خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف از جف اولسون

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف از جف اولسون

معرفی و خلاصه کتاب برتری خفیف از جف اولسون

(The slight edg)

 

 

 

معرفی جف اولسون

جف اولسون (Jeff Olson) متولد 1958، موسس و مدیرعامل شرکت نریوم، تاجر و نویسنده ی آمریکایی است. او همچنین صاحب امتیاز مجله Live Happy است.

هنگام تحصیل، در فرودگاه زادگاه خود، یعنی آلبوکرکی مشغول به کار بود و در همان زمان جزء جوان‌ترین مدیران فرودگاه شناخته شد. اما این پایان افتخارات وی نبود پس ‌از آن به شرکت معروف اینسترومنت رفت و در مدت 5 سال توانست مدیر بخش سیستم هوشمند همان شرکت شود.
وی در سال 1990 موفق به تاسیس یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آموزش پیشرفت شخصی بانام (شبکه مردم) شد.
او پس از کسب تجریبات کافی در زمان کاری خود، تصمیم به تاسیس شرکتی بانام (سان ایر آمریکا) گرفت. حوزه فعالیت شرکت سان ایر استفاده بهینه از نور خورشید و کلیه طراحی‌ها، کارهای بازاریابی در مورد انرژی خورشیدی بود. جف توانست از هر آنچه در دوران کار و تحصیل خود فراگرفته بود در این شرکت استفاده کند.
تمامی سیطره کارهایی که اولسون در طول زمان جوانی و تحصیل خود انجام داد که اتفاقا همگی با موفقیت همراه بوده است سبب شد تا جف به‌عنوان یک الگوی مناسب و خلاق برای دیگران تبدیل شود. و همین امر سبب شده است که سخنرانی‌ها و کتاب وی به‌شدت تاثیرگذار شود.
اولسون با داشتن تجربیات کافی توانست شرکت خود را در عرض مدت 4 سال تبدیل به یک ابر شرکت در ایالات‌متحده آمریکا کند.
اولسون به دلیل فعالیت در شرکت‌های بازاریابی و شرکت‌های بزرگی همچون اینسترومنت و سان ایر تجربیات و دوستان زیادی پیداکرده بود، همین امر سبب شد تا او در سال 2012 یک شرکت فروش تاسیس کند و میزان سود آن شرکت را از صفر به صد برساند. جف اولسون کتاب برتری خفیف را در سال 2005 به چاپ رساند که این امر سبب شهرت هرچه بیشتر جف در تمام جهان شد.

 

 

مترجمین کتاب برتری خفیف

کتاب حاضر اولین‌بار با ترجمه‌ی لطیف احمدپور و میلاد حیدری با عنوان کامل برتری خفیف، تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود در ایران توسط انتشارات ققنوس  چاپ و منتشر شده است.

مزیت این ترجمه از کتاب آن است که به خوبی به نیت و تصمیم نویسنده پی برده و در راستای برآورده کردن خواسته نویسنده در ساده‌گویی گام برداشته است و درواقع بهترین ترجمه این کتاب است.

ترجمه‌ی دیگری از این کتاب با عنوان برتری جزئی توسط غلامحسینعلی مازندرانی توسط انتشارات آرایان تهران منتشر شده است.

 

 

درباره کتاب برتری خفیف

جف اولسون در برتری خفیف، از تجربیات و مسیری که برای رسیدن به این موفقیت طی کرده، سخن گفته است.

اولین نسخه برتری خفیف در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و ۸ سال بعد جف اولسون نسخه جدیدی از آن را ارائه داد.

کتاب برتری خفیف از جف اولسون، درباره‌ی کارهای کوچکی است که می‌توانید انجام دهید تا تغییرات بزرگی به وجود بیاوید. جف اولسون که یکی از مدیران موفق آمریکایی است، در برتری خفیف از مسیری که برای رسیدن به این موفقیت طی کرده است، سخن گفته است. او در این کتاب رمز و راز موفقیت را بیان کرده است.

اما برتری خفیف مانند بقیه‌ی کتاب‌هایی که در زمینه‌ی کسب و کار و موفقیت نوشته می‌شوند نیست. چرا که این اثر حاصل تجربیات فردی است که شکست را تجربه کرده است.

در حقیقت شما با خواندن برتری خفیف زندگی و خودتان را با دیدگاهی متفاوت ‌می‌بینید و آن را همان شکلی می‌سازید که می‌خواهید. می‌خوانید که چرا برخی افراد موفق هستند و برخی دیگر با اینکه هر روز تلاش می‌کنند اما هرگز موفق نمی‌شوند.

جف اولسون با بیان تجربیات موفق و ناموفق خودش، کارهای کوچکی را یادآوری می‌کند که با انجام دادنشان می‌توانید به تغییرات بزرگ دست پیدا کنید.

او کتاب را با تجربه‌ی دو تن از دوستانش آغاز می‌کند. یکی از آن‌ها بسیار موفق و دیگری شکست‌خورده است. سپس از راه‌هایی می‌گوید که برای رسیدن به موفقیت باید طی کرد. او در طول کتاب با ارائه‌ی راهکارهای متفاوت، خواننده را با برتری خفیف که آن را عامل موفقیت می‌داند، آشنا می‌کند.

این کتاب در گروه کتاب‌های انگیزشی_موفقیت جای دارد. در پشت جلد مشاهده می‌کنیم که جملاتی از کن بلانچارد، دارن هاردی و برایان تریسی به چشم می‌خورد، که هرکدام از نام‌های برده شده خود جزء بزرگان موفقیت به شمار می‌روند.
منتقدان، مخاطب کتاب برتری خفیف را به دودسته تقسیم می‌کنند:
1. کسانی که برای اولین بار کتاب‌های موفقیت را می‌خوانند.
2. کسانی که طرفدار کتاب‌های موفقیت هستند.
اگر جزء دسته اول باشید، مطمئنا مطالب این کتاب برای شما جالب و قابل‌ لمس خواهد بود چراکه برای اولین بار با کلمات جادویی این نوع از کتاب‌ها مواجه می‌شوید، اما اگر جزء گروه دوم هستید که این نوع کتاب‌ها را دنبال می‌کنید گاهی ممکن است متوجه تکراری بودن بخشی از مطالب شوید، اما نکته مهم در مورد نگارش پرکشش کتاب برتری خفیف است که هر نوع مخاطبی را با خود همراه نگاه می‌دارد.

 

 

فهرست کتاب برتری خفیف به شرح ذیل می باشد:

بخش اول: نحوه عملکرد برتری خفیف

۱-ولگرد ساحلی و میلیونر

۲-اولین عنصر

۳-انتخاب

۴-در انجام دادن اقدامات پیش پا افتاده ماهر شوید

۵-آهسته تر بروید تا سریع تر برسید

۶-در دام جهش کوانتومی نیفتید

۷-راز شادی

۸-اثر موجی

۹-اما باید با یک سکه یک سنتی شروع کنید

بخش دوم : زندگی کردن با برتری خفیف

۱۰-دو مسیر زندگی

۱۱-مهارت یافتن در برتری خفیف

۱۲-روی خودتان سرمایه گذاری کنید

۱۳-یادگیری از مربی ها

۱۴-از چهار هم پیمان برتری خفیف استفاده کنید

۱۵-عادت های برتری خفیف را در خودتان پرورش دهید

۱۶-سه گام تا تحقق رویاها

۱۷-زندگی کردن با برتری خفیف

۱۸-از این جا به کجا خواهید رفت

دعوت شخصی

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

کتاب برتری خفیف به شما کمک می‌کند تا از روزمرگی خود نجات پیدا کنید و شمارا به سمت استقلال مالی سوق می‌دهد. مقصود کتاب برتری خفیف از میان برداشتن انتخابات به ‌ظاهر کوچک و اشتباه روزمره است که گذشته و آینده شمارا می‌سازد.
اولسون در کتاب برتری خفیف با قلمی شیوا سعی دارد تجربیات خود و سخنان طلایی را در اختیار مخاطب قرار دهد و انگیزه‌های هرچند کوچک مخاطب را تحریک کند تا قدم اول برای تاثیر خود را بر روی وی بگذارد.
هیچ‌گاه نمی‌توان منکر این امر شد که همه‌ی ما نیاز داریم تا شخصی یا راهی ما را از روزمرگی نجات دهد. تنها راه نجات هم کار بروی خود و عادات غلطی است که هر روزه آن را تکرار می‌کنیم.

در گوشه و کنار کتاب برتری خفیف می‌شنویم که نویسنده سعی دارد در لفافه مخاطب را از این امر آگاه کند، تنها کسی که می‌تواند شمارا به موفقیت حتمی برساند خود شما هستید.
از نکات طلایی این کتاب می‌توان به جملات جالب و درعین‌حال نزدیک به حال مخاطب اشاره کرد.
اولسون در این کتاب راز شادی را این‌گونه بیان می‌کند: «موفقیت کلید شادی نیست؛ شادی است که کلید دستیابی به موفقیت است».
در کتاب برتری خفیف اولسون مخاطب را مجاب می‌کند که باید از کارهای پیش ‌پا افتاده و قدم‌های کوچک شروع کند تا به موفقیت واقعی برسد که درواقع مصداق آن ضرب‌المثل خودمان است: سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

در این کتاب شما متوجه می‌شوید که تاکید اولسون بر روی عادات رفتاری شماست. او سعی دارد ابتدا به شما بفهماند که چه عادات رفتاری دارید سپس خودتان آن‌ها را به عادات رفتاری خوب و بد تقسیم می‌کنید و پس از گذشت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که چگونه عادات رفتاری بد خود را کنار می‌گذارید.

این کتاب می‌تواند درس‎های بسیار زیادی برای ما داشته باشد و به معنای حقیقی کلمه زندگی ما را دگرگون کند. در صورتی که ذهنی باز و آماده داشته باشید و به مطالعه این کتاب بپردازید، شاهد تحولی شگرف در دیدگاه خود نسبت به موفقیت خواهید بود. درس هایی از این کتاب به شرح ذیل می باشد:

۱- فلسفه خود در زندگی را جدی بگیرید

برخی از افراد تصور می‌کنند که وقتی فردی به موفقیت مالی می‌رسد، حتماً این اموال را از طریق ارث پدری به دست آورده یا بر اثر تحولات اقتصادی بازار به این جایگاه رسیده است. این در حالی است که افراد باید نگرش و فلسفه خودشان را در زندگی تغییر دهند.  اگر می‌خواهید به موفقیت اصیل و واقعی برسید، همیشه باید به زندگی خود نگاهی عمیق بیندازید. اگر می‌بینید که موفقیت در یک حوزه روی موفقیت شما در حوزه‌های دیگر تأثیر می‌گذارد، مطمئن باشید که این موفقیت شما اصیل و واقعی است. به مثالی که در ادامه می‌زنیم توجه کنید:

وقتی فردی در حوزه ورزش و سلامتی به موفقیت می‌رسد و می‌تواند تناسب اندام خود را حفظ کند، هم از نظر سلامتی در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و هم اعتماد به نفس و عزت نفس او بهتر می‌شود. اعتماد به نفس و عزت نفس دو عامل مهم و کلیدی برای موفقیت است. وقتی ذهن شما به این دو عامل مجهز شد، مطمئن باشید که در حوزه کسب و کار هم به موفقیت می‌رسید. بنابراین به سادگی دیدیم که موفقیت در زمینه سلامتی روی موفقیت مالی شما تأثیر می‌گذارد. نگرش و فلسفه انسان در موفقیت او تأثیر به‌سزایی دارد. جف اولسون بر این باور است:

ما کنترل تمام و کمالی بر مسیر زندگی‌مان داریم.

به بیان ساده‌تر ما مسئولیت کامل و 100 درصدی زندگی خود را بر عهده داریم و این ما هستیم که باید مراقب زندگی و افکار خودمان باشیم. وقتی کسب دائماً از وضعیت روزگار، سیاست و غیره می‌نالد، قطعاً فلسفه او در زندگی این است که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده نگرفته است. وقتی شما قبول کردید که کنترل کامل و صد در صدی زندگی خود را بر عهده دارید:

هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شوید

مراقب غذای خودتان هستید و اجازه نمی‌دهید که اضافه‌وزن پیدا کنید

ورزش می‌کنید

به این نتیجه می‌رسید که باید روی خودتان و رشد فردیتان سرمایه‌گذاری کنید

سعی می‌کنید اطلاعات خودتان را پیرامون کسب و کار بالا ببرید

کتاب‌های بیشتری می‌خوانید و در دوره‌های انگیزشی بیشتری شرکت می‌کنید

همان‌طور که جف اولسون در برتری خفیف بیان می‌کند، فلسفه شما در زندگی اهمیت زیادی دارد و همین فلسفه زمینه موفقیت شما را رقم می‌زند.

 

۲- اجازه دهید زمان به شما کمک کند

در جهان امروز همه تمایل دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند و به موفقیت‌های سریع و البته بزرگ دست پیدا کنند ولی متأسفانه قاعده جهان جز در موارد استثنایی برای کسی موفقیت فوری رقم نمی‌زند. به عنوان مثال آیا ممکن است یک کشاورز دانه‌ای را بکارد و فردای همان روز از خواب بیدار  و ببیند که آن دانه به بار نشسته است؟ قطعاً چنین چیزی ممکن نیست. همیشه اجازه دهید که زمان هم به کمکتان بیاید و نقش خود را برای دستیابی شما به موفقیت ایفا کند. دنیا لینکی نیست که روی آن کلیک کنید و خیلی سریع به هدف برسید. اولسون در این زمینه می‌گوید:

رسیدن به موفقیت نیاز به یک فرآیند طبیعی دارد. باید مانند یک کشاورز مراحل کاشت، داشت و برداشت را پشت سر بگذارید تا موفقیت حاصل شود. به کار کشاورز دقت کنید. رسیدن از مرحله کاشت به مرحله داشت، تنها به گذر زمان احتیاج دارد.

خیلی از افراد تصور می‌کنند که زمان دشمن آن‌ها است ولی شخص موفق خیلی خوب می‌داند که برای به بار نشستن بعضی از موفقیت‌ها به گذر زمان احتیاج دارد.

 

۳- اجازه دهید برتری خفیف خودش را نشان دهد

برتری خفیف در واقع توضیحی برای نمودار زیر است:

تفسیر این نمودار به این صورت است که اگر یک عادت صحیح یا نادرست را در زندگی پیش بگیریم، ممکن است در بازه زمانی کوتاه هیچ کدام از این دو عادت تحول چندان زیادی در زندگی ما ایجاد نکنند ولی وقتی مدتی می‌گذرد می‌بینیم که هر کدام از این عادات چه تحول عظیمی در زندگی ما ایجاد کرده است. عادتی که خوب باشد، خیلی به پیشرفت ما کمک می‌کند و عادتی که بد باشد، شرایط را برای پسرفت ما فراهم می‌آورد. از این رو باید حتی روی کوچک‌ترین رفتارهای روزانه خودمان حساس باشیم؛ زیرا همین کارهای ریز و کوچک روزانه موفقیت یا شکست ما را رقم می‌زند.

اولسون در کتاب برتری خفیف می‌نویسد:

“آدم‌ها به‌طور متوسط زمانی در حدود 250 ساعت تا 350 ساعت در طول یک‌ سال را به رانندگی و در رفت‌وآمد از جایی به‌جای دیگر صرف می‌کنند. این زمان به‌طور میانگین حدود 40 دقیقه تا یک‌ساعت روزانه است. حالا اگر این زمان را صرف گوش دادن به پادکست‌های آموزشی و بهبود فردی کنید، دانشی معادل یک مدرک دکترا در مورد موضوع انتخابی خود در طی چند سال به‌دست خواهید آورد. این قدرت برتری خفیف است.”

عبارت بالا از جف اولسون بهترین مثالی است که می‌توان برای قدرت برتری خفیف بیان کرد. در کل این کتاب با اولویت قرار دادن اقدامات کوچک نوشته شده است.

یک راهکار کاربردی و عالی

کارهایی که در طول یک روز انجام می‌دهید را یادداشت کنید. کارهای درست را ادامه دهید و برای حذف عادات و کارهای نادرست و جایگزینی آن‌ها با رفتارهای سالم تلاش کنید. این دقیقاً همان چیزی است که باعث می‌شود برتری خفیف پس از مدتی خودش را به شما نشان دهد. همین گام‌های کوچک باعث می‌شود که پس از مدتی در همه مسائل از جمله مسائل مالی، سلامت جسمانی و روانی و روابط اجتماعی پیشرفت کنید و به اهداف خودتان برسید.

 

۴- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

جف اولسون در این کتاب با تمام وجود از مخاطب می‌خواهد که روی خودش سرمایه‌گذاری کند. او می‌نویسد:

ایجاد کتابخانه‌ شخصی برای بهبود و رشد فردی خود شاید تنها سرمایه‌گذاری ارزشمند و مهمی است که پس از سرمایه‌گذاری روی سلامتی خود می‌توانید انجام بدهید.

امروزه موفقیت مالی افراد به میزان دانش و اطلاعات تخصصی که دارند بستگی دارد. از طریق مطالعه می‌توانید دانش تخصصی خود را افزایش دهید. همچنین لازم است برای رسیدن به موفقیت روی رشد و توسعه فردی خودتان کار کنید. یکی از کارهای مهم دیگر برای سرمایه‌گذاری روی خودتان این است که خوراک مغز خودتان را کنترل کنید. به هیچ عنوان اجازه ندهید که عوامل مزاحم و ناامیدکننده به روان و افکار شما آسیب برساند. تا حدی که می‌توانید استفاده نادرست از رسانه‌های اجتماعی را متوقف کنید. سعی کنید با افراد و موقعیت‌هایی ارتباط برقرار کنید که به رشد و پیشرفت شما کنند. به عنوان مثال همیار آکادمی می‌تواند یکی از بهترین دوستان مجازی برای شما باشد و به رشد و توسعه شما کمک کند.

 

۵- گذشته را کنار بگذارید

بسیاری از مردم کاملاً در گذشته زندگی می‌کنند و کاری به زمان حال و آینده ندارند. جالب است بدانید که همین مردم همیشه گله و شکایت می‌کنند که چرا ما در زندگی موفق نمی‌شویم. خوب معلوم است! یکی از اصول موفقیت این است که خودتان را از زندان گذشته رها کنید؛ زیرا با تمرکز روی گذشته، زمان حال و فرصت‌های کنونی را از دست می‌دهید.

گذشته فقط به این درد می‌خورد که از آن درس بگیرید. بنابراین اصلاً دلیلی ندارد که بابت گذشته ناراحت باشید یا به خاطر آن حسرت بخورید. برخی از مردم هم می‌گویند: «فلان کار را قبلاً کردم و جواب نگرفتم.» اگر دنبال هدفی هستید باید چندین و چند بار تلاش کنید تا موفق شوید.

نگاهی به نمودار زیر بیندازید. فهم نمودار زیر فهم پایه و اساس موفقیت در جهات گوناگون خواهد بود:

ابتدا باید بدانید که فلسفه شما خیلی در زندگی اهمیت دارد و تعیین می‌کند شما چه نگرشی به زندگی دارید. نگرش شما، اقدامات شما را مشخص می‌کند و اقدامات نتایج را به دنبال دارد. این چرخه فلسفه، نگرش، اقدام و نتایج، سبک زندگی ما را می‌سازد. اولسون در رابطه با این نمودار می‌گوید:

اقدامات منظم روزانه، همان اقدامات کوچکی که در طول زمان مرتبا تکرار می شوند، سرانجام تفاوت بین موفقیت و شکست را ایجاد می کنند. تنها 5 درصد از مردم به سطحی از موفقیت و رضایت که انتظارش را دارند دست می یابند. بقیه آن 95 درصد یا شکست می خورند یا به کمتر از انتظارشان دست پیدا می کنند.

کار‌های صحیح شاید در ابتدا انجام دادنش سخت باشد ولی پس از مدتی آسان می‌شود؛ زیرا در طول زمان به عادت تبدیل می‌شوند. در صورتی که بتوانید عادت‌های روزانه خودتان را اصلاح کنید خواهید دید که موفقیت در چند قدمی شما قرار دارد ولی اگر توان به دست گرفتن کنترل زندگی خود را ندارید، باید قید موفقیت را بزنید. مقاومت و پافشاری در انجام کارهای خوب دقیقاً همان عاملی است که موفقیت در حوزه مالی، رشد و توسعه فردی، سلامتی، روابط و کسب و کار را برای شما به ارمغان می‌آورد. روی جلد این کتاب عبارت مهمی نوشته شده است که کل محتوای کتاب را در یک جمله خلاصه می‌کند:

 

 

تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود.

در واقع این عبارت می‌خواهد بگوید تمام کارهایی که در طول یک روز انجام می‌دهید اهمیت دارد و شخصیت و آینده شما را می‌سازد. نباید کارهای کوچک و اشتباه را نادیده بگیرید یا بر آن‌ها صحه بگذارید؛ زیرا همین کارهای کوچک روزی تأثیر خود را خواهد گذاشت. یکی از نکات دیگر این کتاب این است که همین که از شکست دور شوید در واقع دارید به موفقیت نزدیک می‌شوید. شاید چند دقیقه ورزش در روز به چشم نیاید ولی پس از مدتی با همین چند دقیقه ورزش می‌تواند چند کیلو از وزن خود را به راحتی کم کنید. این قضیه در مورد پس‌انداز مقدار کمی پول در روز هم برقرار است. جف اولسون به عنوان یک مدیر موفق آمریکایی بر این باور است که کارهای درست کوچک و پشت‌کار باعث شده است که او در جایگاه کنونی خودش قرار گیرد.

 

 

 پیام اصلی نویسنده

کتاب برتری خفیف اثر جف اولسون در یک کلام می‌خواهد بگوید که موفقیت یک‌شبه و ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. اگر می‌خواهید مسیر موفقیت را طی کنید باید تصمیم بگیرید روی کارهای کوچکی و بزرگی که در طول یک روز انجام می‌دهید تمرکز کنید و تمام کارهای خود را با مسیر موفقیت هماهنگ کنید.

در واقع هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید، شاید هم خیلی کوچک و جزئی باشد ولی مطمئن باشید بخشی از مسیر شما برای موفقیت یا شکست است.

برتری خفیف به شما می‌گوید موفقیت به تلاش مستمر نیاز دارد. تاکنون موفق به خواندن کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی شده‌اید؟ در این کتاب بیان شده است که موفقیت نیاز به تکرار دائمی عادت‌های خوب و صحیح نیاز دارد. وقتی این عادت‌های درست و جزئی تکرار می‌شود، بعد از مدتی اثر آن‌ها با هم ترکیب می‌شود و تحولی بزرگ را ایجاد می‌کند.

 

 

سایر آثار جف اولسون:

قدرت مداومت

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

شیوا هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست ادمین اینستاگرام علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code