خانه / آخرین مقالات / معرفی و خلاصه کتاب باور کنید تا ببینید از وین دایر

معرفی و خلاصه کتاب باور کنید تا ببینید از وین دایر

معرفی و خلاصه کتاب باور کنید تا ببینید از وین دایر

(See It When You Believe It)

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

معرفی وین والتر دایر

وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer)  متولد ده مه ۱۹۴۰ در ایالات متحده، روانکاو، نویسنده کتابهای خودیاری و سخنران انگیزشی بود. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.

دایر بیشتر درباره‌ی تفکر مثبت حرف می‌زد و با سخنرانی‌های انگیزشی خود طراف‌داران زیادی مخصوصا میان دانشجویان پیدا کرده بود. هرچند به‌کارگیری روش‌ها و تفکرات او، باعث پیشرفت و موفقیت افراد در هر زمینه‌ای می‌شود.

در سال ۲۰۱۱ مجله Watkins Magazine وین دایر را سومین انسان معنوی تأثیرگذار در دنیا معرفی کرد.

دایر به دین و مذهب معنوی خاصی تعلق نداشت. در نگاه او این که کسی بخواهد مسیحی، مسلمان، یهودی یا بودایی باشد، بی‌معنی است. مکتب او انسانیت و عشق بود. همان‌طور که خودش می‌گوید، همیشه سعی داشته شبیه به مسیح، بودا، محمد یا موسی باشد. نه پیرو خطوطی که معنایشان را در این دنیای آشفته از دست داده‌اند. او از انسان‌ها می‌خواست که در انجام تمام کارها، نیاز به خداوند و خدمت به مردم را در نظر داشته باشند، چون از نظر او، این شیوه‌ی زندگی معجزه‌آفرین و جادویی است. با این که او یکی از طلایه‌داران روان‌شناسی مدرن است، در آثارش ردپای عرفان شرق، سروده‌های مولانا و آیات و آموزه‌هایی از قرآن و انجیل هم دیده می‌شود. تلفیق علوم مدرن دنیای روان‌شناسی و معنویت در تعالیم دایر باعث شده آثارش نسبت به دیگر روان‌شناسان، حال و هوای متفاوتی داشته باشد. او برای انسان نوشته است، فارغ از مذهب، رنگ و نژاد. همین میانه‌روی و انصاف دایر است که باعث محبوبیت کم‌نظیر این نویسنده در تمام دنیا شده است.

 

 

مترجمین کتاب باور کنید تا ببینید

محمدرضا آل یاسین این کتاب را به صورت کامل روان ترجمه کرده اند و از سوی انتشارات هامون به چاپ رسیده است.

 

 

درباره کتاب  باور کنید تا ببینید

وین دایر این کتاب را بعد از یک اتفاقی واقعی که برای خودش افتاد نوشت. داستان از این قرار بود که وین و خانواده اش به دلیل بی مسئولیتی / خشمگین بودن/ بد اخلاقی و … با پدرشان رابطه خوبی نداشتند و همیشه از لحاظ نوع زندگی تحت فشار بودند. تا اینکه روزی تصمیم میگیرد تا به دنبال پدرش برود ولی بعد از پرس و جو متوجه میشود که پدرش به دلیل مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و ناراحتی کبدی درگذشته است. او مزارپدرش را می یابد و وقتی به آنجا میرسد با همه نفرت و بغضی که طی این سالها از او داشت اما سعی میکند که اورا ببخشد. او با این بخشش به این نقطه میرسد که انگار روحش آزاد شده و رضایتمندی بهتری از زندگی دارد.

او در این کتاب به شما میگوید اگر در طراحی آینده زیبا برای خود کوتاهی کنید درواقع شکست را برای زندگیتان پذیرفتید. چون فاصله بین شکست تا موفقیت یک طراحی زیبا برای آینده است.برای اهدافی که طراحی میکنید همیشه یک دوره بگذارید چون اهداف بدون گذاشتن زمان کاملا بی ارزش است. در واقع این کتاب سطح افق و دیدتان را گسترش میدهد و دنیای ذهنی که تاکنون داشته اید را دگرگون میکند.

کتاب باور کنید تا ببینید او که جزء پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز هم بوده، راهی برای دگرگونی خویشتن است. دایر در مقدمه کتاب می گوید: «مادام که ضد و نقیض بودن چیزها برایتان معمول و عادی نشود، در سرگردانی به سر خواهید برد. شما در داخل جسمی واحد، هم می توانید کمرو باشید و هم پرخاشگر؛ تنبل و یا سختکوش، ممکن است در مقام انجام کاری کمترین تلاش را مبذول دارید و بیشترین تایید و تحسین را بستانید. هرچه بیشتر آب را بفشارید، کمتر در دستتان باقی خواهد ماند. چیزهایی که اسباب تکدر خاطر ما می‌شود در وجود دیگران درس هایی است که خودمان باید آن را بیاموزیم. شما نمی توانید آهنربایی را بیابید که تنها دارای قطب مثبت باشد. هرچه آن را به قطعه های کوچکتر تقسیم کنید، همچنان دارای قطب مثبت و منفی خواهد بود. دوگانگی بر تمام کنش های عالم ما حاکم است. به جای این که با اتکاء به نیمکره چپ مغزتان، که به استدلال و منطق متکی است، بر تضاد و تناقض خط بطلان بکشید، با توسل به نیمکره راست مغز که از شهود و الهام تاثیر می پذیرد این واقعیت را بپذیرید که انواع تضادها می توانند به سادگی در کنار هم زندگی کنند.»

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

وین دایر در این کتاب، در مورد تاثیر اندیشه بر زندگی صحبت می کند.  او داستان جالبی از زندگی خود را در این کتاب شرح می دهد و می گوید سالها از ستم و بی مسئولیتی پدرش به خانواده، سرشار از خشم و نفرت بوده. تا اینکه روزی تصمیم می گیرد بدنبال پدرش بگردد تا اینکه پس از جستجوی بسیار در می یابد که پدرش بر اثر مصرف زیاد نوشیدنی الکل و ناراحتی کبدی درگذشته است.

او در حالی که سرشار از نفرت و کین خواهی بود گور پدرش را پیدا می کند. پس از چند دقیقه که به گور پدرش می نگرد، ناگهان عاطفه پنهانی از پشت سالها نفرت زبانه می کشد و به گریه می افتد او تصمیم می گیرد پدرش با تمام زخمهای روحی اش  ببخشد. او با این بخشش آنی و شگفت آور احساس می کند که همه سد های روحی که شکوفایی احساس خوشبختی را از او گرفته بودند، از بین می رود  او در می یابد که با این بخشش خود را آزاد کرده.

وين داير در این کتاب از قدرت باورها با ما سخن مي گويد:

آنچه را كه شما به راستي باور كنيد، در زندگيتان مشاهده خواهيد كرد.

براي مثال اگر به شدت به كمبود ،تگنا ونداري اعتقاد داشته باشيد، مدام به آن بيديشيد  و آنرا مركز  ومحور گفتگوهاي خود قرار دهيد، تنگدستي دست رد به سينه شما نمي زند و با كمبود هاي زيادي در زندگيتان روبه رو خواهيد شد.

بلعكس اگر به وفور نعمت وشادماني اعتقاد داشته باشيد، تنها به اين موهبت بينديشيد، درباره آن با ديگران سخن بگوييد و براساس اين باورها دست بعمل بزنيد، ثروت وتندرستي و شادماني به سراغتان خواهد آمد و بطور قطع آنچه  را كه باور داريد به چشم خواهيد ديد.

اصولي که در كتاب باور کنید تا ببینید بدان اشاره شده است:

سطح فكر و افق ديد تان را بسط و گسترش خواهد داد و دنياي ذهني شما را كه تا به حال تصوري ديگر از آن داشتيد -را دگرگون خواهد ساخت.

اگر پيام هاي  كتاب باور کنید تا ببینید را بپذيريد  و آنرا چون چراغي فرا راه خود قرار دهيد از قدرت بي مثال و بي همتايي كه در درون خود داريد آگاه شده و ديگر هرگز به موقعيت گذشته خود باز نخواهيد گشت.

 

 

اندیشه ها:

تمام روزهای گذشته‌ی زندگی شما تا این لحظه، چیزی به جز اندیشه نیست. تمام روزهای آینده زندگی شما نیز در قلمرو اندیشه ساکن است. روابط شما با هر فرد، چیزی به جز اندیشه نیست. عزم و تصمیم شما برای موفقیت، به طور دقیق همان اندیشه‌ای است که در جهت تحقق آن صرف می‌کنید.

کیفیت زندگی شما نه توسط چیزهای موجود در جهان، بلکه بسته به اندیشه‌ای که انتخاب می‌کنید دنیای خویش را از طریق آن بسازید، تعیین می‌شود. فکر تنها عامل تعیین کننده اوضاع و شرایط زندگی ما است. ما از مردم و یا چیزها دلگیر نمی‌شویم بلکه با این اعتقاد که آنان می‌توانند ما را ناراحت کنند، رنجش به دل می‌گیریم. تو همان می‌شوی که در طول روز به آن می‌اندیشی. همان گونه که می‌اندیشی همان خواهی شد.

 

 

سفر بی بازگشت به سوی دگرگونی متعالی:

هر گاه بر تردید و تزلزل خود غلبه کنید و ذهن را فراسوی هر آنچه با چشم می بینید گسترش دهید و به استقبال ناشناخته ها و مجهول ها بروید سفر بی بازگشت خود را به سوی دگرگونی متعالی آغاز خواهید کرد، برعکس تا زمانی که به اعتقاد گذشته خود مبنی بر اینکه : (برای باور کردن هر چیز باید آن را ببینم و لمس کنم) بچسبید، از رسیدن به سطوح عالی هوشیاری محروم خواهید شد.

باید دانست که احساسی خشم و نفرت و گناه و سایر هیجانهای منفی، موانع و گره هایی هستند که سبب می شود فرد به حالت انقباضی درآید و از نظر ذهنی و روانی بسته شود اما با تسلط بر احساسات و هیجانهای خویش می توانید مانع قربانی شدن خود در راه افکار منفی شوید و آنگاه به طرزی فزاینده راه را به سوی ضمیر برتر خویش بگشایید و انرژی خلاق طبیعی را در خود به تحرک وادارید.

اگر پيام هاي اين كتاب را بپذيريد  و آنرا چون چراغي فرا راه خود قرار دهيد از قدرت بي مثال وبي همتايي كه در درون خود داريد آگاه شده وديگر هرگز به موقعيت گذشته خود باز نخواهيد گشت.

 

 

مرحله 1: تهيه ليست اهداف

ليست کليه هدف هايي که دوست داريد به آنها برسيد را تهيه کنيد.
هدف هاي مادي، معنوي، علمي، ارتباطي، روحي، رواني، احساسي و خلاصه کليه دستاوردهايي که اگر در زندگي شما از الان تا آخر عمر حاصل شود، خشنود و راضي خواهيد بود.

 

مرحله 2: زمانبندي در هدف
براي ليست اهداف خود يک دوره از زمان در نظر بگيريد، زيرا هدف بدون زمان هيچ ارزش عيني ندارد.
انسان وقتي براي يک هدف ارزش قايل است که زمان معيني را براي خلق آن هدف در نظر گرفته باشد. تعيين زمان براي هر هدف يک تخمين است.

 

مرحله 3: تعيين اولويت ها در هدف
با مراجعه به ليست هدف بر اساس اولويت دسته بندي کنيد. اولويت ها مي توانند بر اساس زمان و موعد هدف باشد يا بر اساس اهميت آن هدف باشد.

 

مرحله 4: ايجاد انگيزه براي هدف
رسيدن به هر هدفي، انگيزه و تلاش مي خواهد و به دست آوردن انگيزه براي هر حرکتي متقاعد کردن خود و ضمير ناخودآگاه ما است.
در اين مرحله براي هر هدفي يکي، دو پاراگراف مطلب مي نويسيم که چرا؟ يعني شرح مي دهيم که « چرا» من بايد به اين هدف برسم و اگر نرسم چه خسران و زيان ها عايد من و زندگي ام خواهد شد. به اين موضوع مي گويند:« قدرت چرا» و ما اگر واقعاً به دنبال تحقق يافتن اهداف مان هستيم، بايد به اندازه کافي براي خود دليل بياوريم که چرا حتماً بايد اين هدف را خلق کنيد.

 

مرحله 5: برنامه ريزي براي رسيدن به هدف ها
برنامه ريزي براي رسيدن به هر هدفي از لازمه هاي خلق آن هدف است. نفس يک هدف بدون برنامه ريزي براي رسيدن به آن، يک حرکت جدي را فراهم نمي کند.
براي رسيدن به هر کدام از اهدافي که تعيين کرده ايد، روشي براي رسيدن به آن هدف هم تعيين مي کنيد.

 

مرحله 6: يک اقدام اوليه
اگر هدف شما خريد يک اتومبيل زيبا در دو سال آينده است، شما بايد فرداي آرزوي کردن تان، در يک فرصت مناسب به طور جدي به يک نمايشگاه شيک اتومبيل برويد و خود را درست مانند انساني که ميليون ها تومان پول در جيب دارد و حالا مي خواهد اتومبيل ايده آل خود را بخرد، فرض کنيد.
اين حرکت زيبا و خيلي جدي، اين نکته را به ضمير ناخودآگاه شما القا مي کند که طراحي سرنوشت امري کاملاً جدي و معقول است.

 

 

اهداف طراحي شده را چگونه خلق کنيم؟

1. استفاده از قدرت جسم:
اولين اصل در موفقيت و خلق يک هدف، حرکت و تلاش براي رسيدن به آن هدف است. همه چيز در دنياي يک انسان با تلاش به دست مي آيد. اولين اصل در رسيدن به يک هدف، اقدام و تلاش مستمر است.
هدف ها در سايه تلاش ها حاصل مي شوند و انسان هاي موفق افراد پرتلاش و خستگي ناپذيرند. کار و تلاش در شما دنيايي از اشتياق را ايجاد مي کند. انسان ها بايد کاري را براي خود به عنوان شغل اختيار کنند که دوست داشته باشند. لذت بردن از کار و شغل، شرط اصلي ادامه آن کار است.

 

  1. استفاده از قدرت فکر يا قدرت ضمير ناخودآگاه:
    انسان بايد علاوه بر استفاده از قدرت جسم خود، از قدرت ماوراءالطبيعه خود نيز در خلق هدف هايش استفاده کند. ضمير ناخودآگاه انسان مسؤوليت ساختن نظام باورها و ايجاد اعتماد به نفس در انسان را برعهده دارد و روحيه انسان را در هر لحظه مي سازد. ارتباط با شعور نامحدود جهان و فراهم آوردن اسباب و وسايل هر هدفي که انسان مي خواهد به آن برسد نيز از کارکردهاي اصلي ضمير ناخودآگاه انسان هاست.
    ضمير ناخودآگاه در واقع قدرت بيکران شما براي خلق اهداف آينده شما است. مهمترين سيگنال و فرمان ورودي به ضمير ناخودآگاه تان، انديشه شما در هر لحظه است و انسان هايي که مثبت و اميدوارانه مي انديشند به هدف هاي خود مي رسند.
    برنامه ريزي کامپيوتر ضمير ناخودآگاه براي خلق هدف ها ارائه اطلاعات درست و مناسب به سيستم کامپيوتر، اولين شرط دريافت جواب و حاصل خوب از اين کامپيوتر( ضمير ناخودآگاه) است. سيگنال هاي ورودي به ضمير ناخودآگاه از طريق حواس پنج گانه و هر رشته فکري انسان دريافت مي شوند.

يکي از راه هاي ارسال سيگنال مناسب و حاصل آفرين در ضمير ناخودآگاه « جملات تأکيدي مثبت » است. براي نمونه:
* من انسان موفق و شادابي هستم.
* خداي رحمان مرا بسيار دوست دارد و در همه امور به من کمک مي کند.
* در دنياي من همه چيز به گونه اي ديگر است.
* براي من از آسمان همواره خير مي بارد.
* هر آنچه از جانب خداي رحمان به من برسد خير مطلق است.

* مال و ثروت هر روز به سمت من جذب مي شود.
* من در دنيايي از معنويت و عشق الهي زندگي مي کنم.
* خدا پيشاپيش من حرکت مي کند.
* من انسان ثروتمند و توانمندي هستم.
* ثروت، سلامت، معنويت و آرامش سرمايه هاي زندگي من است.
* من انسان خوشبختي هستم.
* من شاهکار خلقت خداوند هستم.
* هر روز خداوند دري از درهاي رحمت خودش را برايم مي گشايد.
* من هميشه شاد و خندان هستم.
* در هر مکاني که باشم، در جستجوي زيبايي ها هستم.
* زندگي ام سراسر به سوي عالي تر شدن است.
* همه مسايل کتاب زندگي من حل شدني است.
* من به توانايي خود در رسيدن به اهدافم ايمان دارم.
* من جاذب ثروت و مغناطيس موفقيت و خوشبختي هستم.
* هر روز بيشتر از قبل شاهد بارش رحمت الهي به سوي خود هستم.

 

 

تصويرسازي، روش قدرتمندي براي خلق اهداف

در کنار جملات تأکيدي مثبت مي توانيد از تصوير ذهني تان که شما را در حالت هدف محقق شده خود نشان مي دهد، استفاده کنيد. اين تصوير ذهني مي تواند دنيايي از اطلاعات را به ضمير ناخودآگاه شما القا کند.
مثال: يکي از اهداف شما خريدن يک اتومبيل زيبا است. شما مي توانيد در ذهن خود مجسم کنيد که دقيقاً همان اتومبيل را خريده ايد.
هر تصوير زيبا وقتي با مداومت و تکرار براي ضمير ناخودآگاه شما ارسال مي شود، با تلاش شما همراه شده و روزي عين آن تصوير در دنياي واقعيت هاي شما مصداق پيدا مي کند.
ثروتمندترين انسان ها کساني هستند که بيشتر و بهتر از بقيه توانسته اند خيالپردازي هاي مثبت کنند. هدف هاي خود را مرتباً در ذهن خود در شرايطي ببينيد که گويي براي شما خلق شده است. خود را به عنوان يک انسان موفق که توانسته ايد هدف هاي خود را خلق کنيد، ببينيد. آنچه را در ذهن خود تخيل مي کنيد، باور کنيد و يقين داشته باشيد که آنچه را باور کنيد، در دنياي واقعيت هاي خود خواهيد ديد.
به ما گفته اند:« من تا نبينم باور نمي کنم» اما شما باور کنيد تا آن را ببينيد.

 

 

 پیام اصلی نویسنده

کیفیت زندگی شما نه توسط چیزهای موجود در جهان، بلکه بسته به اندیشه‌ای که انتخاب می‌کنید دنیای خویش را از طریق آن بسازید، تعیین می‌شود.

فکر تنها عامل تعیین کننده اوضاع و شرایط زندگی ما است. ما از مردم و یا چیزها دلگیر نمی‌شویم بلکه با این اعتقاد که آنان می‌توانند ما را ناراحت کنند، رنجش به دل می‌گیریم. تو همان می‌شوی که در طول روز به آن می‌اندیشی.

همان گونه که می‌اندیشی همان خواهی شد. سفر بی بازگشت به سوی دگرگونی متعالی: هر گاه بر تردید و تزلزل خود غلبه کنید و ذهن را فراسوی هر آنچه با چشم می بینید گسترش دهید و به استقبال ناشناخته ها و مجهول ها بروید سفر بی بازگشت خود را به سوی دگرگونی متعالی آغاز خواهید کرد، برعکس تا زمانی که به اعتقاد گذشته خود مبنی بر اینکه : (برای باور کردن هر چیز باید آن را ببینم و لمس کنم) بچسبید، از رسیدن به سطوح عالی هوشیاری محروم خواهید شد. باید دانست که احساسی خشم و نفرت و گناه و سایر هیجانهای منفی، موانع و گره هایی هستند که سبب می شود فرد به حالت انقباضی درآید و از نظر ذهنی و روانی بسته شود اما با تسلط بر احساسات و هیجانهای خویش می توانید مانع قربانی شدن خود در راه افکار منفی شوید و آنگاه به طرزی فزاینده راه را به سوی ضمیر برتر خویش بگشایید و انرژی خلاق طبیعی را در خود به تحرک واداری

 

 

سایر آثار وین دایر:

 

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

شیوا هستم، نویسنده سایت خووووووووووووووب علم ما و سرپرست ادمین اینستاگرام علم ما. حال خوب ساختنی هست و علم ما فقط وسیله هست :)

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس

معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید از بیل بورنت و دیوید ایوانس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code