خانه / کوچینگ / مدل CLEAR در کوچینگ
انواع مدل های کوچینگ
انواع مدل های کوچینگ

مدل CLEAR در کوچینگ

مدل CLEAR در کوچینگ

 

سلام به همراهان خوب علم ما. مدل کوچینگ یا همان مدل کوچ چهارچوب و قانون هایی است که کوچ بر اساس ساختار آن اقدام به کوچینگ یک فرد می کند. مدل کوچینگ برای کوچ این امکان را فراهم می‌ کند که بتواند با تکیه‌ بر یک روش علمی و منطقی، مشکلات و یا اهداف مراجع را به‌ روشنی بشناسد. همچنین مدل کوچینگ شرایطی را فراهم می‌ کند که کوچ بتواند در فرایند کوچینگ، از تکنیک‌ های لازم استفاده کند. در این مقاله به بررسی مدل CLEAR در کوچینگ می پردازیم. با علم ما همراه باشید.

 

مدل CLEAR چیست؟

مدل CLEAR در کوچینگ در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسط Peter Hawkins نویسنده کتاب ایجاد فرهنگ کوچینگ توسعه داده شد و هنوز هم برای آموزش تکنیک‌ های موثر کوچینگ به مدیران و تیم ها استفاده می ‌شود.

تمرکز اصلی مدل CLEAR بر توسعه کارکنانی است که متعهد به برنامه‌ های تیمی هستند و از مشارکت در اهداف مشترک خوشحال می ‌شوند.

در این مدل، کوچ می تواند مشکلات مراجع را به صورت کلی بررسی کرده و یا روی یک مسئله تمرکز کند و سپس فرایند را به طور مکرر تکرار کند. مدل CLEAR با توجه به حروف از پنج مرحله تشکیل شده است. در ادامه پنج مرحله را بررسی می کنیم.

 

 

مراحل اجرای مدل CLEAR در کوچینگ:

مرحله اول: قرارداد یا توافق‌نامه (Contract)

حرف C در مدل CLEAR به معنای قرارداد یا توافق‌نامه است. هدف اصلی مرحله اول، شفاف‌ سازی محدوده کلی جلسات کوچینگ و ترسیم کلی فرایند کوچینگ به منظور جلوگیری از سردرگمی و سوءتفاهم است. در مدل CLEAR مسائلی از جمله تعداد جلسات، مدت زمان و مکان جلسات باید مورد بررسی قرار گیرد تا یک برنامه زمانی سازمان‌ یافته و قابل پیگیری برای فرایند ایجاد شود.

مرحله دوم: گوش دادن (Listening)

حرف L در مدل CLEAR به معنای گوش دادن است. اگر کوچ شنونده خوبی باشد، فرد واقعیت، افکار و احساسات خود را بیان می کند.‌ گوش دادن فعال به کوچ و مراجع اجازه می‌ دهد که موقعیت را به درستی درک کنند. در این مرحله، کوچ تماما با حس همدردی به صحبت‌ های فرد گوش می‌ دهد تا به او کمک کند و درکی از وضعیت و بینش شخصی خود به دست بیاورد. کوچ سوالات قوی می‌ پرسد و سپس گوش می‌ دهد. این مرحله یک‌ قدم اساسی است که کمک می‌ کند مراجع به دلایل رفتار و انگیزه‌هایش آگاه شود.

مرحله سوم: کشف کردن (Exploring)

حرف E در مدل CLEAR به معنای کشف کردن است. اغلب در این مرحله، فرد تجربه درک عمیق موقعیت را خواهد داشت مانند چراغی که بالای سر روشن می شود و تاریکی ها را شفاف می کند. این چراغ باعث می‌ شود که فرد متوجه مواردی شود که مانع از رسیدن وی به اهدافش شده است. در اصل مرحله سوم از مدل CLEAR کاوش برای رهایی از تاریکی‌ های ناشی از درک نادرست ابعاد هیجانی، فکری و رفتاری در موقعیت است.

مرحله چهارم: اقدام کردن (Action)

حرف A در مدل CLEAR به معنای اقدام کردن است. مرحله چهارم مدل CLEAR تمرکز بر این دارد که فرد را متعهد به تغییرات کند.

هدف این مرحله آن است که کوچی را ترغیب کنید تا به انجام اقدامات لازم برای ایجاد تغییر متعهد شود تا نگرش جدید خود را درونی سازد. کوچ وظیفه دارد در این مرحله فرد را در انتخاب و تصمیم‌گیری درباره اقدامات آینده حمایت کند. خروجی این مرحله برنامه ای برای اجرایی‌ سازی اقدامات خواهد بود.

مرحله پنجم: بررسی کردن (Review)

حرف R در مدل CLEAR به معنای بررسی کردن است. در این مرحله پیگیری پیشرفت مراجع انجام می شود. مهم است دستاوردها را بررسی کنید، اینکه چه‌ کاری باید انجام شود. همچنین باید فرد را تشویق کند که درباره چیزهایی که در فرایند کوچینگ مفید بوده‌اند، چیزهایی که دشوار بوده‌اند، و چیزهایی که می‌ خواهد در جلسات بعدی کوچینگ متفاوت باشند بازخورد دهد. همچنین کوچ باید این سوال را بپرسد که چگونه می تواند حمایت بهتری از پیشرفت مراجع در مسیر تحقق هدف داشته باشد.

 

 

جمع بندی:

اصلی‌ ترین کاربرد مدل CLEAR برای کوچینگ مبتنی بر هدف است. بدین روش که کوچ از فرد حمایت کرده و او را قادر می‌ سازد که در باورها و رفتارهای خود تغییراتی ایجاد کند تا رشد شخصی و حرفه‌ای آسان‌تر شود. کوچ با استفاده از مدل CLEAR فرد را قادر می‌ سازد تا زمینه‌ هایی را که نیاز به تغییر و توجه دارند را شناسایی کند و ترفندهایی را برای اصلاح نقاط قابل بهبود اعمال کند.

 

 

www.elmema.com

برای بازگشت به نقشه راه کوچینگ (کلیک کنید)

برای دیدن سایر نقشه راه ها و راهنمای سایت (کلیک کنید)

برای اشتراک گذاری این صفحه کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

 

اینستاگرام دکتر مرزبان (کلیک کنید) | کوچینگ فردی با دکتر مرزبان (کلیک کنید)

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) 09164052373

 

درباره ی شبنم مرزبان

Avatar photo
شبنم هستم، نویسنده کتاب سخت تر از سخت و سرپرست نویسندگان علم ما. مطالعه، آموزش دیدن و نوشتن رو خیلی دوست دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

انواع مدل های کوچینگ

مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ 

مدل اسکار (OSCAR) در کوچینگ    سلام به همراهان خوب علم ما، مدل کوچینگ یا …

4 دیدگاه

  1. به قول دکتر مرزبان فاصله شما و اهدافتون فثط “اقدام کردن” هست.
    کوچینگ هم در راستای اقدام کردن معنی پیدا می کنه
    مرسی برای مقاله های خوبتون

  2. میشه بقیه مدل هارو هم بزارید؟ لطفا

  3. بهترین مدل برای کار های تیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *