خانه / آخرین مقالات / چکیده کتاب اثر مرکب دارن هاردی
https://elmema.com/category/free/audio-book
https://elmema.com/category/free/audio-book

چکیده کتاب اثر مرکب دارن هاردی

چکیده کتاب اثر مرکب دارن هاردی

 

اگر بخواهم شمارا با دارن هاردی در چند خط آشنا کنم، باید این‌گونه بنویسم که او دبیر مجله موفقیت و یک کارآفرین موفق است. دارن هرماه خلاصه‌ای از اطلاعات موفقیت را که خودش آن‌ها را امتحان کرده و نتیجه گرفته است را در مجله موفقیت چاپ می‌کند. دارن معتقد است که علاقه شدید به موفقیت زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار داده است.

کتاب اثر مرکب شامل حقایقی است که برای رسیدن به موفقیت لازم است. این حقایق تجربه دارن است. با خواندن این کتاب یاد می‌گیریم که چگونه همیشه برنده باشیم. لازم است بدانید که شما نمی‌توانید در زندگی چیزی را بده ست آورید که نمی‌خواهید برای آن تلاش کنید.

 

امروز کارهایی را می‌کنم که دیگران حاضر نیستند انجامش دهند تا فردا قادر باشم کاری را انجام دهم که دیگران قادر به انجامش نیستند.

 

اثر مرکب اصل این مسئله است که تصمیمات شما سرنوشت و آینده‌تان را رقم می‌زند و آینده همان چیزی است که شما امروز آن را می‌سازید. برای اطمینان از اینکه اثر مرکب دررسیدن به موفقیت مفید است باید بدانید که دارن تمام این حقایق را در زندگی خود اجرا کرده است و جواب گرفته است. جالب است بدانیم که تقریباً تمام چیزهایی که را که برای رسیدن به موفقیت می‌خواهیم، بلد هستیم. شما به یادگیری چیزهای بیشتری احتیاج ندارید و تنها به یک برنامه عملی نیاز است. نکته‌ای وجود دارد :

 

آنکه آهسته و پیوسته رود برنده است.

 

باید عادت‌های مثبت را در خودمان پرورش دهیم و در به کار بستن آن عادت‌ها ثبات و پایداری داشته باشیم. اطمینان داشته باشیم که ثبات و پایداری کلید نهایی موفقیت است و یادمان باشد که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود. دارن در کتابش می‌گوید که همیشه کارهایم از بقیه هم سن و سال‌هایم بیشتر بود و پدرم هیچ بهانه‌ای را برای انجام ندادن کارها نمی‌پذیرفت. پدر دارن معتقد بود که اصلاً اهمیتی ندارد که حقد باهوش هستید. باید نداشتن تجربه، مهارت‌های هوش یا توانایی‌های ذاتی را با تلاش زیاد و سخت‌کوشی جبران کنید. اگر رقیب شما باهوش‌تر است فقط لازم است چند برابر بیشتر از او سخت‌کوش باشیم. باید آدمی باشیم که نه می‌گوید، با همرنگ جماعت شدن هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی‌آید. غیرمعمول باش، یک آدم فوق‌العاده.

اثر مرکب اصل به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه است.

تنها چیزی که باید بدانیم این است که این گام‌های کوچک و به‌ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می‌شود، یک تفاوت بنیادین ایجاد می‌کنند

 

انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه +پایداری+ زمان=تفاوت‌های بنیادین

 

برای درک بهتر موضوع پایداری و ثبات به این مثال توجه کنید، اگر بین ۳ میلیون پول نقدی و یک سکه ۱ سنتی که در ۳۱ روز آینده هرروز ارزشش ۲ برابر می‌شود، حق انتخاب یکی را داشته باشید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ در صورت انتخاب سکه ۱ سنتی در طول یک ماه آینده در آخر چیزی حدود ۱۰ میلیون دلار دارید. آیا اگر بدانید که فقط با مجموعه‌ای از قدم‌های کوچک و داشتن پایداری در طول زمان می‌توانید بنیان زندگی‌تان را بهبود ببخشید، باعث دلگرمی‌تان نمی‌شود؟

این‌که جای نگاه کردن به درون خودمان و انجام کارهای لازم برای از بین بردن اشتباهاتمان، معتقدیم که مشکل از دیگران است، یکی از اصول روان‌شناسی است. درواقع جامعه ما را جوری شرطی کرده است که به اثربخشی تلاش‌های بزرگ به‌شدت علاقه داریم ولی درواقع واقعیت برعکس این است.

مشکل‌ترین جنبه اثر مرکب این است که مجبوریم قبلاً اینکه بتوانیم نتایج آن را ببینیم، مدت‌زمانی را به‌طور پایدار و مؤثر در آن زمینه تلاش کنیم. راز موفقیت، سخت‌کوشی، نظم و عادت‌های خوب است.

درک اثر مرکب، شمارا از انتظار کسب نتایج آنی خلاص می‌کند. تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته‌کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضی وقت‌ها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه‌ای است که در طول زمان، مرکب شده‌اند.

 

 

به خدمت گرفتن اثر مرکب

 1. بهانه‌هایی را بنویسید که به آن‌ها پناه می‌برید.
 2. قدم‌های به‌ظاهر کوچک و کم‌اهمیت ولی مفیدی را بنویسید که می‌توانید هرروز انجامشان دهید.
 3. قدم‌های به‌ظاهر کوچک و کم‌اهمیت ولی غیرمفیدی را بنویسید که می‌توانید انجام دادنشان را متوقف کنید.
 4. فهرستی از مهارت‌هایی که درگذشته در آن‌ها موفق بودید را بنویسید و ببینید به چه دلیل به بهبودشان ادامه نداده‌اید.

 

 

انتخاب‌ها

به این فکر کنید که هر چیزی که در زندگی شما است، به این دلیل است که قبلاً یک انتخاب کرده‌اید. انتخاب‌ها ریشه هرکدام از دستاوردهای شما است.

اگر اصلاً انتخابی نکنید، درواقع انتخاب کرده‌اید که دریافت‌کننده از هر چیزی باشید که سر راهتان قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین مسئله ما این است که در موقع انتخاب‌هایمان اصلاً به آن‌ها توجه نمی‌کنیم. تا زمانی که ناخودآگاه انتخاب می‌کنید نمی‌توانید آگاهانه آن رفتار  بیهوده را تغییر دهید و به عادت‌های سازنده تبدیلش کنید.

شما به‌تنهایی مقابل کارهایی که انجام می‌دهید و نمی‌دهید، یا نحوه واکنش به اتفاقاتی که برایتان رخ می‌دهند، مسئول هستید.لازم است بدانید که فرق آدم‌های خوش‌شانس با آدم‌های بدشانس این است که وقتی شانس سر راهشان قرار می‌گیرد، از آن استفاده می‌کنند.

شانس وقتی است که فرصت با آمادگی تلاقی پیدا می‌کند.

 

خوش‌شانسی

آمادگی+نگرش+فرصت+اقدام= شانس

آمادگی: رشد شخصی

نگرش: باورها، طرز فکر

فرصت:چیزهای خوبی که سر راهمان قرار می‌گیرند.

اقدام: انجام دادن کاری

 

دارن معتقد است که یکی از دلایل موفقیتش ثبت اشتباهات و پیشرفت‌هایش بوده است. موفق‌ها تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که ناموفق‌ها مایل به انجامشان نیستند. دارن پیشنهاد می‌کند که حداقل به مدت یک هفته رفتارهایتان و کارهایتان را ثبت کنید.

 

آرام پیش روید

یکی از عادت‌های بدتان را که کنترل زیادی روی شما دارد را انتخاب کنید.

من می‌خواهم ثبت وقایع مربوط به …………………………….. را در روز …………………………….شروع کنم.

یادتان باشد هیچ‌چیزی به عادت تبدیل نمی‌شود مگر آنکه ۳ هفته آن را مکرر انجام دهید.

درخت پول

سعی کنید همیشه پس‌انداز داشته باشید هرچند اندک.این پس‌انداز می‌تواند کم‌کم زیاد شود.

زمان، خیلی مهم است

آیا با خودتان می‌گویید خیلی دیر به فکر افتاده‌اید ؟ این فقط یک فکر ناامیدکننده است.

موفقیت دونیمه مارتن است

برای تغییر و رسیدن به موفقیت از کارها و رفتارهای کوچک شروع کنید اگر در ابتدا برنامه سختی را برای خودتان در نظر بگیرید بعد از مدتی خسته می‌شوید و شکست شما قطعی است.

 

به خدمت گرفتن اثر مرکب

 1. در زندگی‌تان با کدام فرد و یا شرایط مشکل‌دارید و فکر می‌کنید مقصر و مانع نرسیدن شما به موفقیت است؟
 2. در کدام جنبه از زندگی‌تان مسئولیت شکستتان را نمی‌پذیرید؟
 3. یکی از جنبه‌های زندگی‌تان را که می‌خواهید آن را بهتر کنید در نظر بگیرید و شروع به ثبت رفتارها و کاره‌ی اتان در آن زمینه بکنید.(مثل تربیت فرزندان، بهبود درامد و …)

 

عادت‌ها

عادت‌ها می‌توانند قدرت زیادی روی زندگی ما داشته باشند، هرچه این عادت‌ها قدیمی‌تر باشند، بزرگ‌تر می‌شوند، ریشه‌شان عمیق‌تر می‌شود و سخت‌تر از ریشه بیرون می‌آیند. عادت یعنی یک رفتار غیر اکتسابی که کاملاً غیرارادی شده است.

ما موجودات منطقی هستیم پس چرا خیلی غیرمنطقی اسیر عادت‌های بد هستیم؟؟؟

یک عادت بد که در همین لحظه خیلی بزرگ به نظر نمی‌رسد، سرانجام ممکن است شمارا کیلومترها از مسیرتان به‌سوی هدف‌ها و آن زندگی که آرزویش رادارید، دور کند.

 

نیروی چرایتان

چرای شما چیست؟ باید یک دلیل محکم و قانع‌کننده به خودتان داشته باشید که آن دلیل باعث شود سخت‌کوشی و انجام کارهای پرزحمت برای شما آسان شود.

انسان‌های موفق، اهداف خیلی صریح و شفافی دارند.آن‌ها می‌دانند کیست‌اند و دنبال چی هستند. آن‌ها اهدافشان را می‌نویسند و برای به دست آوردنشان برنامه‌ریزی می‌کنند.

از تمرکز کردن روی فقط یکی از جنبه‌های زندگی‌ات به‌طوری‌که دیگر جنبه‌ها را نادیده بگیرید، بر حذر باشید. لازم است بدانید مانعی که بین شما و هدفتان قرار دارد رفتارتان است.

 

انتخاب+ رفتار+ عادت+ مرکب شدن= اهداف

 

حالا وقت کار عملی است.یک دفترچه بردارید و سه هدف اصلی‌تان را بنویسید. همچنین فهرستی از عادت‌های بدتان را یادداشت کنید.

 

ریشه‌کن کردن عادت‌های بد

 1. کشف محرک: چه چیزهای یا چه زمان‌هایی و افرادی باعث انجام عادت‌های بد شما می‌شود؟
 2. پاک‌سازی خانه: خانه‌تان را از هر ابزاری که شمارا به سمت عادت بد می‌کشد پاک‌سازی کنید.
 3. جایگزین کردن: کارهایی را در نظر بگیرید که زمانی که وسوسه می‌شوید عادت بدی را انجام دهید، بجای آن عادت بد کار دیگری را انجام دهید مانند مطالعه و گردش و …
 4. آرام شروع کنید یا بپرید: با توجه به شناختی که از خودتان دارید یا می‌توانید آرام شروع کنید و برنامه سختی را در ابتدا برای خودتان در نظر نگیرید و آهسته و پیوسته پیش روید و یا اینکه با هیجان و یک‌دفعه پیش روید بسته به شناختی که از خودتان دارید می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

 

ایجاد عادت‌های خوب

 1. خودتان را برای موفقیت آماده نگه‌دارید.
 2. به‌اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن: وقتتان را باکارهای مفید پر کنید تا وقتی برای کارهای غیرمفید نداشته باشید این‌ورشی برای حذف غیرمستقیم عادت‌های بد است.
 3. یک همراه موفقیت پیدا کنید: یک همراه پیدا کنید که از برنامه شما اطلاع داشته باشد و در صورت سرپیچی از برنامه به شما تذکر دهد.
 4. رقابت و رفاقت: وقتی اسم رقابت به میان می‌آید هیجانی در انسان شکل می‌گیرد با رقابت با دوستانتان می‌توانید عادت‌های خوب را در خود نهادینه کنید.مثلاً اگر دوست شما در روز دو ساعت مطالعه می‌کند شما بامطالعه روزانه دو ساعت و نیم می‌توانید با دوستتان رقابت کنید.
 5. جشن بگیرید: برای خودتان زمان‌هایی را در نظر بگیرید که به تفریح بپردازید و بعد از انجام کار مفید برای خودتان جشن بگیرید تا خستگی از شما دور شود.

درست است که تغییر سخت است ولی اگر صبور باشید تغییر امکان‌پذیر می‌شود.

 

به خدمت گرفتن اثر مرکب

 1. سه عادت جدید که باید یاد بگیرید را بنویسید.
 2. انگیزه‌های اصلی‌تان را تعیین کنید.
 3. نیروی چرایتان را پیدا کنید.

 

تکانش

پذیرش و اتخاذ هر تغییری به این صورت است که شما با برداشتن یک‌قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان، شروع می‌کنید و پیشرفتتان، آرام و آهسته است. اما به‌محض اینکه عادت تازه شکل‌گرفته‌تان، شروع به تأثیرگذاری کرد، تکانش بزرگ هم به شما ملحق می‌شود و موفقیت و نتایجتان به‌سرعت مرکب می‌شوند.

 

تأثیرات

باید توجه کنید که چه کسانی و یا چه چیزهایی روی شما تأثیر می‌گذارند. اگر تأثیر مثبت دارند زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید در غیر این صورت آن‌ها باید از زندگی‌ات حذف شوند. ابتدا یک عمل مثبت را جایگزین آن‌ها کنید تا حذف آن‌ها سریع‌تر و راه‌تر شود.

 

شتاب بخشی

یکسری انتظارات برای خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید که فراتر از این انتظارات ظاهر شوید. سعی کنید همیشه عادی نباشید و در مواقعی غیرمنتظره ظاهر شوید.

 

نتیجه‌گیری

اثر مرکب تأکید بر قدم‌های کوچک ولی باثبات و پایداری دارد. کارهای کوچک را بی‌ارزش ندانید. یاد ضرب‌المثل قطره‌قطره جمع گردد وانگهی دریا شود، بیفتید و مطمئن باشید نتیجه کار را خواهید دید. ولی ممکن است مدتی طول بکشد تا نتیجه را ببینید پس پایداری به خرج دهید و ناامید نشوید. این‌کاره‌ای کوچک ممکن است درروند زندگی شما در ابتدا تأثیری نداشته باشد ولی باگذشت زمان تأثیر خودشان را به‌صورت صعودی نشان می‌دهند. بازهم لازم است بگوید که پایداری را فراموش نکنید. (منبع : همیار آنلاین)

 

این کتاب عالی رو بصورت کتاب صوتی با کیفیت عالی و  رایگان

در کانال تلگرام دانلود کنید.

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید.

همچنین از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما…

برای دیدن سایر مقالات شاد زیستن و موفقیت روی آنها کلیک کنید.

تلگرام علم ما

Medium_20160928095241745_1111111111

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/general-information

اطلاعات عمومی (قسمت اول)

اطلاعات عمومی (قسمت اول)   داشتن اطلاعات عمومی یک امتیاز برای فرد محسوب می شود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code