خانه / کتاب و مطالعه / معرفی و خلاصه کتاب / معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از ناپلئون هیل
معرفی و خلاصه کتاب
معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از ناپلئون هیل

معرفی و خلاصه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از ناپلئون هیل

(Think and grow rich)

خلاصه و معرفی از: آزاده جوانبخت

 

معرفی ناپلئون هیل

ناپلئون هیل ( Napoleon Hill) متولد 26 اکتبر 1883 نویسنده آمریکایی و یکی از پیشگامان سبک مدرن ادبیات موفقیت شخصی بود.

او نویسندگی را از سن 13 سالگی به عنوان گزارشگر کوهستان برای روزنامه های کوچک شهر شروع کرد تا این که به یکی از محبوب ترین نویسندگان انگیزشی آمریکا تبدیل شد.

ناپلئون پس از طی دوره‌ای طولانی و موفقیت‌آمیز به‌ عنوان مشاور رهبران تجاری، سخنران و نویسنده، در تاریخ 8 نوامبر 1970 درگذشت. کتاب *بیندیشید و ثروتمند شوید* معروف ترین اثر او و  پرفروش‌ترین کتاب تاریخ در حوزه‌ی خود است که موفقیتش هیل را بدون اتکا به غیر، میلیونر کرد.

هیل مؤسسه‌ی ناپلئون هیل را تأسیس کرد. این مؤسسه‌ی آموزشی غیرانتفاعی مأموریتش این بود که فلسفه‌ی رهبری، خودانگیختگی و موفقیت شخصی او را ترویج دهد.

 

 

مترجمین کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، تا کنون توسط مترجمین زیر ترجمه و به چاپ رسیده است.

 

مترجمناشر
مهدی قراچه داغیشباهنگ
مریم تقدسیققنوس
مهین خالصینسل نو اندیش
ابوذر کرمیجامی
زهرا بختیاریآستان مهر
افسون صانعیزرین کلک
بهاره مرادقلیسپهر ادب
کامبیز هادی پورسما
مهدی نکوئینگاه نوین
فائزه باطنیریواس

 

مترجمان ایرانی با درک جذابیت این کتاب تلاش کرده‌‎اند که ترجمه‌های خوبی از این کتاب ارائه دهند، بنظر می رسد بهترین ترجمه این کتاب به مهدی قراچه داغی تعلق داشته باشد.

 

 

درباره کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، اثری سازنده از ناپلئون هیل، راهنمای ضروری برای پیوستن به صف موفق‌ترین افراد دنیاست. امروزه رازهای به‌ هم‌ زدن ثروت برای هیل به اندازه‌ی همان موقع نیرومندند و می‌توانند زندگی را برای همیشه تغییر دهند.

پس از مصاحبه با بیش از پانصد تن از زنان و مردان دوران خویش، ناپلئون هیل راز انباشتن ثروت کلان ‌را بر اساس این نظریه فاش کرد که اگر ما بتوانیم یاد بگیریم مانند ثروتمندان بیندیشیم می‌توانیم موفقیت و ثروت را کشف کنیم. او فقط فرمول سیزده مرحله‌ای ساده‌ای تهیه کرد تا به شما کمک کند که اهداف خویش را مشخص کنید، راز موفقیت حقیقی و دیرپا را کشف کنید، هر آنچه در زندگی می‌خواهید را به‌ دست بیاورید و به صف افراد فوق‌العاده موفق بپیوندید.

هنگامی که کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید  به چاپ رسید، به‌ عنوان یکی از کتاب‌های الهام‌بخش مهم زمان خود اعلام شد. بیش از پانزده میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است. این کتاب به نقشه‌ی راه برای میلیون‌ها نفر تبدیل شد تا از فقر دوران رکود اقتصادی بگریزند و برای خود، خانواده‌ها، و در موارد بی‌شماری، کارمندان خود رفاه فراهم کنند.

موفقیت بیندیشید و ثروتمند شوید به حرفه‌های طولانی‌ مدت به‌ عنوان مشاور رهبران تجاری، سخنران و نویسنده‌ی چند کتاب دیگر انجامید و هیل را به‌ راستی به یک میلیونر تبدیل کرد. در فصل‌های بعدی علاوه بر خواندن داستان‌های موفق افرادی که ناپلئون هیل برای کتاب اصلی خود بررسی کرد، برخی از آدم‌های موفق زمان خود را نیز ملاقات خواهید کرد، از قبیل بیل گیتس، ماری کی اش، آرنولد شوارزنگر، ری کورک، مایکل جردن و… .

گام‌های محقق ناپلئون هیل به سوی ثروت برای خوانندگان امروزی به اندازه‌ی افراد معاصرش مطمئن است. همه‌ی کسانی که این فلسفه را می‌خوانند، درک می‌کنند و به کار می‌بندند آمادگی بیشتری خواهند داشت تا این معیارهای بالاتر زندگی را جذب کنند و از آن‌ها بهره‌مند شوند، معیارهایی که همواره از همه به‌ جز آن‌هایی که خواهانشان هستند، مضایقه شده است و خواهد شد.

از آن رو آماده باشید تا هنگامی که به‌ طور جدی فرامین ناپلئون هیل را دنبال می‌کنید، تغییرات اساسی در شیوه‌ی زندگی خود ایجاد کنید. نتیجه‌ی این کار، این است که می‌توانید عمر خود را با هماهنگی و تفاهم سپری کنید. علاوه بر این، صحنه را برای شما آماده می‌کند تا به جمع افراد ثروتمند بپیوندید.

نویسنده نمونه‌هایی از مردان و زنانی ارائه می‌دهد که در ایام اخیر اصولی را نشان می‌دهند که هیل مطرح کرده است، از جمله داستان‌های موفقیت موفق‌ترین افرادی همچون بیل گیتز و استیون اسپیلبرگ. بدیهی است که امروزه نیز فلسفه‌های هیل به اندازه‌ی زمانی که برای اولین بار نوشته شدند، معتبرند.

فهرست مطالب کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید به شرح ذیل می باشد:

 • بخش اول: مقدمه
 • بخش دوم. اشتیاق سوزان؛ نقطه شروعی برای ثروتمند شدن
 • بخش سوم. داشتن هدف و مقصد مشخص؛ لازمه دستیابی به هر موفقیت
 • بخش چهارم . پایداری و مقاومت برای غلبه بر سختی‌های مسیر لازم است
 • بخش پنجم . ترس از انتقادات اغلب بزرگ‌ترین مانع برای ثروتمند شدن
 • بخش ششم. شش گام برای تبدیل کردن اشتیاق به ثروت
 • بخش هفتم. تلقین؛ راهی برای نفوذ به ذهن ناخودآگاه
 • بخش هشتم. دانش تخصصی؛ بهترین ابزار برای رسیدن به ثروت
 • بخش نهم. میل جنسی؛ بهترین منبع برای تمامی انرژی‌های خلاقانه
 • بخش دهم. تخیل خلاقانه؛ منبعی برای الهام

 

 

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثری الهام‌بخش و بی‌نظیر است که درس‌های بسیار زیادی در آن وجود دارد و با یادگیری این درس‌ها می‌توان تغییرات و تحولات عمیقی در زندگی ایجاد کرد و به خواسته‌ها و آرزوهای زیادی رسید. کافی است بدانیم که همه‌ چیز از فکر و اندیشه ما شروع می‌شود. ناپلئون هیل با تمام وجود از مخاطب خودش می‌خواهد که برای رسیدن به اهداف باید طرز فکر و اندیشه خودش را تغییر دهد.

در ادامه خلاصه ای از بخش های کتاب ارائه می گردد.

 

بخش دوم. اشتیاق سوزان؛ نقطه شروعی برای ثروتمند شدن

نقطه شروع تمام دستاوردها و موفقیت‌ها، علاقه و اشتیاق است. همیشه این نکته را در ذهن خود داشته باشید. اشتیاق و علاقه ضعیف، نتایج ضعیف در پی خواهد داشت. اشتیاق ضعیف، درست مانند آتشی کوچک و ضعیف است که حرارت ناچیزی تولید می‌کند.

اگر تصمیم دارید که در زندگی خودتان به چیزی دست پیدا کنید باید اشتیاق و علاقه آن را در ذهن خودتان ایجاد کنید. بدانید که اگر می‌خواهید در زندگی ثروتمند شوید یا به یک هدف خاص دست پیدا کنید، اصلی‌ترین شرط برای دستیابی به آن اشتیاق سوزان است. اشتیاق سوزان و علاقه شدید باعث می‌شود که با سرعت غیرقابل تصور به سمت اهداف و آرزوهای خودتان حرکت کنید.

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید بر این باور است موفقیت اصول مختلفی دارد ولی یکی از اصلی‌ترین ستون‌ها و پایه‌های موفقیت این است که بدانیم دنبال چه چیزی هستیم و چه می‌خواهیم و برای آن اشتیاق سوزان داشته باشیم. اشتیاق سوزان مانند یک سوخت احساسی و عاطفی عمل می‌کند که انسان را وادار به حرکت به سمت اهداف و آرزوهای خودش می‌کند.

چیزی که شما را پولدار می‌کند اشتیاق و میل شدید پولدار شدن و تفکر دائمی به آن، سپس برنامه‌ریزی راه و روشی برای پولدار شدن و درنهایت پیگیری این برنامه با حداکثر پشتکار است.

هیل معتقد است در دنیا به میزان فراوانی ثروت و موفقیت وجود دارد و ما با به کار بستن یک سری قوانین مشخص درب را به روی آن‌ها می‌گشاییم. یکی از قوانینی که در این کتاب می‌آموزیم این است که ما باید به همه کمک کنیم زیرا هر کاری که ما در این دنیا برای دیگران انجام دهیم بازخوردش به خود ما خواهد رسید پس اگر ما مشکلات دیگران را حل کنیم قطعا مشکلات خودمان نیز حل خواهد شد.

این کتاب، نه‌تنها راه‌هایی برای رسیدن به ثروت و موفقیت دارد بلکه راه‌های آن برای رسیدن به هر موفقیت دیگری در زندگی کارگشا است.

 

بخش سوم. داشتن هدف و مقصد مشخص؛ لازمه دستیابی به هر موفقیت

در صورتی که می‌خواهید به یک دستاورد خاص برسید، باید آن را به صورت یک هدف مشخص در ذهن خودتان ترسیم کنید. سعی کنید اهداف و آرزوهای خودتان را روی یک کاغذ بنویسید و در آن به تعریف ابعاد مختلف هدف خودتان بپردازید.

با تعریف هدف خود و مشخص کردن ابعاد مختلف آن باعث می‌شوید که تمرکز شما روی آن هدف بیشتر شوید و بتوانید خیلی زودتر و سریع‌تر به اهداف و آرزوهای خودتان دست پیدا کنید. در صورتی که هدفی که در ذهنتان دارید، یک چیز کلی با ابعاد نامعلوم باشید شانس زیادی برای رسیدن به آن ندارید؛ چون دقیقاً نمی‌دانید که چه می‌خواهید و در نتیجه سوخت احساسی و عاطفی شما که همان اشتیاق سوزانتان باشد، هدر خواهد رفت و تمام خواهد شد.

 

 

بخش چهارم . پایداری و مقاومت برای غلبه بر سختی‌های مسیر لازم است

سومین درسی که می‌تواند از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید بگیرید این است که برای رسیدن به اهداف و آرزوها باید پایداری و مقاومت به خرج بدهید. ممکن است در مسیر رسیدن به خواسته‌ها و آرزوها با سختی‌ها و موانع زیادی روبرو شوید. این سختی‌ها می‌تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند و باعث شود که سوخت عاطفی و احساسی شما خیلی سریع‌تر از آن‌چه که فکرش را می‌کنید تمام شود.

تنها چیزی که در این موقعیت به موفقیت و پیروزی شما کمک می‌کند پایداری و مقاومت در برابر مشکلات و سختی‌ها است. برای رسیدن به اهداف پشت‌کار از هر چیزی مهم‌تر و ضروری‌تر است. پشت‌کار دقیقاً همان عاملی است که در صورت تمام شدن اشتیاق سوزان به شما کمک می‌کند هدف خود را رها نکنید. ناپلئون هیل می‌گوید:

یکی از متداول‌ترین دلایل موفق نشدن افراد، عادتی است که دارند. آن‌ها وقتی یک شکست کوچک می‌خورند، عادت دارند که بازی را ترک کنند.

تنها در صورتی می‌توانیم به اهدافمان در زندگی برسیم که اشتیاق سوزانی داشته باشیم. خیلی از ما آرزوی ثروت و استقلال مالی داریم، ولی آرزو به تنهایی کمکی به کسب اهدافمان نمی‌کند. برای اینکه ثروتمند شویم و به رویاهایمان برسیم، باید اشتیاق سوزانی را در درون خود ایجاد کنیم. به عنوان مثال، حتی پس از بالای ۱۰ هزار بار شکست در آزمایشات خود، توماس ادیسون از هدف اختراع منبع نور الکتریکی دلسرد نشد. بی تردید، او اشتیاقی برای تحقق رویایش داشت. پس از سال­‌ها تلاش، با اختراع لامپ همین کار را هم کرد.

نویسنده‌­ای به نام فنی هارست هم تجربه مشابهی داشت ۳۶ بار دست رد به سینه او زدند تا بالاخره یکی از داستان‌های کوتاهش در روزنامه‌ای چاپ شد. از آن به بعد، حرفه او به عنوان رمان نویس و نمایشنامه نویس موفق اوج گرفت. اشتیاق سوزان او قوی­تر از درماندگی ناشی از مخالفت دیگران بود و بالاخره به موفقیت رسید. پس ما که به دنبال موفقیت هستیم باید ذهنیت شخصیمان را درباره تعیین هدف‌­ها و رویاها بررسی کنیم.

چه حسی راجع به اهداف و رویاهایمان داریم؟

آیا خواب و خیال هستند؟

یا اینکه اشتیاق سوزان آنقدر قوی است که یک روز آن‌ها را به واقعیت تبدیل کند؟

هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق اساس هر دستاوردی هستند

تمام داستان‌های موفقیت با کسانی شروع می‌شوند که هدفشان را می‌دانند. پس قبل از اینکه به دنبال هر رویایی بروید، باید هدف شخصیتان را با بیشترین دقت ممکن تعریف کنید. مثلاً اگر می­خواهید ثروتمند شوید، باید مبلغ دلخواهتان را دقیقاً مشخص کنید. بعلاوه، باید به وضوح بدانید که کی می‌خواهید به هدفتان برسید و حاضرید چه چیزی را برای آن سرمایه گذاری کنید. چون اگر هدفتان در آینده نامشخصی باشد و تنها با شوق کمی آن را دنبال کنید، دیگر تعیین هدف دقیق فایده‌ای ندارد.

باید برنامه­‌ای طراحی کنید که تمام مراحل لازم را برای تحقق آن هدف مشخص کند. پس از طراحی برنامه، دست به کار شوید! حتی یک لحظه هم وقت تلف نکنید. اگر می‌خواهید کاری کنید که اشتیاقتان برای موفقیت ریشه عمیقی در افکار و کارهایتان داشته باشد، روش زیر به دردتان می‌خورد. ابتدا هدف و برنامه دقیقی را برای دستیابی آن بنویسید. سپس هر روز دو بار آن را بلند بخوانید:

یک بار صبح وقتی که بیدار شدید و یک بار هم شب قبل از خواب. با رعایت این توصیه­‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانید به ثروت یا هر هدفی که می‌خواهید برسید!

 

بخش پنجم . ترس از انتقادات اغلب بزرگ‌ترین مانع برای ثروتمند شدن

ناپلئون هیل بر این باور است که شش عامل مهم و اصلی وجود دارد که جلوی افراد را برای رسیدن به ثروت می‌گیرد. این شش عامل در واقع شش ترس زیر است:

 • ترس از فقر
 • ترس از انتقاد
 • ترس از بیماری
 • ترس از دست دادن کسی که به آن علاقه داریم
 • ترس از پیری
 • ترس از مرگ

 

یکی از قدرتمندترین ترس‌هایی که باعث می‌شود ثروتمند نشویم این است که از انتقادات اطرافیان می‌ترسیم. می‌خواهیم کسب و کار خودمان را شروع کنیم و از زندگی متوسط کارمندی جدا شویم ولی از انتقاد خانواده و دوستان ترس و هراس داریم. برای رسیدن به موفقیت باید به خانواده و دوستان احترام بگذاریم ولی اهمیتی به نظرات ندهیم و به هدف خودمان فکر کنیم. وقتی اولین نشانه‌های موفقیت از کار شما ظهور کرد تمام این انتقادها به تشویق و حمایت تبدیل می‌شود. پس کار خودتان را بکنید!

 

بخش ششم. شش گام برای تبدیل کردن اشتیاق به ثروت

خواستن به تنهایی باعث ثروتمند شدن نمی‌شود باید آن‌قدر عاشق هدف و خواسته خودتان باشید که به شبانه روز به خواسته خود فکر کنید و به نوعی وسواس برای شما تبدیل شود. سپس شروع به برنامه‌ریزی کنید و از ابزارهای مختلف برای ثروتمند شدن استفاده کنید. سپس با  مقاومت و پایداری از برنامه‌های خودتان محافظت کنید. این پشت کار باعث می‌شود که به ثروت دست پیدا کنید.

در صورتی که می‌خواهید اشتیاق سوزان خودتان را به ثروت تبدیل کنید، باید شش گام را پشت سر بگذارید:

 1. گام اول ) تعیین کنید که دقیقاً چقدر پول می‌خواهید.
 2. گام دوم ) تعیین کنید که برای رسیدن به این میزان از پول حاضرید چه چیزی بدهید.
 3. گام سوم ) تعیین کنید که تا چه زمانی می‌خواهید به این میزان از پول دست پیدا کنید.
 4. گام چهارم) یک برنامه مشخص برای خودتان تعریف کنید و طبق آن برنامه کار کنید. در مورد برنامه خودتان قاطع عمل کنید. شما هیچ حقی برای سرپیچی از آن برنامه ندارید.
 5. گام پنجم ) این چهار گام را روی کاغذ بنویسید.  نوشتن یکی از اصلی‎ترین لوازم برای رسیدن به موفقیت است.
 6. گام ششم ) این نوشته را هر روز دو بار با صدای بلند بخوانید. ترجیحاً یک بار بعد از بیدار شدن از خواب در صبح و یک بار هم قبل از خوابیدن در شب این بیانیه را بخوانید. همان‌طور که این بیانیه را می‌خوانید، احساس و باورتان در هنگام خواندن این باشد که در آن موقعیت رویایی قرار دارید و به آن میزان پول دست پیدا کرده‌اید.

 

بخش هفتم. تلقین؛ راهی برای نفوذ به ذهن ناخودآگاه

همان‌طور که در درس پنجم (شش گام برای تبدیل اشتیاق سوزان به ثروت) بیان کردیم، یکی از راه‌های مهم برای رسیدن به ثروت این است که بیانیه‌ای که روی کاغذ نوشته بودید را هر روز دو بار بخوانید. دلیل این مسئله آن است که با این کار دارید به خودتان تلقین می‌کنید و از این راه به ذهن ناخودآگاه خود نفوذ می‌کنید تا ثروتمند شدن و رسیدن به ثروت در وجود شما بنشیند و به یک هدف مهم در زندگی شما تبدیل شود.

نکته‌ای که باعث می‌شود بیانیه در ذهن ناخودآگاه شما بنشیند این است که جملات خود را با ایمان و احساس همراه کنید. ناپلئومن هیل می‌گوید:

« تمام اندیشه‌ها و افکاری که با احساس همراه و با ایمان ترکیب شود، خیلی سریع به معادل فیزیکی خود تبدیل خواهد شد. »

افراد موفق ایمان راسخی به خود دارند

داشتن ایمان راسخ به خود یکی از راه‌هایی است که مطمئن می‌شوید می‌توانید به اهدافتان برسید.

تنها به شرطی می‌توانید موفق شوید که بر اساس اعتماد به نفس و ایمان راسخ به خودتان باشد بدون این ایمان هیچ ثروتی به دست نیامده است، هیچ قاره‌ای در دور دست‌ها کشف نشده است و هیچ اختراعی انجام نشده است.

یکی از نمونه‌های بارز قدرت ایمان ماهاتما گاندی بود. حتی بدون دسترسی به ابزار معمول قدرت (مثل پول یا ارتش)، او توانست در برابر قدرت استعمار بریتانیا مقاومت کند و کشورش را به آزادی برساند. تنها پشتوانه‌­اش این بود که باور داشت می‌تواند آن چنان بر هم میهنانش تاثیر بگذارد که پای اهداف مشترکشان می­‌ایستند.

ایمان به خود تاثیر عظیمی بر خودبینی و روش زندگی دارد. به معنای واقعی کلمه، می‌تواند به ما کمک کند که کوه­ها را جابجا کنیم. با استفاده از تلقین به خود، ضمیر ناخودآگاه می‌تواند بر رفتارمان تاثیر بگذارد. ایمان راسخ به خود لزوماً چیزی نیست که از بدو تولد باشد یا از باد آورده باشد هر کسی با خود پیشنهادی می‌تواند آن را ذره ذره کسب کند. تلقین به خود یکی از راه‌هایی است که با افکار یا ایده­‌های بسیار دقیق و هدفمند، بتوانید بر خود تاثیر بگذارید.

در کل، تلقین به خود شما را متقاعد می‌کند که می‌توانید به اهدافتان برسید؛ افکارتان می‌توانند به واقعیت تبدیل شوند و باید با اطمینان راه خودتان را بروید. هرچه بیشتر به خودتان تلقین کنید، بیشتر به موفقیتتان کمک می‌کند. اگر خواسته­‌ها و اهدافتان را در ناخودآگاهتان القا کنید، تمام افکار و اعمالتان را در جهت تحقق اهدافتان هدایت می‌کند.

 

بخش هشتم. دانش تخصصی؛ بهترین ابزار برای رسیدن به ثروت

در صورتی که بتوانید دانش تخصصی را به بهترین شکل ممکن به کار بگیرید خیلی راحت و ساده می‌توانید آن را به ثروت تبدیل کنید. منظور از دانش تخصص این نیست که حتماً باید به دانشگاه بروید بلکه لازم است در زمینه‌ای که به آن علاقه دارید تجربه و دانش کسب کنید. ممکن است این دانشگاه در دانشگاه به دست شما نرسد و باید خودتان به دنبال کسب آن بروید. لازم است از متخصصان و افراد باتجربه و موفق در حوزه خودتان درس بگیرید و این نکات را در زندگی و کسب و کار خودتان به کار بگیرید.

لازم به ذکر است که مردن صرفاً به خاطر داشتن دانش به شما پولی نمی‌دهند تا شما به ثروت برسید. بلکه باید از دانش خودتان استفاده کنید تا از این راه مسئله‌ای را حل کنید. حل کردن این مسئله و رفع این نیاز است که شما را به ثروت می‌رساند.

دانش قدرت است، ولی لزوماً آن چیزی نیست که در مدرسه یاد گرفتید با دانش خیلی راحت‌تر می‌توانید به اهدافتان در زندگی برسید.

فقط باید چند نکته ساده را در نظر بگیرید.

اولاً باید معنای «سنتی» دانش و آموزش را از ذهنتان بیرون کنید. چون دانش یا تحصیلات بالا فقط دیپلم دبیرستان یا مدرک دانشگاهی نیست. افراد «تحصیل نکرده» نیز ممکن است چیزهای خیلی زیادی بدانند که هنری فورد نمونه بارز آن است.

او اگرچه تا دبیرستان هم درس نخواند، ولی امپراتوری صنعتی را برپا کرد و میلیون‌ها دلار ثروت کسب کرد. برای موفقیت نیازی نیست که نکته‌­های خیلی زیادی را در ذهنتان انبار کنید، نکته خیلی مهم‌تر این است که تجربه و دانش مناسب را کسب کنید، از نقاط قوت خودتان استفاده کنید و نهایت استفاده را از پتانسیلتان ببرید. مهمترین اساس این است که در تمام عمرتان تشنه یادگیری باشید.

بی خیالی بزرگترین دشمن شماست. در عوض، باید همیشه آماده این باشید که با حرارت و هدف دانشتان را گسترش دهید. راه‌های مختلفی برای این کار است رفتن به دانشگاه، شرکت در دوره­‌های شبانه یا کسب تجربه عملی.

نکته مهم دیگر این است که بدانید از کجا می‌توانید دانش لازم را کسب کنید، زیرا نیازی نیست که همه چیز را خودتان بدانید. در عوض، باید بدانید که از چه کسی می‌توانید سوال کنید. معمولاً خیلی بهتر و کاربردی‌تر است که دورتان کارشناسانی باشند که دانش تخصصیشان را به اشتراک می‌گذارند تا اینکه خودتان همه چیز را یاد بگیرید. شناخت نقاط قوت و ضعف شانس موفقیت کاریتان را بالا می‌برد. یکی از اجزاء اساسی مهم موفقت کاری، آگاهی از نقاط قوت و ضعفتان است؛ به عبارت دیگر، یعنی که خودآگاهی داشته باشید. چون مسائلی مثل اهداف مبهم، بی انگیزگی، اهمال­کاری و بی ارادگی دلایل رایج ناکامی هستند، با خودآگاهی می‌توانید کارهای سازنده‌ای در قبال این نقاط ضعف کنید یا حداقل با نقاط قوتتان آن‌ها را ختثی کنید.

برای شناخت دقیق نقاط ضعف و قوتتان بهتر است خودتان را کامل و صادقانه تحلیل کنید. نگران نباشید، نیازی به روان شناس نیست. تنها کافی است چندین سوال را بررسی کنید که باید شامل این سوالات باشد:

 • آیا به هدف امسالم رسیده‌ام؟
 • آیا رفتارم دوستانه، مودبانه و همکارانه بود؟
 • آیا تمام تصمیماتم را سریع و قاطع گرفتم؟

سپس باید تحلیل ذهنی خودتان را با ارزیابی عینی فرد دیگری از شما مقایسه کنید. در این حالت بهتر است با کسی که خیلی خوب شما را می‌شناسد بنشینید تا آزادانه و صادقانه درباره نقاط ضعف و قوتتان صحبت کنید.

 

بخش نهم. میل جنسی؛ بهترین منبع برای تمامی انرژی‌های خلاقانه

در صورتی بتوانید از تمایلات نفسانی خودتان به شکلی درست و به‌جا استفاده کنید، مطمئناً می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن به موفقیت و ثروت دست پیدا کنید. این تمایلات باعث می‌شود که اراده و مقاومت بیشتری در انسان ایجاد شود تا بتواند از این راه برای رسیدن به خواسته‌های خودش بیشتر تلاش کند.

اگر به زندگی افراد موفق دقت کنید می‌بینید که این افراد خیلی خوب یاد گرفته‌اند که چگونه تمایلات جنسی خود را کنترل و مدیریت کنند و از آن به عنوان ابزاری برای موفقیت و رشد فردی استفاده کنند. در صورتی که نتوانید این تمایلات را به شکل درست و بهینه به کار بگیرید تمام انرژی که در وجودتان قرار دارد بیهوده هدر می‌‎رود و ابن موضوع می‌تواند روی اشتیاق سوزان شما هم تأثیر بگذارد.

عدم کنترل امیال جنسی باعث حواس پرتی، فراموش کردن هدف و کاهش کیفیت در انجام کارها می شود.

 

 

بخش دهم. تخیل خلاقانه؛ منبعی برای الهام

این کتاب تمرکز زیادی روی تخیل خلاقانه دارد. این تخیل می‌تواند برای بسیاری از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران الهام‌بخش باشد. سعی کنید از این قدرتی که در وجودتان قرار داده شده است استفاده کنید تا بتوانید خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به موفقیت دست پیدا کنید. سعی کنید از طریق مطالعه در زمینه تخیل خلاقانه راه‌هایی که برای فعال کردن این نوع تخیل وجود دارد را در خودتان تقویت کنید. البته در وجود انسان عواطف و احساساتی وجود دارد که این تخیل خلاقانه را تقویت می‌کند. این عواطف عبارت است از:

 • احساس تمایل و خواستن
 • احساس ایمان
 • احساس عشق
 • احساس مسائل جنسی
 • احساس اشتیاق
 • احساسات عاشقانه
 • احساس امید

 

احساسات مثبت رمز زندگی موفق هستند و باید تقویت شوند.

ضمیر ناخودآگاه ما محرک‌های حسی، احساسات و افکار را دریافت و ذخیره می‌کند. تمام تجارب منفی یا مثبت ما را تا به حال ذخیره کرده است. ولی ذخیره اطلاعات تمام ماجرا نیست ضمیر ناخودآگاه همواره روی کارهایمان تاثیر می‌گذارد. ممکن است تاثیر مثبتی روی ما بگذارد، به ما قدرت و ابتکار بدهد، ولی ممکن است تاثیر منفی هم روی ما بگذارد و ما را در اندوه و بدبینی گمراه کند. در این صورت، اگر بخواهیم که ضمیر ناخودآگاه به تحقق خواسته‌­­ها و اهدافمان کمک کند، باید کاری کنیم که احساسات مثبت نقش اصلی را در زندگیمان بازی کنند.

بنابراین باید چیزهای مثبتی را به ضمیر ناخودآگاه «القا کنیم»، زیرا با این کار مثل راهنمای مفید و سازنده عمل خواهد کرد. ولی اگر اجازه دهیم که احساسات منفی خیلی زیادی مثل خشم، نفرت، میل به انتقام یا بدبینی در ما شکل بگیرند، دقیقاً عکس آن رخ خواهد داد به همین دلیل وقتی در زندگی روزمره بتوانید مثلاً از ارتباط با افراد بدبین دوری کنید و به حرف‌های دلسرد کننده‌شان گوش ندهید، گام عظیمی برداشته‌اید. در عوض، باید عمداً تمام انگیزه مثبت مانند شوق و عشق را افزایش دهید. این تنها راهی است که می‌توانید در بلندمدت ذهنیت مثبتی را ایجاد کنید.

افراد موفق اراده و پشتکار فوق‌العاده‌ای دارند

تحلیل داستان زندگی بیش از ۲۵۰۰۰ نفر که نتوانستند به موفقیت کاری برسند نشان می‌دهد که علت اصلی ناکامی­شان کمبود اراده است. از طرف دیگر، تحلیل داستان موفقیت مولتی میلیونرها نشان داد که همه آن‌ها دو ویژگی مشترک داشتند آن‌ها طبق عادت در کسری از ثانیه تصمیم می‌گرفتند و پس از گرفتن تصمیم، قاطعانه پشت تصمیمشان می‌ایستادند.

مقداری کله شقی (تا وقتی که خیره سری نشود) ممکن است حتی مفید باشد. بخصوص، هنری فورد به این معروف است که مدت زیادی به تصمیماتش وفادار می‌ماند. به طور مثال، بسیاری به او توصیه کردند که مدل تی معروف (ولی نه خیلی زیبایش) را با مدل جدیدی عوض کند. ولی او مدت طولانی پای خودرویش ایستاد و توانست سود بزرگی را کسب کند.

نظر مفت است همه نظر می‌دهند و بیشتر مردم می‌خواهند برای دیگران نسخه بپیچند. برای اینکه در خطر اثرات منفی و لطمه به پشتکار نیفتیم، بهتر است که کمترین فرصت ممکن را به آن‌ها بدهیم تا نظرات انتقادیشان را بیان کنند.

تنها افراد با اراده موفق خواهند شد

در طول هر پروژه‌ه­ای (صرف نظر از ماهیتش) همه ما ناگزیر با موانع و مشکلاتی روبرو خواهیم شد. در این شرایط، بیشتر ما خیلی زود برنامه­‌هایمان را رها می‌کنیم و پروژه راکد می‌شود. ولی چند نفر هستند که علیرغم تمام این موانع، پای برنامه‌­های اولشان می‌ایستند و به رویاهایشان فضایی را می‌دهند تا به واقعیت تبدیل شوند. اراده و استقامت مهم هستند؛ یعنی با وجود هر چیزی، باید همواره روی تحقق اهدافمان کار کنیم و آن‌ها را فراموش نکنیم.

ولی باید به هر قیمتی از لجاجت و تفکر قدیمی دوری کرد مثلاً اگر نیاز حیاتی به اصلاح قیمت باشد، شما نیز باید مایل به اجرای آن باشید. باید هدف ملموسی داشته باشید و اشتیاق سوزانی را برای کسب آن پیدا کنید.

شما به برنامه دقیق و جامعی احتیاج دارید تا به اجرای اهدافتان کمک کند. نباید بگذارید که نظرات دلسردکننده و منفی روی شما تاثیر بگذارند. نیاز به رابطه صمیمی و مطمئن با فرد یا افرادی هستید که شما را حمایت و کمک کنند. این قوانین برنامه تمرینی ویژه­ای هستند که به شما کمک می­کنند تا صبر و استقامتتان را افزایش دهید.

برای کسب دستاوردهای عظیم باید باهوش باشید و با افراد باهوش معاشرت کنید

هرچه قدر هدف بزرگتر باشد، برنامه ریزی پیچیده‌تر می‌شود؛ هرچه برنامه ریزی پیچیده‌تر باشد، اجرای هدف دشوارتر می‌شود؛ هرچه اجرای هدف دشوارتر باشد، مغزهای پشت پروژه بیشتر به حمایت خلاقانه، ذهنی و روحی دیگران متکی هستند.

بهترین شکل این حمایت متقابل، تشکیل ائتلاف ذهنی است گروه خاصی از افراد باهوش. ائتلاف ذهنی اجتماعی از افراد هم فکر است که بر خلاف شبکه (که بیشتر همکاری غیررسمی بین شرکاست) روی تعریف هدف مشترک، افزایش شایستگی­‌ها و ساخت سیستم نظارت و توازن تمرکز می‌کند.

مهمترین اصل ائتلاف ذهنی تاثیر هم افزایی آن است: اگر دو یا چند نفر که همکاری خوبی با هم دارند، مهارت‌ها، استعدادها، دانش تخصصی، تجارب، روابط و تمام داشته­‌های دیگر را ترکیب کنند و از آن‌ها برای کسب هدف مشترکی استفاده کنند، نتیجه کلی آن بیشتر از جمع تک تک این موارد خواهد شد: مقدار مازادی است که با آن می‌توانید به اهدافی برسید که هرگز به تنهایی برایتان ممکن نبود.

 

هر فصل از این کتاب به رازی برای جذب پول اشاره دارد که باعث شده بیش از پانصد نفر فوق العاده ثروتمند شوند. کتاب حاضر رازی را در خود گنجانده است که توسط هزاران نفر از اقشار گوناگون جامعه مورد آزماش قرار گرفته است. اگر آمادگی بهره‌برداری از این راز را داشته باشید، حداقل در هر فصل، یکبار آن را می‌بینید.

ویژگی عجیب و غریب این راز این است: کسانی که آن را به دست می‌آورند و از آن استفاده می‌کنند، درمی‌یابند که فقط با اندکی تلاش به راستی به سمت موفقیت می‌روند و هرگز تسلیم شکست مجدد نمی‌شوند.

در حالی که کتاب را می‌خوانید، رازی که به آن اشاره می‌شود از روی صفحه می‌پرد و جسورانه پیش روی شما قرار می‌گیرد، البته در صورتی که شما آن را بخواهید! به محض ظاهر شدن آن را تشخیص خواهید داد. چه علامت را در فصل اول و چه در فصل آخر گرفتید، به محض ظهور، لحظه‌ای بایستید و عید خود را جشن بگیرید.

همچنین وقتی کتاب را مرور می‌کنید به یاد داشته باشید با حقایق سر و کار دارد نه افسانه. نیت آن نیز این است که یک واقعیت جهانی بزرگ را منتقل کند که از طریق آن همه‌ی کسانی که مایل باشند می‌توانند دریابند نه فقط چه باید کنند بلکه چگونه عمل بکنند و انگیزه لازم برای اقدام کردن را به دست آورند.

در حالی که کتاب را می‌خوانید باید به‌خاطر داشته باشید که اصول ذکر شده ابتکار یک شخص نیست. آن‌ها از تجارب زندگی بیش از پانصد نفر جمع‌آوری شده‌اند که در حقیقت ثروت‌های هنگفتی روی هم انباشته‌اند؛ افرادی که در فقر شروع کردند، با تحصیلات و اعتبار اندک این اصول برای این افراد جواب داد. شما هم می‌‌توانید برای منافع دیرپای خود از آن‌ها سود جویید.

در طی مطالعه‌ی فصل‌های کتاب اطلاعاتی واقعی به شما منتقل می‌شود که می‌تواند کل سرنوشت مالی شما را به راحتی تغییر دهد؛ چرا که به طور قطعی تغییرات بسیار شگفت‌انگیزی در دو شخص ذکر شده ایجاد کرده است.

 

 

 

 پیام اصلی ناپلئون هیل

این کتاب تجربه بیش از پانصد مرد، با ثروتی هنگفت را بیان می‌کند که از ابتدا، فقط با سرمایه فکر، نظر و برنامه‌های سازماندهی‌شده‌شان شروع کردند. در اینجا فلسفه کاملی از پول‌سازی و کسب درآمد دارید؛ فلسفه‌ای که از پیشرفت‌های واقعی موفق‌ترین مردان شناخته‌شده برای آمریکایی‌ها در طول پنجاه ‌سال گذشته سازمان‌دهی شده است.

این کتاب شرح می‌دهد چه ‌کاری و چگونه باید انجام شود و  دستورات کاملی برای نحوه فروش خدمات شخصی‌تان ارائه می‌دهد، همچنین  سیستم کاملی از خودکاوی به شما می‌دهد که به‌راحتی آشکار خواهد کرد درگذشته چه چیزی بین شما و «پول کلان» بوده است.

و در ادامه فرمول معروف پیشرفت و موفقیت شخصی اندرو کارنگی را توصیف می‌کند؛ فرمولی که با آن، صدها میلیون دلار برای خود جمع‌آوری کرد و تقریباً بیست مرد میلیونری را ساخت که رازش را به آن‌ها آموخته بود.

شاید به همه مطالب موجود در این کتاب نیاز نداشته باشید؛ همان طور که هیچ‌کدام از پانصد مردی که تجربه‌هایشان در این کتاب نوشته‌ شده هم به آن نیاز نداشتند؛ اما ممکن است برای شروع حرکت به‌سوی هدفتان، به یک ایده، طرح یا پیشنهاد نیاز داشته باشید؛ بنابراین در قسمتی از کتاب انگیزه لازم را پیدا می‌کنید.

 

 

سایر آثار ناپلئون هیل:

 

 

 

 

www.elmema.com

www.elmema.com

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

درباره ی شیوا مرزبان

Avatar photo
شیوا هستم، نویسنده سایت علم ما و ادمین اینستاگرام علم ما. به مطالب انگیزشی و سبک زندگی علاقه دارم و در علم ما مقالاتم رو با شما به اشتراک میزارم...

مطلب پیشنهادی

معرفی و خلاصه کتاب

معرفی و خلاصه کتاب قدرت من هستم از جول اوستین

معرفی کتاب قدرت من هستم (The Power of I Am) نوشته جول اوستین خلاصه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *