سرخط خبرها
خانه / توسعه فردی / مهارت‌های رشد فردی / تکنیک هایی برای عزت نفس بالا

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

تکنیک هایی برای عزت نفس بالا
تکنیک هایی برای عزت نفس بالا

تکنیک هایی برای عزت نفس بالا

تکنیک هایی برای عزت نفس بالا

15 تکنیک برای عزت نفس بالا

 

سلام به همراهان خوب علم ما، عزت نفس یک حس درونی است که هر شخص نسبت به خودش دارد، در این مقاله با عزت نفس و تکنیک هایی برای عزت نفس بالا آشنا می شوید، پس با علم ما همراه باشید.

 

عزت نفس چیست؟

عزت نفس یا همان حرمت نفس (Self Esteem) احساس و تصوری که هر فرد نسبت به خودش دارد. یا حس ارزشمندی هر شخص نسبت به خودش را عزت نفس می گویند.

عزت نفس همان قدرت درونی شماست که باید آن را تقویت کنید. این قدرت به شما دل و جرئت می دهد تا به همان کسی که می خواهید تبدیل شوید. به همین دلیل است که عزت نفس و اعتماد به نفس نقش اساسی و مهمی در زندگی افراد ایفا می کنند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند. حال تصور کنید، برای خودتان ارزش قائل نمی شوید. خود ارزشمندی پایین یعنی شک و تردید به خود و تکرار جمله “من اونقدر خوب نیستم و نمی تونم در جنگ با مشکلات پیروز باشم”. هنگامی که خودتان را ارزشمند ندانید، باورتان می شود که نمی توانید به آرزوهای خود برسید.

 

چگونه متوجه بشیم که عزت نفس داریم؟

بسیاری از رفتارهای ما نشانگر درونیات ما هستند.

مثلا: اگر فردی تلاش می‌ کند که فقط خود را بالا بکشد و هیچ باکی از عقب راندن دیگران ندارد، مصداق بارز کمبود عزت نفس است و یا مثلا فردی که دائما در حال انتقاد بی مورد از دیگران یا خودش است، نشان می‌ دهد که حس ارزشمندی برای خود یا دیگران قائل نیست.

بنابراین میزان این مفهوم را می‌ توان از طریق بسیاری از رفتارهای بیرونی افراد مشاهده کرد و همینطور در این چرخه بسیاری از رفتارهای ما باعث شکل گیری عزت نفس می‌ شوند. بنابراین اگر شما عزت نفس خود را افزایش دهید، رفتارهای بهتری از شما سر می‌ زند و اگر رفتارهای خود را اصلاح کنید، عزت نفس شما افزایش پیدا می‌ کند.

 

راهکارهایی برای افزایش عزت نفس:

شکرگذاری و قدردانی:

یکی از مهم­ترین ویژگی های افراد با عزت نفس بالا، این است که به طور مداوم از خود و خداوند شکرگزاری و قدردانی می­ کنند. غر زدن را کنار بگذارید. یکی از نشانه های ناشکر بودن، غر زدن است. یاد بگیرید هر روز بابت تمام داشته ها و نداشته هایتان شکرگذار باشید.

 

افزایش مسئولیت پذیری:

تا حد امکان مسئولیت­ پذیر باشید. خیلی از افرادی که می ­پرسند چگونه عزت نفس داشته باشیم و این ویژگی را در خود تقویت کنیم، در واقع مسئولیت زیادی در زندگی ندارند. و این امر موجب می ­شود که احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشند. این در حالی است که اگر بتوانید در انجام کارهای مختلف مسئولیت پذیر باشید و در طول انجام آن دلسرد نشوید، احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر است.

 

 

واقع گرایی:

ویژگی دیگری که باعث شده خیلی از افراد با عزت نفس بالا بتوانند در جامعه حضور مثبتی داشته باشند، این است که در طول روز، واقع گرا هستند. این افراد سعی می کنند که علاوه بر دیدن واقعیت­ ها، بیشتر روی نقاط مثبت مسائل تمرکز کنند.

 

درس گرفتن از اشتباهات:

افراد با عزت نفس بالا، از شکست­ های خود ناراحت و ناامید نمی ­شوند. این افراد ترجیح می­ دهند به جای هیچ کاری نکردن، تمام تلاش خود را کنند و در صورت شکست خوردن، از آنها درس بگیرند.

 

یافتن مهارت های خود و یادداشت کردن آنها:

اولین کاری که شما باید برای افزایش عزت نفس خود انجام دهید، پیدا کردنمهارت­های خود است. با دقت روی توانمندی های خود تمرکز کرده و تمام آنها را روی یک کاغذ بنویسید. سعی کنید در این زمینه کاملا صادقانه و واقع بینانه باشید. این مهارت هم می تواند هر چیزی باشد و فرقی ندارد که در آشپزی مهارت دارید و یا خوانندگی. در هر حال، سعی کنید که همه این مهارت ها را به صورت ریز بینانه و با جزئیات یادداشت کنید.

 

انجام فعالیت های مورد علاقه در طول روز:

یکی از مهم­ترین دلایلی که خیلی از افراد از عزت نفس خود را از دست می ­دهند، این است که در طول روز، وقتی برای انجام کارهای مورد علاقه خود نمی ­گذارند. این افراد تصور می کنند که لیاقت انجام این کارها را ندارند و تمام وقت خود را با کارهایی پر می ­کنند که هیچ گونه علاقه ای به آنها ندارند. این در حالی است که شما برای بالا بردن عزت نفس خود، بهتر است حداقل 30 دقیقه از طول روز را برای انجام کارهایی برنامه­ ریزی کنید که به آنها علاقه دارید. حالا این کارها می­ تواند ورزش کردن و یا تمرین یک موسیقی خاص باشد.

 

یادداشت دستاوردها:

یکی از راه‌ های افزایش عزت نفس در بزرگسالان این است که هر دستاوردی را که در مسیر زندگی خود کسب کرده‌اید، بدون توجه به میزان آن یادداشت کنید. زیرا یادآوری دستاوردها همیشه احساس غرور و خرسندی را در درون فرد ایجاد می‌ کند.

 

ورزش مداوم:

با ورزش کردن از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی احساس بهتری پیدا می­ کنید. ورزش کردن همچنین می‌ تواند نقش موثری در کنترل و مدیریت سلامتی شما داشته باشد. به همین دلیل است که افراد ورزشکار معمولا عزت نفس بالایی هم دارند.

 

تجربه کارهای جدید:

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، از تجربه کارهای جدید می ترسند و تا حد امکان، خود را به انجام کارهایی مشغول می­ کنند که برای آنها بسیار تکراری هستند. با این حال، باید به این گونه افراد بگوییم که یکی از اصلی ترین روش های افزایش عزت نفس در آنها، این است که به سراغ فعالیت های جدید و تجربه های هیجان انگیزتری بروند.

 

یاد گرفتن «نه» گفتن:

خیلی از افرادی که عزت نفس پایینی دارند، نمی توانند «نه» بگویند. و وقتی کسی کاری از آنها می خواهد، بدون هیچ گونه چون و چرایی قبول می کنند. حتی اگر شرایط انجام این کار را نداشته باشند. در اینجاست که عزت نفس افراد بیشتر از قبل خدشه­ دار می ­شود. از این رو، مهم­ترین راهکار برای افزایش عزت نفس که کمک بسیار زیادی در موفقیتشما می ­کند، این است که یاد بگیرید برخی مواقع «نه» بگویید.

 

اهمیت دادن به ظاهر خود:

زیرا زمانی که شما به ظاهر خود اهمیت می دهید، احساس با ارزش بودن می‌ کنید. بنابراین باید همیشه در برنامه روزانه خود، وقتی را صرفا به خودتان اختصاص دهید.

 

قبول کردن نقاط ضعف:

طبیعتا هر فردی نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد و این موضوع کاملا طبیعی است. با این حال، خیلی از افراد تمام تمرکز خود را روی نقاط ضعفشان می گذارند. این امر موجب می­ شود که نتوانند در جامعه، عزت نفس بالایی داشته باشند. این در حالی است که شما باید قبول کنید که هر کسی نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد و با در نظر گرفتن تمامی نقاط ضعف، همچنان خود را دوست داشته باشید.

 

اولویت بندی اهداف:

داشتن برنامه ریزی و نوشتن اهداف روزمره و یا حتی بلند مدت، می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش عزت نفس شما کند. یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از افراد عزت نفس پایینی دارند، این است که نمی­ دانند از زندگی خود چه چیزی می­ خواهند. اگر شما اهداف خود را به طور کامل یادداشت کنید و یک اولویت­ بندی درست از رسیدن به هر یک از اهداف بلندمدت خود داشته باشید، احساس ارزشمندی بیشتری خواهید داشت. و عزت نفس شما افزایش پیدا می­ کند.

 

تایید کردن خود:

همیشه جملات مثبت و با محبت به خودتان بگویید. حتی می‌ توانید این جملات را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. هر روز پس از بیدار شدن از خواب و شب پیش از خوابیدن سعی کنید این جملات مثبت را با خودتان تکرار کنید.

 

 

خودآزمایی کنید:

پس از یک تلاش چند ماهه برای رسیدن به هدف و چشم‌اندازی که تعیین کرده‌اید، احساس خود را درباره‌ی خود ارزیابی کنید. حتی اگر به مقصد نهایی نرسیده‌اید، برای آنچه تا به حال انجام داده‌اید، ارزش قائل باشید.

 

جمع بندی

افزایش عزت نفس یکی از راه های توسعه فردی است. وقتی که ما عزت نفس بالایی داریم به راحتی برای پیشرفت فردی و شغلی تلاش می­ کنیم. بنابراین مطالب بالا را با دقت بخوانید و از همین امروز در زندگیتان اجرا کنید.

 

www.elmema.com

برای دیدن سایر مقالات مهارت‌های رشد فردی (کلیک کنید)

برای دیدن آرشو مقالات رشد و توسعه فردی (کلیک کنید)

برای دیدن نقشه راه و راهنمای سایت (کلیک کنید)

 

برای دریافت راهنمای در واتس‌اپ (کلیک کنید) | 09164052373

 

برای اشتراک گذاری کلیک کنید:  واتس‌اپ تلگرام 

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

3 دیدگاه

  1. بدبختی من اینه بلد نیستم (نه) بگم…

  2. مقاله خوبی بود
    ممنون از اینکه محتوا خوب تهیه میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *