سرخط خبرها
خانه / کتاب و مطالعه / معرفی و خلاصه کتاب / معرفی و خلاصه کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید از تام راث

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

معرفی و خلاصه کتاب
معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید از تام راث

معرفی و خلاصه کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید از تام راث

(StrengthsFinder)

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

معرفی تام راث

آقای تام راث (Tom Rath) مشاور تجاری و نویسنده آمریکایی متولد سال ۱۹۷۵ در نبراسکا است. او دارای مدرک کارشناسی روانشناسی از دانشگاه میشیگان و کارشناسی ارشد از دانشگاه پنسیلوانیا است و  در شرکت گالوپ کار مشاوره انجام می‌دهد.
موسسه گالوپ به همراه تام راث ۳۴ تم توانمندی کلیفتون را به صورت جامع و کاربردی تقسیم‌بندی کرده و در نهایت کتاب “پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید ” را منتشر کردند. با علم ما همراه باشید تا با این کتاب عالی آشنا شوید.

 

 

مترجمین کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید

این کتاب توسط امیر کامکار و مهتاب بیات ریزی و ترجمه شده و انتشارات پارسیا آن را به چاپ رسانده است.

 

 

درباره کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید

کتاب “پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید” با نام کتاب “استعدادیاب کلیفتون” نیز معروف است. یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه استعدادیابی است و پر فروش‌ترین کتاب از نگاه وال استیریت ژورنال می باشد. این کتاب قطعا به شما در یافتن استعدادهایتان کمک خواهد کرد.
در کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید، با لیستی از ۳۴ استعداد مواجه می‌شوید، که شاید تا به حال نمی‌دانستید که چنین استعدادهایی نیز وجود دارند و البته چقدر مهم و تعیین‌کننده هستند. سپس می‌توانید ۵ نقطه قوت خود را از بین این ۳۴ استعداد پیدا کنید.

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

در سال 1998، پدر روانشناسی نقاط قوت، پرفسور دونالد کلیفتون همراه با تام راث و گروهی از دانشمندان گالوپ پرسشنامه استعداد آنلاینی را طراحی و تولید کردند. سپس در سال 2001 مطالبی از این پرسشنامه را در کتاب «اکنون نقاط قوت خود را کشف کنید» منتشر کردند. در سال 2007، براساس پرسشنامه استعدایاب 1، راث و دیگر دانشمندان گالوپ ویرایش جدید این پرسشنامه، همراه با یک برنامه عملی راهنما، و یک وبسایت را تولید و نام آن را «مجموعه استعدادیاب کلیفتون: ویرایش دوم» گذاشتند. این ابزار جامع سنجش، ریشه در بیش از 40 سال فعالیت علمی دارد و تاکنون به میلیونها نفر در کشف و رشد استعدادهای ذاتی شان کمک نموده است.

در این کتاب 34 نقطه قوت شناسایی شده در تحقیقات با توضیحات جامع همراه با مثال هایی از افراد دارای این نقاط قوت و ایده هایی برای عمل، مخصوص کسانی که نقطه قوت خاصی را دارند، آورده شده است.

این کتاب در حوزه مدیریت منابع انسانی نخستین تقسیم بندی جامع از تقاط قوت و فردی، اجتماعی و سازمانی افراد در جهان است. مخاطبین این کتاب تمام افرادی که به دنبال کشف و پرورش استعدادها و برتری ها و نقاط قوت خود هستند، می باشند. همچنین شاید بتوان ادعا کرد مطالعه این کتاب برای مدیران و افرادی که به نحوی در بخش های مختلف منابع انسانی سازمانها و شرکتها مشغول به فعالیت هستند یک ضرورت می باشد.

 

می توانیم هر چه می خواهیم بشویم؟

تسلط و فائق آمدن بر نقاط ضعف به یکی از بخش های مهم ساختار فرهنگی ما تبدیل شده است. در تمام فرهنگ ها اکثریت قریب به اتفاق والدین (در ایالت متحده، 77 درصد از والدین) بیشترین زمان و توجه دانش آموزان را برای تقویت ضعیف ترین درس وی صرف می کنند. پدران و مادران و آموزگاران به جای آنکه وقت زیادی از زمان فرزندان را در حوزه های توانایی و توانمندی های برتر آنها صرف کنند برنقاط ضعف آنها تمرکز می کنند.

این موضوع به جای آنکه ما را به سمت تحسین افرادی که بر توانایی های ذاتی خود سرمایه گذاری کرده اند هدایت کند، ما را به ستودن افرادی که به برخی از نقاظ ضعف طبیعی خود چیره شده اند رهنمون می سازد. در نتیجه، میلیون ها نفر این قهرمانان را به عنوان مظاهری از رویاها و الگوهای ملی در نظر می گیرند و چشم انداز خود را به سمت غلبه بر چالش های بزرگ تنظیم می کنند. متاسفانه این کار «پیمودن سخت ترین راه برای موفقیت است».

اعتقاد به ضرب المثل «می توانید هر چه می خواهید بشوید.» باعث رشد ما نخواهد شد. مثلا مایکل جردن اسطوره ای که دارای توانایی فوق العاده ای در بسکتبال است هر اندازه هم تلاش کند نمی تواند در رشته گلف یا بیسبال قهرمان شود. کلید رشد انسان این است که خود را براساس آنچه که هست پرورش دهد.

بنابراین، بازنگری ضرب المثل «می توانید به هرکس که می خواهید تبدیل شوید» ممکن است بصورت زیر درست تر باشد: «نمی توانید به هرکس که می خواهید تبدیل شوید؛ ولی می توانید در آنچه که هستید (توانایی ذاتی آن را دارا هستید) پیشرفت بسیاری کنید».

 

تبدیل استعداد به توانمندی

استعدا همان توانمندی بالقوه و استفاده نشده است. در آزمون کلیفتون چیزی که سنجیده می شود استعدادها می باشد، اما هدف نهایی این است که توانمندی بوجود آورده شود. استعداد مولفه لازم و نه کافی برای توانمندی است. برای تبدیل استعداد به توانمندی یک مولفه دیگر نیز لازم می باشد: سرمایه گذاری

تبدیل استعدادها به توانمندی های بالفعل مستلزم ممارست و سخت کوشی است. برای این تبدیل فرمول ساده زیر را در نظر بگیرید:

استعداد (روش طبیعی فکر، احساس یا رفتار) * سرمایه گذاری (زمانی که برای تمرین، پرورش مهارت ها و افزایش دانش صرف می شود) = توانمندی (توانایی بوجود آوردن مستمر عملکرد مطلوب یا تقریبا بی نقص)

توانمندی متاثر از دو عامل استعداد و سرمایه گذاری است. اگر استعدادی داشته باشیم اما هیچ سرمایه گذاری برای پیشرفت آن نکنیم یا روی استعدادی که بصورت ذاتی نداشته ایم سرمایه گذاری زیادی انجام دهیم، عملا توانمندی خاصی در ما بوجود نمی آید. اتفاق مشابه در نظام آموزشی ما زیاد اتفاق می افتد. اگر فردی در درس ریاضی نمره پایینی داشته باشد، به زور تمرین و تکلیف زیاد ممکن است نمره بهتری بگیرد اما هرگز در درس ریاضی توانمند نشده و نمی تواند از مفاهیم آن در ایجاد عملکرد مطلوب در زندگی و شغل خود استفاده کند.

 

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است!

اگر کمتر از 16 سال سن دارید بهترین زمان است تا کتاب 5 نقطه قوت برتر خود را بشناسید را خریداری کرده و استعدادهای خود را کشف کنید تا بتوانید در رشد تحصیلی و شغلی خود سرمایه گذاری هدفمند برای اجاد توانمندی در خود داشته باشید. اگر بیشتر از 16 سال سن دارید، کارتان سختتر است اما ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.

با کمی خودشناسی می توانید توضیحات داده شده درباره هر نقطه قوت را با خودتان تطبیق داده و 5 نقطه قوت برتر خود را کشف کنید.

پاسخ به این پرسش که «من چه استعدادهایی دارم؟» ساده نیست.

برای پاسخ دادن به این سوال، لازم است ما فهرستی از استعدادها داشته باشیم و بر اساس آن‌ها برآورد کنیم که کدام استعداد در ما پررنگ‌تر و کدام‌یک کمرنگ‌تر هستند.

به عقیده کلیفتون استعداد یک روش طبیعی تفکر، احساس یا رفتاره. کلیفتون به این نتیجه رسیده بود که هر کس زمانی که از استعدادها و توانمندی‌های خود استفاده میکنه، شادتره. این شادی و انگیزه باعث می‌شود که برای رسیدن به اهداف خود مشتاق‌تر باشد. در نتیجه موفقیت و رضایت بیشتری رو تجربه می‌كند.
این تنها به نفع یک فرد نیست. گروه‌ها و سازمان‌ها و تیم‌هایی که این افراد در آن‌ها عضو هستند، هم روابط تیمی و گروهی قوی‌تری دارند و به نتایج بهتری می‌رسند.

کلیفتون معتقد بود که همه‌ی انسان‌ها به نوبه‌ی خود نابغه هستند. طبق نظریه او ۳۴ تم توانمندی (استعداد) وجود داره که این ۳۴ تم به ۴ موضوع تقسیم‌بندی می‌شوند. در نتیجه تست استعدادیابی گالوپ به شما گفته می‌شود که در کدام ۵ مورد از این ۳۴ تم توانمندی قوی‌تر هستید. شما با تمرکز روی آن‌ها میتوانید از پتانسیل بی‌نهایت‌ خود استفاده کنید!
البته در نظر داشته باشید که برای تبدیل استعدادها به نقاط قوت و توانمندی باید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید؛ یعنی باید زمان صرف کنید برای توسعه مهارت‌ها و یادگیری دانش!

در ادامه دسته‌بندی ۳۴ تم توانمندی به ۴ موضوع بررسی خواهد شد:

 

 اول ) تفکر استراتژیک (Strategic Thinking)

توانمندی‌های این دسته پاسخ به این سوال است که “چطور اطلاعات رو از موقعیت‌های مختلف دریافت، بررسی و آنالیز می‌کنید؟”. در زمان تصمیم‌گیری افرادی با این تم توانمندی بهترین عملکرد رو دارند و در تیم کمک می‌کنند که افراد روی هدف تیم متمرکز باشند. این افراد تیم رو به سمت آینده هدایت می‌کنند.

 

 

 دوم) ساخت روابط (Relationship Building)

توانمندی‌های این دسته پاسخ به این سوال است که “شما چطور روابطی قوی و محکم ایجاد می‌کنید و آن‌ها را پرورش می‌دهید ؟”. این ویژگی‌ها به افراد کمک می‌کنند که تیم رو در کنار هم نگه دارند و به همکاری‌ و تعامل افراد کمک کنند.

 

 سوم) نفوذ (Influencing)

توانمندی‌های این دسته پاسخ به این سوال است که “شما چطور دیگران رو تحت تاثیر قرار میدید؟”  وقتی گروه نیاز به فروش ایده‌هایش در داخل و یا خارج از سازمان دارد، افرادی که تم‌های توانمندی‌شان جزو این دسته هست، می‌توانند از این توانایی‌ها برای متقاعد کردن دیگران بهره ببرند.

 

 چهارم) مجری (Executing)

توانمندی‌های این دسته پاسخ به این سوال است که “شما چطور باعث می‌شوید ایده‌ها به واقعیت تبدیل شوند؟”  وقتی گروه نیاز به اجرای یک راه‌ حل دارد، افرادی که تم‌های توانمندی‌شان جزو این دسته هست، وارد عمل می‌شوند، در واقع این افراد می‌توانند برای تحقق اهداف خستگی ناپذیر کار کنند.

 

۳۴ تم توانمندی کلیفتون

اول )تفکر استراتژیک  (Strategic Thinking):

 

1)تحلیل‌گر (Analytical)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما تحلیل‌گر است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما همیشه به دنبال دلایل هستید و می‌توانید به همه عواملی که روی یک وضعیت تاثیرگذارند همزمان فکر کنید و آن‌ها رو در نظر بگیرید. اغلب جمله ” چیزی که میگی درسته رو اثبات کن” بکار می‌برید. احتمالا به داده‌ها علاقه‌مندید و به کمک ‌آن‌ها سعی می‌کنید که الگوها و ارتباطات رو پیدا کنید. در ضمن دیگران شما رو منطقی و سختگیر نمی‌دونند؟؟؟

 

 ۲)چشم‌انداز (Context)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما چشم‌انداز است، به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
با نگاه به گذشته و تحلیل آن به دنبال جواب‌های مسائل حال هستید و برای طرح‌ها و اهدافتون برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌کنید؛ احتمالا در مواجهه با افراد جدید کمی با تامل جهت‌گیری می‌کنید.

 

 ۳) آینده‌نگری (Futuristic)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما آینده‌نگری است، به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما عاشق نگاه کردن به افق‌های دور و فکر کردن به آینده هستید؛ آینده رو با جزئیات می‌بینید و همین باعث میشه که برای آینده بهتر تلاش کنید و انگیزه داشته باشید.

 

 4)ایده‌پردازی  (Ideation)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما ایده‌پردازی‌ است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما این توانایی رو دارید که در موضوعات به ظاهر مختلف چیزهای مشابه ببینید و از آن‌ها ایده بگیرید؛ وقتی کشف می‌کنید که در پس یک مفهوم پیچیده چه چیزی هست، احساس رضایت می‌کنید؛ ذهن شما همیشه به دنبال پیوندهاست. دیگران شما رو خلاق و ادراکی و یا حتی باهوش توصیف می‌کنند.

 

 ۵)ورودی (Input)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما ورودی‌ است، به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما از جمع‌آوری و آرشیو کردن لذت می‌برید و ممکن است اطلاعات، ایده‌ها، آثار باستانی یا هر چیز دیگه‎‌ای رو بایگانی کنید و این بستگی به بقیه ویژگی‌ها و موردعلاقه‌های شما دارد. اگر مطلبی رو میخونید، لزوما نظریه‌های خودتون رو اصلاح نمی‌کنید، فقط اطلاعات بیشتری رو به آرشیو خود اضافه می‌کنید.
اما چرا چیزها رو بایگانی می‌کنید؟ شاید به این دلیل که روزی به کارتون بیان و اینکه کلا با دور انداختن چیزی احساس خوبی ندارید و جمع‌آوری ذهن شما رو تازه نگه میدارد.

 

 ۶)تفکر (Intellection)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما تفکر است، به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
کلا به فکر کردن و فعالیت ذهنی علاقه‌مندید و ممکن است به طور متمرکز به حل یک مشکل یا ایده یا درک احساسات دیگران یا هر چیز دیگری فکر کنید، که این بستگی به دیگر ویژگی‌ها و علایق شما داره.
شما فردی درونگرا هستید؛ چون در زمان تنهایی برای تمرکز و فکر کردن زمان پیدا می‌کنید و البته از این کار لذت می‌برید؛ خوب یا بد، زمزمه‌های ذهنی همیشه همراه شماست.

 

 ۷) یادگیرنده (Learner)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما یادگیرندست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
استعداد زیادی برای یادگیری دارید؛ در واقع عاشق یاد گرفتن هستید و می‌خواهید به طور مداوم بهبود و رشد پیدا کنید. خود روند یادگیری برای شما لذت بخش است؛ در اصل هیجان حقایق و اعتماد به نفس یک مهارت تسلط یافته، فرایندیست که شما رو مجذوب خود می‌کند.

 

 ۸) استراتژیک (Strategic)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما استراتژیک است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما در مواجهه با هر سناریو، به سرعت می‌توانید موضوع رو تجزیه و تحلیل کنید و این مهارتی نیست که قابل آموزش دادن باشد. این یک روش متمایز فکر کردن است. شما می‌توانید سناریوهای مختلف رو بررسی کنید. همیشه به این سوال فکر می‌کنید که “اگر این اتفاق افتاد چه می‌شود؟”

 

 

دوم) ساخت روابط (Relationship Building):

 

9) انعطاف‌پذیر (Adaptability)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما انعطاف‌پذیر است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما ترجیح می‌دید که با جریان در حرکت باشید. در لحظه زندگی می‌کنید و آینده رو به عنوان مقصد ثابت نمی‌بینید بلکه آینده مکانی برای مشاهده نتایج تصمیمات فعلی شماست؛ پس آینده را هر وقت خواستید انتخاب می‌کنید. در کل آدم منعطف و سازگاری هستید.

 

۱۰) متصل (Connectedness)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما متصل است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما اعتقاد دارید که هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست! هر رویه‌ای معنی داره؛ چون می‌دونید که همه در روح با هم ارتباط داریم و نباید به دیگران آسیب برسونیم چون به خودمون آسیب رسوندیم. این از شما انسانی ملاحظه‌گر، دلسوز، پذیرا و معتقد ساخته است.

 

 ۱۱) پرورش‌دهنده (Developer)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما پرورش‌دهنده‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما پتانسیل نهفته دیگران رو پیدا می‌کنید و پرورش می‌دهید؛ در حقیقت شما در هر چیزی پتانسیل می‌بینید. هر علامت پیشرفت کوچکی رو کشف می‌کنید و به آن پر و بال می‌دهید. از نظر شما هیچ فردی کامل شکل نگرفته و همه همیشه در حال تکامل و پیشرفت هستند. در تعامل با دیگران هدف شما کمک به آن‌ها برای موفقیت است؛ حتی آن‌ها رو به چالش می‌کشید و اگر چالشی هم وجود نداشته باشه، شما خودتون یه چالش ابداع می‌کنید. علائم رشد توی دیگران منبع انرژی شماست و اینجوری احساس قدرت و رضایت می‌کنید. باید بگم که داشتن دوست‌هایی مثل شما یه نعمت بزرگه!

 

 ۱۲)همدلی (Empathy)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما همدلی‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما خیلی خوب می‌توانید خودتون رو در جای دیگران بگذارید و احساسات آن‌ها رو درک کنید. شما میتوانید جهان رو از چشم‌های دیگران ببینید، نه اینکه لزوما با دیدگاه هر کسی موافق باشید و یا برای هر کسی ترحم و دلسوزی کنید (این با همدلی فرق می‌کند)؛ اما آن‌ها رو می‌فهمید. درک دیگران یه توانایی غریزی برای شماست. درضمن شما این توانایی رو دارید که برای بیان احساساتتون بهترین کلمات رو انتخاب کنید؛ به خاطر همینه که دیگران خیلی زود جذب شما می‌شوند.

 

۱۳) هماهنگی (Harmony)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما هماهنگی است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما دنبال زمینه‌های توافق و اجماع هستید. از درگیری لذت نمی‌برید و سعی می‌کنید که اصطکاک رو به حداقل برسونید. وقتی می‌بینید که طرف مقابل شما دیدگاه‎‌های متفاوتی داره، سعی می‌کنید زمینه‌های مشترک رو پیدا کنید؛ یا حداقل بحث رو عوض می‌کنید و سعی می‌کنید که درباره مسائلی حرف بزنید که هر دو طرف در آن توافق نظر دارید. افرادی که هارمونی جزو ۵ تم غالبشون هست، معقدند که اگر به جای بحث برای تحمیل نظرات خودمون، آن‌ها رو بررسی کنیم و به دنبال توافق باشیم، بهره‌ورتر خواهیم بود. به نظر می‌رسه که زندگی در کنار افرادی با تم هارمونی قوی، خیلی لذت‌بخش می‌تونه باشه!

 

 ۱۴) دربرگیرنده (Includer)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما دربرگیرنده‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما نسبت به کسایی که بیکارند و یا تنها مانده‌اند، توجه نشان می‌دهید؛ و سعی می‌کنید که آن‌ها رو هم عضو گروه کرده و درگیر کنید. در اصل شما متخصص گسترش دادن دایره هستید!
شما ازین حس که کسی خارج از گروه، فقط نگاه می‌کند، متنفر هستید، شما آن فرد رو داخل گروه می‌کشید تا احساس گرما کند. از ویژگی‌های بی نقص شما این است که دیگران رو قضاوت نمی‌کنید؛ البته این نشان نمی‌دهد که اختلافات رو می‌پذیرید، بلکه عقیده دارید که همه ما به یک اندازه مهم هستیم، پس هیچ کس نباید نادیده گرفته بشه!

 

 ۱۵) فردگرایی (Individualization)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما فردگرایی است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما همیشه راهکاری دارید که افراد مختلف موثرتر کنار هم کار کنند. شما ذاتا به سبک هر فرد، انگیزه‌های شخصی، نحوه تفکر و چگونگی ایجاد روابط هر فرد توجه می‌کنید. به خاطر همین دقت‌های خاص‌ هست که همیشه برای هر کس هدیه‌ای دقیقا مناسب رو پیدا می‌کنید. شما معلم‌ خوبی هم می‌توانید شوید، چون می‌توانید شیوه تدریس خود را دقیقا متناسب با نیازها و توانایی‌های هر فرد منطبق کنید. از آنجایی که شما اینقدر به نقاط قوت هر فرد آگاهید، می‌توانید بهترین‌های هر کس رو ترسیم کنید. به کمک این قدرت شخصی‌سازی خیلی خوب اعضای تیم‌ها رو انتخاب می‌کنید، چون می‌دانید که راز موفقیت تیم‌های بزرگ توسط نقاط قوت فردی ایجاد می‌شود.

 

 ۱۶) مثبت‌گرایی (Positivity)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما مثبت‌گرایی است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما فردی خوش‌بین هستید که می‌تواند دیگران رو هیجان‌زده کند. شما راحت لبخند می‌زنید و همیشه دنبال قسمت مثبت ماجرا هستید. خیلی کم پیدا می‌شوند کسانی که شما رو دوست نداشته باشند. آن‌ها شما رو با نشاط می‌دانند و سعی می‌کنند کنار شما وقت بگذرانند، چون زندگی کنار آدم‌هایی مثل شما زیباتر است و نشاط شما هم مسری‌ست. شما هر موقعیتی رو جشن می‌گیرید و به هر سختی‌ای که باشد راهی پیدا می‌کنید که همه چیز رو مهیج کنید. آخرین نکته اینکه، حس شوخ طبعی‌ خیلی شما رو جذاب کرده.

 

 ۱۷) رابط (Relator)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما رابط است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما از روابط نزدیک با دیگران لذت می‌برید؛ اصلا سیستم شما جوریست که در راه رسیدن به اهداف هم اگه کنار دوستانتان باشید، احساس رضایت می‌کنید. این ویژگی باعث می‌شود، شما به سمت افرادی که از قبل می‌شناختید سوق پیدا کنید. اما جذابیت رابطه اینقدر برایتان زیاد هست که از ملاقات با افراد جدید هم غافل نمی‌شوید. شما عاشق صمیمیت هستید و بعد از آشنایی، از طریق درک احساسات، اهداف، ترس و رویاهای آن‌ها، شروع می‌کنید به عمیق‌تر کردن رابطه. البته از بقیه‌ هم انتظار دارید که شما رو درک کنند.

 

 

 

سوم) نفوذ (Influencing):

 

18) فعالکننده (Activator)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما فعال‌کننده‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما متخصص تبدیل رویاها به واقعیت هستید. مرد (یا زن!) عمل هستید. سوال همیشگی شما اینه که از کی می‌توانم شروع کنم؟ شما بی‌تاب و کم‌صبر برای عمل کردن هستید. پس از تصمیم‌گیری درباره‌ موضوعی، شاید هنوز چیزهایی وجود داشته باشه که شما ندانید، اما چه اهمیتی دارد؟ شما شروع می‌کنید و هر آنچه لازم باشد خواهید فهمید. در اصل از نظر شما عمل و تفکر مغایر نیستند و معتقدید که عمل بهترین وسیله یادگیری‌‌ست. شما تصمیم می‌گیرید، اقدام می‌کنید، نتیجه رو بررسی می‌کنید و یاد می‌گیرید و این فرایند اقدام بعدی‌ شما رو آگاهانه‌تر می‌کند. شما می‌دانید که آدم‌ها با عملشان قضاوت می‌شوند، نه با حرف‌هایشان.

 

 ۱۹) فرمان (Command)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما فرمان است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما خیلی خوب می‌توانید یک موقعیت رو کنترل کنید و تصمیم بگیرید. شما از تحمیل نظرات خود به دیگران احساس ناراحتی نمی‌کنید. بعد از تعیین هدف آن رو با دیگران به اشتراک می‌گذارید و تا زمانی که دیگران رو با خود همراه نکرد‌ه‌اید، احساس بی‌قراری می‌کنید. شما از تقابل و رویارویی هیچ ترسی ندارید و می‌دونید که اولین قدم برای حل و فصل همین است. شما مردم رو به چالش می‌کشید، حتی در مواردی که باید با روی ناخوشایند زندگی مواجه شوند؛ حتی گاهی آن‌هارو می‌ترسانید! خب بعضی از اطرافیانتان از این موضوع ناراحت‌اند و حتی این رو ابراز می‌کنند؛ اما اغلب با شما همراه می‌شوند.

 

 ۲۰) ارتباط (Communication)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما ارتباط است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما به راحتی افکار خود رو در کلمات قرار میدید. باید مکالمه‌گر و مجریان خوبی باشید. در حقیقت دوست دارید که توضیح بدید، توصیف کنید و ایده‎ها و افکار رو به کمک تصاویر و مثال‌ها و استعاره زنده کنید. شما استاد داستان گفتن هستید. به کمک کلمات و ترکیب‌شان توجه‌ها رو به سمت خود جلب می‌کنید؛ به همین خاطره که مردم راغب به شنیدن شما هستند، شما به دنیای آن‌ها الهام می‌بخشید.

 

 ۲۱) رقابت (Competition)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما رقابت است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما همیشه در حال مقایسه توانایی‌ها و عملکرد خود با دیگرانید. همیشه در رقابت‌ها شرکت می‌کنید و تلاش می‌کنید که مقام اول رو بدست بیارید. اینکه هدف شما چقدر ارزش داشته و شما چقدر تلاش کردید، هیچ اهمیتی نداره؛ اگر از دیگران پیشی نگیرید، احساس پوچی می‌کنید.
هیچ حسی برای شما بهتر ازین نیست که پیروز میدان باشید. شما برای برنده شدن مسابقه می‌دهید، نه برای سرگرمی یا چیز دیگری.

 

 ۲۲)حداکثرکننده (Maximizer)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما حداکثرکننده‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما روی نقاط قوت به عنوان روشی برای تحریک و تعالی شخصی و گروهی تمرکز می‌کنید. تبدیل چیزی از متوسط به کمی بالاتر از آن، حتی اگر همان قدر نیاز به تلاش داشته باشد که تبدیل یک چیز خوب به فوق‌العاده، ولی برای شما ارزش کمتری دارد. شاید یک مقدار پیچیده شد! خلاصه اینکه شما به دنبال تبدیل چیزهای قوی به چیزهای عالی هستید. شما کلا مجذوب نقاط قوت می‌شوید؛ حتی اگر نقاط قوت شما نباشند.
تعالی بی‌اندازه و یادگیری سریع از ویژگی‌های شماست. در آخر اینکه ترجیح می‌دهید با کسانی وقت بگذرانید که نقاط قوت شما رو تمجید می‌کنند.

 

 ۲۳)خودباوری (Self Assurance)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما خودباوری‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما به توانایی خود در ریسک‌پذیری و مدیریت زندگی باور دارید. حتی به قضاوت‌های خود اطمینان دارید و می‌دانید که هیچ کس نمی‌تواند به جای شما برایتان تصمیم‌گیری کند؛ البته دیگران ممکن است شما رو راهنمایی کنند و پیشنهاد بدهند، اما نتیجه‌گیری کار خودشماست. شما در هر شرایطی می‌دانید که تصمیم درست چیست. به راحتی با استدلال فرد دیگری روبه‌رو نمی‌شوید و مهم هم نیست که چقدر قانع‌کننده و منطقی باشد.

 

 ۲۴) اهمیت (Significance)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما اهمیت است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما دوست دارید که تاثیرگذار باشید. مستقل بودن از صفات بارز شماست. شما بر اساس میزان تاثیرگذاری بر موضوعات آن‌ها رو اولویت‌بندی می‌کنید. شما تمایل به چشم‌گیر و شناخته‌شده بودن دارید. دوست دارید شنیده بشید. (کیه که دوست نداشته باشه؟! اما خب شما بیشتر دوست دارید!) شما احساس می‌کنید که باید معتبر و حرفه‌ای و موفق باشید و با این‌چنین آدم‌هایی هم در ارتباط باشید. شما می‌خواهید که کارتان برایتان بیشتر از یک شغل باشد. دوست دارید برای انجام کارتان به شیوه‌های خودتان، آزادی عمل داشته باشید. زندگی شما پر از آرزوها و اهداف و البته دستاوردهاست.

 

 ۲۵) دوست‌یاب (Woo)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما دوست‌یاب است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما عاشق چالش دیدن افراد جدید و شکستن یخ و ایجاد ارتباط هستید. همیشه می‌دانید چه کاری کنید که دیگران شما رو دوست داشته باشند. جالب اینجاست که غریبه‌ها برای شما منبع انرژی هستند! و به سمت شما کشیده می‌شوند. شما بین خود و دیگران مشترکاتی رو پیدا می‌کنید تا بتونید مکالمه‌ رو تقویت کنید. خوبی ماجرا این است که در حرف زدن امکان ندارد که کلمه کم بیارید.از نظر شما در دنیا هیچ غریبه‌ای وجود ندارد، فقط دوستانی هستند که هنوز ملاقاتشان نکرده‌اید.

 

 

 چهارم)مجری (Executing):

 

26) دست‌یابنده (Achiever)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما دست‌یابنده ا‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
باید بگم که خوش به حالتون! شما می‌توانید خیلی سخت کار کنید و استقامت زیادی داشته باشید. از شلوغ بودن و البته کارآمد بودن احساس رضایت می‌کنید. هر روز برای شما یک شروع تازه‌ست و تا پایان روز باید به هدفی ملموس رسیده باشید؛ اینگونه احساس خوبی در مورد خودتون پیدا می‌کنید.
بعد از دستیابی به یک هدف، برای بدست آوردن هدف بعدی تشته می‌شوید و فقط مدت کوتاهی احساس خوبی دارید. این یک نیاز بی امان به موفقیت است! شما همیشه باید با این احساس نارضایتی زندگی کنید. ولی خب باعث می‌شود انرژی لازم برای کار در ساعات طولانی رو داشته باشید.

 

 ۲۷) سازمانده (Arranger)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما مرتب است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما اهل سازندگی هستید. می‌خواهید تعیین کنید که چطور می‌توان همه قطعات و منابع رو برای حداکثر بهره‌وری ترتیب داد.
در وضعیت‌های پیچیده، وقتی که همه احساس سردرگمی می‌کنند، شما از مدیریت متغیرها و تنظیم آن‌ها لذت می‌برید و همیشه می‌خواهید که بهترین راه رو انجام بدید. شما در عین حال بسیار انعطاف‌پذیر هستید. در مسائل گزینه‌های جدید ابداع می‌کنید و همیشه فکر می‌کنید که به هر حال راه حل جدید ممکن است وجود داشته باشد.

 

 ۲۸) معتقد (Belief)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما معتقد است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما ارزش‌هایی دارید که که تغییرناپذیرند. این ارزش‌ها هستند که هدف مشخصی برای زندگی شما تعیین کردند. شما اعتقادی قوی دارید و ارزش‌هایی اصیل و ماندگار؛ اما موضوع این ارزش‌ها برای هر معتقدی ممکن است متفاوت باشد. این ارزش‌ها اکثرا خانوده محور یا معنوی یا اخلاقی و مسئولیت‌پذیری است.
از نظر شما موفقیت چیزی بیشتر از پول و اعتبار است. به همین دلیل شما دنبال کاری هستید که با ارزش‌های شما هم‌خوانی داشته باشه و به زندگی معنی دهد.

 

 ۲۹) ثبات (Consistency)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما ثبات است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما کاملا این درک رو دارید که باید با مردم همیشه یکسان و با ثبات رفتار کرد. بدون توجه به جایگاهی که دارند. شما همیشه روال پایداری دارید و از قوانین و رویه‌های روشنی هم پیروی می‌کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل برای شما تعادل است.

 

 ۳۰)دقیق و موشکاف (Deliberative)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما دقیق و موشکاف است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما به عنوان کسایی که در هر انتخابی بهترین تصمیم رو می‌گیرید، توصیف می‌شوید. شما مراقب و هشیار هستید و موانع رو پیش‌بینی می‌کنید. شما می‌دانید که شاید همه چیز در ظاهر آرام و مرتب است، ولی ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد؛ خب شما این مشکلات را پیدا کرده و حل می‌کنید. شما یک فرد جدی هستید که دوست دارد همه چیز را پیش‌بینی کند. دوستان خود را با احتیاط انتخاب می‌کنید و کلا با احتیاط قدم بر می‌دارید.

 

 ۳۱) نظم (Discipline)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما نظم است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما از روتین و ساختارها لذت می‌برید و عاشق ایجاد نظم هستید. جهان شما باید قابل پیش‌بینی باشد؛ در نتیجه نیاز به نظم و برنامه‌ریزی دارد. شما به طور فطری ساختار خودتون رو به جهان تحمیل می‌کنید.
شما کارهای روزمره تنظیم شده‌ای دارید . به مهلت‌ها و زمان اهمیت می‌دهید. همیشه دوست دارید احساس کنترل کنید. آخرین نکته این که جدول زمانی از همراهان همیشگی شماست.

 

 ۳۲) تمرکز (Focus)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما تمرکز است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما ابتدا اولویت‌بندی و سپس عمل می‌کنید. همیشه به مقصدی مشخص نیاز دارید و روی آن تمرکز می‌کنید. هر هفته و هر ماه اهداف خودتون رو مشخص می‌کنید و این اهداف به عنوان قطب‌نما شما عمل می‌کنند. اهداف به شما در تعیین اولویت‌ها و اصلاحات لازم برای بازگشت به مسیر کمک می‌کند. اگر چیزی شما را به هدفتان نزدیک نکند، پس اهمیتی ندارد.

 

 ۳۳) مسئولیت‌پذیری (Responsibility)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما مسئولیت‌پذیری است به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما نسبت به آنچه می‌گویید مسئول هستید؛ و البته متعهد به ارزش‌هایی مثل صداقت و پایداری. احساس می‌کنید به دنبال کردن کاری تا تمام شدن آن تعهد دارید و اگر به هر دلیلی نتوانید آن کار را تمام کنید، با یک عذرخواهی همه چیز برایتان تمام نمی‌شود! بلکه شروع به جستجوی راه‌های دیگر برای انجام آن کار می‌کنید. باید به خودتان افتخار کنید که اینقدر با وجدان و قابل اعتماد هستید.

 

 ۳۴) احیاکننده (Restorative)

اگر شما پس از انجام تست استعدادیابی کلیفتون به این نتیجه رسیدید که یکی از ۵ نقطه قوت در شما احیاکننده‌ست به احتمال زیاد این ویژگی‌هارو دارید؛
شما در برخورد با مشکلات مهارت بی نظیری دارید. متخصص کشف مشکلات و علل آن‌ها هستید. در حالی که دیگران از شکست خود احساس ناراحتی می‌کنند، شما در چنین شرایطی انرژی می‌گیرید؛ و از یافتن راه حل لذت می‌برید. گاهی مشکلاتی مشابه مشکلات قدیمی که در حل آن‌ها تبحر دارید رو ترجیح می‌دهید. گاهی هم فشار مشکلات جدید رو احساس می‌کنید. شما از زنده کردن هر چیزی لذت می‌برید.

 

 

 پیام اصلی نویسنده

این کتاب شما را وامی‌دارد تا تقاط ضعف و قوت خود را بیابید و با شناخت آن‌ها توانمندی‌های خود را دسته‌بندی کنید.

تسلط یافتن بر نقاط ضعف یکی از بخش‌های مهم ساختار فرهنگی جامعه را تشکیل می‌دهد. در تمامی فرهنگ‌ها اغلب والدین بیشتر زمان و توجه خود را صرف تقویت ضعیف‌ترین درس فرزند خود می‌کنند. پدران و مادران به همراه معلمان به جای وقت گذاشتن بر روی توانایی‌ها و توانمندی‌های دانش‌آموزان بیشتر بر نقاط ضعفشان تأکید می‌کنند.

استعداد، توانمندی بالقوه و استفاده نشده‌ای است که باید کشف شود. در آزمون کلیفتون تنها هدف سنجیدن استعدادها نیست، بلکه این است که توانمندی در فرد به وجود آورده شود. استعداد یک مؤلفه کافی و لازم برای توانمندی است اما برای تبدیل استعداد به توانمندی یک ویژگی مهم دیگر نیز لازم می‌باشد و آن سرمایه‌گذاری است. برای تبدیل استعدادها به توانمندی‌های بالفعل باید تمرین و ممارست و سخت‌کوشی فراوانی داشت.

این کتاب، علاوه بر اینکه به هر کسی کمک می‌کند به شناخت بهتری از خود و استعدادهایش برسد؛ به تعامل بهتر با اطرافیان نیز کمک می‌کند. علی‌الخصوص در محیط‌های کاری به شناخت افراد همرده و زیر دست کمک می‌کند. از این طریق باعث می‌شود بهره‌وری مجموعه افزایش یابد.

 

 

سایر آثار تام راث:

 

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب قدرت من هستم از جول اوستین

معرفی کتاب قدرت من هستم (The Power of I Am) نوشته جول اوستین خلاصه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *