سرخط خبرها
خانه / کتاب و مطالعه / معرفی و خلاصه کتاب / معرفی و خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند از بنجامین گراهام

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

معرفی و خلاصه بهترین کتاب‌ها برای افزایش هوش مالی و ثروت
معرفی و خلاصه بهترین کتاب‌ها برای افزایش هوش مالی و ثروت

معرفی و خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند از بنجامین گراهام

معرفی و خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند از بنجامین گراهام

 

سلام به همراهان خوب علم ما. وقتی پای صحبت خواندن کتابی در مورد سرمایه گذاری به میان بیاید، کتاب بنجامین گراهام از پرفروش ترین هاست. گراهام که به عنوان “پدر سرمایه گذاری ارزش” معروف است. کتابهایش به عنوان یکی از بهترین کتاب ها توسط همه سرمایه گذاران، بازرگانان و منتقدین برتر در نظر گرفته شده است. در مقاله معرفی و خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند از بنجامین گراهام، به بررسی کتاب سرمایه گذار هوشمند که مرجعی کامل برای کسانی است که نیاز به یادگیری اصول سرمایه گذاری دارند، می پردازیم. با علم ما همراه باشید

درباره بنجامین گراهام

بنجامین گراهام در سال ۱۸۹۴ در انگلستان متولد شد. در یک سالگی به همرا خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. او موفق شد برای ادامه تحصیل از دانشگاه کلمبیا بورسیه گرفته و در رشته‌های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند. ولی گرایش او به بازار بورس از بیست سالگی هنگامی که در یکی از کارگزاری‌های وال‌ استریت مشغول به کار شد، معلوم شد.

او در بسیاری از مواقع به‌ صورت پنهانی به مشتریان کارگزاری مشاوره می‌ داد و همین مسئله باعث حسادت بقیه‌ی همکاران او شد. و در نهایت کار خود را در کارگزاری از دست داد. گراهام در سال‌ های دهه ۶۰ میلادی یکی از معروف‌ترین فعالان در حوزه‌ی بورس بود که علاوه بر نظریه‌ پردازی با خریدهای خود توانست در حرفه کارگزاری نام خود را در تاریخ بورس نیویورک برای همیشه حک نماید.

گراهام آنقدر به سرمایه‌گذاری‌ های خود اطمینان داشت

که با سرمایه اندک در بورس نیویورک به خرید سهام ادامه داد. و پس از مدت کوتاهی توانست میلیون‌ها دلار از این راه به‌ دست بیاورد. و نام خود را در وال‌استریت به یک معامله‌گر ویژه مطرح کند.

گراهام یک شرکت سرمایه‌گذاری در سال ۱۹۲۶، با جروم نیومن راه‌اندازی کرد و در همان زمان شروع به سخنرانی در دانشگاه کلمبیا با موضوعات مرتبط با امور مالی کرد. سخنرانی‌ هایی که تا سال ۱۹۵۶ و تا زمان بازنشستگی او ادامه داشت.

گفته می‌شود که گراهام در سال ۱۹۲۹ در سقوط آمریکا شخصا با شکست مواجه شد. اما شرکت سرمایه‌گذاری او نجات پیدا کرد و آرام‌ آرام به جایگاه سابق خودش برگشت.

بسیاری از منتقدین کتاب سرمایه‌گذار هوشمند را بهترین کتاب سرمایه‌گذاری که تا به حال منتشر شده‌ است، می‌ داند. کتاب‌ های او جزو کتاب‌ های بسیار خوب اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری و تحلیل بورس است. و فعالان بورس در سرتاسر دنیا هنوز هم از بسیاری از نظریه‌ های او استفاده می‌ کنند. از او به عنوان یکی از امید دهندگان اقتصادی به آمریکاییان در دوران پس از رکود جنگ جهانی دوم نام برده می‌ شود. هواداران او از روش‌ هایی پیروی می‌ کنند که به نام نظریه گراهام معروف است.

معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند

سرمایه گذار هوشمند شامل تجربیات زندگی واقعی سرمایه گذاران موفق است. این کتاب حکایت می کند که چگونه سرمایه گذاران ثروتشان را خودشان به دست آوردند. این امر از تحقیق و تحلیل عملکرد مالی سازمان ها شروع می شود. این کتاب به تفصیل بحث می کنند که کدام سهام را می توان براساس فاکتورهای خاص، چقدر مقدار خرید، چه زمانی را برای خرید آن انتخاب کرد، چقدر آن را نگه داشت. و زمان مناسب برای فروش آن را چگونه می توان انتخاب کرد.

این کتاب استراتژی های خاصی را بر اساس سناریوهای مختلف ممکن به اشتراک می گذارد. نویسنده همچنین در مورد تکنیک های اثبات شده در مورد اینکه چگونه کسب سرمایه گذاران می توانند پول به دست بیاورند. و همچنین از ضرر جلوگیری کنند بحث می کند.

کتاب سرمایه گذاری هوشمند

مرجعی کامل برای کسانی است که نیاز به یادگیری اصول سرمایه‌گذاری دارند. این کتاب چند سال بعد از بحران مالی که در دهه ۳۰ آمریکا اتفاق افتاد منتشر شد. نویسنده‌ی این کتاب از اشتباهات خود درس گرفته و آن را تبدیل به کتابی کرده که در آن راز سرمایه‌گذاری موفق را گفته است.

علیرغم اینکه این کتاب بیش از 70 سال پیش چاپ و منتشر شده است، همچنان اصول سرمایه‌گذاری مطرح شده در این کتاب به عنوان اصول بنیادین و قابل استفاده هستند. این کتاب از طرف «وارن بافت» نابغه دنیای سرمایه‌گذاری نیز به عنوان بهترین کتاب سرمایه گذاری معرفی شده است. همچنین در منابع مختلف نیز از آن به عنوان انجیل سرمایه گذاری یاد می‌ شود.

هر فصل از کتاب سرمایه گذاری هوشمند یک نکته حکیمانه و الهام بخش دارد که در طول سالیان گذشته از چاپ نسخه اول، امتحان خود را پس داده است. این کتاب دارای جزئیات، معیارها و گام های کاملا مشخص درباره چگونگی اجرای استراتژی سرمایه گذاری است.

 

خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند

سرمایه گذاری می تواند خیلی پُرسود باشد. البته می تواند پُرضرر هم باشد. تاریخ علم مالی سرشار از داستان سرمایه گذارانی مثل وارن بافت است که با سرمایه گذاری در شرکت های مناسب، مبلغ پول چشمگیری را به دست آوردند. به همان اندازه (شاید هم بیشتر) داستان درباره بداقبالی ها وجود دارد که افراد انتخاب اشتباهی می کنند و همه چیزشان را از دست می دهند.

پس باید از خودمان بپرسیم که آیا سرمایه گذاری واقعا ارزش ریسک دارد؟ پاسخش این است که بله می تواند ارزشش را داشته باشد، ولی به شرطی که راهکار سرمایه گذاری هوشمند را دنبال کنید. سرمایه گذاران هوشمند از تحلیل جامع برای تضمین امنیت و ثبات سود استفاده می کنند.

این خیلی با احتکار فرق می کند که در آن، سرمایه گذاران روی سودهای کوتاه مدتی تمرکز می کنند که حاصل نوسانات بازار هستند؛ بنابراین احتکار خیلی ریسکی هستند، زیرا هیچ کسی نمی تواند آینده را پیش بینی کند. مثلا شاید شایعه ای به گوش محتکر برسد که اپل به زودی محصول موفق جدیدی را معرفی خواهد کرد و به همین خاطر انگیزه پیدا کند که کلی سهام از اپل بخرد. اگر خوش شانس باشد، این اطلاعات نتیجه بخش خواهد بود و او درآمدزایی خواهد کرد. اگر بدشانس باشد و شایعه نادرست باشد، کلی ضرر می کند.

در عوض، سرمایه گذاران هوشمند روی قیمت گذاری تمرکز می کنند. این سرمایه گذاران تنها زمانی سهام می خرند که قیمتش از ارزش درونی اش کمتر باشد، یعنی ارزش شرکت در زمینه احتمال رشد. شما به عنوان سرمایه گذار هوشمند تنها باید زمانی سهام بخرید که معتقد باشید حاشیه احتمالی بین مبلغ پرداختی شما و درآمدتان از رشد شرکت وجود خواهد داشت.

این حاشیه امنیت مثل زمانی است که خرید می کنید. مثلا لباس گران قیمت تنها زمانی ارزش دارد که مدتی در اختیارتان باشد. اگر کارایی اش کم باشد، بهتر است لباس ارزان تری بخرید که همان قدر دوام می آورد.

زندگی سرمایه گذار هوشمند خیلی هیجان انگیز نیست، ولی مهم نیست. اصل قضیه سود است.

 

 

 

سرمایه‌ گذاری هوشمند و شش اصل اساسی آن

به عقیده‌ی بنجامین گراهام، کلمه‌ی هوشمندی که در عنوان کتاب از آن یاد شده با رعایت کردن این شش اصل اساسی تامین می‌ شود:

کسب‌ و کاری که در آن سرمایه‌گذاری می‌ کنید را به خوبی بشناسید.

بدانید چه کسی مدیریت آن را برعهده دارد.

با هدف کسب سود در دراز مدت سرمایه‌گذاری کنید، نه به خاطر سودهایی که از خرید و فروش سریع به دست می‌ آید.

به خاطر ارزش بنیادی دارایی‌ ها سرمایه‌گذاری کنید نه به خاطر اینکه در بین عموم مردم محبوبیت دارند.

همیشه حاشیه امن خود را حفظ کنید.

و در نهایت به تحلیل‌ ها و مشاهدات خود اعتماد داشته باشید.

گراهام معتقد است یک سرمایه‌گذار هوشمند به نحوی به سرمایه‌گذاری نگاه می‌ کند که انگار قرار است آن کسب‌ و کار یا شرکت را بخرد. برای همین باید قبل از شروع سرمایه‌گذاری هم آن کسب‌ و کار و شرکت را بشناسد. و هم بداند که توسط چه کسانی مدیریت می‌ شود.

 

بخشی از مقدمه کتاب سرمایه گذار هوشمند

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند به شما کمک می‌ کند تا از سرمایه‌گذاری خود هیچگاه نتیجه ضعیفی نگیرید. در واقع روشی را به شما آموزش می‌ دهد تا بیشتر از آنچه فکرش را می‌ کنید برایتان سودمند باشد.

بنیامین گراهام یکی از نظریه‌ پردازان بزرگ سرمایه‌گذاری در سال‌ های پس از جنگ جهانی دوم و پدر سرمایه‌گذاری مدرن است. که کتاب‌ های معدودی از جمله کتاب حاضر را به رشته تحریر درآورده است. کسانی مانند وارن بافت، شاگرد او و ثروتمندترین فرد سال ۲۰۰۸، این کتاب را همواره بهترین کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری دانسته و می‌ دانند.

کتاب سرمایه گذار هوشمند یکی از ده کتاب مقدس سرمایه‌گذاری در جهان است. و به لحاظ سادگی و روانی مفاهیم، مخاطب غیر متخصص با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌ کند. نظریات مولف نه تنها همچنان در بورس‌ های مطرح جهان کاربرد دارند، بلکه گاه تنها ماخذ معتبر به منظور اطمینان از خرید در قیمت‌ هایی زیر ارزش ذاتی و با ارزندگی کافی هستند.

 

 

 

جمع بندی

با شروع خواندن کتاب سرمایه‌گذار هوشمند خیلی زود خواهید فهمید که گراهام در کتاب خود زمان کمی را به آموزش تکنیک تحلیل اوراق قرضه پرداخته و در عوض تمرکز زیادی روی ضوابط سرمایه‌گذاری و نوع نگرش سرمایه‌گذار گذاشته است.

علاوه بر این، با اینکه سرمایه‌گذار هوشمند در سال ۱۹۴۹ منتشر شده و شاید تصور کنید که اطلاعات درون آن با بازارهای مالی امروزی همخوانی ندارد. ولی بهتر است بدانید که اصول اساسی یک سرمایه‌گذاری خوب که در این کتاب در مورد آن بحث شده، از یک دهه تا دهه‌ های بعدی تغییر نکرده است.

 

www.elmema.com

آرشیو خلاصه برترین کتاب های هوش مالی و ثروت (کلیک کنید)

نقشه راه کتاب و مطالعه (کلیک کنید)

 

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ  |  تلگرام 

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب هنر ظریف بیخیالی از مارک منسن

معرفی و خلاصه کتاب هنر ظریف بیخیالی از مارک منسن   سلام به همراهان علم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *