خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی
https://elmema.com/
https://elmema.com/

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی

The Compound Effect

 

 

معرفی نویسنده

دارن هاردی (Darren Hardy) نویسنده آمریکایی، ناشر و ویراستار سابق مجله موفقیت  (SUCCESS) می باشد. او طی دو دهه به عنوان یک رهبر کسب و کار و کارآفرین فعالیت داشت و در همین راستا به موفق ترین افراد از جمله ریچارد برانسون، استیو جابز، وارن بوفت، دونالد ترامپ، هوارد اشولتز، چارلز شواب، جف بزوس دسترسی داشت.

دارن اسرار موفقیت خود را کشف کرده است و در حال حاضر با زبان آسان آنها را به ما نشان می‌دهد. مدیران ارشد بسیاری امروزه کتاب‌های او را می‌خوانند، به ویژه شاهکار او یعنی اثر مرکب.

 

 

 

فهرست کتاب اثر مرکب

 • تحسین‌های اثر مرکب
 • قدردانی
 • پیامی ویژه از آنتونی رابینز
 • مقدمه
 • فصل اول: اثر مرکب در عمل
 • فصل دوم: انتخاب‌ها
 • فصل سوم: عادت‌ها
 • فصل چهارم: تکانش
 • فصل پنجم:تاثیرات
 • فصل ششم: شتاب بخشی
 • نتیجه گیری
 • ضمیمه ها
 • ضمیمه ۱: پرسشنامه ی ارزیابی قدردانی
 • ضمیمه ۲: پرسشنامه ی ارزیابی ارزش‌های اصلی
 • ضمیمه ۳: پرسشنامه ی ارزیابی زندگی
 • ضمیمه ۴: پرسشنامه ی تعیین اهداف
 • ضمیمه ۵: پرسشنامه ی ارزیابی عادت‌ها
 • ضمیمه ۶: برگه ثبت ریتم رفتارهای هفتگی
 • ضمیمه ۷: پرسشنامه ی تاثیرات ورودی
 • ضمیمه ۸: پرسشنامه ی ارزیابی قدردانی

 

 

مترجمین کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب تا به حال توسط مترجمین و نشرهای زیر ارائه گشته است:

مترجمین

انتشارات

لطیف احمدپور، میلاد حیدرینگاه نوین
بهاره رزاقیآتیسا
امیر احسان رضاییمهرگان قلم
اکبر عباسی و شاهین بیاتنسل نو اندیش
حمید حسینیداریوش
نیلوفر آهنگراندانش گویا
علی خوروش، شیرین پرورشالماس دانش
پوریا امامیمیلکان

در بین تمامی ترجمه‌های موجود در بازار، کار لطیف احمدپور و میلاد حیدری را می‌توان بهترین ترجمه دانست و پس از آن ترجمه بهاره رزاقی قرار دارد.

 

 

درباره کتاب اثر مرکب

هاردی در سال ۲۰۱۰ اثر مرکب را نوشت، کتابی که در مورد تأثیر تصمیم‌گیری‌های روزمره بر موفقیت است و شامل یک دوره راهنمای کاربردی برای دستیابی به اهداف می‌باشد.

کتاب شامل خلاصه فصل با برنامه‌های عملی آسان در پایان همان فصل است.

او در کتابش توضیح می دهد که چگونه اهداف خود را به عادت های کوچک روزانه قابل انجام تقسیم کرده و سپس با استمرار در انجام این عادات، منتظر اثرات ترکیب شده آن می‌نشیند.

کلیت مطالب کتاب در سه مورد زیر خلاصه می‌شود:

اهداف زندگی خود را به عادت‌های کوچک تبدیل کنید، مثلاً: خواندن یک صفحه از کتاب در روز، کم کردن یک شکلات از برنامه غذایی و …

عادت‌های روزانه را به طور مداوم در بلند مدت انجام دهید.

به طور کاملاً برنامه‌ریزی، ترکیب عادت‌های کوچک تأثیرات خود را در زندگی شما نشان خواهند داد.

در جهان امروزی که جوانان توسط رسانه‌ها بمباران می‌شوند، پیام‌ها و تصاویر زیادی درباره سریع‌ترین راه برای موفقیت و ثروت هر روز به گوش می‌رسد.

هاردی در این کتاب این مسئله را اذعان می‌کند و در تلاش است راه‌حل‌های بسیار ساده‌ای ارائه دهد. او معتقد است: «هیچ فرمول مخفی یا سریعی وجود ندارد.» و دارن هاردی عقیده دارد روش معرفی شده او در این کتاب بر پایه ترکیب است.

این کتاب به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه با اجرای عادت های خوب در طول زمان، هر فردی می‌تواند به اهداف خود برسد و برنده بازی با خود شود. و اول از همه امکان این را خواهد داشت که موفقیت‌هایی را که در زندگی می‌خواهد را به دست آورد. به طور خلاصه، نتیجه حفظ عادات خوب داشتن تمرکز، انرژی و شادی است.

هاردی نشان می‌دهد که چگونه رشد کرد و همیشه به دنبال برنامه‌ای دقیق برای تکمیل کارهای و فعالیت‌های روزانه اش است. و در نهایت هاردی تبدیل به فردی شد که رویکرد دقیقی برای هدفمند کردن عادات خوبش پیدا کرده بود.

با این حال برای دستیابی به موفقیت لازم نیست شخصیتی مانند هاردی داشته باشید. فقط باید بخواهید آنچه را که به اندازه کافی بد است را از زندگی و خانه خود دور کنید. مهم نیست که سنتان چقدر است، هاردی در کتابش ادعا می‌کند که اگر تصمیم بگیرید که عادت ‌های بد خود را در طول زمان تغییر دهید، می‌توانید به اهداف مهم ‌تر و تأثیر گذار خود جامه عمل بپوشانید.

کتاب در شش فصل تلاش می‌کند تا تئوری نرم خود را اثبات کند و چگونگی انتخاب های بد‌ را مشخص و اینکه چگونه در طول زمان بر مردم تأثیر می‌گذارد را آموزش دهد. از سوی دیگر، او درباره چگونگی دستیابی به عادات خوب در طول زمان بحث می کند.

کتاب نمونه‌های متعددی از مشتریانی که نویسنده در طی سال‌ها برخورد داشته است را معرفی می‌کند و موقعیت‌های مبتنی بر زندگی هر کدام را با نتایج واقعی ارائه می‌دهد.

هاردی با شیوه‌ای آسان و گاه به گاه سریع موضوعات را بیان می‌کند. نثر غیررسمی باعث شده که خواننده احساس کند با دوست صمیمیش اش در حال صحبت است.

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

با تفاوت بین موفقیت‌های سطحی و عمیق آشنا می‌شویم.

روش «آهسته و پیوسته» اقدام کردن را یاد می‌گیریم.

چند نکته کاربردی در مورد انجام آهسته و پیوسته کارها می‌آموزیم.

با روش «تقلب آرنولد شوارتزنگر» و تاثیر آن در عبور از محدودیت‌های ذهنی آشنا می‌شویم.

اگر به دنبال پیشرفت شخصی هستید، این کتاب جای خوبی برای شروع است! این کتاب به طور مؤثری بر هسته اصلی آنچه که بر پایه موفقیت تأسیس‌ شده به نگارش در آمده است.

مهم است بدانید که تغییری کوچک می‌تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی داشته باشد. انتخاب‌های شما منعکس‌کننده رفتارتان است و این رفتارها به عادت تبدیل می‌شوند. مثل هر چیزی در زندگی، هرچه بیشتر تمرین کنی، در آن کار بهتر می‌شوی.

اگر شما مثبت عمل کنید، احتمالاً نتایج مثبت خواهید داشت. نتایج مثبتی که می‌خواهید در زندگی خود تجربه کنید، نتیجه انتخاب هوشمندانه و تکرار مداوم آنها خواهد بود. اگر همچنان به انتخاب‌های هوشمندانه در طول زمان ادامه دهید، نسخه‌ای بهتر از خودتان خواهید بود.

پس دقت داشته باشید که:

– برای کاری حیرت‌انگیز تردید نکنید! موفقیت بر پایه تصمیم‌گیری هوشمندانه در طول زمان است.

– گام‌های کوچکی برای اهدافی که می‌خواهید بردارید. می‌خواهید وزن کم کنید؟ پس به مدت ده دقیقه هر روز برای یک هفته ورزش کنید، سپس آن را تا پانزده دقیقه افزایش دهید. تا پایان ماه بعد زمان ورزش شما به 30 دقیقه خواهد رسید.

– اگر با افراد منفی باف هم صحبت شوید، نمی‌توانید زندگی مثبتی برای خود رقم بزنید.

– هرگز خیلی دیر نیست تا کار خود را شروع کنید. مفاهیم این کتاب برای افراد در همه سنین و هر شرایط زندگی مفید است.

 

فصل اول: اثر مرکب در عمل

سطح هوش و استعداد شما مهم نیست زیرا میتوانید کمبود آنها و حتی نداشتن تجربه و مهارت را با تلاش زیاد و سخت کوشی جبران کنید.

خیلی ها فریب سادگی اثر مرکب را می خورند و خیلی زود از آن خسته می شوند، مثلا بعد از چند روز دویدن دست می کشند چون هنوز هم اضافه وزن دارند یا بعد از شش ماه تمرین،نواختن پیانو را رها می کنند چون به جز در یک نت ساده هنوز در چیز دیگری مهارت پیدا نکرده اند.

چیزی که آن ها نمی دانند این است که این گام های کوچک و به ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می شوند یک تفاوت بنیادین ایجاد می کنند .

مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.

گذشتگان ما می دانستند که رمز موفقیت سخت کوشی، نظرم و عادت های خوب است و وقتشان را صرف دیدن برنامه های پوچ تبلیغاتی تلویزیون یعنی همان هایی که می گویند ظرف سی روز لاغر اندام شوید، نمی کردند.

وقتی شیوه  کار اثر مرکب را فهمیدید دیگر برای راه حل های سریع یا شانسی تلاش نخواهید کرد خودتان را با این باور ها گول نزنید که مثلا یک ورزشکار فوق العاده موفق زندگی اش را صرف هزاران ساعت تمرین های خیلی سخت و منظم نکرده است.

او برای تمرین کردن صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شود و در حالی که دیگران از تمرین کردن دست می کشند به تمرین مداوم ادامه می دهد او با سختی های محض ،سرخوردگی از شکست ،تنهایی،سخت کوشی و ناامیدی مقابله می کند تا در نهایت به مقام اول می رسد.

تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی ،غیر جذاب ،غیر مهیج و بعضی وقت ها نظم و ترتیب های سخت روزانه ای است که در طول زمان ،مرکب شده اند در ضمن بدانید که نتایج مدنظر ،زندگی دلخواه و شیوه ی زندگی رویایی تان وقتی اتفاق می افتد که اثر مرکب را به خدمت بگیرید.

مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.

 

فصل دوم: انتخاب ها

انتخاب ها می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشند. هر چیزی که در زندگی شماست به این دلیل وجود دارد که قبلا در مورد چیزی یک انتخاب کرده اید.

هر انتخاب تان رفتاری راشروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود . اگر انتخاب بدی کنید مجبورید دوباره همه چیز را از اول شروع کنید و انتخاب های جدیدی کنید که اغلب سخت تر هستند.

اگر اصلا انتخابی نکنید در واقع انتخاب کرده اید که دریافت کننده منفعلی از هر چیزی باشید که سر راه تان قرار می گیرد. در واقع شما انتخاب هایی می کنید و بعد انتخاب های تان شما را می سازند هر تصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند .

تصمیم های به ظاهر ناچیز و بی اهمیت می توانند شما را از مسیر موفقیت کاملا منحرف کنند.

شما صد درصد مسئوولیت زندگی تان را به عهده دارید شما به تنهایی مقابل کارهایی که انجام می دهید و نمی دهید یا نحوه ی واکنش به اتفاقاتی که برایتان رخ می دهند مسئول هستید.

شاید اعتقاد دارید که بد شانس هستید اما در واقع این عذر و بهانه ای بیش نیست فرق بین ثروتمند افسانه ای شدن ،خوشحالی و سلامت با ورشکستگی ،افسردگی و بیماری در انتخاب های شما در زندگی تان نهفته است.هیچ چیز دیگری باعث این تفاوت نمی شود

جیم ران می گوید :روز پایان کودکی و شروع بزرگسالی روزی است که مسئولیت کل زندگی ات را بر عهده می گیری.

از امروز به بعد تصمیم بگیرید که صددرصد مسئوولیت زندگی تان را برعهده بگیرید تمام عذر و بهانه هایتان را نابود کنید این واقعیت را بپذیرید که وقتی مسئوولیت شخصی انتخاب هایتان را برعهده بگیرید از بند انتخاب هایتان رها می شوید.

جنبه ای از زندگیتان را که میخواهید در آن به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید انتخاب کنید:

آیا میخواهید پول بیشتری در حساب بانکی تان داشته باشید ؟یا رابطه ی بهتر با همسر و فرزندان؟

در ذهنتان جایی را مجسم کنید که در آن جنبه از زندگی تان در حال حاضر حضور دارید حالا جایی را مجسم کنید که میخواهید در آن باشید ثروتمندتر،شادتر یا هرچیز دیگر اولین قدم برای تغییر آگاهی است.

اگر می خواهید از جایی که هستید به جایی که میخواهید باشید برسید نقطه ی شروع تان باید آگاهی از انتخاب هایی باشد که شما را از هدف مد نظرتان دور می کنند.

باید درباره ی هر انتخابی که امروز می کنید کاملا آگاه شوید تا بتوانید برای حرکت روبه پیشرفت شروع به انتخاب های هوشمندانه تری کنید. برای کمک به شما در آگاه شدن از انتخابهایتان از شما می خواهم اقداماتی را شناسایی کنید که به جنبه از زندگی تان مربوط هستند که می خواهید بهبود بخشید و بعد اطلاعات مربوط به آن را ثبت کنید.

مثلا اگر تصمیم گرفته اید وزن تان را کم کنید باید هر چیزی که در دهانتان می گذارید ثبت کنید اگر تصمیم گرفته اید برای یک رقابت ورزشی آماده شوید باید هر قدمی را که برمیدارید و تمرینی را که انجام می دهید ثبت کنید و فقط کافی است همیشه یک دفترچه یادداشت و یک خودکار به همراه تان داشته باشید.

می دانم که نوشتن این چیزها روی یک برگه ی کاغذ آن چنان کار بزرگی به نظر نمی رسد ولی ثبت پیشرفت ها و اشتباهات ام یکی از دلایل رسیدن به موفقیت ها است. این فرآیند مجبورتان می کند تا درباره ی تصمیم گیری های تان آگاه باشید.

ولی همان طور که جیم ران می گفت :”چیزی که انجام دادن اش راحت است انجام ندادن اش هم راحت است”جادوی این وظیفه در سختی اش نیست جادوی اش در انجام مکرر و به اندازه ی کافی این کارهای ساده برای برانگیختن معجزه ی اثر مرکب است.

بنابراین چیزهای ساده ی زندگی تان را نادیده نگیرید چون همین ها باعث اتفاقات بزرگ در زندگی تان می شوند. بزرگ ترین تفاوت موفق ها با ناموفق ها این است که موفق ها تمایل دارند کارهایی را انجام که ناموفق ها مایل به انجام شان نیستند.

یادتان باشد که این موضوع در زمان هایی از زندگی تان موثر خواهد بود که با انتخاب های دشوار و خسته کننده مواجه هستید.

از آنجایی که همه ی دستاوردهای شما نتیجه ی انتخاب های لحضه به لحضه ی شماست با تغییر این انتخاب ها قدرتی باور نکردنی برای تغییر زندگی تان خواهید داشت انتخاب های شما گام به گام و روز به روز اقدام تان را شکل می دهند

عادت های مخرب را حذف کنید و عادت های مثبتی را که نیاز دارید ایجاد کنید و در این صورت می توانید زندگی تان را به هر مسیری که آرزویش را دارید هدایت کنید.

 

فصل سوم: عادت ها

عادت ها هرچه قدیمی تر باشند بزرگ تر می شوند ریشه هایشان عمیق تر می شود و سخت تر از ریشه بیرون می آیند بعضی از آن ها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های خیلی عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمی کنید برای از بین بردنشان تلاش کنی.

عادت یعنی یک رفتار اکتسابی که تقریبا یا کاملا غیر ارادی شده است .

مردی به سرعت و چهار نعل با اسب اش می تاخت این طور به نظر می رسید که جای بسیار مهمی می رفت.مردی که کنار جاده ایستاده بود فریادزد کجا می روی ؟مرد اسب سوار جواب داد نمی دانم از اسب بپرس!

این داستان زندگی خیلی از مردم است آن ها سوار بر اسب عادت هایشان می تازند بدون این که بدانند کجا می روند.

وقت آن رسیده است که کنترل افسار را به دست بگیرید و زندگی تان را در مسیر رسیدن به جایی قرار دهید که واقعا می خواهید آن جا بروید.

مطالعات روان شناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد از همه ی چیزهایی که احساس می کنیم، فکر می کنیم ،انجام می دهیم و به آن ها دست پیدا می کنیم در نتیجه ی یک عادت یاد گرفته شده است.

ما با غرایز متولد شده ایم و البته بدون هیچ گونه عادتی ما عادت ها را در طول زمان پرورش می دهیم در دوران کودکی مجموعه ای از پاسخ های شرطی را یاد می گیریم که ما را به عکس العمل غیر ارادی (بدون فکر کردن ) در خیلی از موقعیت ها سوق می دهند.

در زندگی روزمره تان زندگی کردن به صورت خودکار و غیر ارادی خوبی های خاص خودش را دارد اگر مجبور باشید که آگاهانه درباره ی هر یک از گام های معمولی مثل درست کردن صبحانه ،رساندن بچه ها به مدرسه ،رفتن به محل کار و…فکر کنید زندگی تان از کار می افتد.

شما احتمالا دندان هایتان را روزی دو بار و به صورت خودکار مسواک می زنید هیچ بحث فلسفی بزرگی در این کار نیست.

عادت ها و رویه های ما اجازه می دهند کم ترین انرژی آگاهانه را برای انجام کارهای روزمره مان استفاده کنیم آن ها کمک می کنند عاقل باشیم و ما را قادر می سازند که خیلی از موقعیت ها را از لحاظ منطقی و عقلانی خوب اداره کنیم و از آنجایی که مجبور نیستیم درباره ی این کارهای معمولی و پیش پا افتاده فکر کنیم می توانیم انرژی ذهنی مان را روی افکار و مطالب خلاقانه تر و غنی تر متمرکز کنیم. عادت ها می توانند مفید باشند البته تا وقتی که عادت های خوبی باشند به همین سادگی.

آدم های موفق از یک خصیصه ی مشترک برخوردارند همه ی آن ها عادت های خوب دارند البته معنی اش این نیست که عادت های بد نداشته باشند عادت های بد دارند ولی تعدادشان زیاد نیست.

آدم های موفق لزومن باهوش تر یا با استعدادتر از بقیه نیستند بلکه عادت های شان آن ها را در مسیری قرار می دهد که آگاه تر ،باهوش تر،لایق تر ،آماده تر و با مهارت تر شوند.

با تمرین و تکرار کافی هر رفتاری چه خوب باشد چه بد در طول زمان غیر ارادی می شود. ما خیلی از عادت هایمان را ناخودآگاه کسب می کنیم با الگو برداری از والدین مان، پاسخ دهی به پیوند های محیطی و فرهنگی یا خلق مکانیزیم های الگو برداری ولی می توانیم آگاهانه تصمیم به تغییر آن ها بگیریم از آن جایی که هر عادتی را که دارید یاد گرفته اید می توانید آن هایی را که به سودتان نیستند از یاد ببرید.

ریشه کن کردن عادت های بدی که مثل درخت بلوطی تنومند رشد کرده اند دشوار و پر دردسر خواهد بود برای انجام این کار به چیزی بزرگ تر از حتی با پشتکار ترین اراده ها نیاز خواهید داشت نیروی اراده به تنهایی نمی تواند آن را ریشه کن کند.

تصور این که برای تغییر عادت هایتان فقط به اراده احتیاج دارید مثل این است که برای دور نگه داشتن یک خرس خاکستری گرسنه از زنبیل پیک نیک تان یک دستمال سفره روی آن بگذارید برای جنگیدن با خرس عادت های بدتان وسیله ی قدرتمند تری می خواهید.

نیروی اراده را فراموش کنید حالا وقت استفاده از نیروی چرای تان است انتخاب های شما فقط زمانی معنی پیدا می کنند که آن ها را به آرزو ها و رویا هایتان ربط دهید عاقلانه ترین و  برانگیزاننده ترین انتخاب ها آن هایی هستند که منطبق بر اهداف خود درونی و ارزش های والای تان باشند.

شما باید چیزی را بخواهید که بدانید چرا آن را می خواهید وگرنه خیلی زود تسلیم می شوید چرای شما چیست؟ اگر می خواهید پیشرفتی قابل توجه در زندگی تان به وجود آورید باید یک دلیل داشته باشید و برای این که خودتان را مجبور کنید که بخواهید تغییراتی ضروری به وجود آورید چرای شما باید چیزی باشد که شما را به صورتی خارق العاده به هیجان آورد و برانگیزاند.

باید برای سال های متمادی بخواهید که بلند شوید و تلاش کنید بنابراین چه چیزی ست که بیش تر از همه شما را به حرکت در می آورد شناسایی چرای تان بسیارمهم و حیاتی ست این چیزی ست که شما را به هیجان می آورد و همانی ست که مشتعل کننده ی اشتیاق سرچشمه ی جدیت و سوخت مداومت و پافشاری تان است.

نیروی چرای شما همان چیزی ست که باعث می شود بتوانید به کار هایی خسته کننده ،پیش پا افتاده و پر زحمت بچسبید همه ی چگونه ها بی معنی خواهند بود.

اگر چراهای شما به اندازه ی کافی قدرتمند باشند تا وقتی آرزوها و انگیزه هایتان را درست انتخاب نکنید هر راه جدیدی را که برای بهتر کردن زندگی تان جست و جو می کنید رها خواهید کرد اگر نیروی چرای تان -آرزو هایتان -به اندازه ی کافی قدرتمند نباشد و ثبات تعهدتان به اندازه ی کافی قوی نباشد شما هم مثل همان آدم هایی می شوید که اول سال برای سال پیش رو نیت انجام کار خاصی می کنند ولی خیلی زود تسلیم می شوند.

نقطه ی دسترسی به نیروی چرای تان از طریق ارزش های اصلی و درونی شماست که هم تعریف

می کنند چه کسی هستید و هم این که چه می خواهید.

ارزش اصلی شما مثل قطب نمای درونی ،برج مراقبت و جی پی اس شخصی شما هستند و شبیه فیلتری عمل می کنند که از طریق آن ها تمامی نیازها، خواسته ها و وسوسه های زندگی تان را اداره می کنید و مطمئن می شوید که شما را به مقصد مورد نظرتان راهنمایی می کنند

تعیین و مشخص کردن کامل ارزش های اصلی یکی از مهم ترین قدم ها در هدایت زندگی تان به والاترین چشم انداز هایتان است در ضمن تعیین ارزش های اصلی کمک می کند زندگی تان را ساده تر و کارآمد تر کنید وقتی از ارزش های اصلی تان کاملا خبر دارید تصمیم گیری هم راحت تر است.

هر وقت با یک انتخاب روبه رو می شوید از خودتان بپرسید آیا این انتخاب با ارزش های اصلی من همخوانی دارد؟ اگر داشت انجام اش دهید و اگر نداشت انجام ندهید و بروید و پشت سرتان را هم نگاه نکنید در این صورت تمام نگرانی ها و تردیدهای تان از بین می روند.

همه ی ما می توانیم انتخاب های قدرتمندانه داشته باشیم همه ی ما می توانیم با انتقاد نکردن از شانس ،تقدیر یا هر کس دیگری برای نتایج مان ،کنترل را به دست گیریم.

موفق ترین آدم ها دنیا به این دلیل به موفقیت رسیده اند که چشم اندازشان را ترسیم کرده انر شخصی که هدف و انگیزه ای شفاف ،الزام آور ،برانگیزاننده و سوزان دارد حتی کسانی راکه جزو بهترین ها هستند همیشه شکست خواهد داد.

شما فقط چیزهایی را می بینید ،تجربه می کنید و به دست می آورید که در جست و جویشان هستید اگر ندانید دنبال چه هستید مطمئن باشید به آن نمی رسید ما به طور ذاتی مخلوقاتی جست و جو کننده ی هدف هستیم مغزما همیشه در تلاش است تا جهان بیرونی را با آن چه که در جهان درونی مان می بینیم و انتظار داریم تطبیق دهد.

بنابراین وقتی به مغزتان دستور می دهید در جست و جوی چیزهایی باشد که خواهان شان هستید شروع به دیدن آن ها می کنید در واقع مقصود آرزوهای شما احتمالا همیشه در اطرافتان وجود داشته اما ذهن و چشمان تان برای دیدن آن باز نبوده است این همان شیوه ای ست که قانون جاذبه طبق آن عمل می کند

موقع خرید یک ماشین جدید ناگهان آن مدل را همه جا می بینید درست است؟به نظر می رسد که هزاران دستگاه از آن در خیابان تردد می کنند.در حالی که دیروز آن جا نبودند ولی آیا این موضوع واقعیت دارد؟البته که نه آن ها درتمام مدت همان جا بودند ولی شما به آن ها توجه نمی کردید بنابراین آن ها واقعا برای شما وجود نداشتند تا وقتی توجه تان را به آن ها معطوف کردید.

 

وقتی اهداف تان را تعیین می کنید چیزی جدید را برای جست و جو و تمرکز به مغزتان می دهید این موضوع شبیه این است که به ذهن تان چشم های جدیدی می دهید تا از طریق آن ها همه ی مردم ،رویدادها ،مکالمات،منابع ،ایده ها و خلاقیتی که شما را احاطه کرده است ببینید.

با این دید جدید ذهن تان شروع می کند به تطبیق دادن محیط خارج با آن چیزی که از درون خواهان اش هستید یعنی هدف تان به همین سادگی ست بعد از این که آشکارا هدف تان را تعیین کردید در این که چگونه جهان را تجربه می کنید و ایده ها ،فرصت ها و دیگران را به زندگی تان فرا می خوانید تفاوتی عمیق به وجود می آید.

در یکی از مصاحبه هایم با برایان تریسی ،او این موضوع را این گونه توضیح داد انسان های موفق ، اهداف خیلی صریح و شفافی دارند آن ها می دانند کیستند و دنبال چیستند آن ها اهداف شان را می نویسند و برای به دست آوردن شان برنامه ریزی می کنند.

آدم های ناموفق اهدافشان را مثل تیله ای که در یک قوطی سرگردان است در سرشان حمل می کنند ما می گوییم هدفی که روی کاغذ نوشته نشده است صرفا یک خیال محض است همه خیال هایی در سر دارند ولی آن خیال ها مثل فشنگ هایی بدون باروت هستند.

بدون هدف های مکتوب آدم ها تیرشان به سنگ می خورد و همین موضوع نقطه شروع برای رسیدن به اهدافتان است پیشنهاد می کنم همین امروز وقت بگذارید و فهرستی از مهم ترین اهدافتان را بنویسید.

باید آن عادت های بد و تخریب کننده را ریشه کن کنیم و جای شان عادت های جدید، مثبت و سالم بکاریم.

پنج استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

۱-کشف محرک ها: که باعث به وجود آمدن عادت های بدتان می شوند را شناسایی کنید.

۲- پاک سازی خانه :ازهرچیزی که عادت های بدتان را فعال می سازد خلاص شوید مثلا اگر میخواهید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید قهوه سازتان را جمع کنید و آن کیف پراز قهوه تان را به همسایه خواب آلودتان بدهید.

۳-جایگزین کردن:ببینید چه رفتار هایی را می توانید جایگزین یا حذف کنید یا اینکه تغییرشان دهید.

۴-آرام شروع کنید :برای رهایی از عادت های بدتان گاهی لازم است آرام شروع کنید.

۵-یا بپرید:برای خلاص شدن از عادت های بدتان لازم است یک باره عوض کنید.

شش استراتژی برای ایجاد عادت های خوب

۱-خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید

۲-به اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن

۳-کارهای تان را به دیگران بگویید

۴-یک همراه موفقیت پیدا کنید

۵-رقابت و رفاقت

۶-جشن بگیرید

همه آدم های موفق و شکست خورده از انجام دادن کار های مشابه نفرت دارند و تفاوت در این است که آدم های موفق آن کار ها رابه هرحال انجام می دهند.

وقتی با موضوع ریشه کن کردن عادت های بد قدیمی و شروع عادت های جدید سرو کار دارید یادتان باشد صبور باشید.

اگر بیست ،سی یا چهل سال یا بیش تر صرف تکرار رفتار هایی کرده اید که حالا سعی در تغییرشان دارید باید انتظار داشته باشید مدت زمان طولانی و تلاش زیادی را صرف کنید تا این که نتایج نهایی نمایان شوند.

مطالعات علمی نشان داده اند الگوهای فکری و رفتاری که بارها تکرار شده اند چیزی به نام شیار عصبی ایجاد می کنند که مجموعه ای از نورون های عصبی متصل شده به هم هستند و الگوهای فکری یک عادت خاص را حمل می کنند توجه ،عادت را تغذیه می کند وقتی توجه مان را متوجه یک عادت می کنیم شیارهای عصبی را فعال می کنیم و اندیشه ها ،آرزوها و کارهای مرتبط با آن را آزاد می کنیم.

خوشبختانه ،مغز ما منعطف است اگر توجه به آن عادت بد را متوقف کنیم آن شیارها ضعیف می شوند وقتی عادت های جدید را شکل می دهیم با هرتکرار ،شیارهای جدید را عمیق تر می کنیم تا سرانجام بر شیارهای قبلی غلبه کنند.

ایجاد عادت های جدید (و شکل دادن به شیارهای جدید در مغز )کاری زمان بر است صبور باشید اگر از مسیرتان منحرف شده اید به خودتان بیایید خودتان را سرزنش نکنید و دوباره به مسیر درست برگردید.

 

 

فصل چهارم:تکانش

قانون اول نیوتن را به یاد می آورید که به آن قانون اینرسی هم گفته می شود اجسام ساکن ،تمایل به سکون دارند مگر این که نیرویی خارجی بر آن ها اعمال شود و اجسام متحرک تمایل دارند به حرکت شان ادامه دهند مگر این که چیزی مانع تکانش آن ها شود.

شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان شروع می کنید و پیشرفت تان آرام و آهسته است اما به محض این که عادت تازه شکل گرفته تان شروع به تاثیر گذاری کرد تکانش بزرگ هم به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج تان به سرعت مرکب می شوند.

آیا تا به حال شگفت زده نشده اید که چرا افراد موفق به موفقیت های بیشتری می رسند؟ ثروتمندان ،ثروتمند تر می شوند؟ آدم های خوشحال، خوشحال تر؟ و آدم های خوش شانس بیشتر شانس می آورند ؟ آن ها به تکانش دست یافته اند

وقتی به تکانش برسید بی وقفه شما را به جلو می برد. اما تکانش در هر دو سمت این معامله عمل می کند و می تواند به نفع شما یا علیه تان باشد از آن جایی که اثر مرکب همیشه موثر است اگر عادت های بدتان به حال خودشان رها شوند نیرویی ایجاد می کنند که شما را به قعر شرایط و عواقب شوم و غیر قابل کنترل می فرستد .

چگونه می توانید تکانش بزرگ رابه زندگی تان فرا خوانید ؟

۱-انتخاب هاو تصمیم های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان

۲-به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتار های مثبت و سازنده

۳-تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وجود آمدن عادت های جدید

۴-تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کار های منظم روزانه

۵-ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه کافی و طولانی

قدرت رویه ها:

بعضی از بهترین نیت ها و اهداف ما به این خاطر شکست می خورند که سیستم اجرایی مناسبی برایشان نداریم برای حل این مشکل ،نگرش ها و رفتار های جدید تان باید در رویه های روزانه،هفتگی و ماهانه گنجانده شوند تا باعث تغییراتی واقعی و مثبت شوند.

یک رویه عملی ست که هرروز حتما انجام اش می دهید طوری که سرانجام مثل مسواک زدن یا بستن کمربند ایمنی آن رابه طور ناخودآگاه انجام دهید هرچه هدف بزرگتر باشد رویه های مان باید سخت تر و شدید تر باشند.

برای ایجاد رویه های مفید و موثر اول باید تصمیم بگیرید می خواهید چه رفتار ها و عادت هایی را در خودتان نهادینه کنید.رویه های تان را بررسی کنید اگر کاری که سابق براین به شما انرژی می داد حالا یکسان و خسته کننده شده است یا دیگر نتایج فوق العاده ای به وجود نمی آورد تغییرش دهید.

ریتم رفتاری تان را پیدا کنید

وقتی رفتار های منظم روزانه تان به یک رویه تبدیل شدند باید از توالی آن مراحل برای ایجاد یک ریتم رفتاری استفاده کنید وقتی رفتار های منظم و اقدامات تان را با ریتم های منظم هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه تطبیق می دهید مثل این است که مقابل خانه تان فرش خوش آمد گویی برای تکانش بزرگ پهن می کنید.

 

فصل پنجم: تاثیرات

حتما تا اینجا متوجه شده اید که انتخاب هایتان چقدر مهم هستند حتی آن انتخاب هایی که مهم به نظر نمی رسند وقتی مرکب شوند می توانند تاثیر فوق العاده ای روی زندگی تان بگذارند.

در ضمن درباره ی این واقعیت صحبت کردیم که شما مسئول ۱۰۰درصد زندگی تان هستید شما به تنهایی مسئول انتخاب ها و اقدام های تان هستید.

با این حال باید متوجه شده باشید که نیروهای قدرتمند خارجی هم روی انتخاب ها ،رفتارها و عادت های شما تاثیر می گذارند بیش تر آدم ها از کنترل زیرکانه و نامحسوسی که این نیرو ها روی زندگی شان دارند خبر ندارند برای این که خط سیر مثبت تان به سوی اهداف تان را حفظ کنید باید این تاثیرات را بفهمید و کنترل کنید تا جای این که شما را از مسیرتان به سوی موفقیت منحرف کنند از شما پشتیبانی کنند تا به موفقیت برسید.

سه نوع از تاثیرات روی هرشخصی اثر می گذارند:

 • ورودی ها (چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می کنید)
 • ارتباط ها (آدم هایی که وقت تان را با آن ها می گذارانید)
 • محیط (اطرافتان)

 

فصل ششم:شتاب بخشی

وقتی شرایط عالی باشد همه چیز آسان است هیچ حواس پرتی و مزاحمتی وجود ندارد. فریب ها و وسوسه ها برای رها کردن تلاش تان اغوا کننده نیستند و هیچ چیزی قدم های شما را سست نمی کند.

وقتی شرایط سخت است مشکلات پیش می آیند فریب ها و وسوسه ها بزرگ هستند و همان وقتی ست که شما باید شایستگی تان رابرای پیشرفت اثبات کنید همان طور که جیم ران گفته بود:

آرزو نکنید که ای کاش آسان تر بود آرزو کنید که خودتان بهتر بودید.

 

پیام اصلی نویسنده

ما مسئول واقعی زندگی خودمان هستیم. پیروزی و شکست‌هایمان تنها به خودمان مربوط هستند نه دیگران.

برداشتن قدم‌های کوچک، دنبال کردن یک برنامه و پیوسته انجام دادن آن قدم‌های کوچک باعث می‌شود تا به موفقیت برسیم.

خارج شدن از مرزهای ذهنی و عبور از آنها باعث می‌شود تا با ظرفیت‌های ناشناخته درونمان آشنا شویم.

 

سایر آثار دارن هاردی :

 • ترن هوایی کارآفرینی
 • امسال تکرار نخواهد شد
 • استثنا باشید!
 • بهترین سال زندگی تو
 • دیوانگان ثروت ساز

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code