خانه / آخرین مقالات / همه چیز در مورد دور کاری (+کتاب)
www.elmema.com شاد زیستن – زندگی شاد گروه آموزشی علم ما چگونه هفته‌ای سرشار از انرژی را شروع کنیم

همه چیز در مورد دور کاری (+کتاب)

همه چیز در مورد دور کاری (+کتاب)

 

دورکاری چیست؟

دورکاری عبارت است از کار کردن در فاصله‌ای دور از کسی که به شما پول می‌دهد؛ در خانه یا در یک مرکز محلی. دورکاران از پست ا الکترونیکی، تلفن، نمابر و رایانه برای تماس با سازمان خود استفاده می‌کنند. دورکاری شیوه‌ای انعطاف‌پذیر در کار کردن است که طیف وسیعی از فعالیت‌های کاری و همه آن‌هایی را که امکان کار کردن در بخش مهمی از زمان کاری، در مسافتی دور از کارفرما یا دور از مکان مرسوم کار را دارند، دربرمی گیرد. دورکاری ممکن است مبنای تمام وقت یا پاره وقت داشته باشد و اغلب شامل پردازش الکترونیکی اطلاعات و شامل استفاده از ارتباطات راه دور برای برقراری ارتباط میان فرد و سازمان است.

«انجمن بین‌المللی کار از راه دور» (ITAC) کار از راه دور را این‌گونه تعریف می‌کند: «به‌طور کلی کار از راه دور نوعی آرایش کاری که طی آن، افراد به شکل انعطاف‌پذیر از نظر زمان (پاره وقت یا تمام وقت) و از نظر مکان (در خانه، مراکز از راه دور، دفتر شرکت یا به‌شکل سیار) به انجام وظیفه و پاسخ به امور محوله می‌پردازند.» (منبع: ویکی)

 

 

دسته‌بندی انواع دورکاران

 • الف- دورکاران تمام وقت خانگی

مکان کار این افراد محل زندگی آن‌ها است. آن‌ها برای کار از تلفن، دورنگار و رایانه استفاده می‌کنند. کسانی که از یک روز کمتر در خانه کار می‌کنند جزء این گروه نیستند.

 • ب- دورکاران سیار

این کارکنان مرتب در حال سفر و جابجایی می‌باشند و از کامپیوتر قابل حمل و تلفن همراه استفاده می‌کنند. کسانی که بیشتر از ۱۰ ساعت درهفته در خارج از خانه کار می‌کنند در این گروه قرار می‌گیرند.

 • ج- دورکاران پاره وقت

این افراد کمتر از یک روز را در خانه کار می‌کنند و بقیه ساعات کاری را به صورت سیار یا در مراکز کار از راه دور انجام می‌دهند.

 • د- دورکاران متمرکز

این افراد در محلی به نام مراکز کار از راه دور یا دفتر کار مجازی که توسط شرکت کارفرما نزدیک خانه کارکنان ساخته شده کار می‌کنند. (در این مکان تمام امکانات برای انجام کار از راه دور موجود است از قبیل: رایانه، چاپگر، کنفرانس از راه دور

 • ز) کار از راه دور در دفاتر کوچک (دفاتر خانگی)

نوعی خود اشتغالی به شکل کار از راه دور است. این نوع برای کسانی است که قدرت مدیریت بالایی دارندو می‌توانند برای خود اشتغال درست کنند. محل کار این نوع در خانه است (از طریق ارتباط خارجی و پست الکترونیکی و ویدئو کنفرانس و.. کارهای خود را انجام می‌دهند)

 

 

مزایا و معایب دورکاری

مزایا

برخی از مزایای دورکاری عبارتند از:

 • کاهش هزینه برای کارفرمایان (هزینه‌های امور اداری، تولیدی و غیره)
 • کاهش مشکلات مرتبط با کنترل حضور و غیاب کارکنان
 • توجه به نتیجه کار و نه به ساعات حضور فرد
 • گسترش جغرافیایی حوزه‌های عملکرد سازمان‌ها و ارائه خدمات در سطح ملی و بین‌المللی
 • امکان انتخاب کارکنان بدون محدودیت جغرافیایی
 • بهبود شرایط کار، افزایش رضایت شغلی و بهره‌وری کارکنان
 • افزایش استقلال شغلی کارکنان
 • صرفه جویی در هزینه‌های مختلف زمانی و مالی کارکنان
 • کاهش فشارهای روحی ناشی از محیط کار و تعاملات اجتماعی روزمره
 • افزایش زمان آزاد کارکنان
 • افزایش ارتباطات خانوادگی و بهبود شرایط خانواده
 • حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا
 • کاهش ترافیک و مصرف انرژی
 • کاهش نرخ بیکاری در اثر ایجاد مشاغل جدید
 • تدارک شرایط اشتغال برای کلیه شهروندان اعم از معلولین، زنان خانه‌دار و غیره
 • افزایش عدالت اجتماعی
 • توسعه عمران روستایی

 

معایب

 • نیاز به سرمایه‌گذاری برای ایجاد فضای کاری در خانه
 • ضرورت سواد کامپیوتری و آشنایی با زبان انگلیسی
 • کنترل ضعیف و سختی ارزیابی عملکرد کارکنان دورکار توسط کارفرمایان
 • کاهش ارتباطات شغلی و تعاملات اجتماعی
 • نبود مدیریت متمرکز بر شیوه انجام وظایف کارکنان
 • نیاز به پشتوانه قانونی مناسب
 • نیاز به امنیت اطلاعات و مقابله با تهدیدات شبکه‌ای
 • نیاز به شبکه‌های کامپیوتری، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای پشیبانی

 

 

مشاغل مناسب برای دور کاری

اگرچه کار از راه دور را می‌توان به شیوه گروهی نیز انجام داد لیکن شغل‌های مناسب کار از راه دور به شغل‌هایی اطلاق می‌گردد که یک فرد توانایی انجام آن‌ها را به تنهایی داشته باشد این گونه مشاغل که نمونه‌هایی از آن در جدول پایین است می‌باشد، از ویژگی‌های زیر برخوردارند:

 • به شکل فردی قابل هدایت و اجرا می‌باشند.
 • به آموزش، تعلیم و نظارت و بازرسی کمی نیازمندند.
 • به زمان و مکان خاصی وابسته نیستند.
 • نیاز به مواجهه رودررو با مشتری یا مدیر، دسترسی فیزیکی به منابع ثابت و به‌کارگیری اطلاعات محرمانه ندارند.
 • نتایج حاصله به سهولت قابل اندازه‌گیری است.
 • مرتبط با تفکر و برنامه‌ریزی، خواندن و نوشتن، پردازش لغات و متون، پژوهش، آنالیز و تفسیر داده و سایر کارهای کاغذی هستند.
 • نیاز به اتصال به شبکه جهانی دارند و محاوره مجازی دارند.

 

 

۱۵ نکته برای دور کاری

دورکاری هم چالش‌های خاص خود را دارد. شاید اصلی‌ترین چالش آن باشد که چطور بتوانیم کارهایمان را از راه دور مدیریت کنیم؟ و چطور می‌توانیم از کیفیت انجام کار‌ها از راه دور اطمینان حاصل کنیم. در ادامه ۱۵ نکته کلیدی را که می‌توانند مدیران و کارمندان را برای این مهم یاری برسانند تقدیم حضورتان می‌کنیم. این نکات توسط ۱۵ عضو شورای مربیان فوربز –  Forbes تهیه شده است:

 

 

۱– انتظارات را شفاف و واضح کنید

هر کسی اولویت خاصی را در انجام کارهایش در نظر می‌گیرد؛ کار‌های «سریع» یا «خوب». با نشان‌دادن نمونه‌هایی از آنچه که انتظار دارید انجام شود، با اشتراک‌گذاری تقویم و برنامه زمانی مشخص برای زمان‌بندی کارها، اطمینان پیدا کنید که انتظارات شما از کسانی که با آن‌ها به صورت برخط (online) کار می‌کنید، برایشان کاملا روشن است. هرچه آن‌ها نسبت به آنچه می‌خواهند انجام دهند، آگاه‌تر باشند، بهتر می‌توانند از راه دور کار خود را انجام دهند.
ایلین هریس، وب‌سایت ایلین هریس

 

 

۲- با دورکار‌ها نیز مانند افراد داخل دفتر رفتار کنید

با افراد دورکارتان مانند افرادی که در محل کارتان هستند، رفتار کنید و با افراد محل کارتان نیز همانند افرادی که از راه دور برای شما کار می‌کنند، برخورد کنید. تا حد امکان در دسترس افراد دورکارتان باشید. به یاد داشته باشید، افراد داخل شرکت، شما را در راهرو‌ها می‌بینند، در هنگام ناهار با شما غذا می‌خورند و …. افراد دورکار این دسترسی را ندارند و می‌توانند احساس دورافتادگی کنند. در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهید. برای افراد داخل شرکت خود هم قرار ملاقات تنظیم کنید.
وین اندرسون، مؤسسه علوم راهبری

 

 

۳- دورکار‌ها را به طور منظم به کار بگمارید

کارمندان دورکار خود را به‌طور روزانه به کار بگمارید. برای برقراری ارتباط از چندین راه استفاده کنید. سپس، یک برنامه جلسات منظم رودررو را برنامه‌ریزی کنید. این می‌تواند هفتگی، ماهانه یا سالانه باشد و همچنین می‌تواند با یک برنامه آموزشی یا مربیگری ترکیب شود. این تعامل و استخدام ثابت به کارمندان دورکار کمک می‌کند تا احساس کنند در یکی از جنبه‌های مهم سازمان درگیر هستند.
باربارا اومالی، شرکت اکزک ادونس

 

 

۴- مدیریت را بر مبنای تصاویر ویدئویی برنامه‌ریزی کنید

من فکر می‌کنم گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره و دیدن طرف مقابل از اهمیت زیادی برخوردار است و دورکاری این اهمیت را کاهش نمی‌دهد. ما از نرم‌افزار زوم (Zoom) برای موکل‌ها و کارمندان خود استفاده می‌کنیم. اگر وقت خود را تعیین نکنیم یا با هم ترجیحا رودررو صحبت نکنیم، سکوت میان ما بسیار طولانی و خطرناک می‌شود، به‌نحوی‌که کارمندان دورکار ممکن است تعجب کنند که اساسا چگونه در حال انجام کار هستند.
تیم هاگن، مربیگری پیشرفت

 

 

۵- به تیم خود اعتماد کنید

اغلب مواقع، شرکت‌ها تمایل به پذیرش نیروی دورکار ندارند، زیرا یک عدم اطمینان در مورد اینکه آیا آن کار یا وظیفه در همان سطح که اگر در دفتر کارشان می‌بودند به اتمام می‌رسید یا خیر، وجود دارد. برای مقابله با این عقیده، دستورالعمل‌های کار از خانه را تنظیم کنید؛ از جمله اینکه ایمیل‌ها باید در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ داده شوند، از پیامک برای موارد فوری استفاده شود و هیچ تماس تلفنی‌ای در ساعات کاری برای اینکه اطمینان حاصل شود تا هم‌تیمی‌ها شبانه‌روزی کار نمی‌کنند گرفته نشود.
لاکیشا توملین، شرکت ثرایوینگ امبیشن

 

 

۶- احساس خودی‌بودن را تولید کنید

خیلی از اوقات، راحت‌تر است که کارکنان دورکار را به اولویت دوم منتقل کنید. می‌توان با جلسات مجازی و مشارکت کارکنان، بر این میل غلبه یافت. یک خط ارتباطی انحصاری در محل شرکت با کارکنان دورکار لحاظ کنید. آیا انتظار دارید که یک دوره شیب‌دار پردردسر وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که آن کارکنان پذیرفته شده‌اند؟لورا دکارلو، مؤسسه بین‌المللی کارگردانان حرفه‌ای

 

 

۷- برای مأموریت، ارزش‌ها، نتایج و نقش، فیلتر تعیین کنید

کارکنان دورکار غالبا از تعامل انسانی معمول اداری دور می‌افتند، بنابراین، ارتباطات هدفمند بیشتر، بسیار بااهمیت است. به آن‌ها کمک کنید تا با انجام مأموریت، ارزش‌هایی را که واقعا برایشان مهم است دریابند و همچنین با نتایج حاصل از عشق آن‌ها به دیگران و نقش طبیعی آن‌ها در هر موقعیت، در شرایط متعادل روحی و فکری باقی بمانند. این باعث می‌شود که آن‌ها واقعا انگیزه پیدا کرده و با شما طولانی‌تر و مفیدتر کار کنند.
یوری کرومان، وب‌سایت مستر د. تاک

 

 

۸- ابتدا ابزار‌های قابل اطمینان داشته باشید

اگر کارمندان دورکار نمی‌توانند پرونده‌ها را دانلود کنند، در تماس کنفرانسی با مشکل صدا روبه‌رو می‌شوند و همواره مواقعی که هنوز خواب هستند، دعوت‌نامه‌های جلسات را دریافت می‌کنند، در واقع شما در توجه به ابزار‌های پایه‌ای شکست خورده‌اید. ابتدا برای دستیابی به امکان همکاری، روی ابزار‌های قابل اعتماد سرمایه‌گذاری کنید، سپس فرایند‌های شفاف و روشنی را برای استفاده از چنین ابزار‌هایی ایجاد کنید.
لیلا بولینگ تاون، گروه بولینگ تاون

 

 

۹- روی اهداف متمرکز شوید، نه بر فعالیت

این مهم است که انتظارات را مدیریت کنید و در هنگام جذب یک نیروی کار دورکار، روی اهداف متمرکز باشید. به اندازه آنچه انجام می‌شود نگران نباشید؛ در عوض، روی آنچه انجام می‌شود تمرکز کنید. اگر اهداف مدنظر ما برآورده می‌شود، عالی است. اگر این‌گونه نیست، باید بیشتر به وضع موجود بنگریم. همه چیز مربوط به دستاورد است، نه فعالیت.
دونالد هاتر، شرکت دونالد هاتر

 

 

۱۰- هدف‌دار باشید

یک نیروی کار دورکار به همراه اتمسفری از اشتغال و ارتباط هوشمند خلق کنید. در تهیه و جهت‌گیری کارکنان برای ایجاد فرهنگ دورکاری، هدفمند باشید. انتظارات روشنی را برقرار کنید. جلسه‌های تیمی را با مقاصد هدفمند و فرصت‌های مشارکت و همکاری از راه‌های گوناگون رقم بزنید. رفتار هدف‌دار یک کنش اساسی است، به‌ویژه هنگامی که ما به‌راحتی نمی‌توانیم افراد خود را ببینیم.
تونیالین وایلدهبر، مؤسسه کوریج پرکتیس

 

 

۱۱- یک استراتژی ارتباطی بیافرینید

مدیریت یک تیم مولد دورکار با استراتژی ارتباطات آغاز می‌شود. ابتدا، تعداد مناسب هفته‌های رسمی «گزارش» را ترتیب دهید. دوم، دستورالعمل‌های مربوط به نیاز‌های روزانه را تنظیم کنید. برخی از افراد با یک فهرست سؤالات و افکار، بهتر کار می‌کنند؛ در‌حالی‌که برخی دیگر ترفند‌ورزیدن را دوست دارند. درک آنچه ضروری است باعث می‌شود ناکارآمدی کاهش بیشتری یابد و فعالیت‌ها به بهره‌وری نهایی برسد.
دبورا گلدستین، مؤسسه دریون پروفشنالز

 

 

۱۲- از چندوظیفگی خودداری کنید

دریابید که چگونه از چندوظیفگی جلوگیری کنید. کنفرانس‌های ویدئویی به‌جای کنفرانس تلفنی به خوبی کار می‌کنند. افراد را ترغیب کنید که در حال‌و‌هوای کارکردن بمانند و تا آنجا که منطقی است، ایمیل بازی نکنند. ایمیل با «پاسخ به همه» می‌تواند در روند کار مشکل‌ساز باشد. این تمایل پاسخ جمعی دادن‌ها و… در اواخر هفته‌ها به اوج می‌رسد؛ زیرا کارکنان سعی می‌کنند کار‌های خود را هرجور که هست به اتمام برسانند. برای هرکسی که به آن احتیاج دارد، یادداشت بفرستید؛ اما در اوایل روز ارسال کنید!
مت نورکویست، شرکت لینکیج

 

 

۱۳- اهداف آن‌ها را با اهدافتان پیوند بزنید

جهان به‌سرعت از سمت نیروی کار ثابت به سمت نیروی کار علاقه‌مند به یادگیری و پیشرفت مهارت‌ها، در حال تغییر و جابه‌جایی است. کار به مدت ۳۰ سال برای همان شرکت، راه حماقت را پیمودن است. من به یادگیری و اهداف زندگی افراد تیمم توجه شخصی می‌دهم و در جلسات ما غالبا لحظه‌ای کوتاه طول می‌کشد تا علایق‌شان با اهداف شرکت من همسو شود. وظایف و عملکرد در اولویت بسیار بالاتر باقی می‌مانند.
تینا دیتز، اسمارت سامتینگ کریتیو بیزینس سلوشنز

 

 

۱۴- برای ایجاد گروه از فناوری استفاده کنید

ایجاد گروه برای توسعه نیروی کار دورکار بسیار مهم است. از فناوری برای ایجاد فضا‌های اختصاصی برای جشن روز‌های خاص (به‌عنوان مثال روز‌های تولد)، نقاط عطف شرکت (به‌عنوان مثال ماه‌ها یا سال‌های خدمت) و همچنین شناخت گروه استفاده کنید. هدفمند‌بودن در ایجاد گروه به ایجاد یک فرهنگ شرکتی که الهام‌بخش ارتباط میان کارکنان و نیز شرکت باشد کمک می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری نیز شود.
تی سی کوپر، شرکت آپوارد اکشن

 

 

۱۵- روابط نزدیک بسازید

به وسیله گفتگو درباره خانواده، مشترکات و عقاید مرسوم و مقبول، با آن‌ها همدردی و از آن‌ها قدردانی کنید. تا پایان دوره مدیریت، برای سرمایه‌گذاری در روابط با کارکنان دورکار، مرتب به صورت روزانه از ابزار‌های همکاری، اسناد مشترک، تماس‌های تلفنی، گپ و… بهره ببرید. با کمک به افراد جهت رسیدن به اهدافشان، به آن‌ها نشان دهید شما بیشتر از آنکه به پیشروی و اعداد آن‌ها کار داشته باشید، پشتیبان موفقیت آن‌ها هستید.
 لوئیس کارتر، بی‌پی‌آی

 

 

مدیریت از خانه: کتاب راهنمای دورکاری

کتاب «مدیریت از خانه» راهنمایی کامل، ساده و سریع برای مدیران عاملی‌ست که ناگزیرند این روزها، تیم‌های خود را بدور از محل کار راهبری کنند. مولف کتاب، خود مدیریت مجموعه‌ای را به عهده دارد که بخش عمده‌ی تیمش به صورت دورکاری مشغول بکارند و تجربه‌ی ارزنده‌ای در این سبک کاری دارد.

کتاب از یازده فصل تشکیل شده است که در هر کدام، با استفاده از داده‌های آماری که از مصاحبه با افراد شاغل به صورت دورکار به دست آمده است، تکنیک‌هایی کلیدی آموزش داده می‌دهد. نثر روانی دارد، موجز است و می‌توان تمام آن‌را در دو-سه ساعت خواهند.

حُسنِ بزرگ کتاب، استفاده‌ از تجربه‌ی واقعی مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ و موفقی‌ست که دورکاری به عنوان بخش مهمی از ماهیت وجودی‌شان پذیرفته شده است.

نکته‌ی قابل تامل دیگر آن است که این اثر، نه بخاطر شیوع کرونا که بیشتر با هدف ترویج فرهنگ دورکاری تولید گشته است. پس با خیالت راحت می‌توانید از آموزه‌های آن، که بدور از شتاب‌زندگی نگاشته شده، بهره‌مند شوید.

 

 

https://elmema.com/

دانلود کتاب مدیریت از خانه: کتاب راهنمای دورکاری (کلیک کنید)

 

 

 

 

www.elmema.com

 

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

 

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

 

 

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

 

 

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

 

 

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code