سرخط خبرها
خانه / کتاب و مطالعه / معرفی و خلاصه کتاب / معرفی و خلاصه کتاب ترن هوایی کارآفرینی از دارن هاردی 
 

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! www.elmema.com

دوره رایگان هدف گذاری و برنامه ریزی سال 1403 (کلیک کنید)

 
معرفی و خلاصه کتاب
معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب ترن هوایی کارآفرینی از دارن هاردی 

معرفی و خلاصه کتاب ترن هوایی کارآفرینی از دارن هاردی 

(The Entrepreneur Roller Coaster)

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

 

معرفی دارن هاردی 

دارن هاردی (Darren Hardy) نویسنده آمریکایی، ناشر و ویراستار سابق مجله موفقیت  (SUCCESS) می باشد. او طی دو دهه به عنوان یک رهبر کسب و کار و کارآفرین فعالیت داشت و در همین راستا به موفق ترین افراد از جمله ریچارد برانسون، استیو جابز، وارن بوفت، دونالد ترامپ، هوارد اشولتز، چارلز شواب، جف بزوس دسترسی داشت.

دارن اسرار موفقیت خود را کشف کرده است و در حال حاضر با زبان آسان آنها را به ما نشان می‌دهد. مدیران ارشد بسیاری امروزه کتاب‌های او را می‌خوانند، به ویژه شاهکار او یعنی اثر مرکب.

 

 

مترجمین کتاب ترن هوایی کارآفرینی

 

مترجمعنوان کتابانتشارات
لیلا عیسی نیاترن هوایی کارآفرینیالماس پارسیان
علیرضا خاکسارانآموخته
معصومه ولی‌پورشادان پژواک
کمال سخدری،سروش صفدريان،اميررضا محموديپندار پارس
لیلا رضیئیترن هوایی ثروت سازآرایان
شادی حسن پور
دیوانگان ثروت سازنگاه نوین
رامین اسدی
سفر هیجان انگیز ترن هوایی کار آفرینانفروزش

 

درباره کتاب ترن هوایی کارآفرینی

دارن هاردی در کتاب ترن هوایی کارآفرینی به دلایل شکست در کسب و کار و راه‌های عملی و کاربردی برای گذر از این شکست می‌پردازد.

  • مواردی که هاردی در این سفر هیجان انگیز ترن هوایی کارآفرینی به آن می‌پردازد بسیار شگفت انگیز است و بعد از خواندن این کتاب متوجه می‌شوید این دلایل اصلاً به مواردی همچون سرمایه، محل کسب و کار، اعتبار، مدیریت موجودی و رقبا ارتباط پیدا نمی‌کند.

دارن هاردی در هر فصل توضیح می‌دهد که این دلایل شکست اصلاً ماهیت خارجی ندارد و تماماً از درون فرد کارآفرین نشات می‌گیرد.

او بیان می‌کند که دلایل اقتصادی نیستند بلکه کاملاً احساسی و ذهنی هستند.

این کتاب جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های سایت آمازون در حوزه کارآفرینی و کسب وکار است و توسط نشریه‌های بسیار معتبری همچون نیویورک تایمز در رتبه بهترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های این حوزه در سال های گذشته معرفی و برای مطالعه توصیه اکید شده است.

فهرست این کتاب به شرح ذیل می باشد:

مقدمه: ایستگاه اول: آیا سوار قطار کارآفرینی شویم یا نه؟
فصل 1: آن‌چه برای موفقیت در کسب و کار به معنای واقعی اهمیت دارد
فصل 2: تمام تلاششان را می کنند تا شما را منصرف کنند
فصل 3: به موتور کسب و کارتان سوخت رسانی کنید
فصل 4: بهترین را پیدا کنید یا با بقیه بمیرید (انتخاب با شما)
فصل 5: رهبری: جلو آمدن بدون خرابکاری
فصل 6: بدون این‌که عقل‌تان را از دست دهید،به طرز دیوانه‌کننده‌ای پُربازده شوید
فصل 7: وحشت بخشی از هیجان است
فصل 8: راه را گم نکنید

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

ترن هوایی کارآفرینی شامل هشت فصل می‌باشد که چالش‌هایی که یک کارآفرین با آن‌ها ممکن است روبرو شود را بازگو می‌کند و سختی‌های مسیر را مشخص می‌کند.

 

 

مقدمه: ایستگاه اول: آیا سوار قطار کارآفرینی شویم یا نه؟
این کتاب مانند همه‌ی کتاب‌ها با یک مقدمه آغاز می‌شود و دارن هاردی در این کتاب کارآفرینی را به یک ترن هوایی تشبیه کرده است و این را به راحتی نیز از روی نام کتاب می‌توان تشخیص داد.

در مقدمه و در ایستگاه اول به شما می‌گوید که اصلا سوار این ترن هوایی شوید یا خیر؟ و نام ایستگاه اول نیز آیا سوار ترن هوایی کارآفرینی شویم یا نه؟ می‌باشد.

پس با مطالعه‌ی مقدمه‌ی کتاب هم بسیاری از مسائل برای شما روشن خواهد شد.

از کنار هر یک از ترن‌های هوایی در هر یک از شهربازی‌های جهان که عبور کنید کافی است به چپ یا راست صف سر بچرخانید تا با چنین صحنه‌ای مواجه شوید: کودکی نگران که پشتش را به یک تخته مدرج چسبانده است. هر یک از خطوطی که روی این تخته کشیده شده‌اند یک اینچ را نشان می‌دهند و در میان آن‌ها یک خط از همه مهم‌تر است: خطی که حداقل قد لازم برای سوار شدن را مشخص می‌کند.
بچه‌ها برای اینکه قدشان به آن خط برسد هر کاری می‌کنند: صاف می‌ایستند. نفسشان را حبس می‌کنند. توی کفششان روزنامه می‌گذارند. موهایشان را پُف می‌دهند. هر کاری می‌کنند تا شاید نیم اینچ به قد آن‌ها اضافه شود. کشیده و پُف کرده منتظر رای نهایی می‌ماند، آیا قدش به اندازه لازم رسیده است؟ آیا بدنش می‌تواند از پیچ و خم‌ها و سقوط‌ها و صعودهایی که باعث ایجاد جیغ‌های پشت‌سرش شده‌اند جان سالم به در برد؟ آیا سوار ترن شدن برای او امن است؟
راستش را بخواهید سفر کارآفرینی شما نیز دقیقاً در همین نقطه شروع می‌شود، در همان لحظه پیش از شیرجه زدن، وقتی که دارید با نگرانی به این فکر می‌کنید که آیا از این سفر جان به در خواهید برد یا خیر؛ و گرچه احتمالاً هیچ مسئولی آنجا نخواهد بود که اگر قدتان نرسید شما را راه ندهد، ولی باز هم ملزوماتی برای سوار شدن وجود دارد. ولی آنچه برای ورود به این سفر پرهیجان لازم است، قد بلند نیست. عشق است.
فرانکلین پی. جونز درست گفته: «عشق چیزی است که به حرکت در این جهان ارزش می‌دهد». عشق چنان عنصری حیاتی است که اگر عاشق این مسیر نیستید، بهتر است اصلاً سوار نشوید. ستارگان موسیقی راک این موضوع را می‌دانند. بزرگان تجارت این موضوع را می‌دانند. همه افراد موفقی که تا به حال در رسانه‌ها، روی صحنه، یا در لوح فشرده همراه مجله Success با آن‌ها مصاحبه شده است نیز این را می‌دانند: اولین و مهم‌ترین عامل برای ایجاد کسب‌وکاری موفق این است که عاشق آن باشید. ولی دلیل اهمیت بالای عشق چیست؟ و چطور می‌شود پیدایش کرد؟ سفر از اینجا آغاز می‌شود. اولین و مهمترین عاملی که برای ایجاد کسب‌وکار موفق نیاز دارید یک چیز است: عاشق آن باشید.

کارآفرینی هم مانند بسیاری از شغل‌های دیگر احتیاج به مهارت‌هایی دارد مانند افراد فروشنده که با کسب مهارت‌های خاص فروش خود را افزایش می‌دهند.

در ترن هوایی کارافرینی شما تماما با مهارت‌هایی که یک کارآفرین نیاز دارد آشنا می‌شوید و راه و روش آن را یاد می‌گیرید.

اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند

ترس، شک و دودلی مواردی است که هر انسانی در شرایط مختلف با آن‌ها روبرو می‌شود و اکثر افراد نیز در این موارد در این رابطه‌ها از کسی کمک نمی‌گیرند ولی دارن هاردی با این کتاب در کنار شما می‌باشد تا بر ترس و دلهره‌ی خود غلبه کنید و با اعتماد به نفس ادامه دهید.

 

فصل اول) آن‌چه برای موفقیت در کسب‌وکار به معنای واقعی اهمیت دارد

هاردی در ابتدا به شما هرآن‌چه را که در یک کسب و کار اهمیت دارد بیان می‌کند تا با اساسی‌ترین‌ مسائل در کسب و کار آشنا شوید.

در مسیر کارآفرینی، شکست، عقب گرد، ناامیدی و فراز و نشیب های زیادی را تجربه خواهید کرد. تمام این ها اجتناب ناپذیر و البته دردناک اند؛ اما ناراحت نباشید، به هر حال شما یک انسان هستید. پس زده شدن، شکست و سرخوردگی به انسان ها آسیب می زند. این ها، نیازی به ناراحتی ندارند و بخشی از کارند. به کرات زمین زده خواهید شد. تفاوت فقط در مدت زمانی است که برای سرپا شدن نیاز دارید.

همه ی ما زمین زده خواهیم شد. اینکه چقدر سریع دوباره سرپا می شویم، ما را از بقیه متمایز می کند.

قبلا خیلی به شکست حساس بودم؛ ولی حداکثر تلاشم را کردم که زمان بازیابی خودم را کاهش دهم تا بتوانم سریع تر و قوی تر از زمین بلند شوم. تکاملی که داشته ام به این صورت بوده و آن را به شما هم توصیه می کنم: به جای تمرکز بر شکستی که خورده ام، با تمرکز روی درس هایی که یاد گرفتم و فرصت هایی که خلق شده، بالاخره توانستم زمان بازیابی شکستی را که زمانی دو هفته مرا زمین گیر می کرد، به دو روز کاهش دهم. سپس به دو ساعت و در نهایت به بیست دقیقه کاهش دادم. اکنون وقتی زمین می خورم، فقط دو دقیقه اخم می کنم، سپس گَرد و خاک لباسم را می تکانم و سر پایم می ایستم.

 

فصل دوم) تمام تلاششان را می‌کنند تا شما را منصرف کنند

وقتی شما در این مسیر سخت و دشوار قدم می‌گذارید یکی از کارهایی که اطرافیان در ابتدا انجام می‌دهند سرد کردن شما می‌باشد.

شما نباید به هیچ عنوان به صحبت‌هایی که درباره‌ی مسیر و راه شما می‌شود گوش دهید البته فقط به جملات منفی که باعث منصرف شدن شما ممکن است بشود.

یک نوع خرچنگ وجود دارد که علاوه ‌بر زرنگ بودن همیشه شکار می‌شود. وقتی یکی از آن‌ خرچنگ‌ها جذب طعمه‌ای در قفس می‌شود، بقیه‌ خرچنگ‌ها به آن ملحق می‌شوند. وقتی خوردن طعمه تمام می‌شود کسی تله را ترک نمی‌کند و اگر هر کدام سعی کنند تله را ترک کنند با واکنش شدید سایر خرچنگ‌ها و حتی مرگ مواجه می‌شوند.

وقتی تصمیم می‌گیرید که سوار ترن کارآفرینی شوید، حکایت این نوع از خرچنگ‌ها برایتان اتفاق می‌افتد. شما به سمت موفقیت حرکت می‌کنید اما کسانی که اطراف شما هستند با استفاده از قدرت زبانی، مانع شما می‌شوند. چون آن‌ها نمی‌توانند موفقیت شما را ببینید و هرگز شجاعتی که شما دارید را ندارند. مخالفت و سرسختی اطرافیان نسبت به کار متفاوتی که انجام می‌دهید به خاطر ترس و نداشتن شجاعت در خودشان است. شما نباید اسیر طعمه و گرفتار در تله شوید. کاری که باید انجام دهید همین است.

 

فصل سوم) به موتور کسب و کار خود سوخت رسانی کنید

در این مرحله دارن هاردی به شما می‌گوید که حالا که مراحل قبل را توانستید با موفقیت پشت سر بگذارید چطور به کسب و کار خود سوخت‌رسانی کنید تا کار شما سرپا باقی بماند.

 

فصل چهارم) بهترین را پیدا کنید یا با بقیه بمیرید

حق انتخاب را به شما می‌دهد تا بهترین را انخاب کنید و اینکه مانند جماعت معمولی باشید یا یک شخص کارآفرین موفق و بهترین در بین رقبای خود باشید.

 

فصل پنجم) رهبری، جلو آمدن بدون خراب‌کاری

در این فصل وارد فاز رهبری خواهید شد و به شما می‌گوید که چگونه با رهبری درست کسب وکار خود را رونق دهید بدون آنکه دچار اشتباه زیان‌آوری شوید.

بدون اینکه عقل خود را از دست دهید، به طرز دیوانه کننده‌ای پر بازده شوید

از نام این فصل نیز می‌توان به راحتی پی برد که دارن هاردی راجع به چه موضوعی صحبت خواهد کرد و اینکه چگونه بازدهی را بالا ببرید.

 

فصل ششم) بدون این‌که عقل‌تان را از دست دهید،به طرز دیوانه‌کننده‌ای پُربازده شوید

سندرمی به نام سندروم شیر وجود دارد. وقتی که رام کننده شیر در سیرک یک چهارپایه در مقابل شیر می‌گیرید، سلطان جنگل هر پایه‌ چهارپایه را 4 تا می‌بیند. اینگونه شیر می‌ترسد و حرکت خطرناک انجام نمی‌دهد.

همه‌ ما دچار سندروم شیر هستیم. وقتی که چندین کار مختلف را در مقابل خود می‌بینیم گیج می‌شویم و کاری انجام نمی‌دهیم. بنابراین بررسی کنید که اولویت‌های شما چه کارهایی هستند. همه‌ کارها نباید اولویت باشند. از بین هزاران کاری که برعهده‌ دارید،

سه کار مهم را پیدا کرده و روی آن تمرکز کنید.

زمان نه گفتن فرا رسیده است. وقتی کارهای مهم خود را اولویت‌بندی کردید، یادتان باشد به هر پیشنهادی که شما را از اولویت‌هایتان دور می‌کند «نه» بگویید.

روش اولویت‌بندی آسان است. کاری که باید انجام دهید این است:

  • همه اولویت‌های خود را بنویسید.
  • سه مورد از مهم‌ترین‌ اولویت‌ها را انتخاب کنید.

فصل هفتم) وحشت بخشی از هیجان است

بسیاری از کارآفرین‌ها زمانی که به موفقیت‌های بزرگ نزدیک می‌شوند وحشت‌زده می‌شوند و کمی دچار ترس و اضطراب می‌شوند.

با مطالعه‌ی این فصل دارن هاردی در رابطه با اینکه این وحشت جزئی از کارآفرینی است صحبت می‌کند و تقریبا باعث می‌شود تا شما به خود مسلط شوید تا بتوانید به راه خود با قدرت هرچه تمام‌تر ادامه دهید.

 

 

فصل هشتم) راه را گم نکنید

اینکه در مسیر منحرف نشوید موضوع بسیار مهمی است زیرا در این راه عوامل بسیار زیادی وجود دارد که به راحتی می‌تواند شما را از مسیر اصلی دور کند و شما به گمراهی دچار شوید و این اصلا چیز خوبی نیست. پس همیشه در مسیر خود باقی بمانید و به عوامل منحرف‌کننده توجه‌ای نکنید.

با هشت فصل کتاب ترن هوایی کارآفرینی آشنا شدید و امیدواریم که از به دست آورده‌های دارن هاردی که در قالب یک کتاب در اختیار شما قرار داده است به بهترین شکل استفاده کنید و بهره‌مند شوید.

اگر این کتاب را به درستی مطالعه کنید، سه اتفاق خوب برای شما می‌افتد:

اول) شما قدرتمند و در اصطلاح پوست کلفت می شوید. این اولین خصوصیتی است که هر کارآفرین باید در خود ایجاد کند. کارآفرینی مسیری است که مدام با جواب منفی مواجه می شوید و شاید هم از جانب خیلی ها طرد شوید. در این هنگام است که شک و تردید به سراغتان می آید. در پایان این کتاب می خواهم مطمئن شوم آنقدر پوست کلفت شده باشید که از پس چنین موانعی بر بیایید.

دوم) شما در پایان این کتاب مجهز می شوید. کارآفرینی هم مانند تمام کارها به مهارت های خاص خودش احتیاج دارد. همانند مهارت در فروش و رهبری. تمامی این مهارت ها را در این کتاب یاد خواهید گرفت.

سوم) اعتماد به نفس شما افزایش می یابد. ترس، شک و دودلی مواردی است که همه ما با آن مواجه می شویم. ولی اکثر افراد در این موارد از کسی کمک نمی گیرند. اما شما همانند بقیه نخواهید بود. من شما را در طول این مسیر یاری خواهم کرد.

در پایان این کتاب دارن هاردی می‌خواهد مطمئن شود که شما به اندازه‌ی کافی پوست کلفت شده‌اید تا بتوانید  موانع احتمالی سر راه خود را کنار بزنید و ادامه دهید.

دارن هاردی در رابطه با کار آفرینی و این کتاب می گوید:

من با نوشتن کتاب ترن هوایی کارآفرینی می خواستم آن بخش از وجود شما که به استقلال و مستقل شدن علاقه دارد را بیدار کنم آن بخش از وجود شما که میتواند یک کارآفرین نمونه شود این کتاب بهانه ای شد تا به شما ثابت کنم که چه فرصت های بینظیر و فوق العاده ای در انتظار شما و خانواده تان است قسمت هیجان انگیز این مسیر پرفراز و نشیب ،سختی ها و سقوط هایی است که در مسیر کارآفرین شدن با آنها روبرو خواهید شد اتفاقا باید بگوییم که این سختی ها را باید دوست داشته باشید، زیرا نحوه مدیریت کردن این سختی ها و پیدا کردن راهکار مناسب برای بیرون آمدن از آن شما را در مسیر کارآفرینی، به کارآفرینی برتر تبدیل می کند.

شاید براتان جالب باشد که حدود ۸۰ درصد کسانی که می خواهند کارآفرینی کنند در مقابله با این سختی ها پا، پس کشیده و از ادامه راه منصرف می شوند و فقط ۲۰ درصد به مسیر خود با تمام سختی هایش ادامه می دهند و ما می خواهیم شما جز آن ۲۰ درصد باشید که با یادگیری مهارت های ضروری برای کارآفرین شدن که در این کتاب گنجانده شده است رویای کارآفرین شدن و رسیدن به استقلال مالی خود را محقق کنید.

من اطمینان دارم که اگر ایده کارآفرینی برای شما جذابیتی نداشت این کتاب را مطالعه نمی کردید. شما چه بخواهید چه نخواهید به سمت چیزایی جذب می شوید که استعداد و توانایی های حقیقی شما را به شما یادآوری می کنند حتی اگر آگاهانه این کار را نکنیم به صورت ناخودآگاه به سمت چنین ایده هایی راهنمایی می شویم باور کنید هیچ چیز در این جهان تصادفی نیست ،و شما این مطلب را به صورت تصادفی نمی خوانید بلکه در نقطه جذب شما قرار داشته است .

این کتاب راهنمای شما برای رسیدن به آن زندگی است که می خواهید داشته باشید اگر اکنون د رحال مطالعه این کتاب هستید باید به شما بگوییم که در بهترین زمان ممکن قرار دارید پر از فرصت های عالی و ناب که در طول تاریخ هیچ دوره ای مثل،الان نبوده است و شاید هم هیچ وقت دیگر اینطور نباشد (اغراق نمی کنم) با تحقیقاتی که ما رد زمینه کسب و کار ،موفقیت و کارآفرینی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که در بهترین زمان ممکن برای ایجاد یک کسب وکار قرار داریم پس همین حالا دست به کار شوید و بهتر است عجله کنید زیرا معلوم نیست همیشه این فرصت ها در دسترس باشند.

در سال ۲۰۱۳،دو میلیون نفر به تعداد میلیونرهای جهان افزوده شده و در گزارش های اخیر این طور برآرود شده که تا سال ۲۰۲۰ به دو برابر تعداد فعلی خواهد رسید ولی این آمار اشتباه است تعداد افراد میلیونر خیلی بیشتر از این حرف ها است در گذشته یک نفر با سطح تحصیلات کم و از سطح متوسط جامعه نمی توانست جایگاهی بین افراد میلیونر داشته باشد اما اکنون این طور نیست کافی است به لیست میلیونر های دهه اخیر نگاهی بیندازید همه این افراد چگونه میلیونر شدند؟ تقریبا همه آنها از طریق کارآفرینی، درست مثل شما

در حال حاضر شما در ایستگاه کارآفرینی هستید و باید تصمیم جدی خود را بگیرید آیا می خواهید بلیط ورود به این ترن هوایی مهیج را تهیه کنید و وارد آن شوید؟ و یا میخواهید از این کار صرف نظر کنید

پیشنهاد من برای شما آن است که این فرصت ویژه دنیای عصر ارتباطات حداکثر بهره را ببرید پس بیایید با من سوار این ترن هوایی شگفت انگیز بشوید.

خیلی از کسانی که این موقعیت را شناسایی کرده اند، دست به کار شده اند چرا شما دست به کار نمی شوید؟ افرادی که هوش و استعداد خیلی خیلی کمتر از شما داشته اند شروع به کار کرده اند افردی که تحصیلات کمتر، سطح اجتماعی پایین تر. نفوذ خیلی کمتری هم ذاشته اند دست به کار شده اند. بسیاری از این افراد تا چند سال آینده به ثروت بزرگی خواهند رسید درست مقابل چشمان شما چرا شما بین آن ها نباشید؟

شما هم میتوانید یکی از میلیارد های آینده باشید چرا که نه؟

 

 

 پیام اصلی دارن هاردی

کتاب ترن هوایی کارآفرینی شما را برای یک سواری هیجان انگیز بر قطار کارآفرینی آماده می‌کند.

این کتاب در مواردی همچون ترس از آینده، شک و تردید و رهایی از تجربیات و آموزه‌های تلخ گذشته هشدار می‌دهد و در مواردی همچون مخالفان، ربایندگان رؤیا و اهداف و دردهای ناشی از شکست و رد شدن حمایت کرده و در مواردی همچون توسعه مهارت‌های فردی، انگیزه و… آموزش‌های کاربردی را به شما منتقل می‌کند و تمامی فاکتورهای مؤثر در شکست 66 درصدی کسب و کارها را همچون مین‌های جنگی خنثی می‌کند.

اگر در رویاهایتان کسب وکاری برای خود را می‌بینید اما از ناشناخته‌های این راه هیجان انگیز می‌ترسید.
اگر در حاشیه‌های مسیر قطار کارآفرینی مانده‌اید، نمی‌دانید چه چیزهایی انتظار شما را می‌کشد و برای رویارویی با آنها باید چه کاری انجام دهید.
اگر اکنون بعنوان یک کارافرین مشغول به فعالیت هستید اما می‌خواهید مطمئن شوید که در مسیر صحیح موفقیت قدم بر می‌دارید.
خواندن این کتاب به شما توصیح می گردد.

 

 

سایر آثار دارن هاردی:

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب معجزه انضباط فردی از برایان تریسی

معرفی کتاب معجزه انضباط فردی (The miracle of Self-Discipline) نوشته برایان تریسی خلاصه و معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *