سرخط خبرها
خانه / کوچینگ / مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ 
انواع مدل های کوچینگ
انواع مدل های کوچینگ

مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ 

مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ 

 

سلام به همراهان خوب علم ما، مدل کوچینگ یا همان مدل کوچ چهار چوب و قانون هایی است که کوچ بر اساس ساختار آن اقدام به کوچینگ یک فرد می کند. مدل کوچینگ برای کوچ این امکان را فراهم می‌ کند که بتواند با تکیه‌ بر یک روش علمی و منطقی، مشکلات و یا اهداف مراجع را به‌ روشنی بشناسد. همچنین مدل کوچینگ شرایطی را فراهم می‌ کند که کوچ بتواند در فرایند کوچینگ، از تکنیک‌ های لازم استفاده کند. در این مقاله به مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ می پردازیم. با علم ما همراه باشید.

 

مدل اسکار (OSCAR) کوچینگ چیست؟

مدل OSCAR یکی از مدل های محبوب کوچینگ می باشد که با هدف حل مشکلات پیچیده مدیران ایجاد شد.

مدل OSCAR در سال 2002 توسط دو کوچ بریتانیایی به نام‌ های اندرو گیلبرت و کارن وایتلورث طراحی و اجرا شد. این مدل کوچینگ جهت استفاده مدیران برای بهبود عملکرد کارکنان هم برای دپارتمان خود و هم برای کل مجموعه طرح‌ ریزی شده است. به بیان ساده‌تر می‌ توان این مدل را مناسب برای کسب و کارهای مختلف است.

در این مدل به‌ جای پرداختن به مشکل و علت، تمرکز بر راه‌ حل، تعیین اهداف و ایجاد مسیری به سمت موفقیت‌ دارد. مدل OSCAR کمک می کند تا مدیران به جای ورود مستقیم به چالش ها، بتوانند مسائل را از چند قدم دورتر ارزیابی کنند.

 

 

مراحل اجرای مدل اسکار(OSCAR) کوچینگ:

مدل اسکار (OSCAR) کوچینگ دارای 5 مرحله است.

مرحله اول: نتیجه (Outcome)

حرف O در مدل OSCAR به معنای نتیجه است. در این بخش مشخص می شود که مراجع می‌خواهد چه چیزی به دست بیاورد، هدف چیست؟ از جلسات چه نتیجه ایی می خواهد بگیرد؟

مرحله دوم: مقیاس بندی (Scaling)

حرف S در مدل OSCAR به معنای مقیاس بندی است.

پس‌ از اینکه فرد تصویر واضحی از نتیجه‌ای که مطلوبش است و می‌ خواهد به آن برسد به دست آورد، می‌ توان بررسی کرد که الان نسبت به آن نتیجه مطلوب چه وضعی دارد و در کجای آن قرار دارد.

در این مرحله، موقعیت و شرایط فعلی مراجع مورد بررسی قرار می‌ گیرد. موضوعات و مسائلی که نیاز به مشاوره دارند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌ گیرند.

تکنیک درجه و مقیاس بندی روش مناسبی است. در مقیاس ۱ تا ۱۰ ، ۱ نشان‌ دهنده x است و ۱۰ نشان‌ دهنده y است. با این تکنیک متوجه می شوید که در کجای مسیر رسیدن به هدف هستید؟

مرحله سوم: گزینه ها و پیامدها (Choices)

حرف C در مدل OSCAR به معنای گزینه ها و پیامدها می باشد. اکنون مراجع باید بداند چه «انتخاب هایی» باید داشته باشد تا به هدف نزدیک شود. در این مرحله از اسکار کوچینگ، کوچ به مراجع آموزش می دهد تا نگاهی به درون خود و نقاط قوت خود بیندازد و راه های لازم برای تقویت نقاط قوت را به او نشان خواهد داد. قدم دیگر تعیین مهارت هایی است که باید آنها را آموزش ببیند.

کوچ در این مرحله به مراجع کمک می کند تا با انتخاب های ممکن در جهت رسیدن به اهداف آشنا شود.

مرحله چهارم: گام های عملی (Affirm and Action)

حرف A در مدل OSCAR به معنای گام های عملی می باشد. در این مرحله نوع اقدامات و چگونگی انجام اقداماتی که برای دستیابی به اهداف باید انجام شود مشخص خواهد شد. در این مرحله از اسکار کوچینگ مشخص می شود چه اقدامات دیگری را برای دستیابی هر چه سریعتر به اهداف می توان انجام داد؟ تمرکز کوچ روی قدم ها و اقدام ها خواهد بود، که نهایتا به نتایج بزرگی منجر می شوند.

مرحله پنجم: بررسی پیشرفت (Review)

حرف R در مدل OSCAR به معنای بررسی پیشرفت می باشد. آخرین مرحله از مدل اسکار کوچینگ به بررسی میزان پیشرفت ناشی از اقدامات می‌ پردازد. هدف از این مرحله کمک به مراجع است که در مورد پیشرفت خود تأمل می کنند، اما همچنین مسئولیت پاسخگویی نسبت به پیشرفت اقداماتشان را دارد.

 

 

جمع بندی:

بسیاری از مدل های کوچینگ متمرکز بر راه حل برای استفاده در محل کار وجود دارد. در حالی که محبوب ترین مدل تقریبا مدلGROW است، مدل OSKAR یک گزینه مفید می باشد. این مدل دارای پنج مرحله است: نتیجه، مقیاس گذاری، گزینه ها و پیامدها، گام های عملی و بررسی پیشرفت.

مدل اسکار مدلی ساده، آسان برای یادگیری و کوچینگ، متمرکز و مفید برای افراد در محل کار است. مدل اسکار کوچینگ نسبت به برخی دیگر از مدل های متمرکز بر راه حل، یک مدل کوچینگ آگاهانه تر احساس می شود. مانند بسیاری از مدل ها، این مدل به مراجع کمک می کند تا فاصله بین وضعیت فعلی و وضعیت آینده مطلوب خود را ببیند و بین آن پل بزند. این مدل از این نظر با برخی از مدل ها تفاوت دارد که شاید بیشتر از اقدام ها، روی رفتارها و روش کار متمرکز است.

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه کوچینگ (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

اینستاگرام دکتر مرزبان (کلیک کنید) | کوچینگ فردی با دکتر مرزبان (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

9 مهارت ضروری در کوچینگ

9 مهارت ضروری در کوچینگ

9 مهارت ضروری در کوچینگ   سلام به همراهان خوب علم ما، این روزها اسم …

4 دیدگاه

  1. این مدل برای کارکنان عالیه
    من زیاد ازش استفاده می کنم

  2. دمتون گرم
    سایتتون عالیه

  3. عرض ادب
    بقیه مدل هارو هم میزارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *