خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه
https://elmema.com/
https://elmema.com/

معرفی و خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه

معرفی و خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه

 

کتاب قانون پنج ثانیه (۲۰۱۷) با مثال‌های عینی شرح می‌دهد که چرا بسیاری از مردم تعلل می‌کنند و دنبال‌کردن رؤیاهایشان را به تأخیر می‌اندازند. در بخش‌های ذیل شیوه‌ای معرفی شده است که به شما کمک می‌کند که در زمان لازم دست به کار شوید.

 

 

نویسنده کتاب قانون ۵ ثانیه

مل رابینز، نویسنده این کتاب است. مل رابینز در گذشته، زندگی سختی داشت؛ اما اکنون وی در کنار کار اصلی‌ خود که مجری ‌گری در شبکه‌ CNN است، به عنوان سخنران انگیزشی و همچنین نویسنده شناخته شده است. کتاب «قانون ۵ ثانیه» بهترین اثر رابینز است که بازخوردهای خوبی در دنیا داشت و میلیونها نفر را با خود همراه کرد.

ساعت شش صبح بود که نویسنده‌ در بوستون با صدای زنگ ساعتش از خواب بیدار شد. روزهایی بود مل رابینز با لبخندی از خواب برمی‌خاست و به استقبال صبح می‌رفت، اما امروز چنین روزی نبود. او بیکار شده بود، به مشکلات مالی دچار بود و به فردی الکلی تبدیل شده بود. به علاوه عادت کرده بود که بارها زنگ ساعتش را خاموش کند و چرتی بزند و تا حد ممکن روزی را که در پیش رو داشت به تأخیر بیندازد. اما امروز، روزی خاص بود و رابینز به جای خاموش کردن زنگ ساعت، روزش را با شمارش معکوس از پنج‌تا یک آغاز کرد. این همان قانون پنج ثانیه است، که برای جلوگیری از برآورده کردن خواسته‌های مضر به کار گرفته می‌شود.

بنابراین، رابینز به جای غلت‌زدن و خوابیدن، در سکوت با خودش شمارش کرد، «پنج، چهار، سه، دو، یک.» این اقدام ساده موجب می‌شود که نگرانی‌هایتان را فراموش کنید و به جای تسلیم‌شدن در مقابل خواسته‌هایی که رضایت آنی به ارمغان می‌آورد، توجهتان را به آنچه که لازم است انجام دهید، جلب کنید. با انجام مداوم این کار می‌توانید چرخه‌ای مضر را بشکنید و عادات جدید و بهتری ایجاد کنید.

به علاوه، رابینز قانون پنج ثانیه را برای اجتناب نکردن از ورزش و اجبار خود به خارج شدن از منزل و انجام امور عادی به کار گرفت. و هنگامی‌که حس می‌کرد که در حال به تأخیر انداختن به‌روزرسانی رزومه کاریش است، شمارش معکوس را آغاز می‌کرد و … دست به کار می‌شد. اگر از آن دسته افرادی هستید که بدون هیچ اقدامی انتظار می‌کشید تا الهاماتی از آسمان به شما نازل شود و اوج بگیرید، این ابزار برایتان بسیار مفید است.

در سال ۱۹۵۴، یکی از روان‌شناسان به نام جولیان راتر مفهومی ابداع کرد که کانون کنترل نامیده می‌شود. این مفهوم درباره درک مردم از نیروهای خارجی است که به تصور آنها زندگی‌شان را کنترل می‌کند، و توضیح می‌دهد که افرادی که حس می‌کنند کنترل بیشتری بر امور دارند، غالباً سازنده‌تر و کارآمدترند. غالباً به ما می‌گویند که منتظر فرصت باشیم و هنگامی‌که فرصتی پدیدار شد، آن را به کار گیریم. اما توصیه بهتر این است که کنترل سرنوشتتان را در دست بگیرید و خودتان فرصت‌هایی ایجاد کنید. رابینز این امر را قدرت هل‌دادن می‌نامد و قانون پنج ثانیه می‌تواند دقیقاً همان هل‌دادنی باشد که احتیاج دارید.

 

 

خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه

همه افراد دوست دارند در زندگی خود تغییرات مثبتی را ایجاد کنند؛ اما همیشه به دنبال زمانی هستند تا حس و حال ایجاد تغییر و تحول را داشته باشند! واقعیت این است که اگر به دنبال کسی هستید که زندگی شما را تغییر دهد، باید در آینه نگاه کنید.

با کمک تصمیمات ۵ ثانیه ای، شما می توانید زندگی خود را عوض کنید و بلافاصله از این قاتون استفاده کنید.

قانون ۵ ثانیه باعث افزایش شجاعت، اعتماد به نفس، موفقیت، میزان درآمد و سایر اتفاقات مثبت در زندگی شما خواهد شد.

مل رابینز زمانی این قانون را کشف کرد که همه چیز زندگی اش از جمله ازدواجش، شغلش، عزت نفسش به فلاکت افتاده بود. او مشکلات بزرگی در زندگی داشت و هر روز می ترسید از رختخواب بیرون بیاید و با این مشکلات بزرگ مواجه شود. مل به کمک همین قانون توانست صبح ها زودتر بیدار شود و همه جنبه های زندگی خود را تغییر دهد. با کمک همین قانون ۵ ثانیه، حس و حال او نسبت به زندگی و شغلش تغییر کرد.

قانون ۵ ثانیه به شما کمک می کند که به جای فکر کردن به اقدامات کوچک، عمل کنید. با کمک این قانون می توانید شادتر، سالم تر، موثرتر و خلاق تر شوید.

 

 

از انتظار کشیدن برای زمان مناسب دست‌بردارید و هم‌اکنون به دنبال‌کردن رویاهایتان بپردازید

اگر مایلید که نظر همکارانتان نسبت به شما تغییر کند، باید در زمان برگزاری جلسه‌ای کاری دستتان را بلند کنید و آنچه که فکر می‌کنید را به زبان‌آورید. اگر مایلید روز فردی را لذت‌بخش سازید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لحظه‌ای را صرف تعریف و تمجید از وی کنید. لازمه همه این اقدامات این است که تصمیمی اتخاذ کنید، ولی می‌توانید این کار را به تأخیر بیندازید و به خود بگویید که زمان این کار هنوز فرانرسیده است. سرانجام، این می‌تواند به داستان زندگی شما تبدیل شود؛ انتظار ابدی برای فرارسیدن لحظه مناسب.

پس چرا کاری نمی‌کنید که این لحظه همان لحظه‌ای باشد که انتظار آن را می‌کشیدید؟ بیایید کاری کنید که قانون پنج ثانیه همان ابزاری باشد که به کمک آن بتوانید تصمیماتی را که همواره در نظر داشتید، عملی سازید.

هیچ‌کس نمی‌خواهد فردی باشد که در زندگیش کاری انجام نداده باشد. اما ما غالباً «به انتظار لحظه مناسب» می‌نشینیم حتی بااینکه ممکن است سناریوی بی‌عیب و نقص ما هرگز از راه نرسد. برطبق نظرسنجی که اخیراً انجام شده است، ۸۵ درصد از کارکنان خدمات تخصصی به مدیرانشان بازخورد ارائه نمی‌دهد زیرا هنوز «زمان مناسب» آن فرانرسیده است. حتی بااستعدادترین ما برای قرارگرفتن در مسیر صحیح به هل‌دادن نیاز داریم.

استیو وازنیَک، یکی از بنیان‌گذاران مشترک اپل، پس از اینکه در سال ۱۹۷۷ به او و استیو جابز پیشنهاد شد که کسب‌وکار خاص خود را راه‌اندازی کنند، سرشار از تردید بود. وازنیک می‌خواست مدتی دست نگه دارد و از ترک شغلش نگران بود، تا اینکه دوستانش او را متقاعد کردند که دست به کار شود. بدیهی است که شجاعت وازنیک به ثمر نشست و او پاداشی را که جهان برای افراد کوشا در نظر گرفته است، به دست آورد.

ئی. ال. جیمز، نویسنده سه‌گانه پنجاه سایه خاکستری، پیش از نوشتن این کتابِ بسیار محبوب، برای انعقاد قراردادی سود‌آور برای چاپ کتاب صبر نکرد. او مادری بود که بیرون از منزل کار می‌کرد ولی آتش اشتیاق درونش موجب شد که با تبدیل‌شدن به ناشر-مؤلف کتابی که در اوقات فراغتش نوشته بود، فرصت خاص خود را ایجاد کند. فروش پنجاه سایه خاکستری تنها در عرض چهار روز به یک‌میلیون نسخه رسید، ولی اگر جیمز ابتکار عمل را به دست نگرفته بود، این اتفاق هرگز روی نمی‌داد.

 

 

قانون ۵ ثانیه چیست؟

اصل مفهوم قانون ۵ ثانیه از این قرار است:

 

«لحظه ای که می خواهید کاری درست را در راستای اهدافتان انجام دهید، شروع به شمارش کنید:

پنج، چهار، سه، دو، یک و حرکت کنید!

و به شکل فیزیکی حرکت کنید و گرنه مغز شما، مانع اقدامتان خواهد شد.»

 

 

وقتی شما به صورت معکوس می شمارید، به شکل روانی در ذهن خود دنده را عوض خواهید کرد. شما تفکرات پیش فرض خود را قطع می کنید و کاری می کنید که روانشناسان آن را کنترل ابزار می نامند. شمارش، حواستان را از بهانه ها پرت می کند و ذهن شما را به حرکت در جهتی جدید معطوف خواهد کرد. وقتی به جای توقف برای فکر کردن به صورت فیزیکی حرکت می کنید، ذهنتان را با خود هماهنگ خواهید کرد.

این لحظات ۵ ثانیه ای برای تغییر را می توانید برای بیدار شدن به موقع استفاده کنید. با کمک این قانون می توانید بهانه هایتان برای بیشتر خوابیدن را کنار بگذارید و جلوی موانع ذهنیتان را بگیرید. در نتیجه دیگر زنگ چرت ساعت را فشار نخواهید داد و سرساعت از رختخوابتان بیرون می آیید.

اگر می دانید که کاری باید انجام دهید تا اوضاع شما بهتر شود، از این قانون برای وادار کردن خود به انجام آن کار استفاده کنید. با کمک قانون ۵ ثانیه شما می توانید به باشگاه ورزشی بروید، مصرف الکل و سیگار را ترک کنید، با همسر خود خوش اخلاقی کنید، وزن خود را کم کنید، جلوی اتلاف وقت خود را بگیرید، درس بخوانید و بهتر کار کنید.

مل رابینز در خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه بر این باور است که برای رسیدن به موفقیت در زندگی، بهتر است انگیزه را فراموش کنید! او می گوید در لحظه ای که وقت ابراز خودمان است، احساس باانگیزه بودن نخواهیم کرد. در واقع در این لحظه، حس و حال هیچ کاری را نداریم! حالا اگر می خواهید زندگی خود را بهبود ببخشید، باید از این قانون استفاده کنید تا شروع به حرکت کنید. اجازه دهید بیشتر شما را با عملکرد و وظیفه مغز آشنا کنیم. وظیفه اصلی مغز، حفاظت از شما است و تمام تلاشش را می کند تا شما را از هر درد و رنج احتمالی باز دارد.

فرض کنید که هدف شما، رفتن به باشگاه و رسیدن به اندامی زیبا و متناسب است. زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید و قصد دارید به باشگاه بروید، صدایی در وجود شما شنیده می شود که می گوید: «امروز خسته ام و حس خوبی ندارم؛ از فردا شروع به ورزش می کنم!» و به همین دلیل فکر باشگاه رفتن از ذهن ما بیروت می آید! ! به همین راحتی مغز می تواند ما را منصرف کند. این اتفاق را در دیگر جنبه های زندگی خود مانند یادگیری مهارت جدید، کسب و کار، تحصیل، فروش و… نیز مشاهده خواهید کرد.
در واقع مغز شما تمام تلاشش را می کند تا شما را از انجام کارهای سخت منصرف کند و شما را در حالتی قرار می دهد که کمترین انرژی را صرف کنید. پس این انتظار بیهوده را نداشته باشید که بالاخره روزی از خواب بیدار شوید و بدون معطلی به باشگاه بروید! حالا که انگیزه به تنهایی کافی نیست؛ شما می توانید با یک ترفند ساده روند پیش فرض مغز را عوض کنید.

با کمک همین قانون ساده، مشاهده می کنید که اعتماد به نفس و بهره وری شما بیشتر می شود؛ زیرا به جای فکر کردن و حرف زدن، عمل می کنید.

 

 

قانون ۵ ثانیه می گوید:

همه ما انسانها در ذهن خودمان، لیستی از کارهای مهم داریم که می خواهیم هر روز آنها را انجام دهیم و فقط ۵ ثانیه زمان داریم تا دست به کار شویم و آن کار را انجام دهیم؛ بعد از این زمان، مغزمان وارد ماجرا می شود و ما را از انجام آن کار منصرف می کند!

 

 

مثالی از قانون ۵ ثانیه

فرض کنید می خواهید صبح ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوید. ساعت شما ۵ صبح، به صدا در می آید. بلافاصله مغز به صورت پیش فرض می خواهد این عادت را فعال کند که صدای زنگ را خاموش کنید و دوباره بخوابید؛ اما شما با یک ترفند ساده مانع فعال شدن این عادت می شوید.
بلافاصله تا صدای زنگ ساعت را شنیدید، به صورت معکوس از ۵ تا ۱ می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله از تختخواب خود بلند می شوید. به همین سادگی! شما موفق شدید و اجازه ندادید عادت پیش فرض مغز فعال شود.

با شمارش معکوس، حواس شما از نگرانی ها پرت می شود، شما برای عمل کردن بیشتر ترغیب می شوید و عادات مخرب مانند تعلل کردن یا زیادی فکر کردن را مختل خواهد کرد.

یا مثلا می خواهید پروژه ای مهم را شروع کنید؛ اما مغز شما می خواهد این عادت را فعال کند که شروع کار چند ساعت به تعویق بیندازید. حالا شما حقه خوبی را بلد هستید. به صورت معکوس می شمارید: ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و بلافاصله پروژه را شروع می کنید. این شمارش معکوس، در عادت شما اختلال ایجاد می کند و مغز شما فقط روی شمردن تمرکز خواهد کرد. در نهایت عادت به تعویق انداختن کارتان را می شکنید.

استفاده از قانون ۵ ثانیه به شما این باور را هدیه می دهد که انرژی و اعتماد به نفس لازم برای توقف فکر کردن و واقعا حرکت کردن را در وجودتان دارید و سرنوشت خود را به صورت کامل در دست دارید.

وقتی بیشتر و بیشتر از این قانون ساده استفاده کنید، به تدریج شجاعت، اعتماد به نفس، غرور و نوعی کنترل بر اوضاع را احساس خواهید کرد. این قانون بسیار موثر است و بعد از مدتی، شما را اسیر خودش می کند!!

این قانون تصدیق می کند که شما بهانه ها و ترس هایی دارید؛ اما از شما می خواهد که از این ترسها بزرگتر شوید، به ترسهای خود فکر نکنید و فقط کارهای خود را انجام دهید. عظمتی در درون شما وجود دارد که با بهانه هایتان پوشیده شده است و با این حقه می توانید این بهانه ها را تار و مار کنید!

 

 

از قانون ۵ ثانیه در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

می توانید از قانون ۵ ثانیه در موارد زیر استفاده کنید:

  1. می توانید از آن برای تغییر رفتار خود استفاده کنید:

شما میتوانید از این قانون برای وادار کردن خود به خلق عادت های جدید، بیرون کشیدن خود از عادت های مخرب و تسلط در مهارت های خودکنترلی استفاده کنید تا در روابطتان با خود و دیگران آگاه تر و مؤثرتر باشید.

  1. می توانید از آن برای عمل با شجاعت هر روزه استفاده کنید:

می توانید از این قانون برای کشف شجاعتی که برای انجام کارهای جدید، ترسناک یا مبهم لازم دارید، استفاده کنید. این قانون خود تردیدی شما را ساکت می کند. وقتی خود را وادار به پیگیری آرزوها، در میان گذاشتن ایده های خود با دیگران در محل کار، داوطلب شدن برای پروژه های علمی، خلق اثر هنری و رهبری بهتر می کنید، این کار به شما اعتماد به نفس می دهد.

  1. میتوانید از این قانون برای کنترل ذهن تان استفاده کنید:

می توانید از قانون ۵ ثانیه برای قطع رگبار افکار منفی و نگرانی های بی پایان که شما را پایین می کشند، استفاده کنید. می توانید عادت اضطراب را ترک کرده و بر هر ترسی غلبه کنید. وقتی بتوانید مهار ذهن تان را در دست بگیرید، می توانید به جای تمرکز بر منفیها، درباره چیزهایی فکر کنید که لذت بخش هستند.

 

 

نتیجه گیری

قانون ۵ ثانیه به نظر خیلی ساده است؛ اما تاثیر فوق العاده ای دارد. تا به حال، هزاران نفر در سراسر جهان توانسته اند با انجام این کار کوچک در زندگیشان تغییراتی بزرگ ایجاد کنند. پس از همین حالا تصمیم بگیرید تا با استفاده از خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه ، زندگیتان را تغییر دهید و به جمع افراد موفق و عملگرا بپیوندید.

در نهایت:

 

هیچ‌چیز تغییرناپذیر نیست. عادات، ذهنیت و ویژگی‌های شخصیتی انعطاف‌پذیر و قابل‌تغییرند. اگر این مطلب را درک کنید، به تدریج زندگی‌تان در جهت بهتر شدن تغییر خواهد کرد. برای آنکه به تسهیل این تغییر کمک کنید، قانون پنج ثانیه را به کار بگیرید، که ابزاری ساده است و می‌تواند با شمارش معکوس از پنج در تنظیم و تعدیل واکنش‌های «پیش‌فرض» به شما کمک کند. این اقدام نسبتاً کوچک، با تغییر شیوه‌ تصمیم‌گیری می‌تواند به بازتعریف کیستی خودتان، تغییر احساساتتان و آنچه که در زندگی انجام می‌دهید، منجر شود.

 

 

 

www.elmema.com

 

 

www.elmema.com

 

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

 

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

 

 

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

 

 

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

 

 

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی

رادیو علم ما (مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی)

رادیو علم ما مجموعه پادکست های صوتی آموزشی و کاربردی   رادیو علم ما چیست؟ …

4 دیدگاه

  1. با سلام.‌من قانون ۵ ثانیه ای خوندم. عالی و فوق العاده و مفید

  2. خلاصه کاملی بود
    ممنونم از گروه خوبتون

  3. سلام. اولین خلاصه کتاب، خلاصه قانون ۵ ثانیه رو امروز مطالعه کردم عالی بود و واقعاً به تجربیاتم اضافه شد. ممنونم از زحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code