خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی‌ ها از رابین شارما

معرفی و خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی‌ ها از رابین شارما

معرفی و خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی‌ ها از رابین شارما

(The 5 AM Club: Own Your Morning. Elevate Your Life)

 

 

معرفی نویسنده

رابین شارما (Robin Sharma) نویسنده و سخنران انگیزشی اهل کانادا در 18 ماه مارس سال 1965 به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در زمینه‌ی وکالت به سرانجام رساند ولی فعالیت در این حوزه را پس از مدتی رها کرد. او کتاب The Monk Who Sold His Ferrari را سال 1999 منتشر کرد که بسیار موفقیت‌آمیز بود. این اثر نام رابین شارما را به شهرت جهانی رساند و به بیش از پنجاه زبان دنیا ترجمه شد. این اثر بانام «راهبی که فراری‌اش را فروخت» به فارسی ترجمه شده است.

رابین شارما پس از این اثر کتاب‌های زیاد دیگری درزمینه‌ی موفقیت و برنامه‌ریزی منتشر کرد، برخی از آن‌ها به فارسی ترجمه شده‌اند. امروز در علم ما می خواهیم معروف ترین و پر طرفدارترین کتاب رابین شارما را بصورت خلاصه تقدیم تان کنیم، با ما هراه باشید…

 

 

مترجمین کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها

کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها را رضا اسکندری آذر به فارسی ترجمه کرده و نشر نون آن را منتشر کرده است.

 

 

درباره کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها

کتاب «باشگاه پنج صبحی‌ها» اثر «رابین شارما» روایت داستان دو غریبه است که با یک فرد بسیار پولدار آشنا می‌شوند. آن‌ها از آموزه‌ها و دستورالعمل‌های فرد پولدار استفاده می‌کنند تا مسیر موفقیت را بپیمایند. نویسنده در این اثر از اهمیت پنج صبح بیدار شدن می‌گوید، او از این زمان به‌عنوان ضربان تپنده‌ی جهان یاد می‌کند و به همه‌ی افرادی که به‌دنبال موفقیت هستند پیشنهاد می‌کند سحرخیز باشند.

او معتقد است در این زمان افراد هوشمندتر هستند و بدنشان نسبت به زمان‌های دیگر روز از انرژی بیشتری برخوردار است.

کتاب «باشگاه پنج صبحی‌ها» اثر «رابین شارما» شامل فصل‌های متعددی است و خواننده را به سحرخیزی و استفاده‌ی درست از زمان راهنمایی می‌کند. «اقدام خطرناک»، «برخوردی غیرمنتظره با یک غريبه‌ی عجیب»، «رها کردن حد متوسط و هر آنچه معمولی است»، «ماجرایی عجیب در رابطه با به دست گرفتن کنترل صبح»، «پرواز به قله‌های بهره‌وری، مهارت و شکست‌ناپذیری»، «آماده‌سازی برای دگرگونی در بهشت آغاز می‌شود»، «روش ۵ صبح: برنامه‌ی صبحگاهی سازندگان دنیا»، «چهارچوبی برای نمایان کردن عظمت»، «چهار زمينه‌ی تمرکز افراد تاریخ‌ساز»، «هدایت کشتی زندگی در امواج خروشان روزگار»، «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها، تشریفات عادت‌سازی را کشف می‌کنند»، «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها فرمول ۲۰/۲۰/۲۰ را می‌آموزند»، «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها ضرورت خواب را درک می‌کنند»، «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها درباره‌ی ده تاکتیک نبوغ مادام‌العمر آموزش می‌بینند»، «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها چرخه‌ی دوگانه‌ی عملکرد نخبگان را می‌آموزند» و «اعضای باشگاه پنج صبحی‌ها به قهرمان زندگی خودشان تبدیل می‌شوند» عناوین برخی از فصل‌های کتاب هستند.

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها به عنوان یک شاهکار معروف از رابین شارما، تغییری بنیادین در مدیریت فردی ایجاد می‌کند. این کتاب اهمیت سحرخیزی را در قالب داستانی برای افرادی روایت می‌کند که در جستجوی دستیابی به راه‌های موفقیت‌اند.

داستانی از تاکیدهای یک بی‌خانمان میلیاردر به یک خانم کارآفرین و یک آقای هنرمند می‌خوانید؛ کسانی که در گرفتاری‌های فراوانی فرو رفته‌اند، ولی با تاکیدهایی که از  باشگاه پنج صبحی ها دریافت می‌کنند، عکس‌العمل‌شان به زندگی به شکلی دگرگون می‌شود.

یک کارآفرین افسرده در فکر بازگشت به زندگی، یک هنرمند ناامید که سعی دارد خلاقیت خود را تقویت کند و میراثی از خود به جای بگذارد، و یک میلیاردر موفق که تمایل دارد دانش خود را در مورد چگونگی ایجاد یک زندگی فوق العاده به دیگران انتقال دهد.

این سه شخصیت در یک جلسه شخصی که Spellbinder (شخصیت افسانه ای در تجارت) در آن صحبت می کرد، شرکت کردند. او به دلیل استعدادی که در مجذوب کردن افراد در حین سخنرانی به -دلیل قدرت بینشی که داشت- مشهور بود. بعد از اینکه سخنان Spellbinder تمام شد، میلیارد به کارآفرین و هنرمند نزدیک شد، اما آن دو نمی دانستند که او بسیار ثروتمند است. میلیاردر به عنوان یک انسان فقیر خودش را نشان داد. این کار را به خاطر اینکه بگوید پول همه چیز نیست همیشه انجام می داد. ساعت گران قیمت او تنها سرنخی بود که نشان می داد او بسیار ثروتمند است.

میلیاردر به آنها گفت که به لطف Spellbinder و آموزش های او یادگرفته است که چگونه ثروتمند شود. و صحبت های خود را بدین صورت ادامه داد که تمام مردم آرزو دارند اتفاقات خارق العاده ای برای آنها رخ دهد اما نخبگان این را می دانند که اتفاقات خارق العاده را خود به تنهایی می توانند رقم بزنند.

کارآفرین و هنرمند نسبت به این مرد اسرار آمیز و صبحت های جذاب او کنجکاوتر شدند. آنها به صحبت های میلیاردر گوش می دادند که می گفت Spellbinder -که در واقع مربی شخصی میلیاردر بود- یه او یک چیز مهم یاد داده که از همه مهم تر است. آن چه چیزی بود؟ اینکه مطمئن ترین راه برای بدست آوردن بهترین نتیجه در زندگی شخصی و حرفه ای شما، داشتن یک برنامه منظم صبحگاهی است.

میلیاردر یک پشنهاد سخاوتمندانه و باورنکردنی به آن دو داد. اینکه آنها به خانه ساحلی او در موریس بروند، تا او اسرار ساختن روال یک صبح منظم را به آنها بیاموزد.

پس برای ساعت 5 فردا صبح قرار گذاشتند. کارآفرین و هنرمند صبح روز بعد با شک و تردید نسبت به واقعی بودن ماجرا آماده آمدن به سر قرار شدند. اما وقتی که راننده رولز رویس آنها را سوار کرد نسبت به واقعی بودن داستان اطمینان پیدا کردند. ماشین آنها را به محلی برد که یک جت خصوصی با آرم “5AC” در انتظار آنها بود. کارآفرین از صندوقدار سوال کرد که این آرم چیست، و او گفت این مخفف “5 صبح” است. و بدین ترتیب سفر آنها با فهمیدن اینکه یک روال صحبگاهی منظم ایجاد کننده یک انقلاب بزرگ است و چشم انداز جدیدی از زندگی که پتانسیل این را دارد که همه چیز با شکلی بسیار بهتر در آن محقق شود، آغاز شد.

صبح روز بعد میلیاردر به کارآفرین و هنرمند توضیح داد چگونه بیدار شدن در 5 صبح، زندگی او را کاملا متحول کرده است. بلند شدن در این ساعت خلاقیت او را افزایش داده، انرژی او را دو برابر کرده است و بهره وری او را سه برابر افزایش داده است. اما چطور؟

بسیاری از بزرگان واقعی در طول تاریخ، از رمان نویس جان گریشام گرفته تا آهنگساز ولفگانگ آمادئوس موتزارت، به این موضوع اذعان داشتند که ایزوله ای که از ساعت صبح ایجاد می شود اثر چند برابر دارد. همه افراد از ظرفیت ذهنی محدود برخوردار هستند. در طول روز ما به مسائلی مانند اخبار، رسانه های اجتماعی، کار و تعامل با دیگران بیشتر توجه می کنیم. ظرفیت ذهن ما توسط این موارد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ما تا ظهر یک روز سخت داریم که روی مسائل مختلفی متمرکز شده ایم. با این جابه جایی مداوم تمرکز، توجه خود را به یک سری مسائل از دست می دهیم. اگر ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید، فرصت طلایی برای تمرکز روی یک فعالیت منحصر به فرد با ارزش بالا را دارید، بدون اینکه ذهن شما دچار حواس پرتی شود. این تمرکز همراه با فعالیت پایین قشر پیشانی مغزتان همراه است. به این معنی که در ساعت 5 صبح، آماده اید که فراید فکری شما شکل بگیرد. میلیارد توضحی داد که این امر به این دلیل است که هنگامی که شما ساعت 5 صبح آرامی را شروع می کنید، قشر پیشانی مغز که ایجاد کننده تفکر استدلالی در شماست موقتا خاموش می شود. بنابراین تمایل به نگرانی و استرس و تجزیه تحلیل در شما وجود نخواهد داشت. در عین حال آرامش صبحگاهی باعث انتقال های عصبی دوپامین و سروتونین می شود. نتیجه این است که شما به جریان می افتید: با انرژی کامل و متمرکز در قلمرو خودتان.

همان چیزیکه از ویولن زن های بزرگ تا دانشمندان، برای اینکه بهترین لحظات خود را بسازند از آن بهره می بردند. اگر ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید خواهید فهمید که پربارتر و متمرکزتر خواهید بود. اگر برای پیوستن به باشگاه 5 صبحی ها به یک دلیل خوب نیاز دارید، این را در نظر بگیرید: برای دستیابی به نتایجی که 5 درصد از افراد انجام می دهند و جزو نخبگان می شوند، باید کاری را انجام دهید که 95 درصد کارآفرینان، هنرمندان و سایرین در برابر انجام دادن آن از خود مقاومت انجام می دهند.

اکثر مردم حاضر نیستند ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوند، بنابراین اگر شما این کار را انجام دهید یک برگ برنده بزرگ برای رقابت اصلی با دیگران دارید.

 

 

 

 

در یک صبح پر زرق و برق در موریس، کارآفرین، هنرمند و میلیاردر در کنار دریا گرد هم آمدند. جایی که سنجاب ماهیان مانند یک مدرسه در حال شنا در آبهای شفاف هستند. در این محیط دوست داشتنی، میلیاردر در مورد 4 چیزی که تاریخ سازان بزرگ روی آن متمرکز بودند صحبت کرد:

 

1- انجام کارهای بزرگ با داشتن استعداد تعریف نمی شوند، بلکه بستگی به این دارد که ما چقدر برای آن کار وقت و انرژی می گذاریم.

طبق گفته میلیاردر، نظم و پشتکار می تواند شکوفا کننده استعداد باشد. به جای اینکه فکر کنید زمان زیادی طول می کشد تا آن چیز را بدست آورید، از توانایی های خود استفاده کنید و سعی کنید در کارها تغییراتی ایجاد کنید.

 

2- رهایی از هواس پرتی موضوع اساسی است.

بسیاری از افراد ساعت های زیادی را روی فناوری های اعتیاد آور توخالی، و رسانه های اجتماعی تلف می کنند. اگر می خواهید موفق شوید باید ذهن متمرکزی داشته باشید. به معنای پاکسازی ذهن و تمرکز روی چندین پروژه شگفت انگیز به جای چندین پروژه معمولی است. و در زندگی روزمره شما مستلزم از بین بردن این هستید که هر چیزی که تمرکز شما را کم می کند را از خود دور کنید. اعلان های گوشی خود را خاموش کنید، و از ارتباط های بی معنی که شما را از فعالیت های با ارزش دور می کنند پرهیز کنید. با پیوستن به باشگاه 5 صبحی ها، ساعت های بدون حواس پرتی را تجربه کنید تا به چیزهای مهم دست پیدا کنید.

 

3- از بیشترین قدرت درک خود بهره ببرید تا مهارت های شما به مرور تقویت شود.

هر روز فقط 1 درصد از مهارت یا مهارت های خود را بهبود بخشید. این یک تغییر کوچک است اما در طول یک سال به 365 درصد پیشرفت می رسد!

سرانجام میلیاردر آخرین چیزی که تاریخ سازان بزرگ روی آن متمرکز بودند را می گوید:

 

4- برای اینکه روی خودتان مسلط شوید روزانه تمرین کنید.

به گفته یک روانشناس به نام آندرس اریکسون، یک شخص باید حداقل روزانه به مدت 2.75 ساعت تمرین روزانه به مدت 10 سال روی مهارت خود داشته باشد، تا نخستین نشانه های تلسلط روی خود در سطح نخبگان برای او اتفاق بیفتد.

اولین درس او اینطور شروع شد: هر روز پنج صبح بیدار شوید.

اولین ساعات روز زمانی است که شما یک مزیت رقابتی نسبت به بقیه افراد پیدا می‌کنید. وقتی باقی رقبایتان خوابند، شما می‌توانید عادات بهتری بسازید، استراتژی‌هایتان را آماده کنید و برای یک روز پربار آماده شوید. ضمن اینکه کمترین میزان حواس‌پرتی به خاطر عوامل مختلف محیطی را دارید.

بیدار شدن صبح زود میزان پرورش عادات خوب را افزایش می‌دهد.

روز بعد، رایلی در مورد اهمیت توجه فراوان به جزئیات تمامی کارهایی که انجام می‌دهند صحبت کرد.

با افزایش توجه نسبت به جزئیات، اطلاعات بیشتری در مورد کارتان خواهید گرفت. با آن اطلاعات، می‌توانید انتخاب‌های بهتری داشته باشید. و انتخاب‌های بهتر، نتایج بهتری را بوجود می‌آورد.

او از مانیک مثال زدکسی که مدیر شیفت‌های یک شیرینی‌پزی بود.

مانیک با مشتریانش آشنا بود و فکر میکرد می‌داند که آن‌ها می‌خواهند چه چیزی در مغازه وجود داشته باشد.

اما مشابه خیلی از دیگر کارمندان، خرید مشتریان را دنبال نمی‌کرد. یک روز تصمیم ‌می‌گیرد که از وقت آزادش استفاده کرده و پشت صندوق فروشگاه بنشیند.

متوجه شد آخر هفته‌ها کیک‌های کرمی فروش بیشتری دارند، کیک مرمری برای سفارشات خاص و کیک وانیل و شکلات هم زمانی که روی آن نقش گل باشد افزایش فروش دارد.

با توجه ویژه به جزئیات، قادر شد که برنامه‌ریزی تولید راه بیاندازد و حدود ۲۰ درصد افزایش فروش ایجاد کرد.

 

 

 

 

سپس رایلی ۴ اصلی که تاریخ سازان روی آن تمرکز داشتند را به آن‌ها معرفی کرد:

 

۱. سرمایه‌گذاری روی خود: یعنی رشد استعدادهای ذاتی.

شما هم در بعضی زمینه‌ها توانمندی خدادادی دارید، اما صرفا متکی بودن به آن کار افراد معمولی است.

بهبود دادن آن استعداد ذاتی چیزیست که افراد فوق‌العاده را از بقیه جدا می‌کند.

این کار نیازمند تلاش زیاد و نظم و ثبات در کارها می‌باشد.

 

۲. رهایی از حواس‌پرتی‌ها:

حواس‌پرتی در واقع یک اعتیاد است و مهلک و خطرناک برای خلاقیت.

کلید غلبه بر آن این است که زندگی را بشدت ساده کنید.

طوری که فقط آیتم‌هایی در آن وجود داشته باشد که برای شما اهمیت دارد.

 

۳. تمرین حرفه‌ای شدن در کارهای شخصی:

هر روز، مشخصا هر اول صبح باید مهارت‌هایتان را تمرین کنید و ذهن و بدنتان را آماده پیروزی‌هایی کنید که می‌خواهید در طول روز بدست آورید.

(شخصا پیشنهاد میکنم برای این تمرین 6 phases meditation رو چک کنید.)

 

۴. پشت هم‌چیدن روزها (day stacking):

موفقیت هر روز، باید پس از موفقیت روز قبل ساخته شود.

نکته اساسی این است که بصورت روزانه بهبودهایی را در کار روز قبل ایجاد کنید.

رایلی کارآفرین و هنرمند را برای دیدن تاج محل به آگرا برد. به آن‌ها گفت که شما عادت‌ها را بواسطه ثبات و نیروی اراده و انگیزه می‌سازید.

اگر در شروع اراده کافی را ندارید مشکلی نیست. هر چه بیشتر یک کار را تمرین کنید در این کار قوی‌تر می‌شوید، دقیقا مشابه یک ماهیچه.

 

تاج محل یک مثال خوب در زمینه نیروی اراده است:

۲۰ سال طول کشید تا شاه جهان کامل شده این بنا را ببیند.

ولی او تمام این مدت را تحمل کرد تنها به این دلیل که می‌خواست به جهانیان نشان دهد که چقدر عاشق همسر مرحومش بود.

 

ساخت عادت ۴ مرحله دارد:

 • اول باید به دنبال نشانه‌ای برای یادآوری انجام آن عادت باشید.
 • دوم آن کاری را که می‌خواهید تبدیل به عادت شود را بلافاصله بعد از نشانه انجام دهید.
 • سوم برای این تمرین به خود یک جایزه بدهید.
 • چهارم این پروسه را تکرار کنید.

جذابیت این روش عادت‌سازی این است که می‌توانید از هر عادت ساخته شده به عنوان نشانه‌ای برای عادت بعدی استفاده کنید.

مثلا بعد از شستن صورت در اول صبح ورزش کنید، وقتی ورزش تبدیل به عادت شد، از آن بعنوان نشانه عادت بعد استفاده کنید.

 

قانون 20/20/20

رایلی سپس آن‌ها را به رم برد، جایی که یک زمانی عاشق همسر مرحومش شده بود. آنجا به آن‌ها در رابطه با قانون 20/20/20 گفت، قانونی که توضیح میداد یک ساعت اول صبح را به چه چیزی اختصاص دهیم.

اولین کاری که بلافاصله بعد از بیدار شدن باید انجام دهید 20 دقیقه ورزش شدید است.

ورزش، دوپامین مغز را افزایش می‌دهد و شما را برای یک حال خوب، یک ذهنیت مثبت و یک روز پربار آماده می‌کند.

همچنین سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد.

20 دقیقه دوم باید به تفکر کردن پرداخته شود.

نوشتن یکی از بهترین راهکارها برای بیرون ریختن افکار است. به این دلیل که به شما اجازه می‌دهد در مورد افکار و احساساتتان به شفافیت لازم برسید.

و قبل از اینکه با چالش های روزانه روبرو شوید آمادگی مقابله با آن را داشته باشید.

آخرین 20 دقیقه را باید به رشد اختصاص دهید:

بهترین زمان برای مطالعه، گوش دادن به پادکست یا کار بر روی یک دوره آنلاین.

اینجا یکی از زمانی‌هایی است که شما بر روی خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید.

قصه اینگونه ادامه پیدا می‌کند که در سائوپائولو هنرمند و کارآفرین با هم ازدواج کردند.

آن‌ها دیگر 5 صبح بیدار می‌شوند، عادت‌های روزانه ثبت می‌کنند و پربارترین روزهای زندگی را می‌گذرانند.

 

 

اینجا بود که رایلی 4 تکنیک نابغه بودن برای تمام عمر را یاد داد:

 

۱. قانون 90/90/1

برنامه ریزی کنید که ۹۰ دقیقه اول هر روز کاری را بمدت ۹۰ روز به تمرین آن تک مهارت مهم بپردازید.

 

۲. متد 60/10

کسانی که در حرفه شغلی خود بی‌نظیر هستند بخوبی می‌دانند که نمی‌توان بک روز کامل روی یک موضوع تمرکز داشت.

و به جای آن باید در دوره‌های منظم کار و استراحت کنند.

بعد از 90 دقیقه اول 60 دقیقه با تمرکز بالا روی کارتان زمان بگذارید (بدون وجود عوامل حواس‌پرتی مثل موبایل، صحبت با همکاران و …)

بعد از آن ده دقیقه استراحت کنید و این چرخه را تا به انتها ادامه دهید.

 

۳. دانشگاه ترافیک

اکثر افراد مسیرهای رفت و آمدشان به اتلاف وقت گذرانده می‌شود.

و صرفا احساس خستگی یا بی‌حوصلگی می‌کنند. افراد برتر دنیا دقیقا از این زمان استفاده می‌کنند تا چیزی یاد بگیرند:

کتاب‌های صوتی، سلسله دروس یا پادکست‌های آموزشی چند نمونه از بهترین‌ کارها برای رشد شما در این ساعات است.

 

۴. سیستم طراحی هفتگی

کارهایی را که برنامه‌ریزی می‌کنید که اجرا کنید، دقیقا همانهایی است که انجام می‌دهید.

30 دقیقه از هر جمعه را به این اختصاص دهید که برنامه هفتگیتان را تنظیم کنید، حتما اولویت‌دهی کارها را هم انجام دهید.

یادتان باشد در برنامه‌ریزی‌ها حتما زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید.

در نهایت رایلی زوج جوان را به آفریقای جنوبی برد که به آن‌ها چرخه دوقلوی کارایی را آموزش دهد:

چرخه برتری شدید و چرخه سوختگیری عمیق.

او گفت کلید اصلی رهبری عالی این است که بتوانید بصورت طولانی مدت ثبات داشته باشید.

اگر زود هنگام دست از تلاش بردارید، آن تاثیری که باید روی جهان اطرافتان را نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که ماهیچه‌ها در زمان تمرین نیست که رشد می‌کنند بلکه در زمان استراحت است که ورزیده می‌شوند.

مشابه آن انرژی و اراده شما هم زمانی که استراحت درست و کافی داشته باشید رشد می‌کند.

حداقل دو روز در هفته باید به استراحت تعمدی و بدون وجود عوامل حواس‌پرتی و استرس‌زا مثل موبایل اختصاص پیدا کند.

انتهای هر فصل را هم می‌توان به استراحت‌های طولانی‌تر اختصاص داد.

بعد از این دوره‌های استراحت شما تازه‌تر و با انرژی بیشتر به انجام کارهایتان می‌رسید.

و در زمان کار هم با تمرکز کامل و بدون اتلاف انرژی و بهانه برای استراحت باید صرفا به انجام متمرکز کار بپردازید.

این دو دوره در واقع دوره (HEC (High Excellence Cycle و (DRP (Deep Refueling Cycle است، که در HEC شما با قوای تمام کار می‌کنید و در DRP با تمام وجود استراحت و سرگرمی.

 

 پیام اصلی نویسنده

هدف اصلی این کتاب که از نامش مشخص است، آموزه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا میزان بهره‌وری‌تان را با برنامه‌ی صبحگاهی افزایش دهید.

با داشتن برنامه‌ی منظم و سحرخیزی افراد می‌توانند در کار، زندگی شخصی و روابطشان موفق‌تر عمل کنند و از زمانشان به نحو احسن استفاده کنند. نکات ارائه شده در این اثر ساده و آسان است و هر فرد می‌تواند آن‌ها را عملی کند.

 

 

سایر آثار رابین شارما:

 • ۸ هدف اصلی برای داشتن کسب‌وکار
 • ۱۰ قانون موفقیت
 • راهبی که فراری‌اش را فروخت
 • ۲۰۰ راز عالی برای دستیابی به موفقیت و مدیریت خود
 • چگونه اعتمادبه‌نفس داشته باشیم
 • زندگی خارق العاده
 • رئیس بدون لقب

 

 

 

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

شیوا هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست ادمین اینستاگرام علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code