خانه / آخرین مقالات / خلاصه و معرفی کتاب بهانه ممنوع از وین دایر

خلاصه و معرفی کتاب بهانه ممنوع از وین دایر

خلاصه و معرفی کتاب بهانه ممنوع از وین دایر

(Excuses Begone!: How to Change Lifelong, Self-Defeating Thinking Habits)

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

معرفی وین والتر دایر

وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer)  متولد ده مه ۱۹۴۰ در ایالات متحده، روانکاو، نویسنده کتابهای خودیاری  و سخنران انگیزشی بود. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد

دایر بیشتر درباره‌ی تفکر مثبت حرف می‌زد و با سخنرانی‌های انگیزشی خود طراف‌داران زیادی مخصوصا میان دانشجویان پیدا کرده بود. هرچند به‌کارگیری روش‌ها و تفکرات او، باعث پیشرفت و موفقیت افراد در هر زمینه‌ای می‌شود.

در سال ۲۰۱۱ مجله Watkins Magazine وین دایر را سومین انسان معنوی تأثیرگذار در دنیا معرفی کرد.

دایر به دین و مذهب معنوی خاصی تعلق نداشت. در نگاه او این که کسی بخواهد مسیحی، مسلمان، یهودی یا بودایی باشد، بی‌معنی است. مکتب او انسانیت و عشق بود. همان‌طور که خودش می‌گوید، همیشه سعی داشته شبیه به مسیح، بودا، محمد یا موسی باشد. نه پیرو خطوطی که معنایشان را در این دنیای آشفته از دست داده‌اند. او از انسان‌ها می‌خواست که در انجام تمام کارها، نیاز به خداوند و خدمت به مردم را در نظر داشته باشند، چون از نظر او، این شیوه‌ی زندگی معجزه‌آفرین و جادویی است. با این که او یکی از طلایه‌داران روان‌شناسی مدرن است، در آثارش ردپای عرفان شرق، سروده‌های مولانا و آیات و آموزه‌هایی از قرآن و انجیل هم دیده می‌شود. تلفیق علوم مدرن دنیای روان‌شناسی و معنویت در تعالیم دایر باعث شده آثارش نسبت به دیگر روان‌شناسان، حال و هوای متفاوتی داشته باشد. او برای انسان نوشته است، فارغ از مذهب، رنگ و نژاد. همین میانه‌روی و انصاف دایر است که باعث محبوبیت کم‌نظیر این نویسنده در تمام دنیا شده است.

 

مترجمین کتاب بهانه ممنوع

خانم آزیتا عظیمی این کتاب را ترجمه کرده و انتشارات عطائی آن را نشر داده است.

البته این کتاب با نام *بهانه را رها کنیم* توسط خانم پروین ادیب ترجمه شده و انتشارات پارسه آن را به چاپ رسانده است.

 

درباره کتاب بهانه ممنوع

چرا بعضی‌ها از دیگران موفق‌ترند؟

چرا بعضی‌ها درآمد بیشترى کسب مى‌کنند، زندگى شادمان‌ترى دارند و در مقایسه با اکثریت مردم به موفقیت‌هاى بسیار بیشترى مى‌رسند؟

رمز و راز موفقیت کدام است؟

وین دایر در باره نوشتن این کتاب این‌گونه توضیح می‌دهد:

رها کردن بهانه‌ها! تحت تأثیر شاهکار برجسته لائوـ ته‌زو تألیف شده است. از آن‌جا که تائو ته چینگ به من آموخت که چه طرز فکری با خویشتن متعالی من سازگار است، از او کمک گرفتم تا بدانم چگونه می‌توانم عادات دیرینه خود را تغییر دهم.

من دریافتم صرف دانستن این نکته که چگونه باید بیندیشیم لزوماً بدین معنا نیست که می‌توانیم عادات دیرینه‌مان را کنار بگذاریم. از این‌رو به مطالعه تعالیم عرفانی لائوـ ته‌زو پرداختم تا از آن برای کنار گذاشتن عادات و افکار کهنه‌ای که به شکل عذر و بهانه خود را نشان می‌دهند، کمک بگیرم.

در طول نوشتن کتاب احساس کردم که نیروی قدرتمندتری از من مرا به جلو می‌راند. روش رها کردن بهانه‌ها! با نوعی همکاری میان من و مردی به نام لائوـ ته‌زو، که حدود ۲۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد، شکل گرفت.

این روش کارساز است! پرسش‌های هفتگانه‌ای را که زیربنای این روش تازه و مهیج است با بسیاری از مردم در میان گذاشته‌ام و در کمال شگفتی شاهد تغییرات چشمگیری که در افکار من ـ و آن‌ها ـ به وجود آمده است بوده‌ام.

با تحقیق در مورد حمایت‌هایی که افراد سالیان سال با آن‌ها بزرگ شده‌اند، که گاه ریشه در دوران کودکی آن‌ها دارد، و با قرار دادن این افکار کهنه در مراحل هفت‌گانه الگوی فوق، متوجه شدم که این بهانه‌ها به تدریج رنگ می‌بازند و افکاری جانشین آن می‌شوند که با حرارت و حتی با فریاد می‌گویند: بله، شما می‌توانید هر نوع بهانه‌ای را کنار بگذارید، صرف‌نظر از این که فرایند این خطا و اشتباه چقدر طولانی بوده است!

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

ما با مطالعه کتاب «بهانه ممنوع» یاد می‌گیریم که چطور بهانه‌تراشی را کنار بگذاریم. نویسنده در این کتاب، ابتدا منشأ طرز فکری را توضیح می‌دهد که باعثِ بهانه‌تراشی‌های مداوم ما می‌شود. درواقع نویسنده با ارائه دلایل منطقی از ما می‌خواهد تا بهانه­‌هایمان را دور بریزیم و ذهن‌مان را عادت دهید تا از بهانه آوردن از روی عادت خودداری کند.

کتاب به ما می‌گوید: «چه فکر کنید که می­‌توانید کاری را درست انجام دهید و چه فکر کنید در انجام آن کار موفق نخواهید بود، در هر دوحالت حق با­ شماست.» و این تفکر و تأکید بر این موضوع که تغییر سخت‌ترین ویژگی‌ها ممکن و شدنی هستند، بر کلیت کتاب غالب است.

دکتر وین دایر معتقد است که همه‌ رفتارها و خلقیات ما در کنترل خودمان است و درصورتی‌که واقعا بخواهیم، می‌توانیم هر عادت بدی را کنار بگذاریم. در جایی از کتاب او می‌گوید: «انسان آنچه را که می‌­خواهد جذب نمی­‌کند، بلکه آنچه که در فکرش است و از جنس خودش است جذب می­‌کند؛ پس بهتر است خواسته‌های فکری‌مان را با آنچه که واقعا نیاز داریم همسو کنیم.».

جالب است بدانید روش‌های ارائه‌شده در کتاب روی افراد مختلفی آزمایش شده و نتایج آن به صورت گزارش در کتاب آمده است. از ویژگی‌های مثبت کتاب این است که به‌مرور و با بیانی ساده و سرشار از احساس مثبت، سعی می­‌کند مقاومت درونی فرد نسبت به تغییر را بشکند و با مخاطب تا خلق عادت جدید و ترک بهانه­‌ها همراه است.

دیدگاه خاص نویسنده و نوع پرداخت او کتاب را بسیار جذاب و خواندنی‌تر کرده است. دکتر وین دایر توانسته است در صفحه به صفحه کتاب ارتباط نزدیکی با خواننده ایجاد کند و به او کمک می‌کند تا درحالی‌که عیب‌هایش را می­‌پذیرد، برای بهتر شدن تلاش کند.

وجه مشترک موفقیت:

  • افراد موفق خودشان را به انجام دادن کارهایی که افراد ناموفق دوست ندارند انجام دهند، عادت می‌دهند.
  • افراد موفق بیشتر به نتایج لذت‌بخش اهمیت می‌دهند؛ درحالی‌که افراد ناموفق به روش‌های لذت‌بخش فکر می‌کنند. (مثال: یاد گرفتن یک زبان جدید با روزی نیم ساعت مطالعه به جای نیم ساعت تماشای تلویزیون)

عادات بد به راحتی شکل می‌گیرند، اما زندگی را سخت می‌کنند و بالعکس.

هر چقدر تسلط بر نفس و جهاد نفس را بیشتر تمرین کنید، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

موفقیت به ۳ عامل نیاز دارد:

نخست: تصمیم بگیرید که دقیقا از زندگی چه می‌خواهید.

دوم: مشخص کنید که برای رسیدن به خواسته‌تان چه بهایی را باید بپردازید.

سومین و مهمترین عامل: تصمیم بگیرید که بهای آن را بپردازید.

تناسب فکری-جسمی باید همیشگی باشد. به عنوان مثال، عده کثیری از افراد، در آغاز سال نو تصمیمات بسیار جدی برای ترک عادات اشتباه و کسب مهارت‌ها و عادات جدیدی که می‌تواند زندگی آنها را متحول سازد، می‌گیرند. اما با نگاهی به این لیست در انتهای سال متوجه می‌شوند که بیش از ۹۰ درصد تصمیم‌ها و ایده‌هایشان تنها در حد نگارش در همان چک لیست باقی مانده است.

عزت‌نفس داشته باشید؛ عزت نفس یعنی چه احساسی نسبت به خود دارید؟ احساس اصلی و غالب این روزهای‌تان چیست؟ هرچه خودتان را انسان مهم و ارزشمندی بدانید، مثبت‌تر و خوشبین‌تر خواهید بود.

فرمان زندگی خود را به دست بگیرید. همان‌طور که بارها در کتاب‌های مختلف خوانده‌اید، تا وقتی گذشته تلخ، جامعه ناکارآمد، اوضاع اقتصادی نابسامان و … را عامل بدبختی و شرایط فعلی زندگی خود بدانید، با توجه به ماندگاری این شرایط! وضعیت زندگی شما تغییری نخواهد کرد؛ بلکه روز به روز بدتر خواهد شد. بنابراین به جای شکایت از روزگار و شرایطی که در آن قرار دارید، از همین امروز شروع به کسب یک مهارت جدید نمایید، شاید نتیجه آن در یک یا دو سال آینده چشم‌گیر نباشد، اما به طور حتم در طی ۱۰ سال آینده شما را چند پله بالاتر از جایگاه کنونی قرار خواهد داد.

اهداف‌تان را مکتوب کنید. عمل منظم نوشتن، برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن‌ها و سپس هر روز کار کردن روی آن‌ها، شانس رسیدن به هدف‌هایتان را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

۶ گام مهم دست‌یابی به اهداف:

۱- تصمیم بگیرید که به‌راستی از زندگی چه می‌خواهید.

۲- اهداف‌تان را بنویسید.

۳- برای اهداف‌تان مهلت تعیین کنید.

۴- از همه کارهایی که فکر می‌کنید می‌توانید انجام دهید تا به هدف‌های‌تان برسید، فهرستی تهیه کنید.

۵- فرصت‌تان را بر اساس ترتیب زمانی اولویت‌بندی کنید.

۶- از همین امروز شروع کنید؛ اولین گام را هر چند کوچک، همین امروز بردارید، فردا هرگز زمان مناسبی نبوده است!

 

 

نکات مهم در مسیر رسیدن به اهداف

اگر می‌خواهید همیشه در اوج باشید، باید با عقاب‌ها پرواز کنید؛ نمی‌توانید با کلاغ‌ها نشست‌ و برخاست کنید و توقع عقاب بودن را داشته باشید. یک لیست از افرادی که با آن‌ها رابطه صمیمانه دارید تهیه کنید، چند درصد آن‌ها افراد موفقی هستند؟ همین درصد، شانس موفقیت شما در ۵ سال آینده را پیش‌بینی می‌کند!

در دنیای امروز که سرعت پیشرفت تکنولوژی سریع‌تر از هر زمان دیگری می‌باشد، تنها با کسب مهارت‌های جدید و به روز کردن مهارت‌های قبلی می‌توانید در حرفه خود دوام بیاورید. بنابراین روزی حداقل نیم ساعت برای به‌روزکردن اطلاعات‌تان در زمینه شغل دلخواه‌تان مطالعه داشته باشید.

آیا هرگز از خود پرسیده‌اید با اینکه همه افراد ۲۴ ساعت در اختیار دارند، راز موفقیت عده اندکی از این افراد چه می‌تواند باشد؟

افراد موفق ۸۰ درصد وقت‌شان را به انجام فعالیت‌های باارزش می‌پردازند و در جمع ۲۰ درصد افراد موفق و ثروتمند جامعه قرار می‌گیرند. در صورتی که افراد عادی ۸۰ درصد وقت خود را صرف کارهای بی‌ارزش می‌کنند و در زمره ۸۰ درصد افراد معمولی قرار می‌گیرند.

انتخاب با شماست، کتاب می‌خوانید یا تلویزیون تماشا می‌کنید؟ آهنگ‌های بی‌محتوا گوش می‌دهید یا نوارهای صوتی انگیزشی و با محتوا؟

اهمیت زمان در کسب موفقیت و رسیدن به اهداف

روزی چندین ساعت به بطالت در فضای مجازی وقت خود را هدر می‌دهید یا در حال کسب مهارتی جدید در زمینه کار و تحصیل می‌باشید؟ انواع دسر، بستنی، آجیل و شیرینی را ترجیح می‌دهید یا نیم سرعت قدم زدن روزانه را؟

دوباره نگاهی به سؤالات مطرح شده بیندازید، صادقانه به خودتان پاسخ دهید و اگر از شرایط موجود رضایت ندارید، همین حالا قلم و کاغذ بردارید و لیست مخصوص خود را تهیه کنید:

برای پیشرفت و دوام در کسب‌وکار خود چه کارهایی را باید انجام دهید؟

برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود از همین لحظه چه فعالیت‌هایی را باید آغاز کنید؟

برای موفقیت در روابط عاطفی خود چه کتاب‌هایی را باید مطالعه کنید یا در چه کلاس‌هایی باید شرکت نمایید؟ شاید به یک مشاور همم احتیاج داشته باشید!

برای رسیدن به رویاهای کودکی‌تان آیا زمانی مناسب‌تر از امروز وجود دارد؟ لطفا در لیست بالا این مورد را هم اضافه نمایید، زیرا اگر به دنبال زمان مناسب هستید، من به شما قول می‌دهم هیچ زمانی واقعی‌تر از امروز وجود ندارد.

روش” بهانه ممنوع! “روشی کاملاً مؤثر برای ترک عادات است که تحت تأثیر تعالیم لائو تسه ،استاد برجسته فلسفه تائو، تهیه شده است.

زنان و مردان بسیاری با به کار بردن اصول روش بهانه ممنوع بر عادات دراز مدت خود از قبیل اعتیاد به انواع مواد مخدر، مشروبات الکلی، اضافه وزن و … غلبه کرده اند.

خواهید دید که با بررسی عوامل ایجاد کننده و حمایت کنندهﻯ بهانهﻫﺎ که ریشهﻯ اغلب آنها در دوران کودکی است و نیز ارزیابی عادات و افکار ریشهﺩار خود در هفت مرحله، بهانهﻫﺎ شروع به محو شدن خواهند کرد. به تدریج این نوع تفکر در ذهن شما جا خواهد گرفت که «بله من ﻣﻰتوانم هرگونه روش اشتباهی را، صرف نظر از این که تا چه اندازه ریشهﺩار و با نفوذ بوده است، تغییردهم».

 

ردیففهرست بهانهپاسخ برای بهانهپاسخ الهی به بهانه
1کار سختی استمن توانایی آن را دارم که هرکاری را که می خواهم ذهنم را متوجه آن کنم، خیلی راحت و آسان انجام دهم.با کمک خدا همه چیز امکانپذیر است.
2انجام این کار خطر دارداگر خودم باشم هیچ خطری ندارد. کاملا به این امر یقین دارم و هیچ گونه نگرانی هم ندارم.وقتی به خدای حکیمی که مرا خلق کرده است اعتماد میکنم شکست نخواهم خورد.
3خیلی طول می کشدوقتی هنگام تحقق سرنوشت و تقدیرم باشد حوصله زیادی دارم.فقط زمان حال است که وجود دارد با تمام وجود در لحظه حال زندگی می کنم.
4خانواده ام مخالف هستندمن ترجیح می دهم به خاطر آنچه هستم از من نفرت داشته باشند تا آنکه به خاطر آن چه نیستم مرا دوست داشته باشند.آرمان های قلبی من ندای روح الهی من است باید چیزی را که اینقدر عمیق احساس میکنم پی بگیرم.
5صلاحیت لازم را ندارممن پدیده ای الهی و ذره ای از وجود خدا هستم بنابراین بی ارزش و بی مقدار نیستم.همه صلاحیت رحمت خدا را دارند.
6ذات من همین استماهیت اصلی من کامل و فاقد هرگونه عیب و نقصی است. بازگشت من نیز به همان جاست.ذات من این است که برای همه ی حیات احترام قائل باشم و نسبت به همه صادق و مهربان و حامی باشم.
7امکانات مالی ندارممن به منشأ نعمت بی کران الهی متصل هستم.اگر خدا را درک کنم هرآنچه را که نیاز دارم فراهم خواهد شد.
8کسی به من کمک نمی کندشرایط مناسب و انسانهای مناسب هم اکنون در این دنیا حضور دارند و به موقع سر راهم حاضر خواهند شد.من چگونه می توانم به دیگران خدمت کنم به نحوی که آنها بتوانند آنچه را که آرزوی من است داشته باشند .
9قبلا چنین اتفاقی نیافتاده است از هم اکنون و همین لحظه مشتاق هستم تا تمام آنچه را که میخواهم جذب کنم.از هرچیزی که در زندگی من پیش آمده است راضی هستم.
10به اندازه کافی قدرت و توان ندارممن به یاری قدرت نامحدودی دسترسی دارم قدرت من ناشی از اتصال من با خالق هستی است.یقین دارم که هرگز تنها نیستم من در کنار کسانی هستم که مثل من قدرت و توان ندارند.
11هوش واستعداد کافی ندارممن مخلوق ذهن خداوند هستم همه چیز کامل است و من به سهم خود یک نابغه هستم.من به خداوند و آن نیرویی که همه جا حاضر و ناظر است و من همواره به او وصل هستم اعتماد دارم.
12از سن و سال من گذشته استمن موجودی نامحدود و کامل هستم. سن من تأثیری برآنچه انجام می دهم یا اینکه چه کسی هستم ندارد.در کائناتی که بی کران و بی انتهاست سن و سال توهم است فقط لحظه ی حال است که وجود دارد.
13مقررات اجازه کار به من نمی دهدمن براساس قوانین الهی زندگی می کنم.من بر اساس چهار فضیلت اصلی زندگی میکنم(احترام به همه هستی-صداقت طبیعی-مهربانی – خدمت به دیگران)
14کار خیلی بزرگی استمن فقط به آن چیزی فکر میکنم که هم اکنون میتوانم انجام دهم من کم کم فکر می کنم اما کارهای بزرگ انجام می دهم.اگر بتوانم درک کنم شوق و تواناییهای لازم برای خلق آن به من داده خواهد شد.
15حوصله ندارممن نسبت به زندگی خود شور و هیجان دارم و این شور و هیجان وجود مرا پر از هیجان و انرژی می کند.در کائنات بیش از نیاز من انرژی وجود دارد و این انرژی همیشه موجود و آماده است.
16سابقه ی خانوادگی ما اینطور استمن اکنون و در این لحظه زندگی می کنم و سپاسگزار تمام تجربیات دوران کودکی ام هستم.هر چیزی که تاکنون برای من پیش آمده عالی بوده است و من میتوانم از آنها درس بگیرم و رشد کنم.
17خیلی گرفتارموقتی زواید زندگی ام را دور میریزم خودم را رها می کنم تا به خواسته های روح الهی خودم پاسخ گویم.با صبر بی پایان نتایج سریع می گیرم.
18خیلی نگرانم(می ترسم)هر کاری را که ذهن خودم را روی آن متمرکز کنم می توانم انجام دهم زیرا یقین دارم که هرگز تنها نیستم .هیچ جای نگرانی نیست من پدیده ای الهی و نامحدود هستم.

 

 

در همین زمینه هنگامی که با هر بهانه ای روبرو می شویم به منظور خروج از سیستم بهانه ها و اتخاذ روش فکری صحیح، می توانیم این هفت سوال را از خود بپرسیم و برای آن پاسخ منطقی پیدا کنیم. در این صورت می توانیم بهانه ها را از زندگی خود حذف کنیم.

 

ردیفسوالپاسخ
1آیا حقیقت دارد؟خیر، شاید هیچ گاه این بهانه ها حقیقت نداشته باشند
2بهانه ها چگونه به وجود می آیند؟توسط خودتان : مسئولیت کامل زندگی و تصمیمات خود را بر عهده بگیرید
3چه نتیجه ای دارد؟از خطر پذیری و تجربیات جدید پرهیز میکنید و همانطور که هستید درجا میزنید-نتایج بهانه ها مواردی مثل تنبلی –فرار از زمان حال –  سرزنش و غیره هستند
4اگر نتوانم از این بهانه ها استفاده کنم زندگی من چگونه خواهد بود؟خود را آنگونه که دوست داری باشی تصور کن در صورتی که از بهانه ها استفاده کنید نمی توانید خود واقعی تان باشید
5آیا می توانم برای تغییر دلیل منطقی بیاورم؟خیلی راحت! فقط تغییرات برای نادیده گرفتن بهانه ها باید چند ویژگی داشته باشد-باید اهمیت داشته باشد – باید عملی باشد-باید باعث شود شما احساس رضایت خاطر کنید –با آرمان و رسالت الهی شما هماهنگ باشد
6آیا برای ترک عادتهای قدیمی کائنات به من کمک خواهد کرد؟بله کافیست رفتاری الهی و زندگی توأم با فضیلت داشته باشید و این موارد را در زندگی خود داشته باشید (احترام به همه هستی – صداقت طبیعی- مهربانی –خدمت به دیگران)
7چطور این شیوه جدید را تقویت کنم؟باید گوش به زنگ باشید! در هر لحظه خداگونه عمل کنید- با ذهن بسته خود گفتگو کنید – زندگی خود را آرام کنید- به محیط خود انرژی بدهید – به طبیعت برگردید – یوگا تمرین کنید – یک رابطه ی محکم با رفیق اعلای خود(خداوند) برقرار کنید- همواره این الگو را به کار بندید

 

اگر شما هم واقعاً مصمم هستید که هر نوع عادات فکری و روش های قدیمی بهانه ساز خود را که شما را در وضعیت راکد همیشگی تان نگاه می دارد، تغییر دهید، اصولی را که در این کتاب ارائه شده، به کار گیرید.

این کتاب به شما پیشنهاد می کند به منظور خروج از سیستم بهانه هاو اتخاذ روش فکری صحیح این هفت سوال را از خود پرسیده و با توجه به راهنمایی هایی که دکتر وین دایر توضیح کامل آن را می دهد بر عادات دراز مدت و یا افکار نادرست خود غلبه نمایید…

 

 

پیام اصلی نویسنده

کتابی که در حال حاضر مشغول مطالعهﻯ آن هستید، تحت تأثیر تعالیم لائو- تسه این استاد برجسته، نگاشته شده است. شما خواهید دید که با بررسی عوامل ایجاد کننده و حمایت کنندهﻯ بهانهﻫﺎ (که ریشهﻯ اغلب آنها در دوران کودکی است) و نیز ارزیابی عادات و افکار ریشهﺩار در هفت مرحله، بهانهﻫﺎ شروع به محو شدن خواهند کرد و این نوع فکر در ذهن شما جا خواهد گرفت که «بله من ﻣﻰتوانم هرگونه روش اشتباهی را، صرف نظر از این که تا چه اندازه ریشهﺩار و با نفوذ بوده است، تغییردهم». گر شما در تصمیم تغییر عادات فکری و رفتاری ریشهﺩار خود (که شما را به سوی استفاده از بهانهﻫﺎیی جهت توجیه زندگی ملالﺁورتان سوق ﻣﻰدهد) جدی هستید، به شما پیشنهاد ﻣﻰکنم دستورالعملﻫﺎیی را که در این کتاب عنوان گردیده، به اجرا بگذارید.

اگر دوست دارید از شر بهانه‌هایتان خلاص شوید و زندگی را از فضای منفیِ بهانه‌ها دور کنید؛ اگر به‌دنبال ایجاد تغییراتی مثبت در زندگی خود هستید و می‌خواهید زندگی‌تان با آنچه که از آن انتظار دارید، یکی باشد؛ این کتاب برای شماست. با مطالعه‌ این کتاب می‌توانید در زمان کمی مشکل خود را شناسایی و برای ترک بهانه­‌هایتان، از راهکارهای ارائه‌‌شده استفاده کنید و به اهداف‌تان نزدیک‌تر شوید.

 

 

سایر آثار  وین دایر:

 

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

لطفا این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

شیوا هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست ادمین اینستاگرام علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب جاده شخصیت ازدیوید بروکس 

معرفی و خلاصه کتاب جاده شخصیت ازدیوید بروکس  (The Road to Character) خلاصه و معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code