خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب از حال بد به حال خوب از دیوید برنز
https://elmema.com/
https://elmema.com/

معرفی و خلاصه کتاب از حال بد به حال خوب از دیوید برنز

معرفی و خلاصه کتاب از حال بد به حال خوب از دیوید برنز

The Feeling Good Handbook

 

معرفی دیوید برنز

دکتر دیوید دی. برنز (David D. Burns  ) متولد ۱۹ سپتامبر ۱۹۴۲ روانشناس، شناخت درمانگر و استاد بازنشسته در بخش روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و نویسنده کتابهای پرفروش روانشناسی است.

او در سال 1976 فعالیت خودش را به صورت رسمی در آمریکا آغاز کرد. وی یکی از مبتکران و پیشگامان عرصه شناخت درمانی است و به واسطه کتاب‌های خوبی که در زمینه روان‌شناسی، روان‌پزشکی و شناخت درمانی نوشته به شهرت زیادی دست یافته است.

 

فهرست کتاب از حال بد به حال خوب

 • پیشگفتار (از دکتر عیسی جلالی)
 • مقدمه
 • بخش اول: شناخت روحیه
 • فصل 1: می‌توانید احساس خود را تغییر دهید
 • فصل 2: چگونه روحیه‌ی خود را اندازه بگیریم
 • فصل 3: تشخیص روحیه
 • فصل 4: آیا باید احساس خود را تغییر دهید؟
 • بخش دوم: احساس خوب
 • فصل 5: چگونه احساس خود را تغییر دهیم
 • فصل 6: ده را برای سالم‌اندیشی
 • فصل 7: چگونه نظام ارزشی سالمی بسازیم
 • فصل 8: شناخت‌درمانی در عمل
 • فصل 9: علل تنبلی
 • فصل 10: نسخه‌ای برای تنبل‌ها
 • بخش سوم: احساس اطمینان
 • فصل 11: درک اضطراب
 • فصل 12: چگونه می‌توانید با هراس‌های خود بجنگید و پیروز شوید
 • فصل 13: مسئله‌ی ترس از مرگ
 • فصل 14: اضطراب اجتماعی
 • فصل 15: اضطراب صحبت در برابر جمع
 • فصل 16: چگونه مصاحبه‌ی خوبی داشته باشیم
 • فصل 17: ترس از امتحان و انجام کار
 • بخش چهارم: چگونه با ارتباط بهتر روابط بهتر ایجاد کنیم
 • فصل 18: ارتباط خوب و بد
 • فصل 19: پنج رمز ارتباط صمیمانه
 • فصل 20: چگونه ارتباط بهتری ایجاد کنیم
 • فصل 21: کنار آمدن با آدمهای مشکل
 • فصل 22: مشکل برقراری ارتباط
 • بخش پنجم: دارو درمانی
 • فصل 23: آنچه باید درباره‌ی داروهای اعصاب بدانید
 • بخش ششم: ویژه‌ی درمانگرها و بیماران کنجکاو
 • فصل 24: موفقیت و شکست برنامه‌ی درمان
 • فصل 25: برقراری ارتباط با بیماران سخت‌گیر
 • فصل 26: تعیین دستور جلسه
 • فصل  27: برنامه‌های خودیاری

 

 

مترجمین کتاب از حال بد به حال خوب

کتاب از حال بد به حال خوب تا به حال توسط مترجمین و نشرهای زیر ارائه گشته است:

 

مترجمین

انتشارات

مهدی قراچه داغیآسیم
مریم سعیدیسیمای نور امید
فریده گودرزی/حورا یاسینی عیلامی (ترجمه شده با نام از حس بد به حس خوب)ریواس
مریم براتی (ترجمه شده با نام از حال بد به احساس خوب)زرین کلک
فاطمه سادات میر حبیبی (ترجمه شده با نام از حس بد به حس خوب)کتاب درمانی

بهترین ترجمه این کتاب توسط مهدی قراچه داغی انجام شده است . به کمک  این ترجمه می‌توانید ارتباط بهتری با متن اصلی کتاب برقرار کنید و منظور نویسنده را به بهترین شکل ممکن درک کنید.

 

 

درباره کتاب از حال بد به حال خوب

این کتاب از آن دسته کتاب‌هایی هست که به‌عنوان مرجع شناخته می‌شود و داشتن آن برای هر کس ضروری و مفید است و یکی از بهترین کتاب‌هایی است که در زمینه توسعه و رشد فردی می‌توان مطالعه کرد. این کتاب در اصل برای درمان افسردگی منتشر شده است ولی سایر افراد که گاهاً و یا شاید بیشتر اوقات، افکاری غیرمنطقی و منفی دارند و چوبِ این افکار را هم می خورند، می‌توانند استفاده‌های زیادی از این کتاب ببرند؛ زیرا در آن از یک نگرش بی‌نظیر به نام «شناحت درمانی» سخن به میان آمده است.

کلمه‌ی «شناخت» به مفهوم اندیشه یا درک است. شناخت‌درمانی مبتنی بر نظریه‌ ساده‌ای است که می‌گوید به‌جای حوادث بیرونی، افکار و طرز تلقی‌های شماست که روحیه‌ی شما را شکل می‌دهد.

برای موفقیت و توسعه فردی، هیچ نسخه و توصیه‌ای بهتر از کتاب وجود ندارد. کتاب می‌تواند نگرش شما را نسبت به زندگی تغییر دهد و تحولاتی بزرگی در شما به وجود آورد. گاهی یک کتاب خوب در زمینه موفقیت و توسعه می‌تواند چنان اثرگذار باشد که سرنوشت یک شخص را تغییر دهد و انقلابی در زندگی و کسب و کار او به وجود آورد.

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

این کتاب بر پنج اصل مهم و بنیادین استوار است:

 1. خلق و خو و حال و هوای شما به افکار، اندیشه‌ها و عواطفتان بستگی دارد.
 2. آن دسته از افکار و اندیشه‌های انسان که تحت تأثیر منفی‌گرایی قرار گیرد باعث ایجاد افکار منفی و در نتیجه افسردگی می‌شود.
 3. آن دسته از افکار منفی که باعث ایجاد افسردگی می‌شوند، همیشه دارای تحریف‌ها و تغییرات شناختی هستند. به بیان دیگر خیلی از مواقع افسردگی‌ها و تفکرات منفی انسان‌ها از درک نادرستی است که از شرایط و اتفاقات مختلف دارند. در صورتی که بتوانیم درک خودمان را از این اتفاق‌ها و رویدادها بهبود ببخشیم، مسلماً حال بهتری پیدا خواهیم کرد.
 4. به طور کلی 10 تحریف و تغییر شناختی وجود دارد که نگرش و طرز فکر شما را متحول می‌کند.
 5. معمول‌ترین و متداول‌ترین تحریف و دگرگونی ذهنی که برای افراد پیش‌ می‌آید مربوط به زمانی است که احساس بی‌ارزش بودن می‌کنند و به همین خاطر عزت نفس خودشان را از دست می‌دهند.

از دیدگاه دکتر دیوید برنز شناخت درمانی بر سه اصل مهم و اساسی استوار است:

 • اصل اول: خلق و خوی انسان به واسطه شناخت‌ها و افکار او تعیین می‌شود. افکار ما از نگرشی که نسبت به اتفاقات مختلف داریم ناشی می‌شود. در نتیجه وقتی می‌توانیم از حال بد خارج شویم و حال خوب پیدا کنیم که نگرش و طرز فکر خودمان را تغییر دهیم. باید رویدادها را به شکلی مثبت ارزیابی و تفسیر کنیم. معمولاً افراد به خاطر تفسیر خوبی که از اتفاقات مختلف دارند دست به کارهای درست و شایسته می‌زنند.
 • اصل دوم: زمانی که فرد احساس افسردگی می‌کند، افکار او تحت تأثیر شدید منفی‌گرایی است. در واقع فرد منفی‌گرا دیر یا زود به افسردگی مبتلا می‌شود.
 • اصل سوم: افکار و اندیشه‌های منفی که باعث آشفتگی و ناراحتی عاطفی انسان می‌شود تقریباً همیشه حاوی تحریف‌ها و تفسیرهای غلط از اتقاق‌ها و رویدادها هستند. شاید این افکار در نگاه اول مهم و قابل اعتنا باشند ولی وقتی واقع‌بینانه به آن‌ها نگاه کنیم می‌فهمیم که کاملاً نامربوط و غیرمنطقی هستند. نگرش اشتباه نسبت به مسائل دلیل اصلی مشکلاتی است که در زندگی داریم.

شناخت درمانی با تکیه بر سه اصل فوق می‌کوشد ریشه مشکل را پیدا و روی آن کار کند. در واقع با تفکر صحیح در مورد مسائل و اتفاقات مختلف می‌توانیم بسیاری از مشکلاتی که در زندگی روزمره با آن‌ها روبرو هستیم را برطرف کنیم.

 

 

10 تفسیر غلط و تحریف شناختی که در کتاب از حال بد به حال خوب می‌خوانید:

در کتاب از حال بد به حال خوب ، دکتر دیوید برنز می‌گوید ما با 10 تفسیر غلط و تحریف شناختی روبرو هستیم. منظور از تحریف شناختی این است که ما به 10 شکل مختلف با رویدادهایی که پیرامون ما اتفاق می‌افتد برخورد می‌کنیم. توجه داشته باشید که هر کدام از تحریف‌های شناختی زیر با خلق و خوی ما رابطه مستقیم دارد و باعث می‌شود که حوادث پیرامون خودمان را به شکل نادرست تفسیر و حال خودمان را بد کنیم.

 1. تفکر سیاه و سفید یا تفکر همه یا هیچ

یکی از تحریفات شناختی و نگرش‌های نادرست است که وضعیت شخصی خودمان را به صورت سیاه و سفید ارزیابی کنیم. این طرز تفکر ریشه در کمال‌گرایی دارد. در صورتی که کسی به این نگرش مبتلا شود از خودش انتظار دارد که همیشه در همه چیز بهترین باشد و اگر یک کار اشتباه و هر چند کوچک و قابل چشم‌پوشی انجام دهد، نمی‌تواند خودش را ببخشد و احساس می‌کند که شخصی بی‌ارزش و بی‌کفایت است.

در صورتی که شخص تمایل دارد که از این طرز فکر رها شود لازم است اشتباهات خودش را بپذیرد ولی بداند که اشتباه هیچ ربطی به شخصیت او ندارد و او همچنان شخصیتی محترم به شمار می‌رود.

 1. تعمیم دادن

یکی از نگرش‌های غلط دیگری که در کتاب از حال بد به حال خوب به آن اشاره شده این است که وقتی یک اتفاق مشخص یک بار برای یک شخص می‌افتد، او تصور می‌کند که قرار است این اتفاق همیشه برای او بیفتد. برای رهایی از این طرز فکر شخص باید بپذیرد احتمال وقوع این اتفاق وجود دارد ولی این احتمال کم است. اگر می‌خواهیم که حالمان خوب شود لازم است از تعمیم دادن دست برداریم.

 1. فیلتر ذهنی

بعضی از افراد از هر رویداد و اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد، تفسیر منفی دارند و پس از مدتی به این نتیجه می‌رسند که همه اتفاقات زندگی منفی و ناخوشایند است. چنین نگرشی می‌تواند افسردگی شدیدی به همراه داشته باشد و آسیب‌های جبران ناپذیری به وضعیت جسمی و روانی فرد وارد کند.

در واقع وضعیت افرادی که در زندگی خود از فیلتر ذهنی استفاده می‌کنند دقیقاً مانند کسانی است که یک عینک به چشم خود زده‌اند و هر چیزی را منفی می‌بینند.

 1. عدم کفایت رویدادهای مثبت

یکی از تحریفات شناختی دیگر این است که فرد رویدادهای مثبت را کافی نمی‌داند. به بیان دیگر بر این باور است که اتفاقات و رویدادهای مثبتی که تاکنون روی داده است، به اندازه کافی راضی‌کننده نیست. برخی افراد پای خودشان را از این حد هم فراتر می‌گذارند و بر این باور هستند که اتفاقات مثبتی که می‌افتد منفی هستند. این تفکر یکی از مخرب‌ترین تفکراتی است که یک فرد می‌تواند داشته باشد.

 1. نتیجه‌گیری زودهنگام

بعضی از افراد تمایل دارند که از اتفاقی که برایشان می‌افتد سریع نتیجه‌گیری منفی کنند. این در حالی است که نتیجه‌گیری منفی آن‌ها هیچ ارتباط و تناسبی با واقعیت ندارد. یکی از نمونه‌های این تفکر ذهن‌خوانی است. منظور از ذهن‌خوانی این است که فرد تصور می‌کند که دیگران برای او فکر و اندیشه بد دارند و علیه او اقدام می‌کنند. یکی دیگر از نمونه‌های این تفکر صحبت کردن در مورد آینده است. برخی فکر می‌کنند که در آینده قرار است اتفاقی بد و ناگوار برای آن‌ها بیفتد و مدام در مورد آن موضوع ناخوشایند صحبت می‌کنند.

 1. بزرگ‌نمایی (اغراق) و کوچک‌نمایی

افرادی که بزرگ‌نمایی می‌کنند معمولاً نقاط منفی و خطاها را خیلی بزرگ‌تر از واقعیت می‌بینند و اهمیت آن مسائل را نزد خود چندین و چند برابر می‌کنند. گاهی این افراد اتفاقاتی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد را به یک کابوس برای خودشان تبدیل می‌کنند. افرادی که کوچک‌نمایی می‌کنند اهمیت مسائل را خیلی کمتر از چیزی که در واقعیت وجود دارد پایین می‌آورند.

 1. استدلال عاطفی

بعضی از افراد هستند که فکر می‌کنند تصور و احساسی که از اتفاقات گوناگون دارند درست و واقعی است. این افراد می‌گویند من احساس بد بودن می‌کنم پس قطعاً بد هستم. این نوع تفکر به هیچ عنوان صحیح نیست؛ زیرا احساساتی که ما داریم از تفکر و باورهای ما سرچشمه می‌گیرد و این احساس ما با واقعیت کاملاً فرق دارد.

 1. عبارت‌های بایدی

برخی افراد با استفاده از عبارت‌هایی که دربردارنده کلمه «باید» هستند، در دام تفکرهای اشتباه می‌افتند. مثلاً این افراد می‌گویند: «من باید این آزمون را با بهترین نتیجه پشت سر بگذارم.»

 1. برچسب‌گذاری‌های اشتباه

برچسب‌گذاری اشتباه به این معناست که فرد تمایل دارد که به هر اتفاقی برچسب منفی و اشتباه بچسباند و از هر چیزی تفسیر غلط و وارونه ارائه دهد. فردی که برچسب‌گذاری اشتباه می‌کند سعی دارد که هر رویدادی را با کلمات نادرست و نامناسب تفسیرکند.

 1. شخصی‌سازی

برخی از افراد تصور می‌کنند که مسئول رویدادهای منفی هستند که اتفاق می‌افتد. این در حالی است که وقتی با دقت نگاه کنیم متوجه می‌شویم که هیچ پایه و اساسی برای این استدلال وجود ندارد.

یکی از دلایل مهم و اصلی این استدلال‌ها و نگرش‌های اشتباه و منفی، کمبود عزت نفس است. فقدان یا کمبود عزت نفس باعث می‌‎شود که حالمان بد شود. دیوید برنز در کتاب از حال بد به حال خوب ادعا می‌کند که خیلی از مشکلات و مسائل از نبود عزت نفس سرچشمه می‌گیرد و در صورتی که بتوانیم روی عزت نفس خودمان کار کنیم می‌توانیم حال بهتری داشته باشیم و هدف اصلی کتاب از حال بد به حال خوب همین است که با تقویت عزت نفس به ما کمک کند که حل بهتری در زندگی خود داشته باشیم.

 

عزت نفس چیست و از چه راه‌هایی می‌توان آن را بهبود بخشید؟

عزت نفس در واقع بر دو پایه و اساس استوار است:

 1. من خودم را خوب می‌دانم.
 2. من خودم را دوست‌داشتنی می‌دانم.

 

هر چه فرد این دو اصل را در خودش تقویت کند، در واقع عزت نفس بیشتری دارد و هر چه این دو اصل ضعیف‌تر شود، عزت نفس هم ضعیف‌تر می‌شود. سوال این است که فرد از چه راه‌هایی می‌تواند عزت نفس خودش را بهبود ببخشد؟ در ادامه به چند مورد از راهکارهای بهبود عزت نفس اشاره شده است:

 1. گاهی اوقات ممکن است در وجودتان از خودتان انتقاد کنید. تلاش کنید که این افراد را بشناسید و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید.
 2. با توجه به 10 مورد روش تحریف واقعیت که در بالا بیان شد، بررسی کنید و ببینید که چرا افکار و اندیشه‌های خود را تحریف می‌کنید.
 3. تلاش کنید که نگرش اشتباه و تحریف‌شده خودتان را با واقعیت تطبیق دهید تا بفهمید طرز فکری که شما در آن مورد خاص داشته‌اید کاملاً اشتباه بوده است.
 4. یکی از راهکارهای دیگر استفاده از عبارت‌های تأکیدی مثبت‌گرایانه است. شما با این عبارت‌ها می‌توانید عزت نفس خودتان را تا حدود زیادی بهبود ببخشید.

 

 

پیام اصلی نویسنده

وقتی تحقیق و پژوهش روی روان‌شناسی افسردگی آغاز شد، پژوهشگران در همان نخستین سال‌ها فهمیدند که شناخت‌درمانی می‌تواند روشی موثر و کارآمد برای درمان افسردگی باشد. امروزه شناخت‌درمانی یکی از بهترین و متداول‌ترین روش‌های درمان افسردگی محسوب می‌شود و ثابت شده است که به اندازه داروهای ضدافسردگی می‌تواند تأثیرگذار باشد.

نتیجه جالبی که متخصصان به آن رسیده‌اند این است که شناخت‌ درمانی نسبت به داروهای ضد افسردگی نتایج پایدارتری روی بیماران دارد.

در واقع روش شناخت درمانی بر این اساس استوار است که بسیاری از مشکلات انسان از عدم شناخت خودش نشئت می‌گیرد. وقتی فردی خودش را بشناسد و با خویشتن خویش ارتباط درست و منطقی برقرار کند، می‌تواند بر مشکلات مختلف غلبه کند و شخصیتی نیرومند برای خودش بسازد.

ادیان مختلف هم بر شناخت درمانی تأکیدی خاص و ویژه دارند. به عنوان مثال جمله بسیار زیبایی وجود دارد که می‌گوید:

کسی که خودش را بشناسد، پروردگار خویش را هم می‌شناسد.

بنابراین در صورتی که می‌خواهید بر مشکلات غلبه کنید، باید به جای مقصر دانستن عوامل خارجی و جنگیدن با آن‌ها باید نگاهیبه خودتان بیندازید و با مطالعه شخصیت و خصوصیات خودتان به حل درست و آگاهانه مشکل بپردازید.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و قابل درک از شناخت درمانی ارائه دهیم باید بگوییم:

حوادث بیرونی نمی‌تواند تأثیری عمیق بر شما بگذارد. هیچ چیز تأثیرگذارتر از افکار و تلقی‌های درونی شما نیست.

اگر بتوانید نقاط ضعف و ناتوانی‌های خودتان را بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید می‌توانید با تمرین‌هایی که در این کتاب ارائه می‌شود این نقاط ضعف و کاستی‌ها را به نقاط قوت تبدیل کنید و بهترین سرمایه‌های زندگی خودتان را از همین نقاط ضعف بسازید.

کسانی که در پی رسیدن به موفقیت و پیروزی در زندگی خود هستند می‌توانند با مطالعه این کتاب نتایج پایداری در زمینه زندگی و کسب و کار خودتان مشاهده خواهید کرد.

 

سایر آثار دیوید برنز :

 • روانشناسی افسردگی (افسردگی چرا)
 • احساس خوب باهم بودن
 • رهایی از افکار منفی
 • از رابطه بد به رابطه خوب
 • حال خوب باهم
 • وقتی اضطراب حمله می کند
 • عزت نفس در ده گام
 • ده قدم تا نشاط
 • ده گام تا عزت نفس

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

elmema.com/category/individual-improvement

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا (دوره هفدهم)

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا دوره هفدهم / مرداد 1400   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code