیم. سپس در هر شب یا اول صبح جدول را تکمیل می کنیم و فعالیتهایی که باید هر روز انجام شود را در آن یادداشت می کنیم.

 

 

نکات مهم روش بولت ژورنال

توجه1: باید اهداف ماه را در جدول هر روز جای دهیم.

توجه 2: می توانیم آخر هر هفته جدولی بکشیم و کارهایی که می دانیم در هفته باید انجام شود را در آن بنویسیم مثل مراجعه به دندانپزشکی، رفتن به کلاس ورزش در روز یکشنبه و سه شنبه و . . . به این ترتیب هر شب قبل از نوشتن TO DO LIST  به این جدول مراجعه می کنیم و کارهای از پیش تعیین شده را در روز خود می نویسیم یا برای آن وقتی در نظر می گیریم و در پایان هر روز، هر کاری که انجام شده را تیک می زنیم و اگر انجام نشده دلیل آن را یادداشت می کنیم و در روزهای بعد آن عقب افتادگی را جبران می کنیم.

نکته مهم در اینجا ارزیابی برنامه و فعالیتهاست. باید برای یک سال، یک فصل، یک ماه و یک هفته حتما جدول ارزیابی را رسم نموده و در پایان هر هفته، ماه، فصل و سال ارزیابی را انجام دهیم.

 

برای مثال در پایان فروردین ماه فعالیت های خود در هر حوزه را با توجه به اهداف آن ماه مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید آیا اهداف ماه انجام شده یا خیر. اگر انجام نشده علت را یادداشت کنید. میتوانید در ستونی به عملکرد خود نمره دهید یا با تیک و ضربدر یک تصویر کلی از فعالیتها در هر زمینه را داشته باشید. پیشنهاد می کنم در ابتدای کار زمینه های نیاز به کار بیشتر و دارای ضعف که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را هایلایت کنید. مثلا اگر در زمینه رشد فردی دچار ضعف بیشتری هستید در جدول ها، آن حوزه را هایلایت کنید تا مورد توجهتان باشند.

 

در صفحات بعدی میتوانید صفحه ی یادآوری داشته باشید و فعالیتهایی را که باید در ماه های آینده بعد داشته باشید را یادداشت کنید. برای مثال تاریخ رویدادهایی مانند تولد، موعد اقساط و … یا پیگیری کار اداری خاص.

میتوان صفحات دیگری را با توجه به علایق شخصی خودتان به بولت ژورنال خود بیافزایید. مثلا صفحه ای برای کتاب هایی که دوست دارید مطالعه کنید، یا پادکست هایی که دوست دارید گوش کنید؛ مهارت هایی که می خواهید بیاموزید، فیلم هایی که دوست دارید ببینید و . . .  در صورت انجام هر کدام روبروی آن تیک بزنید.

در بولت ژورنال نویسی دست فرد برای اضافه یا کم کردن موارد و لیست های مختلف باز است و هدف در این تکنیک ایجاد تعادل بین همه ی حوزه هاست. این به معنای وقت گذاشتن یک اندازه برای تمام حوزه ها نیست بلکه توجه به همه حوزه ها می باشد.

 

فایل PDF جدول برنامه ریزی و پادکست صوتی این روش برنامه ریزی همگی رایگان در:

دوره جامع تکنیک های برنامه ریزی (کلیک کنید)

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه برنامه ریزی (کلیک کنید)

برای بازگشت به نقشه راه تقویم انگیزشی (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

درباره ی شبنم مرزبان

شبنم هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست نویسندگان سایت علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

برنامه ریزی به روش بوست

برنامه ریزی به روش بوست boost

برنامه ریزی به روش بوست boost از زهرا شفیعی سلام به همراهان علم ما گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *