خانه / آخرین مقالات / درک افراد عصبی
www.ElmeMa.com / آموزش و یادگیری / گروه آموزشی علم ما

درک افراد عصبی

درک افراد عصبی

 

 

بیشتر ما باید با شهروندان، مشتریان، فروشندگان، تهیه کنندگان و غیره کار کنیم و متاسفانه، این تعاملات گاهی می توانند همراه با خشم باشد. معمولا ما به افراد خشمگین فقط نگاه می‌کنیم، آخه چه کاری می‌توان انجام داد؟

وقتی می پرسم با مشتری خشمگین چه می‌توان کرد، معمولی ترین پاسخی که می شنوم این است “بگذاریم خود را خالی کنند.” خوب این برای افراد مبتدی خوب است. اما مشکل این تکنیک این است که اغلب مشتریان فکر می کنند که شما دوست دارید بر سر شما خالی شود و این که آن ها را از روز بدی که دارند خلاص کنید و شما را پُر از انرژی های منفی کنند. این یک راهکار خوب برای کاهش استرس و حل مشکلات نمی‌باشد.

چیزی که در این رابطه یافته‌ام “فهمیدن خشم” است. نه این که سعی کنیم فریادهای آنها را درک کنیم. خشم، یک رفتار غیرعاطفی شناخته شده است. عجیب است، نه؟ البته دانشمندانی که دیگران را برای تنفس، ضربان قلب، تعرق و غیره بررسی می کنند تا عواطف و خشم را اندازه‌گیری کنند در این مورد به حساب نمی‌آیند. چیزی که در این‌جا به حساب می‌آید دو احساس متفاوت: ترس و ناراحتی است. خشم در این تحقیق به عنوان احساسی شناخته شده است که تحریفی از ترس و ناراحتی است.

اگر به شهروندی نگاه کنید که آب آن‌ها در پایان هفته قطع شده است و خشم او به آسمان رسیده است، فکر می کنید واقعا چه احساسی دارد؟ این احساس آن قدری است که تصور کند دیگر آب نخواهد داشت؟ چه اتفاقات دیگری می‌افتد؟ شغلش را از دست می‌دهد؟ دیگر تسهیلات قطع می شوند؟ آیا فرزندان این شهروند می توانند آخر این هفته حمام کنند یا آب بنوشند؟ این ترس و ناراحتی را تصور و درک کنید. او به چیزی که نیاز دارد نرسیده است و این شکست اوست. اما چیزی که شما می بینید برافروختگی اوست و ترس او را به عنوان یک واقعیت درک می کنید.

در مورد مادری که به وقت ثبت نام پسرش در فوتبال نرسیده است و از خشم بر روی میز مدیر می زند؟ آیا ترسیده یا ناراحت است؟ چطور می توانید به خانه برگردید و به فرزندتان بگویید نتوانستید به وقت ثبت نام برسید و دیگران می توانند به بازی فوتبال بروند اما تو نمی‌توانی؟ احساسات او را درک کنید.

این بخش اطلاعاتی در مورد دلایل کسی که خشمگین است را به ما ارایه داد، به این امید که بتوانید هنگام رویارویی با کسی که خشمگین یا ناراحت است تفکر خود را تغییر دهید. دلسوزی احتمالا باید جایگزین شود. لحن صدا، زبان بدن و انتخاب لغات در این مورد موثر خواهد بود و قطعا فرد خشمگین به طور طبیعی واکنش مثبتی نشان خواهد داد.

 

در نهایت، در مقابل فرد خشمگین سکوت نکنید، او را درک کنید.

 

 

منبع:

کتاب ۱۰۱  راه برای اینکه عاشق شغل تان شوید از استفانی گودارد داویدسن و ترجمه ی شهریار مرزبان

 

کتاب ۱۰۱ راه برای اینکه عاشق شغل تان شوید

 

 

 

برای دانلود رایگان کتاب کلیک کنید

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید.

از آرشیو مقالات بهبود فردی  دیدن کنید 🙂

همچنین از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما…

تلگرام علم ما

Medium_20160928095241745_1111111111

درباره ی مدیر سایت علم ما

گروه علمی، پژوهشی، آموزشی و مشاوره ای «علم ما» یک گروه تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و موفقیت فردی می باشد. این گروه درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و بکارگیری اهرم اینترنت، آموزش های سطح اول را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد. فارغ از تشریفات، گروه علم ما یک تیم متشکل از اساتید دانشگاه، پژوهشگران برتر، متخصصان و کارشناسانی در حوزه مدیریت، روانشناسی، بازاریابی، تجارت الکترونیک است. ضمن اینکه با داشتن وب سایتی جامع که در حوزه های ذکر شده و به اشتراک گذاری مقالات و برنامه ها، حق انتخاب و آموزش با کیفیت را برای کاربران فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی

elmema.com/category/individual-improvement

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا (سری نهم)

چالش آفرینش فراوانی ۲۱ روز مدیتیشن اثر دیپاک چوپرا ارایه از: نجمه ساجدیان فرد   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code