سرخط خبرها
خانه / توسعه فردی / سلامت و خانواده / نقش حیاتی آب نوشیدن در زندگی و بدن

www.elmema.com سال 1403 را هدفمند و با برنامه ریزی آغاز کن! | دوره رایگان کلیک کنید www.elmema.com

elmema.com/category/individual-improvement

نقش حیاتی آب نوشیدن در زندگی و بدن

نقش حیاتی آب نوشیدن در زندگی و بدن

 

آب در عملکرد درست بدن نقش مهمی دارد، نوشیدن آب قبل از غذا خوردن باعث پاک سازی سیستم داخلی بدن می شود. نوشیدن آب صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب به کاهش وزن کمک می کند.

 

 

آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنه ی آن است.تقریباً ۵۵ تا ۷۵ درصد از حجم بدن ما از آب تشکیل شده است در واقع حدود ۱۰ تا ۱۲ گالن آب در بدن شما وجود دارد! حدود ۸۳٪ از حجم خون، ۷۳٪ از عضلات، ۲۵ درصد از چربی بدن، و ۲۲٪ از استخوان ها را آب تشکیل می دهد و اگر آبی که در طول روز از طریق نفس کشیدن، عرق کردن و ادرار از دست می دهیم را حدود ۸ لیوان فرض کنیم، ضروری است که بخواهیم این میزان را با خوردن آب، دوباره جبران کنیم.

در تمام سلول ها، بافت ها و ارگان های بدن آب وجود دارد. آب به انتقال مواد مغذی در بدن کمک می کند همچنین باعث می شود مواد زاید از بدن دفع گردد. آب دمای بدن را متعادل نگه می دارد و حرکت مفاصل را تسهیل می کند.آب پوست و مخاط بدن را مرطوب نگه می دارد و خیلی از عملیات ضروری بدن در حضور آب انجام می شود.

حتما” شما هم می دانید که به طور متوسط باید روزانه ۷ تا ۸ لیوان آب بنوشید و احتمالا” شنیده اید که صبح بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید. اما شاید علت آن را ندانید و فکر نمی کنم بدانید نوشیدن آب بعد از بیدار شدن از خواب چقدر مهم است. انجام دادن این کار مزایا و فواید درمانی زیادی در شرایط مختلف دارد، مانند کاهش درد های دوره ای بدن، آسم و حتی سرطان!

 

 

چرا مصرف آب ضروری است؟

شما باید در طول روز آب بنوشید، چون ۷۰ درصد بدن شما از آب تشکیل شده است. همچنین ۷۵ درصد بافت عضلات و ۸۲ درصد خون نیز از آب تشکیل شده است. با این وصف آب در عملکرد درست بدن نقش مهمی دارد، گذشته از این نوشیدن آب قبل از غذا خوردن یا هر چیزی باعث پاک سازی سیستم داخلی بدن شما می شود.

در واقع این کار می تواند به پاکسازی روده بزرگ کمک کند، به طوری که مواد مغذی که وارد بدن می شود به خوبی جذب بدن گردد. وقتی که شما صبح زود آب بنوشید این کار بدن را به خون سازی ترغیب می کنید و این یعنی تولید خون تازه. این به اصطلاح خون تازه کمک می کند تا بدن خود را بازسازی کند و در نهایت به معنی درمان بیماری ها خواهد بود.

 

 

باید حداقل هشت لیوان آب در هر روز بنوشید

هیچ دلیل مستندی بر این ادعای تکراری که ما در طول روز به حداقل هشت لیوان آب نیاز داریم وجود ندارد.شاید از این گفته تعجب کرده باشید!مؤسسه پزشکی توصیه می کند که مصرف روزانه آب برای مردان معادل حدود ۱۲۵ اونس و برای زنان حدود ۹۱ اونس می باشد که شامل دریافت آب از تمام غذاها و نوشیدنی ها می شود. بسیاری از مردم بدون آشامیدن هدفمند مایعات، آب لازم را برای آبرسانی به بدن بدست می آوردند. در دستورالعمل های رژیمی برای آمریکایی ها گفته است که نوشیدن هدفمند تنها برای کسانی لازم است که در معرض وسایل گرما زا (هوای گرم) و یا متحمل انجام فعالیت شدید هستند.

 

 

یک فرد به طور متوسط چه مقدار از مصرف آب روزانه را از طریق غذا دریافت می کند؟

حدود ٢٠ درصد از نیاز بدن یک فرد به آب از طریق خوراکی های مصرفی تأمین می گردد.به عنوان مثال یک سیب ۸۴٪ آب، یک موز ۷۴٪ آب و کلم بروکلی از ۹۱٪ آب تشکیل شده اند.حتی در مواد غذایی که ممکن است باور نکنید به بدن آبرسانی می کنند نیز مقداری آب وجود دارد مانند: نان شیرینی حلقوی ساده (۳۳٪ آب)، گوشت گاو (۵۶٪) و  پنیر آمریکایی (۳۹٪).

 

 

 

 

ورزش در هوای گرم و مرطوب، می تواند باعث از دست دادن قابل توجهی آب از بدن شود!

بیشتر ورزشکاران به خوبی می دانند که فعالیت در هوای گرم و مربوط باعث از دست دادن آب زیادی از بدن می شود پس اطلاع از مدت زمان آن برای شما بسیار مهم خواهد بود.اما چقدر طول می کشد تا بدن با کم آبی مواجه شود؟مدت زیادی طول نمی کشد تا اینکه بدن دچار کم آبی شود، بخصوص اگر هوا گرم و مرطوب نیز باشد.(حداکثر زمان آن نیز ۳۰ دقیقه خواهد بود).انجمن ملی مربیان توصیه می کند که در هوای گرم و مرطوب، ورزشی که از شدت بالای برخوردار است را در فضای باز انجام نداده و یا زمان تمرین را تغییر دهید.همچنین در چنین شرایطی شما باید استراحت های طولانی تر داشته باشید و طول مدت و یا سطح شدت ورزش را کاهش دهید و مطمئن شوید که حداقل لباس وتجهیزات ورزشی مناسب این نوع هوا را پوشیده اید.

 

 

نوشیدن آب را در حین ورزش فراموش نکنید

شاید برایتان جالب باشد! قبل از حدود سال ۱۹۶۹، برای پیش نیامدن مشکلات گوارشی ( معده و روده) و اختلال در عملکرد این ارگان ها، به ورزشکاران توصیه می شده که از نوشیدن آب در حین ورزش خودداری کنند!اما حالا ما بهتر می دانیم که به طور متوسط​​، شما باید در حین ورزش حداکثر در هر ۲۰ دقیقه یک بار آب بنوشید.با نوشیدن مقدار کمی آب در هر ۲۰ دقیقه به اندازه کافی بدن شما هیدراته می ماند، اما نیاز دقیق شما به آب به عواملی مانند میزان و شدت فعالیت، سن، جنس، وزن شما و اینکه آیا شما در داخل خانه ورزش می کنید یا خارج از منزل بستگی دارد.

 

 

 

 

چه مقدار آب لازم است تا بدن شما دچار کم آب نشوید و هیدارته بماند؟

همانطور که گفته شد مقدار مایعی که شما نیاز دارید بستگی عواملی دارد که در اینجا توضیح می دهیم:

سن: کودکان نیاز به مایعات بیشتری دارند چون تولید ادرار در آن ها بیشتر است.در افراد مسن تر نیز به دلیل شرایط سلامتی خاص و یا احتمال اینکه حس تشنگی را از دست بدهند ممکن است نیاز به آب بیشتر شود.

جنسیت: مردان نسبت به زنان به مایعات بیشتری نیاز دارند.همچنین خانم های باردار نسبت به دیگر خانم ها به دریافت مایعات بیشتری نیاز دارند.

وزن: افراد سنگین تر نیاز به آب بیشتر ی دارند.

سلامتی: بیماری هایی مانند دیابت، فیبروز سیستیک و بیماری کلیوی می تواند نیاز شما را به مایعات افزایش دهند.

محیط زیست: نیاز به مایعات بیشتر در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب یا سرد و در ارتفاعات بالا، افزایش می یابد.

 

 

کدام یک از نوشیدنی ها باعث می شود که بدن آب بیشتری را از دست بدهد؟

مشروبات الکلی بیشترین تأثیر را در دهیدراتاسیون (کم آبی) بدن دارند. قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار نیز به همین شکل تأثیر دارند.اما شاید برای شما جای سوال باشد که چرا با وجود اینکه این نوشیدنی ها حاوی آب هستند بازهم موجب کم آبی در بدن می شوند؟ دلیل آن کافئین موجود در این نوشیدنی ها است که باعث می شوند آب بدن به شکل ادرار از کلیه های شما دفع شوند.

آب بهترین انتخاب برای آبرسانی به بدن است.

 

 

مقدار آبی که بزرگسالان به طور متوسط در طول روز از دست می دهند؟

حدود ۱۰ فنجان آب یا بیشتر در طول روز از طریق تنفس، عرق کردن، ادرار و غیره  از دست می دهید.این مقدار آب از دست رفته معمولا” با خوردن و نوشیدن معمولی روزانه جبران می گردد.

 

 

از کجا بدانیم که بدن ما دچار کم آبی شده است؟

یک راه ساده برای تشخیص میزان آب بدن، بررسی رنگ ادرار است.اگر رنگ ادرار روشن یا بی رنگ است، یعنی  آب کافی در بدن تان وجود دارد.هر چه ادرار شما تیره تر (زرد) باشد، یعنی آب موجود در بدن شما کافی نیست.با نوشیدن مایعات به اندازه ی کافی می توانید آب بدن را در حد متعادل نگه دارید.از دیگر راه های بررسی میزان آب بدن بررسی تغییرات در وزن و میزان تعریق در طول روز است. لازم است بدانید کاهش وزن موجب از دست دادن آب بدن می شود و همچنین هر چه تعریق در شما بیشتر باشد طبیعتا” آب زیادی را از دست داده اید و لازم است آب از دست رفته را جبران کنید.

 

 

 

 

بزرگترین نشانه هشدار در از دست دادن زود هنگام آب

تشنگی یکی از اولین علامت های هشدار دهنده ی کمبود آب در بدن می باشد.اما به جز آن علامت های دیگری مانند خستگی، برافروختگی پوست، تنفس تند، افزایش ضربان قلب، کاهش ظرفیت ورزش و علایم تأخیری شامل ضعف و سرگیجه نیز هستند.تشنگی زمانی اتفاق می افتد که حداقل ۲ درصد از وزن بدن خود را در تتیجه عرق کردن از دست داده باشید.پس آبرسانی قبل و در طی فعالیت های شدید جسمی بسیار مهم است.هر وقت احساس کردید که بدن شما دچار کم آبی شده است، فعالیت خود را متوقف کنید و مقداری آب بنوشید.

سعی کنید آب یا مایعات را به آرامی بنوشید، چنانه این کار را سریع انجام دهید می تواند دفع ادرار را تحریک کند و در نتیجه آب کافی در بدن نماند.

 

 

آیا نوشیدن آب موجب کاهش وزن می شود؟

مطالعات اخیر نشان داده اند، زنانی که افزایش وزن داشتند با نوشیدن آب توانستند کاهش وزن پیدا کنند.دلیل آن هم کاهش میزان کالری دریافتی و یا تغییر در متابولیسم بدن بوده است.همچنین وقتی شما قبل از غذا آب بنوشید معده شما حجم کمتری برای دریافت غذا خواهد داشت، به همین خاطر غذای کمتری می خورید و در نتیجه به مرور موجب کاهش وزن خواهد شد.لازم به ذکر است این مطالعات در دوره های کوتاه مدت انجام شده و نتیجه آن در دراز مدت مشخص نیست.

 

 

در حین ورزش از نوشیدن آب زیاد خودداری کنید

امکان نوشیدن بیش از حد آب خصوصا” زمانی که هوا گرم باشد و احساس تشنگی شدیدی داشته باشید وجود دارد.کلیه ها نیز در این مسیر با شما همکاری می کنند چرا که در افراد بالغ  کلیه ها قادر هستند، بین ٢٠ تا ١٠٠٠ میلی لیتر مایع را در هر ساعت از خود عبور دهند!کار آسانی نیست ولی ممکن می باشد.اما باید مراقب باشید، چون نوشیدن مقدار زیادی آب به خصوص در طی یک دوره ی کوتاه مدت، ممکن است یک تهدید برای سلامتی شما باشد!وقتی بدن شما با حجم زیادی آب در خود مواجه شود ممکن است این علائم در شما پیدا شود: افزایش وزن، نفخ، تهوع و استفراغ.در موارد حاد، مسمومیت با آب می تواند موجب کاهش میزان سدیم خون شود و نتیجه ی آن سردرد، گیجی، تشنج و کما می باشد!

انجمن مدیران پزشکی و ماراتن بین المللی به ورزشکاران توصیه می کند که در هر ساعت از فعالیت ورزشی طولانی مدت خود بیش از بیش  از یک لیتر آب ننوشند.

 

 

آب یا نوشیدنی ورزشی؟

آب می تواند به خوبی نیاز شما را به دهیدارته ماندن بدن تأمین کند. با این حال، ممکن است نوشیدنی های ورزشی، در طول تمرین های شدید و یا طولانی مدت به آب ترجیح داده شوند. انجمن ملی مربیان ورزشی می گوید: آبرسانی  با نوشیدنی های ورزشی که حاوی کربوهیدرات و الکترولیت ها (به عنوان مثال، سدیم و پتاسیم) است در حین تمرین های ورزشی جهت جایگزین کردن و تولید انرژی مناسب است.

 

 

چرا باید هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید؟

۱-آب باعث می شود پوستی سالم داشته باشید. چون آب می تواند، سموم را از خون حذف کند و این باعث شود، پوستی درخشان داشته باشید.

۲-آب روی تعادل سیستم لنفاوی اثر دارد. نوشیدن آب هر روز صبح قبل از هر کاری باعث می شود سیستم لنفاوی (بیشتر) متعادلی داشته باشید. این فایده از این لحاظ قابل اهمیت است که غدد لنفاوی در سیستم لنفای مسئول مبارزه با عفونت هستند. علاوه بر این غدد (لنفاوی) به تعادل مایعات بدن نیز کمک می کند.

۳-آب باعث کاهش وزن می شود! مصرف حدود ۱۶ اونس آب خنک می تواند متابولیسم بدن را تا ۲۵ درصد افزایش دهد. اگر هدفتان کاهش وزن باشد، می توانید هر روز صبح با نوشیدن آب به کاهش وزن اضافه کمک بیشتری کنید.

۴– آب حتی ممکن است، بعضی از بیماری ها را نیز درمان کند. آب به عنوان یک تصفیه کننده به خوبی شناخته شده است، بنابراین وقتی که بدن نیز تمیز و تصفیه شده باشد، برخی از بیماری ها به آسانی حذف و مبارزه با بیماری برای بدن راحت تر می شود. همچنین نوشیدن آب می تواند به روند درمان بیماری های مانند: استفراغ، درمان اختلالات قاعدگی، سرطان، بیماری های گلو، بیماری های چشم، بیماری های ادراری، بیماری های کلیه، سل، ورم مفاصل، اسهال و سردرد کمک کند.

 

 

عوامل مرگبار آب ننوشیدن

۱- همیشه یک بطری آب باخود دارید:

همیشه یک بطری آب باخود حمل می کنید و بعد به سرعت آن را دوباره پر میکنید. شما ممکن است فکر کنید که نوشیدن مداوم آب مفید است، اما در واقع اینطور نیست. باعث کاهش الکترولیت ها در بدن می شود که منجر به پیچیدگی های بیشتری می شود.

۲- تشنه نیستید، ولی هنوز آب می نوشید:

شما در جاهایی خواندید که روزانه ۳-۴ لیتر آب باید بنوشید و خود را مجبور به نوشیدن این مقدار می کنید. اما آیا می دانستید که غذای شما هم حاوی آب است؟ بله! بنابراین زمانی که خود را مجبور به نوشیدن چند لیتر آب در روز می کنید, عملاً بیشتر از نیاز بدن خود می نوشید و این ممکن است باعث عدم تعدل بدن شود.

۳- فکر می کنید ادرار شفاف نشانه سلامتی است:

علامت یک بدن سالم, ادرار زرد کمرنگ است. ادرار شفاف و بی رنگ نشانه این است که آب زیادی نوشیدید و تعادل الکترولیت در بدن شما بهم خورده است.

۴- در شب و روز مرتباً ادرار می کنید:

هر چند دقیقه یک بار به دستشوئی می روید؟ آیا شما اغلب در شب بیدار می شوید تا دستشویی بروید؟ این یکی دیگر از نشانه ها است.

۵- داشتن سردرد:

کم آبی و پرآبی می توانند باعث سردرد شوند. وقتی بیش از حد آب بنوشید, سلول های شما متورم و بزرگ تر می شوند. سلول های مغز شما هم همین طور تحت تاثیر قرار می گیرند و مغز شما شروع به فشار دادن جمجمه می کند. در نتیجه, سردرد مداوم را تجربه می کنید.

۶- احساس تهوع:

وجود آب زیاد در بدن باعث عدم عملکرد درست کلیه ها می شود.این بدان معنی است که کلیه ها خسته خواهند شد و از بیرون ریختن آب از بدن جلوگیری می کنند و این منجر به احساس تهوع و استفراغ می شود.

۷- تورم و تغییر رنگ کف دست ها, کف پاها و لب ها:

آشامیدن آب بیش از حد می تواند منجر به ورم لب ها, دست ها و پاها شود. چون کلیه ها به درستی کار نمی کند, بدن شما آب اضافی را نگه خواهد داشت.

۸- ضعف ماهیچه:

درد و ضعف عضلانی با دو علامت دیگر نیز همراه است. این اتفاق، تعادل الکترولیت در بدن را مختل می کند. برای بالا نگه داشتن سطح الکترولیت, می توانید به جای آب, آب نارگیل بنوشید.

۹- خستگی:

زمانی که کلیه ها به طور مداوم برای بیرون ریختن آب اضافی کار می کنند, بدن شما دچار استرس می شود و این تاثیرات را به طور کلی احساس می کنید. اگر بیش از حد آب بنوشید, احساس خستگی و کرختی می کنید.

 

 

 

 

خطرات نوشیدن زیاد آب

۱- باعث هیپوناترمی می شود:

این اتفاق به خاطر تغییرات سریع سدیم که زیر ۱۳۶ mmol / liter می شود، اتفاق می افتد. سدیم نمک مهمی است و به سیگنال دهی و فعالیت های مختلف بدن کمک می کند.بنابراین وقتی سطح سدیم کاهش پیدا می کند, احساس تهوع, گیجی, خستگی و یا سردرد شروع می شود. و در موارد شدید, ممکن است منجر به مرگ شود.

۲- باعث تورم سلول ها می شود:

وقتی سدیم در بدن شما کاهش می یابد, توسط اصل اسمزی, آب از طریق غشای نیمه تراوا به سلول وارد می شود. این امر منجر به تورم سلول ها می شود. ورم سلول های بدن (شامل مغز) باعث آسیب جدی به بافت های ماهیچه, اندام ها و مغز می شود.

۳- باعث هیپوکالمی می شود.

آب زیاد ممکن است باعث کاهش یون های پتاسیم شود.تعادل میان یون های پتاسیم و خارج سلولی هنگامی که بیش از حد آب بنوشید، مختل می شود و در حقیقت، تنها تغییر ۱ درصد کمبود پتاسیم می تواند منجر به تغییر حدود ۵۰ درصدی غلظت یون پتاسیم شود. و این می تواند منجر به اسهال شدید و تعریق شدید شود.

۴- تاثیر بر مغز:

هیپوناترمی یا سدیم کم در خون می تواند باعث بالا آمدن مغز شود و این به نوبه خود منجر به ناتوانی گفتار، آشفتگی، ناپایداری راه رفتن، جنون، و حتی مرگ می شود.

۵- ضربان بالای قلب:

قلب وظیفه حیاتی پمپاژ خون را از طریق کل بدن شما انجام می دهد. زمانی که بیش از حد آب مصرف می کنید، حجم خون در بدن شما افزایش می یابد. افزایش حجم خون فشار غیر ضروری بر روی رگ های خونی و قلب وارد می کند.

۶- کار بیش از حد کلیه ها:

مصرف زیادی آب می تواند بر روی کلیه ها فشار وارد کند، تابه طور مداوم عمل کنند.کلیه ها می تواند حدود یک لیتر مایع را در یک ساعت از بدن فیلتر کند.

۷- مشکلات کبدی:

مهم است توجه داشته باشید که این مشکل تنها ناشی از نوشیدن بیش از حد آب نیست.بلکه با نوشیدن بیش از حد آب همراه با آهن در آن اتفاق می افتد.اضافه بار آهن نه تنها زیان آور است، بلکه در موارد نادر نیز ممکن است موجب مشکلات مربوط به کبد شود.

۸- ادرار مکرر:

ادرار مکرر، یک بار در هر ۱۵ دقیقه واقعاً ناامید کننده است، چه در خانه، محل کار، یا مدرسه هستید.هنگامی که بیش از حد آب بنوشید، کلیه ها به طور پیوسته عمل می کنند و در نتیجه، شما باید تند تند به دستشوئی بروید.

۹- فشار زیاد کلر:

نوشیدن بیش از حد آب می تواند شما را در خطر مصرف بیش از حد کلر قرار دهد. و زمانی که این اتفاق می افتد، شما در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار خواهید داشت.

 

 

نتیجه گیری

پس فراموش نکنید، وقتی که از خواب بیدار می شوید، نوشیدن ۵ لیوان آب می تواند باعث نتایج عالی برای شما شود. فقط باید این را به یک عادت تبدیل کنید تا به مرور از فواید آن بهره مند شوید.

نوشیدن ۵ تا ۶ لیوان آب ممکن است در اوایل زیاد به نظر برسد، اما به مرور ساده و به تبدیل به یک عادت خوب می شود. به یاد داشته باشید باید آب را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیز دیگری مصرف کنید. توصیه می شود یک ساعت قبل از خوردن صبحانه آب بنوشید.

این موارد فقط بخشی از فواید آب برای جسم ما بود، اگر آب نباشد، نه زندگی است و نه سلامتی، پس سعی کنیم نسبت به مصرف آب در شرایط فعلی بحران کمبود آب، آگاه باشیم و صرفه جویی کنیم. (منبع: علم ورزش دات کام)

 

 

 

www.elmema.com

 

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

 

تلگرام telegram

اشتراک گذاری در تلگرام (کلیک کنید)

 

 

اشتراک گذاری در واتس آپ (کلیک کنید)

 

 

 

animated-down-arrow

از مشاوره رایگان استفاده کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو تست های آنلاین دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات بهبود فردی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو داستان های کوتاه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات موفقیت دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات مدیریتی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات شاد زیستن دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات امید به زندگی دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو مقالات یک دقیقه مطالعه دیدن کنید. (کلیک کنید)

از آرشیو کل مقالات دیدن کنید، بهترین ها برای شما… (کلیک کنید)

 

 

تلگرام علم ما

تلگرام علم ما (کلیک کنید)

 

Medium_20160928095241745_1111111111

اینستاگرام علم ما (کلیک کنید)

 

 

 

درباره ی مدیر سایت علم ما

Avatar photo
علمِ ما یک گروه کاملا تخصصی در زمینه کلیه فعالیت های پژوهشی، کسب و کار، بازاریابی و رشد فردی می باشد، که در اسفند ۱۳۹۴ راه اندازی شد. علم ما متشکل از اساتیدی است که علاوه بر دانش علمی عالی، بطور کامل با بازار کار در انواع کسب و کار و ابعاد رشد فردی در بهبود فردی در دنیای واقعی هم آشنا هستند. گروه علم ما درصدد است تا با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تاکید بر صد در صد کاربردی بودن، آموزش های سطح اول را در اختیار شما همراهان و دوستان عزیز ارایه دهد. پر متقاضی ترین آموزش های مجموعه علم ما: دوره کوچینگ، دوره های کسب و کار، کتاب تقویم انگیزشی و...

مطلب پیشنهادی

https://elmema.com/category/individual-improvement

سندروم اردک در دنیای مجازی…

سندروم اردک چیست ؟   این اصطلاح توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد بعد از بررسی پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *